» »

preberite: "Tovariši, nismo v letu 1946!" (Mićo M. does it again!)

preberite: "Tovariši, nismo v letu 1946!" (Mićo M. does it again!)

username ::

malo za razmislek, članek ekonomista Mića Mrkaića v današnjih spletnih Financah:

klik!


pozorno preberite, pretuhtajte in povejte, kaj si mislite.

8-)
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Thomas ::

Tole mi je ekstra všečno:

smo kot dobavitelji gospodarsko tako močno vezani na Nemčijo, tega gospodarskega in ideološkega mrliča Evrope, priča, da je zdaj skrajni čas, da se vprašanja gospodarske rasti začnemo lotevati bolj sistematično.

Ampak ne le to - cel članek je superb!
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

Jaz se predvsem strinjam s tistim, ko pravi, da je potrebno proizvesti čimveč na časovno enoto. Z zapiranjem trgovin smo barko obrnili ravno v nasprotno smer.

Mr.B ::

Zapiranje trgovin ni problem, ker se tu NIČ NE PROIZVAJA. Sicer pa pridemo v EU pa me res zanima kaj bi gospod Merkator rekel, če bi mu na trenjih rekli da morajo cene za 20% znižat ?

Proizavjanje denarje je izdelovanje izdelka, kar pa se pri nas začenja seliti v tujino, trgovina pa samo premetava denar, ki ga prej ali slej zmanjka.Naslednje leto bo zelo zanimivo, in to predvsem za preprodajalce vseh panog.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

undefined ::

> Z zapiranjem trgovin smo barko obrnili ravno v nasprotno smer.

Ah ne ga srat! Men je že odveč vstat v soboto zjutraj, k moram v službo. Pa samo ne mi govort pravljic, da si pa lahko poiščem drugo službo, ker tisti, ki take kvasite, očitno še niste zaposleni. Si pa ne morem predstavljat, da bi zdaj še ob nedeljah moral delat. :|

Tale ukinitev dela ob nedeljah je čisto na mestu, ni nobeno obračanje barke v nasprotno smer, pač pa le nujno krpanje nadležnega leaka. :)

kopernik ::

Ta moja izjava je bila izrazito simbolična. Zaradi nekaj zaprtih trgovin vem, da ne bo konec sveta.

Zapiranje trgovin ni problem, ker se tu NIČ NE PROIZVAJA
Trgovine prodajajo proizvode. Ergo, za vsak trgovski dan je potrebno te proizvode zagotoviti.

ker tisti, ki take kvasite, očitno še niste zaposleni

Nekateri smo zaposleni in delamo tudi ob nedeljah. :)

Thomas ::

Dolgoročna gospodarska rast temelji na ideji, ki je tako ekstremno preprosta, da je "sofisticirani" ekonomisti, ki so preokupirani s friziranjem makroekonomskih agregatov, skorajda ne upajo izreči, saj bi potem ne veljali za sofisticirane. Gre namreč za to, da je za rast BDP treba proizvajati več - več proizvedeš, več boš imel. To je to! (Citat iz članka.)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Maria ::

Nemčija daje 2,9 % BDP za razvoj in ji samo 0,1 % manjka do kriterija, ki si ga je EU postavila za višino vlaganja v razvoj do 2010. Slovenija je tu daleč zadaj.

To in tudi napovedana zdravstvena reforma so strateške spremembe (ena je bila tudi tesnejša povezava z Rusijo) so stvari, ki lahko do 2010 iz Nemcev naredijo vodilno silo v EU. So že dokazali, da to lahko in znajo narediti.

Maria

Mr.B ::

Kopernik , ekonomika ena.
Res da se v sloveniji samo od posredovanja in preprodaje živi, ampak denarja za nakup enkrat zmanjka......
Zakaj mislite pa imajo države težko indrustrijo, in druge ti. neprofitabilne panoge ? Zato ker po domače ustvarjajo denar, pri nas se pa samo prekladanje iz kupčka na kupček, potem pa pri vsakem prekladanju ima nekdo več končni pa vedno manj, in ko na enemu kupčku zmanjka se vse lepo podere.
Boste veideli kaj se bo maja zgodila. Cene pri sosedih pa poznate ?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

kopernik ::

mr.b
Ekonomist nisem in se niti ne pretvarjam, da sem strokovnjak na tem področju. Se mi pa vseeno zdi, da več kot se dela, bolje je. Tukaj mislim na vse, ne samo na delo v tovarni. Npr. zaradi tega, ker Citypark obratuje v nedeljo, dela več ljudi kot samo trgovci. Ena stvari vpliva na drugo. Saj v bistvu sploh ni potrebno delati kakih hudih analiz - že pri lastni plači lahko vidiš, da je njena velikost odvisna od vloženega dela.

Boste veideli kaj se bo maja zgodila. Cene pri sosedih pa poznate ?
IMHO se maja ne bo zgodilo nič. Z denarjem pa kupčkajo povsod. Poglej koliko raznoraznega trgovanja je samo v Italiji ! Na tisoče majhnih trgovcev in raznoraznih "preprodajalcev".

lahko do 2010 iz Nemcev naredijo vodilno silo v EU. So že dokazali, da to lahko in znajo narediti.
A ni Nemčija že desetletja vodilna sila v Evropi? Motor Evrope in podobne izjave o Nemčiji poslušam že celo svoje življenje. Kolikor se spominjam neke deklaracije se EU "bori" za to, da bi do leta 2010 postala vodilno gospodarstvo na svetu...

Maria ::

Nemci imajo kot združba ljudi to dobro lastnost, da znajo delovati sistemsko. Kar je za uspešnost pomembno. Imajo tudi druge dobre lastnosti. Seveda tudi slabe (aroganca,...). Za te so v zgodovini že plačevali.

V preteklih nekaj letih (po združitvi) je bilo vloženih veliko naporov v dvig vzhodne Nemčije na približno znosen nivo. To so napori, ki šele po časovnem zamiku dajejo rezultate. Zato so pri tako velikih sistemih pomembne strateške odločitve. In te so v Nemčiji danes naravnane tako, da vodijo navzgor.

Maria

undefined ::

> Imajo tudi druge dobre lastnosti. Seveda tudi slabe (aroganca,...).

Naštej mi en sam "razvit" narod, ki ne poseduje te slabe lastnosti.

Thomas ::

Ja da so Nemci arogantni, jest ne bi reku. Mogoče so bili nekoliko naduti v nekaterih zgodovinskih obdobjih. >:D To da dajejo dosti za raziskovanje je pa samo potreben in nezadosten pogoj. Japonci so podobno delali zadnjih 10 in več let. Raziskovali že, ampak nič takega, po čemer bi ljudje zelo hlepeli, niso odkrili. Da bi tisto potem mogli prodajati poceni in masovno, kot so nekdaj Sony tranzistorje, ki so bili razviti mogočnemu Ministrstvu za znanost navkljub. Če danes kot nacija nimaš kakšne biotehnologije, nanotehnologije, nove generacije jedrskih elektraren, pa še kakšnega drugega takega asa v rokavu - si druga liga. Kar za majhne države kot Slovenija ni problem, za Nemčijo pa je - in to dolgoročen.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Heisenberg ::

odgovor na icemanov komentar:

jaz delam mesano tudi ob sobotah in nedeljah zjutraj ob 5h moram vstati in delati do 15h
in povem ti da VELIKO raje delam ob nedeljah kot pa v pondeljek
ker je pac v nedeljo vse MRTVO!!! ni trgovin ni nic
torej lahko samo doma sedim in prenasam domace, torej grem ven in se ga zapijemo :)

kaj je potem bolje ? zame definitivno american way of life - glede tega vsaj, trgovine naj bodo odprte takrat ko trgovci menijo da jim prinese najvec dobicka...... jebe.s cerkev in stranke na njeni strani, cerkev se zaveda da bo v dveh generacijah propadla ker pac nihce vec ne bo nasedal tem bedarijam ki jih klastijo
jaz vem da moje nasledstvo ne bo prestopilo praga cerkve in da bo pouceno da je to samo ena prevara kot poznamo to v poslovnem svetu ....... denar je denar tudi v cerkvi ce ne pa naj jim bog pomaga ...

