Bloomberg - Google je šikaniral, nezakonito zasliševal, nadzoroval in odpustil zaposlene, ki so skušali organizirati zaposlene v boju za pravice delavcev, je v uradni pritožbizapisala ameriška NLRB (National Labor Relations Board). Omenjena zvezna agencija podjetju očita kršitve delovnopravne zakonodaje, ki zaposlenim izrecno dovoljuje skupinsko organiziranje pri zaščiti pravic, reševanju težav z delodajalcem, ustanovitev sindikata ipd. Google je to kršil, ker je ciljno zasliševal in odpuščal zaposlene, ki so to počeli. Hkrati je podjetje sprejelo pravila, ki so oteževala to početje. Google je v odzivu zapisal, da so zaposlene sankcionirali zaradi resnih in ponavljajočih kršitev internih pravil glede varovanja podatkov.
Google zatrjuje, da odločno podpirajo pravice, ki jih imajo zaposleni, in da je bila odprta in spoštljiva diskusija vedno del podjetja. A s tem ne strinjajo odpuščeni. V zadnjih treh letih je v podjetju čedalje več težav zaradi nestrinjanja zaposlenih z nekaterimi politikami (sodelovanje s Pentagonom, sodelovanje z mejno policijo, spolno nadlegovanje, pogoji za delo pogodbenih sodelavcev) in posledičnega aktivizma zaposlenih, na kar Google ne gleda z naklonjenostjo. Zaposleni so se organizirali in borili na različne načine. Javnosti najbolj znani so bili shodi pred dvema letoma. Zaposleni pa so na primer izdelali tudi program, ki je omogoča seznanjanje zaposlenih s pravicami delavcev po zakonodaji, ko so obiskali določene spletne strani. Google zanika maščevanje in nezakonito odpuščanje, poudarja pa, da nekatera dejanja zaposlenih ne sodijo med zakonsko varovane pravice, denimo organiziranje zaposlenih zaradi nasprotovanja proti sodelovanju z mejno policijo, kar Google šteje kot politično akcijo. Google bo polno sodeloval z NLRB, so še zapisali.
"Google zatrjuje, da odločno podpirajo pravice, ki jih imajo zaposleni"... podpira, ampak samo dokler jih ne uveljavljajo.
Google zanika maščevanje in nezakonito odpuščanje, poudarja pa, da nekatera dejanja zaposlenih ne sodijo med zakonsko varovane pravice, denimo organiziranje zaposlenih zaradi nasprotovanja proti sodelovanju z mejno policijo, kar Google šteje kot politično akcijo.
Tega pa ne razumem. ko se Gre Google politično akcijo in omejuje svobodo govora na Youtube, blogih, itd.. se "poigrava" z vidnostjo spletnih strani... je vse OK. Ko se gredo politično akcijo njegovi zaposleni, je pa vse narobe?
Google je samo češnja na vrhu torte. Kaj ni splošno znano, da sindikatom v Ameriki ni mesta? Da delavci nimajo nobenih posebnih pravic, da so nezaščiteni? Še dopusta jim ne privoščijo.
Google ima izvirni greh, ki ga npr. Amazon, MS, Magna, Boxmark, EA itd. nimajo, namreč prijazno in sproščeno delovno okolje, kar pa se hitro narobe razume in (kot sem že omenil), nekateri zaposleni narobe seštejejo vsoto svojega osebnega poslanstva in Googlove politike. Recimo, če poslušaš zgodbe delavcev iz usnjarske obdelave/predelave Boxmarka, ki za malo nad minimalca v triizmenski službi pušča zdravje in jih z "bičem priganjajo" ter to primerjaš z Googlovim razvajenčkom, ki kasira minimalno 50k na leto, pa še osebno agendo vsiljuje, potem je ravnanje višjih inštanc Googla smiselno. V smislu, še enkrat preberi pogodbo, delaj to, za kar si plačan, doma pa je pač drugače.
Še vedno upoštevate premalo okoliščin. Z vami se ukvarja pretežno avtomatika, pa tudi periferni status v navezi z zgodovino tega območja se zlahka spregleda. Torej starodavni slovenski predniki bi se odpovedali ledvici in vranici za to, da bi imeli vsaj Google. Imeli pa so biriče, upognjen hrbet, o določenih zadevah pa tudi ne bi. Če primerjate, kako Googlova avtomatika ravna z vami in kako so okoliščine ravnale s starimi koreninami, bi danes jamrači & co. izpadli pansy, glede na nivo pritoževanja. Dejansko, še vedno se lahko uporablja Telekomov PSTN, po drugi strani pa je lajanja nad akumulacijo znanja, kadrov in tehnologij v izobilju, kdo normalen bo tukaj že dolge mesece prenašal zgonjene lajne. Biti izpostavljen kot Google je tudi za Google okoliščina, če bodo postali dolgočasni, še bolje.
Z dokaj visoko mero objektivnosti lahko trdim, da je večmesečno vztrajno zlivanje gnojnice in zgolj gnojnice marsikomu nevšečno. Uporabniki Googla: kvizlingi kolaborantje, plebs... Jypetova hitroprsta taktika ignoriranja argumentov in sprevračanja, kakor kdaj. Osebno menim, da je včasih bolje biti poudarjeno ekspliciten, kot pa prenašati slepomišenje pri komunikaciji pod pragom dejanske argumentacije. Renomiran slo-tekovec pri googlu: Zmaugy nakaže, da bi najraje napisal žaljivko, ki bi bila gotovo izbrisana itd. Če bi se oglasil v temi o RTX 3060Ti, kjer se spet zliva gnojnica nad tistimi, ki se jim še kaj da objaviti, bi te še razumel.
