» »

Raba predloga s/z

Raba predloga s/z

1 2
3
»

imagodei ::

Ganon je izjavil:

Ne, ne drži. Če so ti stvari jasne, se ne zmotiš niti med govorjenjem niti med tipkanjem.

Če so ti stvari jasne, se ne zmotiš med pisanjem, drži. V življenju pa še nisem naletel na človeka, ki bi med tekočim govorom narobe uporabljal predloga s/z. Mogoče kje obstaja kakšen, ampak ima verjetno še kopico drugih problemov, ne samo s tem, da bi zadel s/z.

Ko tekoče govorimo, namreč "s" oziroma "z" naravno vežemo z besedo, ki predlogu sledi. Izgovorimo torej ne posebej predlog in besedo, ki mu sledi, pač pa združujemo skupaj: "zbesedo", ali pa "stem", "znogo" itd. In to je za "native speakerja" nekaj najbolj naravnega, za to ne potrebuje nobenih pravil. Nekaj najbolj naravnega je reči:

- "Stem se ne strinjam."
- "Grem na sprehod spsom."
- "Jedel sem žgance zocvirki."
- "V boj so se pognali zživalskimi kriki." (Ali celo: "žživalskimi")
- "Obtoženec je sstrahom pričakoval razsodbo."

In moraš biti komplet moten tja v lobanjo, da bi v tekočem govoru, kjer ne zastajaš in ne izbiraš besed, zgornje primere napačno izgovarjal. V stilu:

- "Ztem se ne strinjam."
- "Grem na sprehod zpsom."
- "Jedel sem žgance socvirki."
- "V boj so se pognali sživalskimi kriki."
- "Obtoženec je zstrahom pričakoval razsodbo."

Ravno zato, ker v prostem, tekočem govoru predloga s oziroma z naravno povežemo z besedo, ki sledi predlogu.
- Hoc est qui sumus -

Raptor F16 ::

imagodei je izjavil:

Jaz opažam, da ljudje med govorjenjem nimajo problemov ugotovit, kaj uporabit. Dobesedno nikogar ne slišiš, da bi med govorom kadarkoli rekel da se je peljal "z helikopterjem" ali "s nogo". Vsakdo avtomatično ve, kaj uporabit. Ker pri "z helikopterjem" ali "s nogo" si skorajda polomiš jezik in izruvaš zobe.

Univerzalna rešitev je, da preprosto sam pri sebi potihem preveriš, kaj se sliši bolje: "s nogo" ali "z nogo".


Meni se večkrat zgodi, (ko urejam post), da napišem sestavek in imam pripravljeno naslednjo besedo... hmm, potem se spomnim da bi dodal drugo, predlog pa pozabis spremeniti in...

That's how it's done. Wrong, of course.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

imagodei ::

Saj to je izpostavila že nevone, se mi zdi. Ja, to je način, na katerega se vsakemu pripeti - med pisanjem.

Se pa na isti način lahko zgodi tudi med govorom. Recimo nekaj razlagaš in se ti zatakne ravno pri izbiri besede, ki sledi predlogu. V stilu: "In potem sem se težave lotil z... z... z... sekiro."

Ampak točno zato sem zgoraj 3x ali 4x poudaril, da se ti to ne more zgoditi med tekočim govorom. Če se ti zatika in iščeš besede, potem je to druga reč.
- Hoc est qui sumus -

zmaugy ::

mzakelj je izjavil:

Men gre pa najbolj na živce ko poslušam to "ljubljanščino". Oziroma jest pravim spakedravščino. Dogija vokat, z rufa skenslat pa stari to, stari uno, pa a kapiraš .. in podobne. Kar kocine mi grejo po konc. Sam priznam da sem kmetavz kar se tiče pisanja. Pišem kot govorim.


Pa spakedranščina z dolgim LLLL...
Drugače s/z gre po posluhu brez težav.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

floyd1 ::

Evo, enaka fora kot zadnjič. In spet na Pop tv. "Z glavo čez zid" menda ne gre. Jaz jim sicer lahko dokažem nasprotno, a ne vem, če bi se razumeli. ;)
Ali jim res gre tako slabo, da si ne morejo enega lektorja privoščit?

GupeM ::

Kaj pa to, da nekateri ne znajo uporabljati rodilnik in dvojino? Pa prekomerno uporabljanje pomanjševanic med tipkanjem postkov na facebookec?

dunda ::

Nekateri ne znajo uporabljati dvojino.
Nekateri ne znajo uporabljati dvojine.

:-)
https://www.kacnje.eu

nevone ::

pomanjševanic med tipkanjem postkov na facebookec?


Da bo mera polna ;)

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

GupeM ::

Sem kar vedel, da se bo vsulo :P

Sem mislil, da boste mogoče dojeli vsaj po postkih na facebookcu :P

dunda ::

GupeM je izjavil:

Sem kar vedel, da se bo vsulo :P

Sem mislil, da boste mogoče dojeli vsaj po postkih na facebookcu :P


Saj smo zaslutili :-)
Ampak, če ne bi opozorili, bi pa lahko skočil, da ne opazimo.
https://www.kacnje.eu

nevone ::

GupeM je izjavil:

Sem kar vedel, da se bo vsulo :P

Sem mislil, da boste mogoče dojeli vsaj po postkih na facebookcu :P


Saj smo opazili, sicer ne takoj, ampak s tistimi postki na facebookcu je postalo vse jasno.

o+ nevone
Either we will eat the Space or Space will eat us.

jype ::

GupeM je izjavil:

Sem mislil, da boste mogoče dojeli vsaj po postkih na facebookcu :P
Nisem bral tako daleč, me je že rodilnik triggeral.
1 2
3
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kotiček za slovenščino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10012681 (8019) Meizu
»

Prepoznavanje govora

Oddelek: Programska oprema
357117 (4742) Blop
»

Neznanje predloga s in z (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6211709 (10072) nagobčnik
»

Poenostavitev SI jezika (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14726836 (22402) Okapi
»

Spletni test znanja slovenščine (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17231725 (27959) T-h-o-r

Več podobnih tem