» »

Ekonomija. (Tehnologija ji diha za ovratnik).

Ekonomija. (Tehnologija ji diha za ovratnik).

Thomas ::

Jah jest ne vem no. Ti si se prišel šopirit semle, kako da sem hecen in nimam pojma, zdej pa oklan in pretepen užaljeno odhajaš.

Samo to ni tako važno. Prinesel si s sabo neko EU ideologijo protekcionizma in starokopitnosti, ki ni nič novega. Proti tebi osebno nimam nič, proti tej "modrosti" pa. Zato sem kar vesel, da se je pokazalo, kako prazna je.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

amerikanec ::

LOL
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

Tear_DR0P ::

thomas naklofal ste že kar nekaj postov vsi skupaj v tej temi, še jst sm enmal pomagu. Pa še vedno ne vidiš.
Tvoje avtomatizacije ne bo. Prinaša preveč dobrega ljudem, prinaša preveč ljudi v lastniško strukturo. Sedanja lastniška struktura pa si tega ne želi in bo zato vatomatizacijo onemogočala do onemoglosti.
ja avtomatizacija je super in fajn, svet je bil že 200 let na takšni stopnji avtomatizacije, da nikomur ni bilo več treba delat kot črna živina, pa so še vedno bstajal ljudje, ki so delal kot črna živina - mam filing da pač eni želijo, da drugi delajo - so smučišča in plaže bolj prazne
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Thomas ::

Maš seveda določen point. Toda ti tvoji želelci niso toliko vplivni, kot bi si mislil.

Razvoj gre lepo mimo njih.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Hm, eni si pac enostavno zelijo delati. Pa se jih pri tem pac ne bo oviralo, samo bodo delali kaj koristnega recimo. Umetnine. Bo dosti bolj koristno, kot pa da po fabrki prckajo, ker bi vse pokvaril. ;)

Utk ::

Ja no, Bentleye tudi (baje) delajo na roke, (tudi) zato so prekleto dragi. To je dobro. Ni pa dobro kot dela Dacia s 5× tolk zaposlenimi kot jih ima Revoz prbližno 1.5× tolk avtov, pa še to logane, ki niso glih nek višek tehnike in cene. Pri novem avtu v Revozu se bo to razmerje v avtih zmanjšalo na 1:1. Zaposlenih pa ne bo dost več. Janša je pa kričal zakaj tolk denarja za tako malo novih zaposlenih. Thomas bi najbrž rekel, da bi blo treba tolk denarja dat tudi za tolk MANJ zaposlenih:) Če bi isti denar prinašala tovarna, Sloveniji in Francozom.

Thomas ::

Jest bi rekel denar tja, od kamor se ga največ vrne. To je edino merilo.

Seveda pa tudi:

- prisiljevanje države v (so)financiranje je francoska bolezen (a la sifilis)

- državo out iz konkretnih ekonomskih odločitev!

- a priori nikakor ni nujno, da gre denar v high ali low ali no tech, pač pa kakor kdaj. Le da hightech je zmagovalec na dolge proge. Samo ne morejo ga delničarji imeti za sveto kravo. Mogoče za najboljšega bika, NJIHOVA stvar.


To bi rekel, ampak to je forumska debata. Komaj kaj bolj resna od seje vlade, recimo.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

> Za veliko reči se da naredit mašino, samo a je za državo (prek znanstvenih inštitutov) smiselno izumiti mašino, ki zamenja 100 zaposlenih, če bo država potem morala vzdrževati teh 100 zaposlenih???

To je LUDIZEM, kot so bili ludisti v Angliji ob začetku industrijske revolucije. Govorili so, da bodo stroji (konkretno - avtomatizirane statve, ki so delovale na premog) prinesle bedo celotni državi in da potem delavci ne bodo imeli nič več za početi. Zato so stroje uničevali.

No, Angliji po 200 letih sploh ne gre tako slabo. In tudi vemo, kdo danes proizvaja (proizvaja, ne šiva) tekstil. Delavci ali stroji?

Kako konzervativno mišljenje..... Ne moreš verjet.
Vse je za neki dobr!

Thomas ::

Zadel si moj point, gzibret. Kako sploh more s tako glupo foro pridet, a se ni nič naučil 100 let nazaj?

Tega ludizma (ludi ljudi) je veliko. Predvsem v obliki: "Ah saj mojega posla pa ne morejo avtomatizirat, ker je nemogoče. Poleg tega, kam me bodo pa dali?".
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

gzibret ::

Ja. A je smiselno naredit mašino, ki bo opravila težko delo namesto tebe?

