» »

Obdelava MDF plošče

Obdelava MDF plošče

Dzhimen ::

Vem da je vprašanje najbrž bolj primerno za kak drug forum, ampak glede na to da ima Slotech poseben oddelek za sedem umetnosti, pod kar očitno spada tudi lončarstvo, kiparstvo in peka piškotov, mislim da bo vprašanje o lesarstvu kar na mestu. :D

Torej zadal sem si nek mali domači hobi projekt in sicer naredit eno unikatno mizo. Nabavil sem dve MDF plošči (2 cm debeline), ju obrezal kot sem želel, lepo zalepil skupaj in za dobro mero še dodal par vijakov za les, da bosta plošči trdno na mestu.
Kar mi sedaj še ostane je zadevo nekako pokitat (luknje potopljenih vijakov ter vse spoje), nato pobrusit in nato pobarvat. Za brušenje mislim da ne bo problema, glede kitanja in barvanja bi pa prosil za kak nasvet.

Ali lahko MDF plošče kitam kar s kitom za les? Obstaja kaka boljša opcija, da bo tekstura konsistentna?

Ali mi lahko kdo z izkušnjami čisto po domače pove, kako naj bi izgledalo barvanje MDF plošče. Nekaj se googlal pa po youtubu gledal, pa vidim da je treba najprej dat "primer", in nato čez pobarvat. Če grem v merkator tehniko ali obi, za kaj moram vprašat če želim MDF pobarvat? Neko temeljno barvo in potem še navadno barvo za les, ali kako?

Ali ima kdo kako idejo kako zadevo čim bolj zanimivo pobarvat? Kot sem po youtubu gledal, končni izdelki teh MDF plošč so pobarvani večinoma monotono z eno barvo. Kakšna ideja kako doseči da bo površina mize bolj zanimiva?


Hvala že vnaprej za vso pomoč!
Lp.

Machete ::

Za vse ostalo nimam časa, ampak kitaj z dvokomponentim poliesterskim kitom, primer rabiš seveda, daj vsaj dve roki. Mdf narahlo prej pobrusi s fino granulacijo ca 220-280 za boljši oprijem. Robove, če boš imel vidne pobrusi na res gladko, ker barva ti ne bo odpuščala ničesar in bo vsaka mikro napaka skozi barvo, ko se posuši, vidna. Primer in barva morata biti kompatibilna ali polivratanska ali vodna osnova pač, karkoli boš že izbral..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

BlaY0 ::

MDF lahko "ličaš" tako kot avto.

floyd1 ::

Pri mojih zvočnikih iz medapana sem premalo "potopil" vijake in se malo vidi, kje je vijačeno. Skitano pa je bilo v nulo. Ne ponovi moje napake, raje glave vijakov malo globje. Kovina se pač rahlo krči-razteza in je ravno dovolj za mini izboklino, ki se na res gladki površini opazi.
Ko zdaj razmišljam - ne vem, zakaj sem sploh pustil vijake, samo lepilo bi verjetno bilo povsem dovolj.

Dzhimen ::

Machete je izjavil:

Za vse ostalo nimam časa, ampak kitaj z dvokomponentim poliesterskim kitom, primer rabiš seveda, daj vsaj dve roki. Mdf narahlo prej pobrusi s fino granulacijo ca 220-280 za boljši oprijem. Robove, če boš imel vidne pobrusi na res gladko, ker barva ti ne bo odpuščala ničesar in bo vsaka mikro napaka skozi barvo, ko se posuši, vidna. Primer in barva morata biti kompatibilna ali polivratanska ali vodna osnova pač, karkoli boš že izbral..



Hvala za nasvet. Torej zadevo najprej pokitam z dvokomponentnim poliestrskim kitom, nato na fino pobrusim, dam dve roki temeljne in nato pobarvam.
Kakšna pa je razlika med polivratansko in vodno osnovo? Kaj bistvenega?


floyd1 je izjavil:

Pri mojih zvočnikih iz medapana sem premalo "potopil" vijake in se malo vidi, kje je vijačeno. Skitano pa je bilo v nulo. Ne ponovi moje napake, raje glave vijakov malo globje. Kovina se pač rahlo krči-razteza in je ravno dovolj za mini izboklino, ki se na res gladki površini opazi.
Ko zdaj razmišljam - ne vem, zakaj sem sploh pustil vijake, samo lepilo bi verjetno bilo povsem dovolj.


Ja jaz sem vijake potopil tako, da gre čez recimo kak milimeter, dva kita. Pač da je luknja, ki jo nato zalijem s kitom in nato naj se nebi nič videlo. A misliš da je premalo? Do kje si pa ti potopil vijake?

Machete ::

Med vsako roko temeljne barve jo pobrusiš. (P280-400 npr, odvisno od končne barve). Ne kar eno plast na drugo!
Vijak potopi ca 1 mm in si safe sigurno. Potopi ga preko prej narejene ugrezno jamice, ne s silo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

borisk ::

pa kupi mdf primer, da dobiš osnovno površino enotno, če ne ti bojo robovi pili barvo.

Lojzze ::

ne kompliciraj sploh...avto kit gor,pobrusiš pobarvaš z valjčkom.Živ bog ne bo vedel da je home made.
aja vsekakor prekitaj tudi robove sploh če jih boš pobral,ker profili in fuge na MDF-u prekrasno zacvetijo če ga samo barvaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lojzze ()

Machete ::

Prebarvamo na stotine kvadratov, in še noben rob ni zacvetel, če ni bil direktno namočen v vodo.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

floyd1 ::

Ja jaz sem vijake potopil tako, da gre čez recimo kak milimeter, dva kita. Pač da je luknja, ki jo nato zalijem s kitom in nato naj se nebi nič videlo. A misliš da je premalo? Do kje si pa ti potopil vijake?

Ne spomnim se več, je že huuudo daleč nazaj to - vsaj kakih 15 let. Te zvočnike imam še vedno doma in se vidi praktično vsak vijak, če pogledaš proti svetlobi. Majhna izboklina. In to skozi ca. 1 mm debel mahagonijev furnir, lepljen na mediapan. Če bi bili polakirani z mat lakom, se verjetno niti ne bi kaj dosti opazilo.

Likalnik ::

Da nadaljujem na tej stari temi.
Tudi sam imam namen obdelati MDF plosce.

Kupil bo 0,6 cm debeline in jih razrezal na zeljene dimenzije...potem pa jih nalimal na steno (knauf ze prebarvan z jupolam za zid)

Potem bi pa te plosce po robovih prekital z akrilnim kitom in vse skupaj prebarval s narvo za zid (ze obstojeca barva)
Zanima me...ali se lahko mdf plosce barvajo z barvo za zid...jupol...ali je potrebno barva za les

Kako pritrditi te plosce na steno...z lepilom...ala silikon oziroma kaj podobnega?
Mislil sem ob robovih zalepiti obojestranski lepilni trak...na sredino plosce pa lepilo...tako plosca ne bi polzela po steni navzodol...dokler lepilo ne prime.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

mašine za hobi mizarstvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8436149 (993) Hudobec82
»

Kje kupiti MDF ?

Oddelek: Kaj kupiti
51622 (1382) Siddh
»

Kakšen les, kje ga dobiti?

Oddelek: Loža
187136 (5561) mihec87
»

Dolge Police

Oddelek: Loža
112479 (2120) Malajlo
»

izdelava nizkotonskega zvočnika

Oddelek: Zvok in slika
392882 (2320) Keyser Soze

Več podobnih tem