» »

Snemanje ambientnih zvokov v HQ

Snemanje ambientnih zvokov v HQ

Gorazd88 ::

Pozdravljeni!
Želim si karseda kvalitetno posneti določene ambientne zvoke na določeni lokaciji v naravi. Gre v bistvu za precej unikatno kombinacijo določenih industrijskih zvokov (cviljenje s tračnic, odmevi delavskih obvestil iz megafonov oz. zvočnikov...) in zvokov narave (črički,...) - pač želim zajeti zvok, ki ima zame precej nostalgične vrednosti in ga verjetno slej ko prej v taki obliki ne bo več. Snemal bi ene pol ure verjetno. Ker pa imam doma soliden audio sistem in bi rad ta posnetek kdaj pa kdaj doma poslušal (da me mal popelje v stare čase), hkrati pa sem precej natančen, bi rad to, kar bom naredil 1x, naredil ornk. Toraj da ne bo šumov... In ker imam to lokacije nekaj vožnje, moram prej mal preštudirati zadevo.

Zdej pa študiram, s čim to posneti. Da presežem kvaliteto mobitel snemalnika, bi uporabil tole kar imam:
- Prenosnik macbook air (ta na srečo ne dela hrupa z ventilatorji, kar je dober začetek),
- Steinberg UR22mkII DAC (digital analog converter) z USB priklopljen na prenosnik,
- Shure SV200 mikrofon (s pripadajočim XLR-XLR kablom) priklopljen v STeinberg.

Ker nimam pretiranega znanja o audio snemanju, vas sprašujem, kaj vse so tle spremenljivke, da se doseže kar se da optimalna kvaliteta posnetka.

Kot prvo, za snemanje bi na prenosniku uporabil kar že nameščeni Voice Memos app – sicer čist enostaven app, ampak vidim, dase da v njem za kvaliteto izbrati "Lossless". Je glede tega to res pač to, nekompresiran zvok (shrani se v .m4a)? Bi kakšen drug program glede kvalitete posnetka kaj doprinesel? Sem namestil tudi Audacity, pa mi ne prepozna mikrofona preko Steinberga, samo notranji mikrofon prenosnika.

Potem DAC - glede tega predvidevam, da je Steinbergova škatlica odlična izbira - prepreči prehajanje vibracij ipd. iz prenosnika v mikrofon, podpira 24-bit/192kHz.

Potem pa še sam mikrofon Shure SV200. Sem ga dobil za darilo in nimam pojma, kok je za kaj.

Kakšno mnenje glede opreme? Kolikor sem do sedaj testiral, je rezultat precej ok, čeprav je nekaj šuma, predvsem pa je vse precej potiho posneto...

Kakšen nasvet glede izvedbe?
V glavi imam info, da zvok bolje prehaja po zraku, ko je ta hladen in vlažen. To drži?
Potem moram seveda izbrati dan, ko ne bo popolnoma nič vetra. Se kljub brezvetrju priporoča pena za na mikrofon? Če, bom probal kar sam kaj čez povezniti in stestirati.


Je že kdo kdaj počel kaj takega?
Kot gledam na netu, se nekateri profesionalno ukvarjajo s tovrstnim snemanjem.


Bom prebral še kakšne tutoriale ipd., vas pa prosim za kakšen tehničen nasvet ali izkušnjo :)

pegasus ::

Jaz bi začel pri tem, kako zajema mikrofon zvok iz prostora. Če se malo razgledaš, vidiš da imaš tu kar nekaj opcij - od ozko usmerjenih do širokih, ki zajemajo vse kar slišijo. Tvoj mislim da je nekje vmes, namenjen tuljenju vanj, pod koti, ki so primerni drži zadeve v roki.

Glede na tvojo zvočno sceno razmisli, kakšen kot ti mora mikrofon zajemat ter poskrbi, da ga boš lahko priključil na tvojo obstoječo opremo. Od tu naprej potem lahko čaraš dalje (filtri, glasnost, ...) v softveru.

Gorazd88 ::

Ja, saj se mi kar zdi ja. Sem še malo bral in je kvaliteten zvočnik logično res daleč najpomembnejši. Tole kar imam pa je verjetno bolj kot ne za kakšne karaoke.

Moram preveriti opcije, če se da kje opremo izposoditi ali kaj takega. Za en posnetek se kupovati res ne splača...

jype ::

Primerno občutljivi kondenzatorski mikrofoni so pregrešno dragi v primerjavi s snemalniki, ki imajo že vgrajene X/Y kondenzatorske mikrofone, ki so praviloma povsem dovolj občutljivi. Poizkusi si izposoditi kakega Tascama ali kaj podobnega, postavi ga v kartonsko škatlo, to škatlo pa še malo v večjo škatlo, ter odprti del škatle obrni tja, od koder prihajajo zvoki, ki bi jih rad posnel. Ceneje od tega ne bo šlo, IMO.

Gorazd88 ::

Hm, hvala za idejo.
Sem pa mislil, da so ti snemalniki slabši v primerjavi z mikrofoni, četudi je mikrofon čist osnoven.

Gorazd88 ::

Gledam, da se da snemalno opremo izposoditi.
Npr:
https://www.videa.si/izposoja-opreme/
https://www.lastra.si/snemalniki/prenos...

Oboji izposojajo Snemalnik Zoom H5 za 20€/dan (cena novega je cca 350€).
Bo to torej boljša izbira kot tale moj sestav?
Na prvem linku sposojajo tudi Shotgun mikrofon Rode NTG-2, pravtako 20€/dan.

jype ::

Shotgun ima zelo ozek kot oziroma je slišati, kot da močno ojača reči, ki so znotraj njega (malce pa pobira tudi s periferije).

Gorazd88 je izjavil:

Oboji izposojajo Snemalnik Zoom H5 za 20€/dan (cena novega je cca 350€).
Pomoje se ti splača reskirat 20 evrov in jit poizkusit posnet. Mikrofoni na Zoom H5 so zelo občutljivi, a je nujno, da prebereš navodila in ga pravilno nastaviš. Avtomatske nastavitve običajno ne dajo dobrih posnetkov s snemanjem tihih reči kot je ambient.

Gorazd88 ::

Hvala za nasvet!
Si bom verjetno res kar takle snemalnik sposodil in probal. Poleg tega je pa še veliko bolj mobilen kot prenosnik, kabli, dac...

Kot sem gledal previewe, je Zoom H5 kar poštena zadeva.


Za recorder ali pa shotgun pa je v naravi verjetno kar pravilo, da imaš še tisto dlako proti vetru gor. Moram najti nekoga, ki posoja v kompletu z dlako...


Lp

Superboyy ::

Če hočeš dokaj kvalitetno:

Zoom + dober mikrofon z mačkom.

Nekaj takega:
https://www.bhphotovideo.com/c/product/...

Shotgun (usmerjen) mikrofon je vpet na elastikah znotraj zaščite in s tem odporen na razne tresljaje, maček pa izloči ves veter.

Lahko probaš najti kaj rabljenega - novo te bo vse skupaj prišlo cca 500-1000 eur + slušalke.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Domači snemalni studio

Oddelek: Loža
123247 (701) midiboss
»

priklop kamere na audio mizo

Oddelek: Zvok in slika
8954 (750) SaXsIm
»

Fotoaparat vs. kamera?

Oddelek: Zvok in slika
276173 (5556) schurda
»

Snemanje vokala?

Oddelek: Zvok in slika
235214 (4926) zcetrt
»

Profesionalno stereo snemanje kako?

Oddelek: Zvok in slika
202809 (2365) nokia6310

Več podobnih tem