» »

Na novo sestavljen računalnik, crkuje

Na novo sestavljen računalnik, crkuje

1
2
3

crniangeo ::

Daj v drugo sobo in testiraj na drugi vticnici.
Convictions are more dangerous foes of truth than lies.

Gagatronix ::

Pa kolikokrat bo treba OP-u se povedati, da naj preveri domace elektricno omrezje, ker je vec kot ocitno napaka tam.

Carjou ::

Preizkusim po službi.

Jazon ::

Jaz vidim sledeče možnosti:
- napačna konfiguracija v Biosu v zvezi z PL1 in PL2 (Power limit). Namreč B660M plate imajo PL1 limito na 95W, čeprav reklamirajo 125W. Tvoj proc. je sicer by design 65W/117W, mogoče pa si šel preveč hrabro v OC?
- defektna plata ko procesor pije nad 95W moči
- ram
- prešvoh linija na napajalcu? 650W napajalc ima na +3.3V in +5V linijah do 120W outputa. Načeloma je to sicer polna kapa.
- preveč odzivno domače električno omrežje

mrTwelveTrees ::

Lahko je marsikaj. Od takih malenkosti da bi bilo stikalo (kabelček),
lahko da ti nekje prebije stik. Izklopi usb porte na plati (če imaš)
Še 1x namesti cpu v ležišče.

Testiraj vse skupaj brez ohišja (na mizi).

OutOfTheBox ::

Ce bi bilo to krivo bi tudi pri racunalnicarju pokazalo napako. Ne verjamem da ima smisel razstavljat.

Naj potestira v drugi vticnici ali pa na drugem el. Omrezju.

Zgodovina sprememb…

Carjou ::

Tako, sedaj sem stestiral na več vtičnicah po hiši in je vedno isti rezultat. Bom kar na Funtech peljal, ko bom imel čas, se mi neda več zejabavati z tem. V Mariboru je kdo podoben kot Funtech?

Hvala vsem za pomoč.

raceboy ::

ne bom seenkrat bral vse skupaj... si probal zamenjat napajalni kabel ? lahko da ni zgubis pa nic

Carjou ::

Sem ze probal z starim in novim in ni razlike. Trenutno testiram z programi, ki jih je napisal sbawe in sporocim.

raceboy ::

ok ne vidim slik tle ...verjetno ker nisem bil prijavljen... na kolko se ti segreje cpu pa grafika ? naceloma intel pozere vse vrste ram-ov...sam vseeno bi probal z drugimi

Invictus ::

Elektrika ni kriva. Saj ima dsanes vsak switching napajalnik, ki napake na omrežju požre. Poleg tega je elektrika precej zanesljiva v Sloveniji...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TOP ::

Jaz bom reku plata,sam bi rablo vse razstavit in počasi testirat pa plato resetirat in bi ugotovil,kaj je.Če nisi vešč tega,daj raje nekomu ki ve kaj dela,raje kolegu,znancu,kot pa Funtechu,razen če si tam kupu komponente.Drugače ti lahk oni rečejo kar želijo.

PacificBlue ::

Izklopi Fast Startup

tomlin ::

Naj ti pride nek stručko preverit iz tvojega servisa, v pričo tebe!, ali res deluje pri njih ure brez kraha. Ni edino menda Funtech ki preverja compe. Pa da mu ne pozabiš vklopiti Steama, ko pregleduje.
Svoboda in enakost ni isto kot svoboda.
M. Friedman

Carjou ::

Slike testov procesorja in temperatur cpu, gpu, rama in matične.



Pri Multicore je 11200pts noce dati prave slike.