Don't be evil, ha? "Google zatrjuje, da odločno podpirajo pravice, ki jih imajo zaposleni"... podpira, ampak samo dokler jih ne uveljavljajo.
Google zanika maščevanje in nezakonito odpuščanje, poudarja pa, da nekatera dejanja zaposlenih ne sodijo med zakonsko varovane pravice, denimo organiziranje zaposlenih zaradi nasprotovanja proti sodelovanju z mejno policijo, kar Google šteje kot politično akcijo.
Tega pa ne razumem. ko se Gre Google politično akcijo in omejuje svobodo govora na Youtube, blogih, itd.. se "poigrava" z vidnostjo spletnih strani... je vse OK. Ko se gredo politično akcijo njegovi zaposleni, je pa vse narobe? Na-a, ne bo šlo. Eat your s**t now, Google!
Resno!? Google ali vrh njega, je podjetje s svojo strategijo, politično usmeritvijo ... what ever. Ko se tam zaposliš, to sprejmeš, v rok službe. Ne moreš pa kontra agitirati in hujskati proti temu. Oz. lahko, samo prej moraš izstopiti iz vlaka.
Sam zase lahko trdim, da bi itak tako tudi storil. Valjda ne bom rinil v SDS in kričal proti Janši!? Kako blesav moraš biti za kaj takega? Tam so zbrani norci, zaslepljeni in tam naj tudi ostanejo. Ostali pa čim dlje. Enako velja za podjetja. Če ti njihova politika ne sede, se posloviš. Saj kaj drugega ti proti takemu gigantu niti ne preostane.
Resno!? Google ali vrh njega, je podjetje s svojo strategijo, politično usmeritvijo ... what ever. Ko se tam zaposliš, to sprejmeš, v rok službe. Ne moreš pa kontra agitirati in hujskati proti temu. Oz. lahko, samo prej moraš izstopiti iz vlaka.
Sam zase lahko trdim, da bi itak tako tudi storil. Valjda ne bom rinil v SDS in kričal proti Janši!? Kako blesav moraš biti za kaj takega? Tam so zbrani norci, zaslepljeni in tam naj tudi ostanejo. Ostali pa čim dlje. Enako velja za podjetja. Če ti njihova politika ne sede, se posloviš. Saj kaj drugega ti proti takemu gigantu niti ne preostane.
Google je korporacija iz ZDA. Korporacije postajajo prevladujoča oblika podjetja, saj trg nagrajuje ekonomijo obsega (s čemer zmanjšaš režijske stroške). Ker so podjetja, še posebej v ZDA naravnana skoraj izključno na prinašanje dobička delničarjem, bodo počela vse kar je dovoljeno in tudi kaj kar ni dovoljeno (če se jim izplača), da bodo povečala dobičke.
Torej Google, Amazon & Co. bodo še naprej veselo kršili pravice delavcev, vohunili za uporabniki in se izogibali plačevanju davkov, dokler jim bodo države to dovolile oz. dokler kazni ne bodo presegle dobička, ki ga na tak način ustvarijo. In čedalje manj možnosti bo, da bi se izognil takšnemu delodajalcu ali drugemu, ki je povezan s prvim. Seveda so razmere v ZDA na tem področju bistveno slabše kot v EU vendar slabi zgledi vlečejo, korporacije pa imajo toliko denarja in takšen vpliv na medije, da lahko nesorazmerno vplivajo na javnost in politično raven.
In mimogrede, v SDS bi morali iti desničarji, ki si želijo eno normalno desnico in bi jih morali spreminjati od znotraj. Ker se definitivno ne bodo spremenili samo zato, ker neki liberalci ali levičarji hočejo tako.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein
A si se ti včeraj rodil? Jaz se namreč spomnim časov pred guglom. Dva fanta z vizijo. Da je bila vizija prava, verjetno ni treba posebej poudarjati. Danes pa je, kao, najzlobnejša korporacija na svetu. Kako je bil že naslov tiste oddaje včasih, "Ker ste vi tako želeli?"? Zdaj pa jokate? Danes pa ne želite več, vem ja, gugla. In zaposleni, ki so se zaradi teh in takih zadev, tam zaposlili, bi zdaj želeli spreminjati podjetje? Saj ga lahko, odprejo svojega in z njim počnejo kar jih je volja. V okviru zakonov, recimo.
Tudi strank se ne spreminja znotraj. Sploh takih, z večnimi voditelji, ne. Samo kima se. Lepšega primera ne bi mogli biti. Imaš pa, seveda, volitve. Ali zbor delničarjev, lastnikov, instrumentov je polno. Nikakor pa to ni politično udejstvovanje, ki so ga na koncu navedli kot razlog zaposleni, ki so dobili nogo. Glupost, težka.
Točno na tem forumu so najbolj navijali za gugl in njegovo ultra lepo ravnanje z zaposlenimi. Kako hitro se vse obrne? Borza je hudič, ja.
Google oz. današnji Alphabet Inc. se je precej spremenil od časov, ko sta Brin in Page prinesla revolucijo med iskalniki. Tedaj so bili še podjetje z relativno ozko usmerjenostjo.
Problem vseh velikih korporacij je njihova kapitalska in s tem medijska, politična etc. moč, s katero dobesedno spodkopavajo demokracijo. Zato so nekoč imeli dokaj močno protimonopolno (antitrust) zakonodajo, s katero so nekatere prevelike korporacije razkosali. A tudi ta zakonodaja se proti nekaterim (npr. naftnim korporacijam) ni uporabljala.
Tu ni stvar nekega navijanja za ene ali druge. Takšna so dejstva. Če hočeš vsaj približno delujočo demokracijo, ne smeš dovoliti, da ima dejansko oblast le nekaj milijarderjev in korporacij.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein