» »

Plačilna lista

Plačilna lista

1
2
»

borut_p ::

Seveda. Človek je na trgu. Sam pri sebi bi si moral realno oceniti, koliko je vreden. Tega pri nas ni. Greš na interview za novo službo in folk pričakuje da mu bodo takoj povedali koliko mu dajo plače? Po moje je to skregano z logiko. Potem dobiš odgovor - da je delodajalec v prednosti, saj sam razkriješ karte. Niti ne, saj če se realno oceniš in razložiš zakaj meniš da si toliko vreden, potem delodajalec ni v prednosti.
Ker smo pa Slovenci bolj zapečkarji in jamrači, mnogokdo pri sebi niti ne razčisti koliko je dejansko vreden - pa je seveda potrebno jasno razumeti, da si različno vreden za različne pozicije oz delovna mesta v firmi - in se sliši po forumih kako so delodajalci "ta grdi grdi".
Tudi ta tema ... zakaj razkriti ali ne razkriti, zakaj delodajalec ne želi da razkriješ ostalim. Seveda ... če se sam ni znal izpogajat za boljšo plačo, jo bo šel pa poskušal izsilit, zato ker se je nekdo bolj sposoben izpogajal za višjo - tipični socializem in uravnilovka. In potem taisti jamrajo kako je socializem slab in živel kapitalizem, sam pa pri sebi nima razčiščene pojme - niti osnovne.
In verjetno je jasno, da se ne pogovarjamo o ljudeh, ki imajo minimalne plače oz regulirane z notranjimi akti ali pa celo v JU po točkah.

solatko je izjavil:


V firmah, kjer so plače transparentne in nagrajevanje pravično, takih zahtev vodstva po navadi nimajo.
.


Zakaj? Dva zaposlena na istem delovnem mestu ni nujno da sta enako vredna. Lahko da je bila potreba v firmi po novem delavcu tako nujna, da so mogli dvignit plačo na istem delovnem mestu, da so lahko dobili zaposlenega. Kaj je sedaj potrebno dvignit plačo vsem po firmi?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

-valvoline- ::

Place so prava tabu tema v slovenistanskemu gulagu. Se vedno je 99% oglasov za zaposlovanje brez predvidenih plac, nic cudnega torej mentaliteta o javnemu ne/objavljanju in cenzuri. Zato smo tam kjer smo.

-valvoline- ::

borut_p je izjavil:

Seveda. Človek je na trgu. Sam pri sebi bi si moral realno oceniti, koliko je vreden. Tega pri nas ni. Greš na interview za novo službo in folk pričakuje da mu bodo takoj povedali koliko mu dajo plače? Po moje je to skregano z logiko. Potem dobiš odgovor - da je delodajalec v prednosti, saj sam razkriješ karte. Niti ne, saj če se realno oceniš in razložiš zakaj meniš da si toliko vreden, potem delodajalec ni v prednosti.
Ker smo pa Slovenci bolj zapečkarji in jamrači, mnogokdo pri sebi niti ne razčisti koliko je dejansko vreden - pa je seveda potrebno jasno razumeti, da si različno vreden za različne pozicije oz delovna mesta v firmi - in se sliši po forumih kako so delodajalci "ta grdi grdi".
Tudi ta tema ... zakaj razkriti ali ne razkriti, zakaj delodajalec ne želi da razkriješ ostalim. Seveda ... če se sam ni znal izpogajat za boljšo plačo, jo bo šel pa poskušal izsilit, zato ker se je nekdo bolj sposoben izpogajal za višjo - tipični socializem in uravnilovka. In potem taisti jamrajo kako je socializem slab in živel kapitalizem, sam pa pri sebi nima razčiščene pojme - niti osnovne.
In verjetno je jasno, da se ne pogovarjamo o ljudeh, ki imajo minimalne plače oz regulirane z notranjimi akti ali pa celo v JU po točkah.

solatko je izjavil:


V firmah, kjer so plače transparentne in nagrajevanje pravično, takih zahtev vodstva po navadi nimajo.
.


Zakaj? Dva zaposlena na istem delovnem mestu ni nujno da sta enako vredna. Lahko da je bila potreba v firmi po novem delavcu tako nujna, da so mogli dvignit plačo na istem delovnem mestu, da so lahko dobili zaposlenega. Kaj je sedaj potrebno dvignit plačo vsem po firmi?

Place bodo moral dvignit takoj, ker bodo ostali zbezali. Ni logike da je zelenec v podjetju placan vec kot obstojec delovni team.

borut_p ::

Kdo pa pravi da je zaposleni zelenec? Vsi bi imeli višje plače, za to pa nič naredili. Daleč je še kapitalizem v Slovenji.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

solatko ::

borut_p - V življenju sem zamenjal 6 delodajalcev, na razgovorih pa sem bil v najmanj 30 firmah in povsod smo se nehali pogovarjat, ko sem omenil kakšen denar so pripravljeni dat in kaj za ta denar od zaposlenega pričakujejo.

borut_p - Ni rečeno, da si vreden za firmo toliko, kot se ceniš sam. Problem naših frim je ravno v tem, da delodajalci ne spremljajo dela zaposlenih in se nagrajuje počez, večinoma vsem približno enako +-10%-ov. Sam sem imel največ problemov ravno v tem, da sem svoje delo opravil v cca 4-ih urah, plačo pa sem imel enako, kot tisti, ki je za delo porabil 12ur. Gre za to, da se pri nas plačuje delovno mesto in ne opravljeno delo.

-valvoline- večinoma gre tako, da imajo vedno slabši kader, na koncu pa firmo zaprejo. Večina firm je nastavljena tako, da v proizvod ni vkalkulirana plača zaposlenih, niti nimajo urejene organizacije dela.
Če nek izdelek potrebuje 3 delavce, dosežena cana na trgu pa zadostuje za dva ali tri brez dobička, se proizvaja zguba, plače so slabe in ni nobene perspektive.

Problem je pri lon ali dodelavnih poslih, dosečt ceno, ki ti pokrije vse stroške in še malo dobička, če pogajalec niti ne ve, kako se izdelek naredi, koliko ljudi rabi in kakšna poslovna sredstva to zahteva.
Ne moreš se it na primer oblikovalsko firmo za tako nizko ceno, da moraš uporabljat nelegalno programsko opremo in dobro plačat oblikovalcev, pa se grejo.
Delo krepa človeka

-valvoline- ::

borut_p je izjavil:

Kdo pa pravi da je zaposleni zelenec? Vsi bi imeli višje plače, za to pa nič naredili. Daleč je še kapitalizem v Slovenji.

Ce novinec dobi vec(vseeno upraviceno ali ne), podcenjujes in se delas norca iz ostalih. Aint gonna end well. Pravi kapitalizem se bo komaj zacel, delavcev/kadrov ni vec, sami lenuhi in wanabee javnosektorasi.

Shegevara ::

borut_p je izjavil:

Tudi ta tema ... zakaj razkriti ali ne razkriti, zakaj delodajalec ne želi da razkriješ ostalim. Seveda ... če se sam ni znal izpogajat za boljšo plačo, jo bo šel pa poskušal izsilit, zato ker se je nekdo bolj sposoben izpogajal za višjo - tipični socializem in uravnilovka.

in zakaj si nekdo drug ne bi smel na tak način izpogajati višje plače? Saj bo že šef povedal, če si to glede na sposobnosti zasluži ali ne. Temu se ne da reči izsiljevanje. Šef ni prisiljen zviševat plače tistemu, ki si tega v resnici ne zasluži.

Kako to, da nekaterim tako osnovne stvari niso jasne?

-valvoline- ::

Shegevara je izjavil:

borut_p je izjavil:

Tudi ta tema ... zakaj razkriti ali ne razkriti, zakaj delodajalec ne želi da razkriješ ostalim. Seveda ... če se sam ni znal izpogajat za boljšo plačo, jo bo šel pa poskušal izsilit, zato ker se je nekdo bolj sposoben izpogajal za višjo - tipični socializem in uravnilovka.

in zakaj si nekdo drug ne bi smel na tak način izpogajati višje plače? Saj bo že šef povedal, če si to glede na sposobnosti zasluži ali ne. Temu se ne da reči izsiljevanje. Šef ni prisiljen zviševat plače tistemu, ki si tega v resnici ne zasluži.

Kako to, da nekaterim tako osnovne stvari niso jasne?

Sej to je, ce bi se zakonsko uredilo da se pri objavljanju oglasov za zaposlitev obvezno navede tudi placa bi danes v slo zagotovo place bile precej visje kot so.

Zgodovina sprememb…

borut_p ::

Zakaj že ?! A še to bi radi ... a da bi imeli še manj odgovornosti?

@solatko - Ne vem v kakšnih službah si ti (bil) - sem tudi sam nekaj razgovorov opravil, kjer je bila plača ponujena pod mojo "oceno", smo hitro zaključili. Dejansko sem zaenkrat še na vsa delovna mesta prišel z vabilom delodajalca, kjer smo potem dorekli pogoje in pričakovanja.

solatko ::

borut_p - V času socializma, je bilo bolj malo možnosti za pogajanje, razen za res vrhunske kadre (tudi v proizvodnji), za ostale pa so bile plače napisane na plafonu smo takrat govorili. V glavnem sem bil na orodjarskih in numerično krmiljenih zadevah (takrat v yugi še v povojih), pozneje pa v komerciali.
Tudi mene so vabili v različne firme, ampak imeli bi strokovnjaka, plačali pa bi pometače, tako, da smo večinoma hitro nehali s pogovorom. Povsod, kjer sem delal, so bile plače za takratne razmere, visoko nad povprečjem, dobri pogoji in vsake 3 mesece, vsaj ena plača dobička. Ko so se razmere spremenile, sem pač menjal delodajalca, kar je bio takrat lahko, saj je bilo služb, kjer je bilo treba kaj znati, veliko.

Ko se je to z letom 1990 precej zakompliciralo, sem šel na svoje in bil ravno tako uspešen, žal mi je bilo samo to, da se za samostojno pot nisem odločil veliko prej.
Delo krepa človeka

3p ::

borut_p je izjavil:

Zakaj že ?! A še to bi radi ... a da bi imeli še manj odgovornosti?