Sem pa hotel sedaj Fast Startup izklopiti in ne pridem niti vec v Bios. Stiskam F2 ali pa Del pa se pc prižge na monitorju pa ni nic, ko pa ga normalno vklopim pa deluje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Carjou ()

Carjou ::

Danes sem na Mimovrste kupil novo matično in drug ram. Najprej sem zamenjal ram in je bil rezultat isti. Potem menjam še matično in računalnik deluje brez problema. :)) Sem pa med menjavo matične vrgel po tleh 1 ram in je očitno crknil. Je smiselno kupiti spet 2x8gb (potem bi imel ram v 3 režah) ali je bolje kupiti 1x 16gb ram in 8gb ram (ena reža 8gb druga reža 16gb).

Ima kdo izkušnje z uveljavljanjem garancije na Mindfactory?

Lp

kuglvinkl ::

2x16 se vzame, če lahko.
Your focus determines your reallity

Carjou ::

Imel sem 2x8gb samo mi je eden padel na tla pa sem mislil, ce bi dal 16gb zraven.

kuglvinkl ::

idealno je, da sta dva slota polna 1+3 in 2+4 in potem še v obeh enakovrstna modula.
Your focus determines your reallity

starfotr ::

OP, si uporabil antistatičen kit z zapestnico in podlago, ko si sestavljal računalnik?

borut_p ::

To nebi bil razlog, da pri njemu ne dela, pri serviserju pa dela

Carjou ::

Matična je bila položena na orginalni peni, antistatičnega kita pa nimam.

kuglvinkl ::

Carjou je izjavil:

Matična je bila položena na orginalni peni, antistatičnega kita pa nimam.


zelo malo jih ima. Sam se primem prej za radijator in upam na najbolš. Nisem še nić skuril :)
Your focus determines your reallity

KTr1sk ::

kuglvinkl je izjavil:

Carjou je izjavil:

Matična je bila položena na orginalni peni, antistatičnega kita pa nimam.


zelo malo jih ima. Sam se primem prej za radijator in upam na najbolš. Nisem še nić skuril :)

tok tok morem potrkat še jaz....
Jaz še vedno kadar iz delujočega računalnika začnem kaj "šarat" vedno ko ga dam iz vtičnice še potem pritisnem gumb za vklop/izkop in se še potem zavrtijo ventilatorji..šele potem grem "šraufat" ;)
i7-11700kf,32gb-3200mhz,6700xt,nvme2x,hdd4x

TOP ::

Carjou je izjavil:

Danes sem na Mimovrste kupil novo matično in drug ram. Najprej sem zamenjal ram in je bil rezultat isti. Potem menjam še matično in računalnik deluje brez problema. :)) Sem pa med menjavo matične vrgel po tleh 1 ram in je očitno crknil. Je smiselno kupiti spet 2x8gb (potem bi imel ram v 3 režah) ali je bolje kupiti 1x 16gb ram in 8gb ram (ena reža 8gb druga reža 16gb).

Ima kdo izkušnje z uveljavljanjem garancije na Mindfactory?
No kaj sem reku matična,kaj pa če bit drugo.

Lp

kuglvinkl ::

KTr1sk je izjavil:

kuglvinkl je izjavil:

Carjou je izjavil:

Matična je bila položena na orginalni peni, antistatičnega kita pa nimam.


zelo malo jih ima. Sam se primem prej za radijator in upam na najbolš. Nisem še nić skuril :)

tok tok morem potrkat še jaz....
Jaz še vedno kadar iz delujočega računalnika začnem kaj "šarat" vedno ko ga dam iz vtičnice še potem pritisnem gumb za vklop/izkop in se še potem zavrtijo ventilatorji..šele potem grem "šraufat" ;)


To je tut dobr narediti.
Your focus determines your reallity

Carjou ::

Po dveh mesecih in kar nekaj zamenjanih delih še vedno ista napaka. 8-O Računalnik še vedno zašteka in ostane slika zamrznjena, kadar dam vlečt stvari preko Steam-a. Pri igranju Battlefielda 2042 naprimer včasih deluje lepo pol drugič zašteka med rundo igre in popolnoma crkne, nato se prižge nanovo.

