» »

Win 7 Ultimate "Blue screen" vzrok?

Win 7 Ultimate "Blue screen" vzrok?

minicooper ::

Pozdravljeni,

Najprej pozdrave vsem, kateri sodelujete na forumu Slo-Tech.

Imam problem in bi prosil za vaše mnenje - vsak nasvet je dobrodošel.

Torej na kratko.
Ne vem ali je RAM ali mogoče grafična ali kaj tretjega ... lahko tudi kakšen gonilnik.
Računalnik je recimo pri uporabi brskalnika (vseeno ali je Firefox, Opera ali Chrome) po nekaj minutah uporabe neodziven, ne reagira, brskalnik frizne (razširitve, Add-ons Firefox izključene!)
Včasih to traja več min preden se odzove. Včasih je potreben fizičen reset.
Gre za čisto enostavno brskanje, iskanje brez kakršnih koli igric ali Youtube posnetkov.

Dogaja se tudi da se računalnik recimo ob uporabi pisarniških programov, npr. LibreOffice čez nekaj časa za sek pojavi črn zaslon in kasneje Blue Screen, brez reseta računalnika, napajalnik dela naprej.
Do sem razumem, sistem se preventivno ustavi, zaradi napake, da prepreči večjo škodo.
Po ponovnem zagonu deluje nekaj časa vse normalno. Odvisno, lahko tudi uro ali dve ali pa se zadeva ponovi po recimo 15 min.
Prilagam foto napake:
 Prikaz opisa "Blue screen"

Prikaz opisa "Blue screen"



Sem naredil tudi test diskov (CrystalDiskInfo /Ashampoo HDDScan /Speccy /HWiNFO32) - ni nobenih problemov.

V Win 7 Ultimate sem naredil samodiagnostiko z ukazom:
"mdsched"
V petih poizkusih ob različnem času zadnjih dveh dni sem dobil zelo podoben rezultat.
Test se začne in se po takoj na začetku prekine, ne pride do več kot 5%. PC se enostavno izključi sam.
Prilagam foto:
 Ukaz "mdsched"

Ukaz "mdsched"



 Prekine pri cca. 5%

Prekine pri cca. 5%



Ne vem, mislim da je lahko RAM, ali se pač motim ...
Vem, da je eden izmed najboljših testov za Ram MemTest86
Tega še nisem naredil, a ga mislim, saj moram še nekje imeti stari cd, sicer bom potegnil dol in naredil novega.

Še to, napajalnik atx je bil zamenjan nekaj časa nazaj, saj stari "noname" ni delal dobro pod obremenitvijo, nov je renomirane znamke z 80 Bronze.
Računalnik ni nov ima že kar nekaj let za sabo, vendar je vse skozi dobro deloval, če odmislimo odpoved matične pred leti in enega 1TB WD Black diska. Z Blue screen do sedaj ni bilo nikoli problema.

Ram: DDR2 2x 1GB / PNY PC6400 800Mhz
Grafika: ATI Radeon HD 5450 (MSI)
Matična: Biostar 945GC-M7 TE Ver. 6.x Socket LGA 775 Intel

Za vsak odgovor se že naprej zahvaljujem.

Lp,

filip007 ::

Testiraj vsak RAM posebej, če si menjal že ostalo potem pa res ne vem. Je plošča rabljena, mogoče je to, preveri kondenzatorje.
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

ST-777 ::

minicooper je izjavil:

... Dogaja se tudi da se računalnik recimo ob uporabi pisarniških programov, npr. LibreOffice čez nekaj časa za sek pojavi črn zaslon in kasneje Blue Screen, brez reseta računalnika ... Ram: DDR2 2x 1GB / PNY PC6400 800Mhz
2 GB rama je malo in tudi v primeru, da program za rame ne bo našel napak, je bolje vgraditi 4 GB za 32 bitni OS ali več za 64 bitni OS. Če se bodo še vedno pojavljali blue screeni razmisli o formatiranju HDD in naložitvi svežega OS. Bo pa sistem deloval precej hitreje, ko ga naložiš na SSD in ne na HDD.

minicooper ::

Pozdravljen ST-777,

Najprej hvala za odgovor.

Mogoče sem pozabil povedati, sistem je že cca. 2 leti na SSD (Samsung EVO 840 120GB).
To sem naredil tedaj, pri prehodu iz Viste 32bit na Win7 32bit.
Drži, 32bit Win gre samo do 4 GB Rama.

Samo, zanimivo je to, da tega prej nikoli ni delalo.
Tudi ne poganjam nič zahtevnega (še ne dolgo nazaj pri obdelavi video posnetkov ni bilo nič nenavadnega, tudi pretvorba video formatov ni delala problemov - posnetek mp4 v avi format).

Lp,

ST-777 ::

@minicooper, napisal si, da je napajalnik nov in renomirane znamke 80 Bronze. Tudi novi napajalniki renomiranih znamk so lahko vzrok težav. Eden od njih:

"CORSAIR CX series 80 PLUS BRONZE ... System worked okay initially, but now the computer is unstable with video distortion, freeze ups, and BSOD. ..." https://www.newegg.com/Product/Product....

Na tvojem mestu bi preizkusil sistem z drugim (sposojenim) napajalnikom.

hojnikb ::

tole je problem z driverjom od mrežne... updejtaj. Ram pa preveri z memtest86...
#brezpodpisa

konspirator ::

Ali če pove model psu.
--

rk7254 ::

Zdravo,

@minicooper

Kot sva se pogovarjala, bi sam najprej preveril RAM z memtest86 v boot načinu, saj tako nimajo gonilniki nobenega vpliva na sistem. Predpostavljam, da je BIOS nadgrajen na zadnjo verzijo. Lahko tudi pogledam ali imam kakšne rame še kje in ti jih posodim za test. Verjetno je, da ti težave povzroča ravno ena okvarjena ploščica. Najprej zaženi memtest z obema ploščicama in če najde okvaro potem izloči ploščico, ki je v slotu št 2 in ponovi test.

Vsekakor pa javi ali je memtest našel okvaro.

Lep pozdrav.
Lep Pozdrav...

minicooper ::

Pozdravljeni,

Prilagam foto Memtest86 (prenesel zadnjo verzijo v7.3)

Torej na kratko:
- Testiral sem vsak 1GB DDR2 RAM posebej v slotu 1 (oznaka na plati DDR2 A1)
 Slot DDR2 A1

Slot DDR2 A1



- Vsak test ponovil 3x z istim RAM-om, nato zamenjal še z drugim in vse še enkrat.
Najvišjo vrednost v % doseže v prvem testu. Drugi in tretji test je dosti manj, med 5% in 8%.

- Foto prikazuje test RAM 1 - samodejni izklop PC-ja pri različnih vrednostih, vendar nikoli ne pride preko 12%
 MemTest86 DDR2 RAM I

MemTest86 DDR2 RAM I



- Foto prikazuje test RAM 2 - samodejni izklop PC-ja podobno kot pri prvem RAM-u, mogoče malo več, recimo pri max. 14%
 MemTest86 DDR2 RAM II

MemTest86 DDR2 RAM II



- Foto prikazuje test obeh RAM-ov - samodejni izklop PC-ja pri cca. 7%
 MemTest86 DDR2 oba RAM-a

MemTest86 DDR2 oba RAM-a



- RAM je od PNY DDR2 PC6400 800MHz (kupljen kot kit v paru)
 1GB PNY DDR2 PC6400

1GB PNY DDR2 PC6400



MemTest86 v nobenem primeru ni šel skozi, se je samodejno prekinil.
Če še omenim, PC je bil popolnoma hladen, izključen cca. 5 ur.

Po tem vsem sodeč sta RAM-a počasi na koncu, ali je pa matična?

Za vsak odgovor že naprej hvala!

Lp,

darkolord ::

Probaj še v drugem slotu

minicooper ::

Pozdravljen,

Sem že to naredil tudi na drugem slotu.
Rezultat zelo podoben, MemTest86 ne gre skozi PC se izključi.
Lp

ST-777 ::

@minicooper, ko kupujem nove rame, prej pogledam na spletu, katere rame priporoča moja matična pl. in nato med njimi izberem tistega, ki je najbolj ugoden. To priporočam tudi tebi.

minicooper ::

Pozdravljen,

Poznam zadevo glede izbire RAM-a v zvezi z matično. Ni vsak RAM podprt za določeno plato in so lahko problemi..
Ta matična je bila zamenjava za pred tremi leti odpovedlo matično od AsRock.
RAM-a sem uporabil enaka kot sta bila prej, saj so specifikacije bile zelo podobne.
Do sedaj nikoli nisem imel nobenih problemov z čem podobnim.
Odpovedla je samo prejšnja maticna
Ne vem, mogoče je tudi sedaj podobno, torej matična.
Simptomi so drugačni kot tedaj (odpoved kondenzatorjev, ...)
Nikoli nisem imel kakšnih Blue screenov.
RAM-a sta že kar v letih, če gledamo iz vidika potrosne robe PC komponent .

Spajky ::

Meni je sumljiv oni spodnji kondenzator na desni !!!
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

rk7254 ::

Zdravo,

Ker so se težave pojavile v pred tem delujočem sistemu in test ne gre skozi z nobeno palčko rama je lahko v okvari tudi memory kontroler na plošči.

Napajalnik je "nov" torej predvidevam da tukaj ni težav, lahko pa vseeno preveriš linije s kakšnim programom ali če ti kaže napetosti v BIOSU. Preveri, če so kabli dobro priključeni v matično (24 pinski in 4 ali 8 pinski priključek). Napetost za rame in frekvenco/delilnik ter timinge (CL)imaš pravilno nastavljeno v BIOSU, za test izklopi dual channel mode? Temperature so normalne (Chipset)? Če je vse to OK, odklopi vse nepotrebne zadeve iz matične (tudi dodatno vgrajene kartice) in ponovi Memtest86 v single CPU načinu s samo eno palčko rama. Če računalnik še vedno zmrzne je verjetno okvara na plošči. Če še imaš star napajalnik in si ga zamenjal preventivno (torej je še delujoč) probaj še z njim. Žal je najlažje in najhitreje ugotoviti napako z menjavo komponent in če imaš to možnost jo uporabi.

Lep pozdrav.
Lep Pozdrav...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

zmrzevanje kompa

Oddelek: Pomoč in nasveti
111204 (975) mazid
»

Ne odpira mi določenih spletnih strani

Oddelek: Omrežja in internet
194688 (3530) boris22
»

navijanje AMD

Oddelek: Navijanje
194060 (3791) klinker
»

težave z ramom CORSAIR dominator DDR2 1066

Oddelek: Strojna oprema
10891 (787) zare98
»

Vsakak igra zašteka

Oddelek: Igre
18914 (778) xardas212

Več podobnih tem