Seveda. Zakaj pa se ne bi še tu držali zgledov iz bolj utečenih držav?

IL_DIAVOLO ::

Eni imamo dovolj skrbi in odgovornosti ze doma in se gremo na siht spocit oz. si tega zelimo :)

Shegevara ::

borut_p je izjavil:

Zakaj že ?! A še to bi radi ... a da bi imeli še manj odgovornosti?


Ti bi najraje šel nazaj v srednji vek, kjer bi se še za štruco kruha barantal in pogajal, češ da trgovci nimajo danes več odgovornosti pri prodaji in trdiš, da so kupci izsiljeni kupovat manj kvalitetne izdelke samo zato, ker njihovi proizvajalci upajo, da so primerljivi bolj kvalitetnim izdelkom.

Vsem je jasno, da to pač ni res in se motiš. Kupec se bo sam odločil, ali bo kupil tak izdelek ali ne. Podjetje bo pa tudi samo presodilo, ali si nekdo zasluži zahtevano plačo ali ne. Nihče nobenemu ne moli pištole v glavo.

borut_p ::

Shegevara je izjavil:

borut_p je izjavil:

Zakaj že ?! A še to bi radi ... a da bi imeli še manj odgovornosti?


Ti bi najraje šel nazaj v srednji vek, kjer bi se še za štruco kruha barantal in pogajal, češ da trgovci nimajo danes več odgovornosti pri prodaji in trdiš, da so kupci izsiljeni kupovat manj kvalitetne izdelke samo zato, ker njihovi proizvajalci upajo, da so primerljivi bolj kvalitetnim izdelkom.

Vsem je jasno, da to pač ni res in se motiš. Kupec se bo sam odločil, ali bo kupil tak izdelek ali ne. Podjetje bo pa tudi samo presodilo, ali si nekdo zasluži zahtevano plačo ali ne. Nihče nobenemu ne moli pištole v glavo.

Točno tako - samo še vedno ne vidim argumenta zakaj bi moral delodajalec navesti plačo? Še sploh ker zadeva potem varira glede na zakonske dodatke. In še vedno plača ne bo enaka za kandidate. Kaj bi dosegli s tem, da bi morala biti plača objavljena - da bi se sramotilo firme? Koliko firm je v SLO, ki daje minimalca - direktorji se pa mastijo - jih kdo javno sramoti? Koliko je kolektivnih pogodb, kjer je osnova 50% minimalne plače - pa gre kdo to spreminjat?
Daj mi en argument, zakaj bi moral delodajalec plačo objavit?

solatko ::

borut_p - Zato, ker se to v poslovnem svetu spodobi in tudi takoj pokaže kvaliteto delodajalca. Ko sklepaš kakšne pogodbe, se tudi dogovorijo o ceni, ne podpišejo mačka v žaklju.
Zaposlitev je pogodba in nič drugega, delodajalec nudi plačilo in delo, delavec sebe, roke, znenje,...
Delo krepa človeka

borut_p ::

solatko je izjavil:

borut_p - V času socializma, je bilo bolj malo možnosti za pogajanje, razen za res vrhunske kadre (tudi v proizvodnji), za ostale pa so bile plače napisane na plafonu smo takrat govorili. V glavnem sem bil na orodjarskih in numerično krmiljenih zadevah (takrat v yugi še v povojih), pozneje pa v komerciali.
Tudi mene so vabili v različne firme, ampak imeli bi strokovnjaka, plačali pa bi pometače, tako, da smo večinoma hitro nehali s pogovorom. Povsod, kjer sem delal, so bile plače za takratne razmere, visoko nad povprečjem, dobri pogoji in vsake 3 mesece, vsaj ena plača dobička. Ko so se razmere spremenile, sem pač menjal delodajalca, kar je bio takrat lahko, saj je bilo služb, kjer je bilo treba kaj znati, veliko.

Ko se je to z letom 1990 precej zakompliciralo, sem šel na svoje in bil ravno tako uspešen, žal mi je bilo samo to, da se za samostojno pot nisem odločil veliko prej.


Vse pohvale, da si šel na svoje. Vendar po tem še toliko bolj razumeš sistem povpraševanja in ponudbe. Pametni pogajalec bo vedno čakal drugo stran, da razkrije svoje karte - to je kapitalizem.
Ne pravim, da je kapitalizem nekaj najboljšega, saj se bo slej kot prej moral preobrazit v "socialni" kapitalizem. Vendar ljudje po forumih krčijo po kapitalizmu, sami pa niso pripravljeni v njem živet. In če ga želiš imeti, potem se moraš temu prilagodit. In povpraševanje ter ponudba velja tudi za trg dela. Vsak bi si moral pri sebi razčistit koliko €€ mu zadošča za življenje (torej spodnja meja) in pa koliko €€ si misli da je vreden (zgornja meja). Če dosežeš 80% zgornje meje, si lahko zadovoljen, saj tistih 20% lahko na nek krajši rok dosežeš, v kolikor si kolikortoliko sposoben in primeren za izbrano delovno mesto.
Jaz sem šel z vsako menjavo službe na nekoliko nižjo plačo, kot sem si jo "nabral" z leti pri prejšnjih delodajalcih. Pa sem na koncu še vedno prišel preko najvišje iz prejšnje firme.

solatko je izjavil:

borut_p - Zato, ker se to v poslovnem svetu spodobi in tudi takoj pokaže kvaliteto delodajalca. Ko sklepaš kakšne pogodbe, se tudi dogovorijo o ceni, ne podpišejo mačka v žaklju.
Zaposlitev je pogodba in nič drugega, delodajalec nudi plačilo in delo, delavec sebe, roke, znenje,...