Trenutni deli:
Asus Prime h610m-a d4
CPU: i5-12400F
GPU: MSI RTX 3060 Ti Ventus 3x
RAM: 32gb G.Skill Trident Z 3200Mhz
Disk: Samsung 980 1TB

Nevem več kaj naj zamenjam. Tisto matično, ki sem imel prej sem poslal nazaj na Mindfactory in so poslali novo in ni pomagalo. Zato sem naročil isto, ki sem jo uporabil v drugem PC ju in je delovalo takrat z mojimi deli normalno, sedaj ko imam novo isto spet jebe. Danes sem zahec kupil še 16gb G.Skill Aegis rama, saj se mi je zdelo, da je takrat z 8gb Aegis rama delalo normalno, ampak ne je isto stranje kot z 32gb Trident. Nanovo sem namestil Windowse, isto. Med normalno uporabo pa dela 99% popolnoma normalno tu pa tam zašteka. Ko zašteka ni niti ena komponenta pregreta ali pa uporabljena 100%.

Je možno da bi bil disk problem?

Lp, Simon

sbawe64 ::

Za bi nesel na servis, kjer bi s posamezno zamenjavo komponent ugotovili vzrok ti ni prišlo na misel ?
2020 is new 1984
Corona World order

kuglvinkl ::

Caki, a nismo rekli, da nesi na Funtech?
Your focus determines your reallity

Han ::

V drugi podobni temi je nekdo pohvalil Komponentko "servis".

Če pa rad sam "servisiraš", pa menjaj še SSD, grafično in napajalnik.

Carjou ::

Sem že nosil k računalničarju na Ptuj, pa je rekel, da je nekaj nastavil v nastavitvah in da njemu dela vse normalno. Doma pa je bilo isto. Na Funtech pa se nisem vozil.

kuglvinkl ::

Aja, tocno, predalec... nimas kaj drugega kot menjat komponente...

Pa preizkusat, kje je problem.

Po pomoti sem zaklenil, sorry
Your focus determines your reallity

Zgodovina sprememb…

Han ::

Na začetku si imel takšen sestav:

Plata: ASRock Pro RS Intel B660M
CPU: i5 12400F, hladilnik NZXT T120
GPU: stara 1050Ti
RAM: 2×8 GB G.Skill Trident DDR4-3600
PSU: NZXT C650 PA
SSD: 1TB Samsung 970 Evo Plus M.2 2280

Zdaj imaš očitno takšnega, pa še vedno enako crkuje:

Matična: Asus Prime h610m-a d4
CPU: i5-12400F
GPU: MSI RTX 3060 Ti Ventus 3x
RAM: 2×16 GB G.Skill Trident Z DDR4-3200
PSU: NZXT C650 PA
SSD: Samsung 980 1TB

Na prejšnji konfiguraciji si testiral tudi s starim napajalnikom, a ni bilo razlike. Menjal nisi potlej samo še CPU.

Posodobi in/ali resetiraj BIOS in vklopi samo XMP profil za RAM. Najprej zaženi Intel Processor Diagnostic Tool. Če ne bo zaznal napak, temeljito stestiraj RAM z memtest86 v10.5 - naj teče vsaj 6 ur.

blackbfm ::

človek naj za test IZKLOPI xmp

uporabnik97 ::

Podoben problem pred kratkim. i5 in ostala solata, nov računalnik začne ugašat oziroma BSOD z različnimi sporočili. Poskusil menjati vse kar se je dalo, nazadnje se je izkazalo da je bila napaka na procesorju. Procesor poslal na servis in dobil novega. Od takrat dela normalno.

Carjou ::

Sem danes peljal na Funtech, pa sporočim, ko bodo odkrili napako.