Ne, ni smiselno, ker ljudje se morejo matrat, da dobijo kilo kruha na dan. Treba je uničit vse kombajne, traktorje, avtomatizirane sisteme skladiščenja, vse avtomatske stružnice, stroje, vse robote, ki štrihajo avtomobile....

Pa ne samo to. Tudi tekoči trakovi recimo kradejo in odžirajo delo delavcem. Zakaj imamo tekoči trak, če bi lahko zaposlili 1000 ljudi, ki bi prenašali skale in premog.

Pa v kamnolome nobenega stroja! Zaposlit ljudi, da bodo ročno delali v vročini za 1$/dan. Bomo prišparali pri socialnem zavarovanju in socialnih transferih, ko ne bo več brezposelnih!
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

Tole zadnje bolj za zajebancijo in za ilustracijo, kaj je amerikanec v resnici napisal!
Vse je za neki dobr!

Tear_DR0P ::

OK na nauke ludizma in njih zgrešenost sem pozabil tudi jaz - resistance is futile, you shall be automated
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BigWhale ::

Ahhh, Amish Paradise... ;)

leinad ::

Modi, prosim brišite, vidim, da je to vprašanje že bilo zastavljeno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: leinad ()

_marko ::

-> Tudi Kitajski delavec ima konkurenco v (zahodnih) strojih.

Ta izjava mi je pa najbolj všeč! 8-)
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

attackiko ::

Evo jaz se po nekaj časa spet oglašam. Ko smo začeli debato v letu 2003 je bila brezposelnost 6 %, sedaj je 5%. Torej je moja teorija zmagala ali smo (ste) v debati odkrili kaj novega?

_marko ::

Nevem o čem sta vi2 debatirala, ampak ....

V tretjem četrtletju 2005 je stopnja brezposelnosti znašala 6,3 %, 6,1 % za moške in 6,6 % za ženske.

link:\
The saddest aspect of life right now is that science
gathers knowledge faster than society gathers wisdom.

Thomas ::

Jah, midva debatirava o ZDA, na Slovenijo in EU niti ne porajtava dost. ;)

Torej, tam čez lužo so od tedaj zaposlili ene 4 milijone ljudi nanovo, naredijo pa toliko več, kot bi jih vsaj 12 milijonov.

Atta misli, da se rast zaposlenih in rast outputa ne bosta odlepili, jest sem pa prepričan, da se bosta.

V manufacturing sektorju imam že prav. Zaposlenih -1%, proizvodnja pa za dobra 2% gor v zadnjem letu.

Atta pravi, da storitve tega ne bodo videle, jest pa pravim da bodo.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

OTOH, kar se markovega linka tiče ... vidimo, da enako velika ekonomska rast je v Sloveniji in v ZDA. Toda v Sloveniji se doseže z manjšim zaposlovanjem, kot v ZDA. Najbrž da imamo tako nizko produktivnost, da z njeno rastjo proti ameriški se lahko hitro precej naredi.

Kaj se je spremenilo od 2003 do danes?

Ja to zagotovo, da mnogi ekonomisti, vključno z Nobelovci, smatrajo za najpomembnejši ekonomski kazalnik ravno produktivnost. Torej doseženo stopnjo avtomatizacije in organizacije.



Most serious economists believe that "productivity" -- measured by output per hour for the nonfarm business sector -- is the best single measure of what leads to differences in economic performance over time.


Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Thomas ()

attackiko ::

Ja produktivnost je pomembna. Čimprej je treba naredit čimveč. Ni pa nujno, da ima država, ki ima visoko produktivnost tudi visoko zaposlenost. Primer sta lahko Francija in Nemčija, ki imata (po spominu) urno produktivnost približno enako ZDA, nezaposlenost pa 2x višjo. Za nižjo brezposelnost ekonomisti priporočamo liberalizacijo trga delovne sile. Jack Welch, ki je "ustvaril" General Electric je vsako leto odpustil 10% najbolj nesposobnih. Pri nas bi se kaj takega težko zgodilo.

Thomas ::

Tkole po spominu ... produktivnost v Nemčiji in Franciji kar lepo zaostaja za tisto v ZDA.

Ampak to so že podrobnosti.