undefined ::

> torej lahko samo doma sedim in prenasam domace, torej grem ven in se ga zapijemo :)

Lahko pa tud fajn spiš. Veš kolk fajn paše za vikend potegnt... joj. ;)

> trgovine naj bodo odprte takrat ko trgovci menijo da jim prinese najvec dobicka......

To so ravno delavniki, IMHO.

> jebe.s cerkev in stranke na njeni strani, cerkev se zaveda da bo v dveh generacijah propadla ker pac nihce vec ne bo nasedal tem bedarijam ki jih klastijo

Niso vse bedarije, kar klatijo. Je pa res, da vse kar že povedo pravilnega, je to le varka za večji plan. Drugače pa, nima Cerkev vseh zgrešenih pogledov, vsaj tistih ne, ki si jih ni sama izmislila.

> jaz vem da moje nasledstvo ne bo prestopilo praga cerkve in da bo pouceno da je to samo ena prevara kot poznamo to v poslovnem svetu ....... denar je denar tudi v cerkvi ce ne pa naj jim bog pomaga ...

S tem se pa strinjam. :)

dr.J ::

Članek je zadel "žebljico na glavico". No, med pogoji za uspeh se omenja pravna država, tam pa nam v praksi manjka še ogromno, kar na papirju sicer je.

Če v slovensko znanost daš nekajkrat več denarja, učinek žal ne bo sorazmeren vložku, pač pa manjši. Tudi tretja univerza ne bo preobrnila trenda, prej obratno. Učinek bo prepozen. Medtem pa vpis na naravoslovne in tehnične študije nazaduje, ker je bolj 'in' biti dohtar ali advokat, te fakultete so preslabo opremljene, medtem ko se nekatere družboslovne kitijo domala v zlatu. Raziskovati na faksu postaja vedno bolj oteženo.

Ampak od izvoza n.pr. advokatskih storitev država ne bo napolnila svoje vedno bolj prazne malhe ( lahko pa bi jo od recimo kake hi-tech proizvodnje in biotecha). Dobri strokovnjaki pa medtem difundirajo na tuje zaradi več denarja, pa tudi zaradi razvojne nezmožnosti gospodarstva, ki ima denarja v glavnem samo za preživetje, za razvoj pa ne. In krog je sklenjen.

barbarpapa1 ::

Dober večer....

Načeloma se ne udeležujem razprav, ki imajo lahko politično konotacijo, ker v tem nisem kdove kako spreten :8). Se pa moram oglasiti v zvezi s to temo. Sam bi pritrdil članku, trdim celo, da se nemško gospodarstvo skorajda že približuje monokulturi. Iz moje perspektive opažam, da je avtoindustrija postala poglavitna disciplina nemškega gospodarstva, nekatere analize kažejo, da je več kot 60% nem. gospodarstva neposredno vpeto v avtoindustrijo, posredno pa je ta procent še mnogo večji. Pri tem pa izgleda, da proizvajajo vedno dražje avtomobile, da so cene nemških avtov tudi v Nemčiji skočile bolj, kot so se povečali dohodki prebivalstva....

Mislim, da se bodo (bomo?) v okvirju EU počasi posloviti od nacionalnih gospodarstev oz. razvojnih programov ter narediti mnogo več na nivoju EU (raziskave na področju nanotehnologije ipd...). Takšen "joint-venture" je možen, sploh, če so skupni interesi, npr. Airbus je lep primer...

Pa še nekaj....Nemška sposobnost sistematičnega delovanja je samo mit, se mi dozdeva! Prav tako opažam pomanjkanje "poguma" pri sprejemanju odločitev kot tudi strah pred predstavitvijo "absolutnih novosti" na svetovnem trgu. Skočijo šele, ko kaj predstavi konkurenca....