Lp

bbbbbb2015 ::

uporabnik97 je izjavil:

Podoben problem pred kratkim. i5 in ostala solata, nov računalnik začne ugašat oziroma BSOD z različnimi sporočili. Poskusil menjati vse kar se je dalo, nazadnje se je izkazalo da je bila napaka na procesorju. Procesor poslal na servis in dobil novega. Od takrat dela normalno.


Ne bom trdil, da to ni res, vendar...

V moji 20+ letni karieri procesor še ni nikoli crknil tako, da bi dajal BSOD občasno. Če je crknil, je crknil in ni bilo od njega nič več.

Kar pa je možno, pa je, da se zvija CPU, predvsem tisti heat spreader (kovinska ploščica). Intel je sicer rekel, da to ni razlog za reklamacijo. Pač pasto daš malo bolj na debelo.

Neki kekci prodajajo alu ploščico:
https://www.digitaltrends.com/computing...

ki da toliko rigidnosti, da se ne zvija in CPU in podnožje. Jaz sem bil zraven, ko je moj mlajši sodelavec sestavljal en PC (z 12th gen Intel), pač glej, motherboard je treba predhodno bom rekel pošteno priviti na ohišje IN ŠELE POTEM se da CPU noter. Potem je ta efekt zvijanja ajd, bom rekel manjši. Morda pa je isti, pa se manj vidi, ko je motherboard privit.

Skoraj siguren sem, da se je nekaj zvilo, pa kontakti niso bili v redu ali pa so bili hot-spoti na CPUju.

Da pa ne morejo dati ene kovinske ploščice, da se vse skupaj ne bi zvijalo, to pa tudi ne razumem.

Carjou ::

Tako, po dveh tednih sem šel po PC na Funtech. Tam mi je rekel, da ni odkril popolnoma nobene napake z nobeno od komponent. Prav tako je komponente preizkusil na svojem sistemu in ni odkril napak. Rekel je, da mu je prvi dan 2x zmrznil potem pa je deloval brez problema. V četrtek pridem domov priklopim PC, dam nekaj vlečt na Steam in je v 5 min zamrznil, popolnoma enako kot prej.

Nemorem verjeti, kako se spet ni odkrila napaka. :8) Preizkusil sem še enkrat z drugim monitorjem, drugim kablom (HDMI, DP), drugo miško, tipkovnico, zvočnike, internet perko UTP-ja direkt v računlanik, WIFI preko USB in vedno enako.

Sedaj pa res nevem več kaj naj.

rebra ::

Sam sem imel podobne težave. Pri meni so bili v okvari rami IN napajalnik. Sem prvo nesel v funtech in težave niso odkrili, kljub temu da je meni doma memtest javljal napake. Potem sem ga nesel v anni. Tam se je pa serviser res potrudil. Rame je takoj potrdil, napajalnik pa po testiranju vseh posameznih komponent. Jaz ti svetujem, da ga pelješ še v anni. Še prej pa poženi memtest in pusti enkrat čez noč(cca. 12 ur). Mi deluje da imaš slabe rame.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: rebra ()

m0LN4r ::