Zdej se ne strinjamo samo še v tem, da je človek slejkoprej samo ovira za vsako napredno produkcijo. Ali pa se le?

Človeka programirat za delavca, je nespametno. Lahko pa za lastnika. To zadnje je celo nujno, ker če ne bo imel dohodka od dela, naj ga ima vsaj od kapitala!

Kaj potrebujemo? Skoraj popolni antipod in nasprotje komunistične revolucije. Komunistična je hotela - med drugim - da so vsi delavci, noben kapitalist.

Avtomatizacija nas pa sili tja, ko bomo morali biti vsi kapitalisti, ker delavci so vsak dan manj potrebni. Že, da jih kakšna robustna ekonomija - kot tista v ZDA - še zaposluje. Vendar nič več v vseh sektorjih. V industrijski proizvodnji bi bili že prevelika ovira, v storitvah pa delajo zaenkrat še manj škode, kot koristi. Zaenkrat.

Sej ne pravim nič drugega kot do - da je treba obrniti ladjo za 180°.

V ZDA je skoraj že 20% mase prihodkov kapitalskega izvora. Ta procent je treba pognati ... še višje.

Nobenega "odpiranja novih delovnih mest" in drugih sekundarnih ekonomskih kazalnikov ne gre več podpirati. Samo še produktivnost na zaposlenega. Ostali kazalniki bodo sledili sami.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

attackiko ::

Nobenega "odpiranja novih delovnih mest" in drugih sekundarnih ekonomskih kazalnikov ne gre več podpirati. Samo še produktivnost na zaposlenega.

Ja, tukaj se pa ne strinjam. Se pa strinjam s tvojim prejšnjim citatom:

Most serious economists believe that "productivity" -- measured by output per hour for the nonfarm business sector -- is the best single measure

Kaj je razlika? Da delavci v ZDA za svoj visok output tudi delajo dalj časa kot ostali. Najboljša primerjava je v outputu na uro, ker se s tem izniči efekt različne količine oddelanih ur. Hočemo torej čimvečji urni output, da hitro naredimo čimveč in gremo potem ležat pod palmo.

Tvoj graf je bil za produktivnost delavca na letni ravni, medtem ko čisto spodnji odstavek pravi:

Data for 2004 shows that the ranking of countries, on a GDP per hour worked basis, remains unchanged. The UK was only ahead of Japan, but behind Germany, France and the USA, with France remaining the leader.

Torej: če bi Francozi delali enako dolge delavnike kot američani bi ustvarili večji BDP na zaposlenega. Zakaj v Evropi rajši delamo manj pa je stvar debate, nekateri ekonomisti menijo, da zaradi višjih davkov.

Thomas ::

No, v Sloveniji smo lani naredili z nekaj 1000 zaposlenih manj, za 4% več, kot v 2004. Ni tako merodajno, majhna in še ne tako razvita država ... ampak vendarle.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Produktivnost v industriji, v ZDA, se je podvojila v zadnjih 13 letih.

Link.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Tear_DR0P ::

thomas a ti mogoče veš kateri slovenski kmet je živel na hribu in izkoriščal vodno moč za obdelovanje kmetijskih površin?
zarad tegale avtomatskega traktorja sem se namreč spomnu nanj
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Odin ::

Nasel sem eno odlicno stran o GDPju skoraj vseh drzav od 1980 dalje. Ce bi rad kdo kaj primerjal drzave v rasti in podobnih ekonomskih stvareh. IMF

Matevžk ::

Ampak potem, ko ne bo več dela za delavce, ne bodo imeli od česa živet :|

Ne, ne, to ni moje mišljenje, samo parafraziram nekaj posameznikov, ki so se pojavili nekje sredi teme, brez da bi prebrali prej celo temo. Thomas je na to vprašanje odgovarjal vsaj 5x. Jaz bi se na njegovem mestu še bolj razhudil. Jaz upam šele zdaj kaj odgovoriti, ko sem potrpežljivo vse prebral.