Bo - ko bo v igri "social" kapitalizem. Dokler pa je na pohodu "ameriški oz zahodni" pa to ni realno pričakovanje

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

solatko ::

borut_p - Zakaj potem toliko negodovanja, ker se ljudje poslužujejo sociale, kadar so prepričani, da jim je ta status bolj donosen, kot delo za minimalca, še celo po več kot 8 ur/dan.
Sam sem postavil firmo, ker delodajalci niso bili pripravljeni plačevat tisto, kar sem jim lahko ponudil, trg pa je bil dovolj velik, da sem lahko bil uspešen, sicer bi raje za približno podoben znesek, delal za druge, bi lahko samo delal, nebi bilo potrebno vseh drugih opravil, ki k temu spadajo. In mimo grede, sam sebi, sem bil najbolj pasji delodajalec.

Sicer pa se lahko za višino plače in druge bonitete pogaja približno 10%-ov kadrov, ki jih trg najbolj potrebuje, drugi so v situaciji vzemi ali pusti ponujeno, tudi če je veliko premalo.
Delo krepa človeka

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: solatko ()

borut_p ::

solatko je izjavil:

borut_p - Zakaj potem toliko negodovanja, ker se ljudje poslužujejo sociale, kadar so prepričani, da jim je ta status bolj donosen, kot delo za minimalca, še celo po več kot 8 ur/dan.
Sam sem postavil firmo, ker delodajalci niso bili pripravljeni plačevat tisto, kar sem jim lahko ponudil, trg pa je bil dovolj velik, da sem lahko bil uspešen, sicer bi raje za približno podoben znesek, delal za druge, bi lahko samo delal, nebi bilo potrebno vseh drugih opravil, ki k temu spadajo. In mimo grede, sam sebi, sem bil najbolj pasji delodajalec.

Sicer pa se lahko za višino plače in druge bonitete pogaja približno 10%-ov kadrov, ki jih trg najbolj potrebuje, drugi so v situaciji vzemi ali pusti ponujeno, tudi če je veliko premalo.


Da se še malo vrnem na temo objavljenih plač - glede na firmo ki jo imaš - imaš za vse kupce iste cene, imaš cene zavezujoče objavljene na internetni strani, kjer so vsem na razpolago?

Prvega dela ne zastopim čisto - kdo negoduje? splošno publika - Slovenci jamramo pa če nam gre dobro ali pa slabo - ni to neki pokazatelj. Zadnjič sem spremljal komentarje za virus - eni so jamral da mediji samo strašijo, čez en teden ko so nehali objavljati podatke tako pogosto, je pa folk jamral da mediji vse prekrivajo in ne objavljajo vsega - pa si misli svoje
V Sloveniji ni pravega kapitalizma, vendar si ga ljudje - vsaj po forumih - zeloo želijo. Ne vejo pa kaj to dejansko pomeni. Teh transferjev kot jih je sedaj ne bi bilo niti polovica, javne storitve se bi privatizirali ipd - folk bi bil zelo hitro pod mostom.

St235 ::

Shegevara je izjavil:

borut_p je izjavil:

Tudi ta tema ... zakaj razkriti ali ne razkriti, zakaj delodajalec ne želi da razkriješ ostalim. Seveda ... če se sam ni znal izpogajat za boljšo plačo, jo bo šel pa poskušal izsilit, zato ker se je nekdo bolj sposoben izpogajal za višjo - tipični socializem in uravnilovka.

in zakaj si nekdo drug ne bi smel na tak način izpogajati višje plače? Saj bo že šef povedal, če si to glede na sposobnosti zasluži ali ne. Temu se ne da reči izsiljevanje. Šef ni prisiljen zviševat plače tistemu, ki si tega v resnici ne zasluži.

Kako to, da nekaterim tako osnovne stvari niso jasne?


Ja nekaterim vam res niso osnove jasne. Naj se gre delavec pogajat za visjo placo na podlagi lastne dodane vrednosti, ne pa kricat da hoce boljso placobsamo zato ker jo ima tudi joze.

FrRoSt ::

-valvoline- je izjavil:

borut_p je izjavil:

Kdo pa pravi da je zaposleni zelenec? Vsi bi imeli višje plače, za to pa nič naredili. Daleč je še kapitalizem v Slovenji.

Ce novinec dobi vec(vseeno upraviceno ali ne), podcenjujes in se delas norca iz ostalih. Aint gonna end well. Pravi kapitalizem se bo komaj zacel, delavcev/kadrov ni vec, sami lenuhi in wanabee javnosektorasi.