To so samo moja subjektivna opažanja...

LP

Jože

Maria ::

Barbapapa1

SAP je zadeva, ki zahteva sistematičen pristop.

Če me spomin in informacije ne varajo, je skupina dr. Mihajloviča prijavila za leto 2003/2004 EU projekt na področju nanotehnologije. Če se komu zdi pogledati s kom sodelujejo, bi dalo odgovor, kje so v Evropi še centri raziskovanja te tematike.

Maria

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: Maria ()

Barakuda1 ::

Če danes kot nacija nimaš kakšne biotehnologije, nanotehnologije, nove generacije jedrskih elektraren, pa še kakšnega drugega takega asa v rokavu - si druga liga. Kar za majhne države kot Slovenija ni problem, za Nemčijo pa je - in to dolgoročen.


:\

Se sopodpišem

Barakuda

barbarpapa1 ::

Maria

Če misliš s SAP-om firmo Systeme, Anwendungen, Produkte in njihov CRP sistem R/3 ne morem zanikati, da niso imeli, ali da nimajo, sistemskega pristopa k razvoju. Vendar SAP ne odseva niti po moje ni tipičen predstavnik nemškega gospodarstva. Sicer pa sem zapisal, da gre za moje subjektivno opažanje. Sam sedaj deseto leto delam za nemške firme, ki so postavile ali kupile firme v Sloveniji. V vseh primerih sem delal (in delam) na razvojnih nalogah in če je kje potreben sistematičen pristop, je to na tem področju. V moji prvi tovrstni "službi" smo imeli toliko in takšno organizacijo, kot so jo Nemci "poerbali" od prejšnjih lastnikov (Slovencev). Sedaj pa delam v firmi, ki je pomemben dobavitelj Nemške avtoindustrije, pa še formalne organizacije nima pošlihtane, kaj šele kakšen sistemski pristop k razvojnemu delu (ni prave patentne službe, ni sistema za vodenje in nadzor nad dokumentacijo itd....Sem o tem pisal že v temi o patentih), Seveda ima vse potrebne standarde za zagotavljanje kvalitete (ISO, VDA...), a je to le fasada, realnost je precej drugačna....

Če se vrnemo na SAP in programsko opremo, imam občutek, da je to edini tovrstni (širše znani) nemški biser. Manjši biser bi lahko bil npr. Star Office (ki pa ni več nemški), potem pa se kar konča. Sam precej bolj poznam MCAD programsko sceno. Od začetka je bilo tukaj prisotnih kar nekaj nemških firm, nekatera so bila tudi plod raziskovalnega in razvojnega dela v nemški avtoindustriji. Npr. HP (Hewlett-Packard) je imel v Boeblingenu razvojni oddelek, ki je razvil in nato tudi tržil 2D MCAD program, ME10 imenovan, ki je za strojniške namene še danes boljša zadeva kot kakšen ACAD. Pa je zaspal na lovorikah in ni pravočasno skočil na 3D vlak (kot tudi nobena nemška tovrstna firma ni) in danes živ(otar)i kot nišni produkt. Je pa namesto tega nekdo v Franciji spoznal pomembnost prehoda na 3D in CATIA (ta je francoski izdelek) je danes standard za 3D MCAD tudi v nemški avtoindustriji....

Kot sem rekel, samo moja subjektivna opažanja...

Pa lahko noč...


Jože


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ohlajanje nemškega gospodarstva (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
645897 (3650) kow
»

Komunizem + demokracija = možno? (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
9213809 (9570) jype
»

Duhovniki vseh ver in zdravstveni prispevki, denacionalizacija... (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
8011249 (10067) leonius
»

Zgodovina help

Oddelek: Šola
74624 (4544) STASI
»

Referendum o obratovanju trgovin ob nedeljah (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Problemi človeštva
58929593 (22969) Valery

Več podobnih tem