Vsekakor zelo zanimiva tema. Tudi zato, ker sledi razmeram že dve leti in zdi se mi, da če vzdrži še, recimo, 2x toliko časa, bo pa že precej več možno razbrati iz teh in onih ekonomskih kazalcev.
Pokritiziral bi tiste, ki pravijo, da "umetnost je tudi treba prodati" in sploh -- kdo bo pa potem kaj delal?! Mislim, da bo tukaj na račun prišel Darwin (ali pa bomo res morali po Thomasovo nekaj umetno naredit ;((). Sam trenutno študiram in sem med, recimo, 10 % tistih, ki jih stvari ZANIMAJO in bomo pač še naprej radi delali. Pač ne bomo programirali in dizajnirali sistemov, kar se zdaj učimo, bomo pa stvari razvijali še bolj naprej ... ko nam bodo pa še to "vzeli" roboti, bomo pa s polnimi usti sline in izbuljenimi očmi spremljali, kaj so nam včeraj izumili naši roboti. Umetnosti pa se ljudje od nekdaj poslužujejo iz čustvenih razlogov, ne komercialnih. Če govorimo o Britney Spears, Avrin Lavigne, Holywoodu, ... -- ja, se strinjamo, temu ni tako. Ampak večina umetnikov še vedno dela iz veselja; svoje mojstrovine tržijo samo zato, ker se s tem preživljajo. Z nečim se morajo. Ko se bodo lahko od kapitala, bodo pa res delali samo še iz veselja.

Joj, pozna ura je, sorry za tale crap zmazek šolski spis whatever.
lp, Matevžk

nicnevem ::

"Človk more neki delat (drugač mu pa neumnast hod po glav)!" Stavek, ki sem ga pogosto slišal od obeh svojih starih mam, oni dve pa od svojih prednikov...

Mem izvira verjetno še iz lovsko-nabiralniških časov, ko je delo pač pomenilo preživetje in so ga starši tako vbijali v glave svojih potomcev (ter tudi komu drugemu)...zaradi jasnih razlogov. Skozi stoletja tega vbijanja se je očitno ustvaril prav posebno udoben predalček v našem umu, kamor se takoj ob stiku s tem memom ta prijetno namesti in noče več ven. Donedavno (v evolucijskem smislu) to ni povzročalo kakih težav, ker je bilo naše preživetje res odvisno od dela - s prihodom kapitalizma in avtomatizacije vse manj in manj.

Ko omenim recimo staršem, da bodo stroji podelali sčasoma praktično vse namesto njih, se zbudi v njih neko čustvo, kot pri otroku, ki mu hočeš vzeti igračo. Ne morejo (čustveno) sprejeti, da bodo lahko odšli na počitnice za nedoločen čas, medtem ko bodo mašine namesto njih razvijale nova zdravila, skrbele za vrt itd. Stare veje se res težko krivijo...

Ne gre za to, da bo komu delo vzeto. Odvzeto jim bo breme dela, ki jim prinaša trpljenje, delo, ki ga opravljajo z užitkom bo seveda vsakdo lahko še vedno opravljal. Kadarkoli ga bo prijelo.

Pa kaj potem, če mašina hitreje in bolje piše programe. Ignoriraj jo in se ukvarjaj naprej s svojo softversko arhitekturo. Ne moreš? Jah, zateži mašini, da poskrbi, da te ne bo več motila njena superiornost. Da boš užival v svojem "urejanju vrtička".
Vse zaradi užitka. :)
overcomingbias.com -- transhumanizem.org -- singinst.org

Matevžk ::

[moj podpis (pod vrhnji post)]
lp, Matevžk

.:noir:. ::

ze tako pocnemo vse zaradi uzitka, tudi slabe stvari...po avtomatizaciji inu bolje po uploadu, pa bo vse kar bomo poceli uzitek.

Crimson_Shadow ::

In kaj ti bo avtomatizacija in vsa mašinerija, če ostanejo brez štroma? (Malo večji potres, pade en "meteorček" nakar maš še en tsunami, da vse "odplakne".)

In ne, nisem črnogled ampak samo nakažem, kaj bi se sploh zgodilo, če bi ostali brez štroma kake 3 tedna. "Pristali" bi v prazgodovini.
We create worlds

root987 ::

Če imaš dovolj razpršeno infrastrukturo za proizvodnjo elektrike se ti takšne izgube s precejšnjo lahkoto pokrijejo, vsaj v primeru potresov. Sicer pa smo tako ali tako že danes tako odvisni od elektrike/plina, da če pride na nekem večjem območju do potresa je tam industrija omrtvičena za kar lep čas.
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: root987 ()

Jinto ::

Thomas: Francija je po produktivnosti na uro boljša od US.