Verjetno tukaj prihaja do KOMUNIKACIJSKEGA ŠUMA! 8-)

NOVINEC v službi ni nujno tudi začetnik, lahko je dober strokovnjak, moda bolj izkušen od vseh ostalih zaposlenih na nekaterih področjih od že zaposlenih.... In s tega stališča bi imel lahko tudi boljšo plačo....
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

FrRoSt ::

borut_p je izjavil:

Shegevara je izjavil:

borut_p je izjavil:

Zakaj že ?! A še to bi radi ... a da bi imeli še manj odgovornosti?


Ti bi najraje šel nazaj v srednji vek, kjer bi se še za štruco kruha barantal in pogajal, češ da trgovci nimajo danes več odgovornosti pri prodaji in trdiš, da so kupci izsiljeni kupovat manj kvalitetne izdelke samo zato, ker njihovi proizvajalci upajo, da so primerljivi bolj kvalitetnim izdelkom.

Vsem je jasno, da to pač ni res in se motiš. Kupec se bo sam odločil, ali bo kupil tak izdelek ali ne. Podjetje bo pa tudi samo presodilo, ali si nekdo zasluži zahtevano plačo ali ne. Nihče nobenemu ne moli pištole v glavo.

Točno tako - samo še vedno ne vidim argumenta zakaj bi moral delodajalec navesti plačo? Še sploh ker zadeva potem varira glede na zakonske dodatke. In še vedno plača ne bo enaka za kandidate. Kaj bi dosegli s tem, da bi morala biti plača objavljena - da bi se sramotilo firme? Koliko firm je v SLO, ki daje minimalca - direktorji se pa mastijo - jih kdo javno sramoti? Koliko je kolektivnih pogodb, kjer je osnova 50% minimalne plače - pa gre kdo to spreminjat?
Daj mi en argument, zakaj bi moral delodajalec plačo objavit?

Ne vem zakaj bi moral delodajalec plačo objavit! :| Lahko pa (tudi) jo, če misli, da bo to pomagalo in bo lažje dobil delavca ali morda zaradi tega boljšega delavca...

Jaz že dolgo nisem bil na razgovoru. Ko sem pa hodil sem pa tudi vedno vprašal, o kakšnih številkah se pogovarjamo, če že sami niso povedali... Vsaj okvirno! Če sem bil v drugem krogu izbora ali v ožjem izboru... Saj to pač spada zraven, ali ne!?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

solatko ::

FrRoSt - Zakaj bi izgubljal čas z drugim krogom, naj delodajalec takoj pove, kaj pričakuje od bobočega zaposlenega in za kakšen denar.
Delo krepa človeka

Alien123 ::

FrRoSt je izjavil:

borut_p je izjavil:

Shegevara je izjavil:

borut_p je izjavil:

Zakaj že ?! A še to bi radi ... a da bi imeli še manj odgovornosti?


Ti bi najraje šel nazaj v srednji vek, kjer bi se še za štruco kruha barantal in pogajal, češ da trgovci nimajo danes več odgovornosti pri prodaji in trdiš, da so kupci izsiljeni kupovat manj kvalitetne izdelke samo zato, ker njihovi proizvajalci upajo, da so primerljivi bolj kvalitetnim izdelkom.

Vsem je jasno, da to pač ni res in se motiš. Kupec se bo sam odločil, ali bo kupil tak izdelek ali ne. Podjetje bo pa tudi samo presodilo, ali si nekdo zasluži zahtevano plačo ali ne. Nihče nobenemu ne moli pištole v glavo.

Točno tako - samo še vedno ne vidim argumenta zakaj bi moral delodajalec navesti plačo? Še sploh ker zadeva potem varira glede na zakonske dodatke. In še vedno plača ne bo enaka za kandidate. Kaj bi dosegli s tem, da bi morala biti plača objavljena - da bi se sramotilo firme? Koliko firm je v SLO, ki daje minimalca - direktorji se pa mastijo - jih kdo javno sramoti? Koliko je kolektivnih pogodb, kjer je osnova 50% minimalne plače - pa gre kdo to spreminjat?
Daj mi en argument, zakaj bi moral delodajalec plačo objavit?

Ne vem zakaj bi moral delodajalec plačo objavit! :| Lahko pa (tudi) jo, če misli, da bo to pomagalo in bo lažje dobil delavca ali morda zaradi tega boljšega delavca...

Jaz že dolgo nisem bil na razgovoru. Ko sem pa hodil sem pa tudi vedno vprašal, o kakšnih številkah se pogovarjamo, če že sami niso povedali... Vsaj okvirno! Če sem bil v drugem krogu izbora ali v ožjem izboru... Saj to pač spada zraven, ali ne!?


Če ne objavi plače, pol nima kaj objavit kaj mora delavec vedet.

borut_p ::

Kaj? Sistemizacija delovnih mest je v firmi dolocena. Placa pa izpogajana oz so v firmah zastavljeni okvirji pricakovanih stroskov.

solatko je izjavil:

FrRoSt - Zakaj bi izgubljal čas z drugim krogom, naj delodajalec takoj pove, kaj pričakuje od bobočega zaposlenega in za kakšen denar.


Seveda lahko, lahko pa tudi delavec pove za koliko je pripravljen delat. Je pa to stvar med kandidatom in delodajalcem in ne stvar med kandidatom in vsemi ostalimi zaposlenimi.
Nisi mi pa dal odgovora ali imas svoje cene objavljene in prodajas vsem strankam za isto ceno.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borut_p ()

FrRoSt ::

solatko je izjavil:

FrRoSt - Zakaj bi izgubljal čas z drugim krogom, naj delodajalec takoj pove, kaj pričakuje od bobočega zaposlenega in za kakšen denar.

Zato ker je bilo na delovno mesto prijavljenih toliko kandidatov, da vseh sploh ni bilomogoče, pa tudi praktično povabiti na razgovor.... Samo to se razlikuje od primera do primera, so tudi pri nas naredili tak razpis in pogoje, da jim jaz ne bi dal za končano osnovno šolo!! In to velja tako za šefa kot za vodjo kadrovske! :))

Jaz sem redno prihajal vsaj v ožji izbor, kako je pa sedaj, ne vem. Je pa verjetno odvisno od razpisa do razpisa, firme, delovnega področja,...

Alien123 je izjavil:

Če ne objavi plače, pol nima kaj objavit kaj mora delavec vedet.

8-O
BRIHTNEŽ!!

Verjetno je najbolje, da objavi samo plačo, pa naj si delojemalci sami pozanimajo, kaj in kako naj bi delali!?? 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FrRoSt ()

FrRoSt ::

borut_p je izjavil:


Seveda lahko, lahko pa tudi delavec pove za koliko je pripravljen delat. Je pa to stvar med kandidatom in delodajalcem in ne stvar med kandidatom in vsemi ostalimi zaposlenimi.

Saj to je čisto normalno, da se pogovorijo tudi o plačilu. Da povedo, za kakšen denar gre, če pa že, pa da kandidat vpraša! Ker plača lahko tudi malo varira, stimulativni del in še marsikaj.... odvisno, kakšnega kandidata si želijo...

Je pa res, da je tudi plača nekje omejena z drugimi delavci v firmi, naj bi bili tam nekje, .... po klasifikaciji, ampak 10 ali 20% gor /dol tu ne bi smel biti velik problem...
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

-valvoline- ::

Zakaj bi kandidati zapravljali dragocen cas (pa tudi delodajalec) ce se ugotovi da se pricakovanja/stevilke ne ujemajo? Ce kdo isce osle za minimalc, a ni fer tega vnaprej jasno in glasno povedat? Tist pa k nujno rabi kakovosten kader in je pripravljen primerno placat pa tudi objavil svoja pricakovanja in trzno prilagojeno placo? Ter pridobil cimvec ustreznih potencijalnih kandidatov? V cem je problem?

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

ko se na razgovoru dogovarjate za plačo se morate dogovarjati za bruto plačo, ker sicer vam bo delodajalec nabil stroške za prehrano in prevoz na 500€ ali več, čeprav so te skupaj lahko samo 150€.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

-valvoline- ::

V at 90%+ oglasov za zaposlitev ma objavljeno tudi placo. Tist k nimajo so ponavadi oglasi za vodilne polozaje, za prilagodljivi delovni cas, za res najbolj deficitarnih poklicev itn. To je prav trg dela in konkurenca ponudba/povprasevanje, ne pa slovenistanski cenzura gulag.

Zgodovina sprememb…

Alien123 ::

korenje3 je izjavil:

ko se na razgovoru dogovarjate za plačo se morate dogovarjati za bruto plačo, ker sicer vam bo delodajalec nabil stroške za prehrano in prevoz na 500€ ali več, čeprav so te skupaj lahko samo 150€.


To je pri nas problem, ker delodajalci mislijo da so potni, malca, dodatki plača.

-valvoline- ::

Mene npr nic ne moti ce bi bil prijavljen na minimalc in dobil fajn cifro v kuverti pod mizo. Ne racunam na to da bo pokojninski sistem taksen kot je obstal. Enostavno matematicno je ze zdavnaj pokopan, poskrbet bo treba drugace za starost ker pokojnin ne bo.

Zgodovina sprememb…

korenje3 ::

Alien123 je izjavil:

korenje3 je izjavil:

ko se na razgovoru dogovarjate za plačo se morate dogovarjati za bruto plačo, ker sicer vam bo delodajalec nabil stroške za prehrano in prevoz na 500€ ali več, čeprav so te skupaj lahko samo 150€.


To je pri nas problem, ker delodajalci mislijo da so potni, malca, dodatki plača.


delodajalci nič ne mislijo. Točno vejo kako nategnit zaposnega. Veš da bodo delali v svojo korist in ne v korist zaposlenega.

-valvoline- je izjavil:

Mene npr nic ne moti ce bi bil prijavljen na minimalc in dobil fajn cifro v kuverti pod mizo. Ne racunam na to da bo pokojninski sistem taksen kot je obstal. Enostavno matematicno je ze zdavnaj pokopan, poskrbet bo treba drugace za starost ker pokojnin ne bo.