Jaz bi narocil povsem drug CPU, menjal, sprobal in ce se vedno zmrzne poslal nazaj.
Jaz sem imel ze kr nekaj primerov v zivljenju in vedno je bilo nekaj povsem drugega. Enkrat je zamrzovalo zaradi diska, najpogosteje ram, ampak potem ta isti ram je v drugi kisti ze X let brez kakrsnekoli napake.
Sem ze imel tudi enga tu, k mu je graficna metala ven sliko, no signal. Je kupil novo, sicer stvar je bla res ze za v smeti. Pa sem jaz mel grafo v svoji kisti potem ca. pol leta brez tega, da bi samo enkrat vrglo isto napako.
Tretjic, je bil nek setting v biosu, ko je stvar sla v neki P-State. Garancije vec sicer ni blo, ampak ko sem vse powersaving sanje izklopil, je stvar delala se par let.
Najbolj jeben primer je pa bil, ko je mama od enga malga nosla pc recimo na vsake 3-4 mesce, da mu je zrmznil. Tretjic se je ze mal pizdla, da se mali zjokal.
Vse jebene teste smo naredil, 24ur OCCT, memtest, IntelBurn, nic, PC je bil rock solid. Mali ga odnese, pa ze drugi dan mama klice, da muje pc spet zmrznil med igranjem.
Pol sem pa rekel, naj mi da dostop do njegovih iger. Gledam, pa ta smrkavc igra skoraj samo eno spil in sicer Spintires pa en kup modov v Download mapi. Zalaufam jaz ta spintires, se peljem mal sem pa tam, cak PC zmrzne. Pa sem si mislil, eh to je bilo zdaj cisto slucajno. Ok jovo na novo, spintires vozim sem pa tam, cak zopet zmrzne. Pol sm si rekel, da ce tretjic zmrzne... Vzamem telefon v roke, klicem mamo, naj tamalga vprasa kdaj tocno mu PC zmrze, pa mali neki muti, ja ko igram igre, pa recem, da naj malo bolj konkretno pove, kdaj mu zmrzne, pa mali pol pove, da ko igra spintires, drugace ne.
In vuala:


Z PCjem ni blo cist nc, jeben spil je bil problem.

Ja vcasih je pa sam nesrecna kombincija hardwera in softwera.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

m0LN4r ::

PS: Moj Ivy Bridge-E System je imel tudi neke porodne tezave po 9 letih in vec ni zastartal, pa za boga ne. Rdeca lucka pri CPU in takoj v bootloop, vse komponente razmenjal in ostal je se samo CPU. Se celo bios flashback sem naredil iz usbja, rollback na predzadnjo verzijo in odklopil prakticno vse kar ni treba in sestavil stvar na mizi.
Ja nic, sem reskiral rabljen CPU z Ebaya z vracilom. Menjam CPU in puff dela takoj. Pol sem ze itak zajebal prevec casa in sem si rekel, ajd za double check dam not nazaj moj CPU in puff dela. Nic jasno, zdaj pa kr naenkrat dela. Ok, sem rekel, bomo vidl jutri. Cold boot pa to. Zjutraj se zbudim, pritisnem tipko, zalaufa. Ok zmecem not vse komponente tako kot so ble, CPU posljem nazaj na Ebay. Stvar dela.
PC postavim nazaj v kot v spalnico in sele cez 3-4 dni za vikend, ga hocem vklopit in spet rdeca lucka pri CPU in endless boot loop. Jaz sem dobil popadke...majkemi...
Pol na maticni so ble neke tipke, TPU, ECU, MEMOK pa sem vse divje pritiskal, med bootloopom in kr naenkrat, ko sem divje pritiskal memok je zalaufal. Edino zajamral je da Overclocking failed, pa nism nic overclockal. Okej, jebes to, nastavim nazaj XMP Profile 1 in to je slo tak skor do poletja, nonstop.
Junija sem kisto prestavil iz spalnice v dnevno sobo in od takrat starta stvar brez problemov. Komponente so IDENTICNE, kot so bile prej. Edina razlika je, da je v dnevi bolj toplo in manj zracne vlage in seveda druga vticnica. Ej, nevem. Bomo vidl, kaj bo pozimi.
https://ref.trade.re/38mvdvxm
Trade Republic 38MVDVXM

PacificBlue ::

Karma vas jebe, ne PC.

/s

MrStein ::

Včasih je vzrok neka komponenta na meji toleranc in je ugotoviti zelo težko. Večina taki PC vrže na Dinos in kupi novega.

Gre za potrošno robo, ne pa zanesljivost nivoja Voyager 2...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bbbbbb2015 ::

MrStein je izjavil:

Včasih je vzrok neka komponenta na meji toleranc in je ugotoviti zelo težko. Večina taki PC vrže na Dinos in kupi novega.

Gre za potrošno robo, ne pa zanesljivost nivoja Voyager 2...


Ne čak mal. To pa tako ne bo šlo. Pa zakaj misliš, da mi imamo za en load testerjev, softverskih, hardverskih, čekerjev voltaže, snooperjev PCI. Jaz imam za eno omaro in to tako, višjo od mene, orodij.

Zdaj glej, če ima motherboard napihnjene kondenzatorje, to že dolgo nisem srečal, to nimamo kaj, to vsaj jaz ne dam popravljati, to vržemo stran.

Če pa je proper PC, nepoškodovano, potem pa mora delati, dokler mu pas mater ne zdebagiramo, kaj je narobe.

Mi smo vendar top-šit inženirji. Če mi ne bomo jedli lasten dog-food, kdo pa bo?

kuglvinkl ::

Tako se govori.
Your focus determines your reallity

MarkoMan ::

No, da še jaz pristavim lonček.

Jaz bi se zakopal v teste. Obremenil PC do konca, prvo celega, potem posamezne komponente.

Lahko bi tudi bolje napisal kdaj ti crkne. Ko poženeš Steam? Minecraft?

A si probal downgradat na Windows 10?
vsak zacetek in zacetnik je tezek

Carjou ::

PC deluje ob normalni uporabi 99% vredu (brskalnik, Sketchup, Autocad) zelo redko takrat zašteka. Kadar igro downloadam perko Origina (EA App) npr. Battlefield 2024, Apex potegne brez problema in tudi lahko igraš. Battlefield 2042 cca. vsako drugo igro crashne in gre pc na namizje, medtem recimo Apex dela brez problema. Kadar pa igro downloadam preko Steama npr. CS Go, Apex pa pc v roku 5 min (med downloadom) zmrzne slika. CS Go mi je celo uspelo downloadati do konca in celo lahko igraš kako rundo, naredi pa enako kot v Battlefiledu, da te vrže na namizje vsake tolko.

Minecraft sem preizkusil in tudi deluje brez problema.

Zdaj še res lahko zamenjam le CPU al pa SSD, ker drugo je vse že menjano (4x matična, napajalnik sem sprobal stari, rami G.Skill Trident 16gb, pol G.Skill Aegis 16gb, sedaj G.Skill Trident 32gb, grafična 1050 Ti sedaj 3060 Ti).

Nemorem verjeti, da sem kupil vse nove dele, potem zamenjal kar nekaj delov pa še vedno ne dela.

plurk ::

bbbbbb2015 je izjavil:

Mi smo vendar top-šit inženirji. Če mi ne bomo jedli lasten dog-food, kdo pa bo?



Žal vse preredka mentaliteta...

Han ::

Tudi z novim napajalnikom, predlagam Seasonic Focus serijo, bi bilo priporočljivo testirati.

MarkoMan ::

Ok meni, ko je računalnik zmrzoval je bil problem z diskom, oz z windowsi, neki se je scurmpiral. Jaz sem velikrat pognal scan disk in disk fix error in se je nekako zrihtal.

Bi lahko kakšen od bolj izkušenih povedal, kam se ti crash reporti shranjujejo in se jih pogleda. Tko čez prst bi reku, da imaš programsko napako, ali disk.

Mogoče probaš inštalatirati win10 (naj kdo pove, ali je možno kot drugi sistem - za namen testiranja) Oz Linux, če je možno tam poganjat stvari, ki ti crash-nejo računalnik.
vsak zacetek in zacetnik je tezek
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

12th Gen Intel Core - Alder Lake (strani: 1 2 3 432 33 34 35 )

Oddelek: Strojna oprema
1714187144 (34716) FireSnake
»

DDR5: kaj prinaša? Špekulacije in dejstva (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Strojna oprema
11614405 (6615) FireSnake
»

Naključne težave s PC-jem

Oddelek: Pomoč in nasveti
10997 (698) Dr_M

Več podobnih tem