"France is also the second most productive country in the OECD (excluding Norway and Luxembourg where productivity data are inflated by oil revenues in Norway, and by investments in off-shore banks in Luxembourg). In 2003, the GDP per hour worked in France was 47.2 USD, ranking France behind Belgium (48 USD per hour worked), but above the United States (43.5 USD per hour worked), Germany (40.6 USD per hour worked), the United Kingdom (37.7 USD per hour worked), or Japan (30.9 USD per hour worked)."

Link!

Thomas ::

Urna produktivnost NI DOBER kazalec, kadar imaš recimo samo eno delovno uro na leto. To je jasno.

Pri istem številu delovnih ur, so pa Francoti bolj slabi. Zaostajajo za 13000 dolarji GDP na leto, na prebivalca, za USA.

Premalo časa delajo, da bi bil izračun primerljiv.

Stroji lahko delajo 24/7, vendar jih pri tem ovira F zakonodaja.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jinto ::

Thomas: Ne pri istem številu ur. Francoski delavec v povprečju dela občutno manj ur na leto kot Američan(1400 proti 1800). Povezava, na osmi strani je graf, naveden je tudi vir.

Sicer pa, katere podatke naj bi primerjali, nominal ali PPP?

Thomas ::

Kaj misliš povedati? Resno vprašam.

Francozi naredijo 30% manj, v 30% manjšem času. Urna produkivnost je torej enaka, letna pa ni, je samo 70% ameriške.


Imajo Francozi dovolj avtomatizirano vse, da si to lahko privoščijo? Da delajo niti 1/6 vseh ur v letu?

Kje pa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Jinto ::

Le dodajam to k tvojim zgornjim postom - da je Evropski (relativni) output primerljiv z US. Sem malce off topic.

Drugače se pa avtomatizacija lepo sliši :D.

Thomas ::

> da je Evropski (relativni) output primerljiv z US

Je, ja, urni. Kar JE zanimivo. Zdej bi bilo treba pridobiti še na letnem, pa bi že blo nekej.

Zato je pa treba polične in ekonomske spremembe.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Odin ::

Kljub vsem problemov, ki jih ima Amerika z Irakom, Afganistanom, dragim bencinom... imajo gospodarstvo rock solid: KLIK.

MadMicka ::

Odin, ali si ti nemara že kdaj slišal od sočloveka, da raje zasluži par 10 k SIT na mesec manj, kot pa, da se vozi v slulžbo vsak dan po 2 uri ali več, ali pa, da zasluži po par 10 k SIT na mesec manj, kot pa da dela cele dneve in v delovnem okolju, ki j e nadvse stresno??

Če nisi, na dan z besedo. Ti z veseljem pojasnim zadeve, se namreč ukvarjam ravno s tovrstnimi zadevami.

Odin ::

Pardon Mici.
Ne vem kaj mi je. Hotel sem samo pokazat zanimivo informacijo, da so Ameri imeli solidno rast v prvem cetrtletjo tega leta, ampak sem cisto pozabil na stresno zivljenje in gneco na cestah.
My bad.

Johanson ::

malce sarkazma nikoli ne škodi:
Vsako jutro ko se peljem na faks, je gneča na cest. Tako da za vožnjo namesto 40 minut (toliko potrebujem če ni gneče) porabim cca. 75 minut.
A to pomeni, da imamo tako močno gospodarstvo kot ZDA?

malce resneje:
Sklepam da s to gnečo ti ciljaš na to, da imaš raje malce nižjo plačo, ter večjo kvaliteto življenja. No vse lapo in prav, ampak bi te pa prosil če mi razložiš kako zmanjševanje plače vpliva na večjo kvaliteto življenja?
Pa prosil bi, če lahko še kdo pove kako se meri to kvaliteto?
Mar imajo S.Korejci kvalitetno življenje zato ker nimajo nobenih gneč na cestah?

:roketa> ::

Ukinemo prvomajske praznike. Lepo hodiš v službo in dobiš plačano. A si za to?

root987 ::

Kaj si ti nor?!

Pust praznike pri miru! Če delaš med prazniki dobiš bonus. [8-)]
"Myths which are believed in tend to become true."
--- George Orwell

kow ::

sem naletel na podatek o payroll employment za mesec maj pa sem se spomnil na temo :
+75,000

potem pa sem za zabavo se malo pobrskal po straneh od bureau of labor statistics.
the unemployment rate (4.6 percent)
Manufacturing employment fell 14,000
productivity q1 2006 +3.7 percent
GDP growth q1 2006 (letna) 5.3%
Employment-population ratio

1996 63.2
1997 63.8
1998 64.1
1999 64.3
2000 64.4
2001 63.7
2002 62.7
2003 62.3
2004 62.3
2005 62.7
maj 2006: 63.1

ne vem, podatki so precej mešani, verjetno se bo rast gospodarstva (vsaj zacasno) zmanjsala. edino kar je dobro vidno je, da cez 10 - 15 let bo v ind. proizvodnji zaposlenih samo par procentov.