Tistim v javnem sektorju verjetno ne bo tako hudo kot tistim v privat.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: korenje3 ()

borut_p ::

korenje3 je izjavil:

Alien123 je izjavil:

korenje3 je izjavil:

ko se na razgovoru dogovarjate za plačo se morate dogovarjati za bruto plačo, ker sicer vam bo delodajalec nabil stroške za prehrano in prevoz na 500€ ali več, čeprav so te skupaj lahko samo 150€.


To je pri nas problem, ker delodajalci mislijo da so potni, malca, dodatki plača.


delodajalci nič ne mislijo. Točno vejo kako nategnit zaposnega. Veš da bodo delali v svojo korist in ne v korist zaposlenega.

-valvoline- je izjavil:

Mene npr nic ne moti ce bi bil prijavljen na minimalc in dobil fajn cifro v kuverti pod mizo. Ne racunam na to da bo pokojninski sistem taksen kot je obstal. Enostavno matematicno je ze zdavnaj pokopan, poskrbet bo treba drugace za starost ker pokojnin ne bo.


Tistim v javnem sektorju verjetno ne bo tako hudo kot tistim v privat.


Seveda, saj hocete kapitalizem in ne socializem. Kapital gleda kako bo prisel do se vec kapitala, a ni logocno. zato pa se rece kapitalizem.
In delodajalec glede delavca kot celoten strosek in ne samo neto ki ga dobis na racun (plus pribitki). Gleda bruto 2, pricakovane bolniske, dopuste itd. A ti nebi ce bi imel svojo firmo?

korenje3 ::

Itak da bi prvo poskrbel za svojo rit.

Je pa dejstvo da ponekod lastniki podjetij služijo tudi po 2x toliko kot vsi zaposleni pri tem pa še zmeraj kradejo od plač.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

borut_p ::

korenje3 je izjavil:

Itak da bi prvo poskrbel za svojo rit.

Je pa dejstvo da ponekod lastniki podjetij služijo tudi po 2x toliko kot vsi zaposleni pri tem pa še zmeraj kradejo od plač.


Ce bi bilo samo 2x ... ampak ce bi imeli vse jaj... voditi podjetja bi jih imeli. Social kapitalizem se ni v vidu. Lahko pa si eden redkih ki zacnes.
Taka organizacija je recimo v Domelu, kjer so delavci tudi lastniki. Kot vem je tudi MSora organizirana podobno. Tako da nekaj jih je,

solatko ::

FrRoSt - Cenik je vedno javen in velja za vse stranke, seveda daš boljšim popust in tudi to je objavljeno. Za razliko od drugih delodajalcev, pa sem jaz pričakovanja in plačo objavil v razpisu.
Problem je, da večina naših delodajalcev, ne vkalkulira plače v stroško, preden odprejo firmo, tako, kot nekateri gostinci mislijo, da je denar v blagajni njihov, potem pa propadejo, ker je treba pokrit stroške, pa ni denarja.
Delo krepa človeka

FrRoSt ::

solatko je izjavil:

FrRoSt - Cenik je vedno javen in velja za vse stranke, seveda daš boljšim popust in tudi to je objavljeno. Za razliko od drugih delodajalcev, pa sem jaz pričakovanja in plačo objavil v razpisu.
Problem je, da večina naših delodajalcev, ne vkalkulira plače v stroško, preden odprejo firmo, tako, kot nekateri gostinci mislijo, da je denar v blagajni njihov, potem pa propadejo, ker je treba pokrit stroške, pa ni denarja.

!?????
Ti to meni ali si hotel kakšnemu drugemu uporabniku!?
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

Beli_Zajcek ::

MadMicka je izjavil:

Lakotnik29, tebi res niso jasne zadeve. 3. alienja 1. odstavka 4. člena ZPosS, ki pravi "uresničevanjem pravice delavcev ali predstavnikov delavcev do obveščenosti in posvetovanja v skladu z veljavnimi predpisi, kadar je tako razkritje potrebno za ta namen;" ali pa 7. člen: "pri uresničevanju pravic delavcev, če je poslovno skrivnost razkril delavec svojemu predstavniku, da bi zaščitil pravice in interese delavcev v skladu s predpisi, ki urejajo delovanje in varstvo predstavnikov delavcev", nima nikakršne veze s tem, da gre delavec v banko, zaprosi za kredit in pokaže plačilne liste. Tu gre za povsem druge zadeve, dej ne bi tako trd, raje si kupi kristalno kroglo >:D



Potemtakem bi, ob predpostavki, da plače so lahko poslovna skrivnost, bil v problemu tudi, če bi imel skupni račun z ženo. Ker bi dejansko lahko videla koliko plače imaš.

Beli_Zajcek ::

Našel sem pa tudi tole "zanimivo" situacijo.

http://www.pravniki.info/viewtopic.php?...

Podatke o plači, izplačani pri prejšnjih delodajalcih, potrebuje novi delodajalec v primeru, če bi vam obračunal bolniško v breme ZZZS (=t.i. refundirana bolniška, torej stalež nad 30 del. dni, stalež za nego otroka itd.) Osnova za izračun boleznine je namreč izplačana plača v preteklem letu, oziroma, če prejšnje leto niste bili zaposleni, v letošnjem letu.

Ampak kako to? Če pa je višina plače poslovna skrivnost!

Catch 21 anyone? Oz. važno, da se lahko določeni pravniki šopirijo.

Matko ::

Čeprav kadrovniki govorijo drugače, podatke o prejšnji plači, ni potrebno dostavit, dokler niso podani dejanski razlogi (npr. dolgotrajna bolniška).
V stilu za vsak primer na prinesite prejšnjo plačo, ni zakonito.

PS: Catch 22 je ne 21

Beli_Zajcek ::

*Res je 22, sem se zatipkal.

Nova situacija. Ločuješ se in sodišče mora razdeliti skupno premoženje. Kako, če pa je tvoja plača (od česar je odvisen tvoj prispevek v skupno premoženje) poslovna skrivnost?

FrRoSt ::

Beli_Zajcek je izjavil:

Našel sem pa tudi tole "zanimivo" situacijo.

http://www.pravniki.info/viewtopic.php?...

Podatke o plači, izplačani pri prejšnjih delodajalcih, potrebuje novi delodajalec v primeru, če bi vam obračunal bolniško v breme ZZZS (=t.i. refundirana bolniška, torej stalež nad 30 del. dni, stalež za nego otroka itd.) Osnova za izračun boleznine je namreč izplačana plača v preteklem letu, oziroma, če prejšnje leto niste bili zaposleni, v letošnjem letu.

Ampak kako to? Če pa je višina plače poslovna skrivnost!

Catch 21 anyone? Oz. važno, da se lahko določeni pravniki šopirijo.

Zadevo moraš (PRAVILNO!!) razumeti! :) Tukaj gre za pravno logiko!! In hierarhijo!

Najvišje je Ustava! Ta se spreminja s 2/3 večino v parlamentu in menda tresočo Roko! :))
Pod ustavo so zakoni! Te sprejema s (tako ali drugačno) večino v parlamentu!
Potem so še podzakonski akti, te pa lahko podpiše že minister, če se ne motim! ;)

Da je plača poslovna skrivnost, kje je to zapisano!?? V nekem pravilniku neke poslobne družbe!??

To pomeni, v prvi vrsti, da se s temi zadevami ravna kot s poslovno skrivnostjo, še drugače: kot z npr. zaupnimi dokumenti! Ne smejo ti odpirati plače in ne smejo te gnjaviti, koliko si imel plače. Sodelavci za primer, da žene ne omenjam! :)):)):))

Če pa greš ti s sodelavcem na kavo in malce tudi predebatirata te zadeve, ti menda ne bodo odrezali jezika zaradi tega....

In ta odredba ima seveda tudi IZJEME, s pravnega in tudi drugačnega stališča! Presoja se po posameznih primerih, odvisno od primera, kot je že povedal Lakotnik29!

Če greš npr. k odvetniku in mu pokažeš plačilno listo, da ugotovi, ali je zadeva pravilno obračunana, to nikakor ni prekršek! Očitno zakon tudi predpisuje v določenih primerih, kot si navedel, da je potrebno izdati neko potrdilo oz. povprečje! To naredi računovodska služba in v tem primeru ravna v skladu zaupnosti!! 8-)

Enostavno kot pasulj! 8-)
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.

MadMicka ::

Frost, tega, da ti ne smejo odpirati plače in da se nima nihče vtikati v to, koliko točno imaš plače, to nima veze s poslovno skrivnostjo. Pomisli, da npr. nimajo v vseh podjetjih določno, da so plače poslovna skrivnost, kaj bi to pomenilo, da tam ti pa lahko vsakdo razglaša naokoli, koliko imaš plačo? Pred tem te varuje Zakon o varstvu osebnih podatkov, ker plača je osebni podatek, ki se nanaša na posameznika. Obdeluje in posreduje tretjim osebam brez dovoljenja tistega, na katerega se nanaša, pa se ta podatek lahko v zakonsko določenih primerih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MadMicka ()

FrRoSt ::

Seveda o tem govori več zakonov, kakor praviš 8-) .... vendar je potrebno malo pogledati in upoštevati tudi PRVI post in iz vprašanja izhajati.... kaj OP sprašuje oz. ne razume, in med drugimi nerazumevajočimi.... :|
Noben človek ni otok, popolnoma sam zase; smrt slehernega človeka vzame
del mene, ker pripadam človeški vrsti; in zato nikdar ne pošiljaj poizvedovat,
komu zvoni; zvoni tebi.
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Moteč odstavek v pogodbi

Oddelek: Loža
364501 (2951) Tilen
»

Pogodba o nerazkrivanju informacij (NDA) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5218899 (17188) matijadmin
»

Outsourcanje lastne službe (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
9622649 (14225) St235
»

Pogodba o zaposlitvi

Oddelek: Loža
273879 (3198) antonija
»

Visina place kot poslovna skrivnost

Oddelek: Programiranje
374773 (3592) Ziga Dolhar

Več podobnih tem