Matako ::

Pri teh debatah glede razlik ZDA-EU je treba upoštevati, da uporabljamo druge metode ocenjevanja. Ne nujno slabše, ne nujno boljše - drugačne pač.

Recimo, brezposelnost. To kar beremo v medijih glede brezposelnosti vZDA in kar potem nekateri škodoželjno obljavljajo po medijih so cifre, ki jih objavlja njihov Labor Department, ki pa šteje vsakega brezposelnega samo pol leta. Vsi tisti, ki so postali brezposelni pred več kot pol leta NISO šteti med brezposelne. Jasno, mogoče so našli zaposlitev... mogoče pa tudi ne! Plus, med zaposlene se štejejo vsemogoči karakterji iz "servisnega in gradbenega" sektorja v času zajema statistike. Nič čudnega, da jo barabe objavljajo spomladi in poleti, ko folk veselo kelnari in nosi deske po gradbiščih!

Jaz sem že kar nekaj let nazaj živel dobro leto v ZDA in se spomnim, da je bila debata okrog tega načina merjenja že takrat. Je pa res, da obstajajo oargumenti za in proti. Tudi naš način nikakor ne more zajeti dejanskega stanja, plus tu je še siva ekonomija.. skratka, stopnja brezposelnosti je neka IZBRANA statistična mera in v ZDA so pač izbrali tako, po kateri bi v Sloveniji imeli precej procentov manj - samo saj je vseeno. Pač različni načini merjenja.

Pride pa do bizarnih situacij na ta način. Recimo, tole zdaj govorim bolj po spominu (tako, da Thomas & Co - zadržite se), ampak poleti leta 2004 je bilo v ZDA po prej omenjenem sistemu stopnja brezaposlenosti 5.5%, čeprav je bilo po lastnih podatkih ameriške vlade takrat slabih 16 milijono "mošk in žensk" brezposlenih. Ne vem v katerem starostnem rangu je bilo teh 16 milijonov, samo čisto jasno je, da kakorkoli obračaš, tistih zaposlenih valjda ni bilo 19x16 milijonov (5% = 1/20)! Saj ZDA sploh nimajo toliko prebivalcev!

Še enkrat, ne težim in ne vodim vojne proti ZDA, samo povem, da se cifer ne da kar tako primerjat!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matako ()

Thomas ::

Tale tvoj ugovor je star in brezpredmeten. V ZDA je zaposlenih toliko ljudi, kot če bi jih bilo v Sloveniji milijon.

Pozabi tele levičarske mohnje okoli "neustreznega merjenja".

Vprašanje zame v tej temi je samo to, če in kako hitro avtomatizacija nadomešča ljudi v vsakem sektorju ekonomije.

Moj disput z ekonomisti je pač ta, da so oni "optimistični" v smislu, da razvita ekonomija zlahka "nekaj rabi in tja posesa magari vse razpoložljive brezposelne".

Samo v tem je moj disput z njimi, sicer jim ne oporekam skoraj čisto nič.

Sem izračunal zadnjič, da je gospodarski boom v USA pod Bushem nominalno že presegel gospodarski boom pod Clintonom. Razen v pridobivanju novih delovnih mest, kjer Clinton še vodi.

Sem izračunal tudi to, da manufactoring sector v US prekaša Kitajskega tudi po nominalni rasti in ob padanju zaposlenosti. Seveda, eksponentna rast bi dala Kitajcem dolgoročno prevlado, vendar le, če je trajna. Samo ni. Kitajci SO pred zidom. Velikim Kitajskim zidom rasti, takorekoč.

Link, da naute rekl da sem se sam domislu.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

avtomatizacija in prihodnost človeštva (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
959979 (3444) TheBlueOne
»

Foxconn bi se širil v ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
7626454 (24254) Mr.B
»

Kaj bomo pa z [vstavi poljubnega delavca]? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
748349 (5227) slovenija T
»

Zanimivost glede Busha (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Problemi človeštva
15116507 (13778) undefined

Več podobnih tem