» »

Začetki programiranja

Začetki programiranja

bansi ::

Živjo
Verjamem, da je že bila kakšna podobna tema, ampak moram vprašati :)
Računalniško ustvarjanje mi je že od nekdaj predstavljalo izziv, predvsem programiranje, ki pa se ga nekako nisem imel jajc lotiti.
Dizajniranje spletnih strani ja, programiranje pa zaenkrat še ne. Trenutno pa sem brezposeln, zavod za zaposlovanje financira tečaje web programerja, ki ga obiskujem. Zadeva je že skoraj pri koncu,
ampak programiranja (lotili naj bi se php-ja), še nismo povohali. Sicer sem precej nadgradil znanje css-a, delamo tudi z bootstrapom, pa z wordpressom, kar je vse super. Bi pa zadevo rad nadgradil še s kakšnim programskim jezikom.
Vprašanje pa je katerim? Določeno znanje lahko osvojim sam, čeprav je lažje s pomočjo predavatelja ali še bolje, mentorja.
Sčasoma bi se rad zaposlil kot programer, ampak do tam je še dolga pot.
Zanima me, kakšne možnosti ima programer začetnik v Sloveniji? Osvojiš znanje nekega jezika, v okviru tečaja narediš kakšno aplikacijo, ampak nekih resnih projektov pa nimaš.
Obstajajo pri nas podjetja, ki te zaposlijo kot pripravnika in ti pomagajo pri nadgrajevanju svojega znanja, da jim boš kasneje navsezadnje tudi koristen?
Kolikor spremljam oglase, bolj kot ne vsi pričakujejo že izkušene programerje z izkušnjami primerljivimi nekaj let dela. Kar pa programer začetnik težko pridobi.

Kako se je zadeve najbolje lotiti? S tečaji? Ogledoval sem si ponudbo smartninja, kjer se trudijo, da ti po koncu tečaja priskrbijo še nekaj prakse v podjetjih, kar se mi zdi dobra izbira. Se je kdo udeležil katerega izmed tečajev?

holabaluza ::

Najlazje se bos lotil tako, da si zadanes nek cilj, osebni projekt in ga speljes do konca (klepet prek web-a, forum, ...). Tako se bos naucil programirat. Da bos s tem dobil sluzbo ni garancije, bos pa mel bolse moznosti, kot pa da ne znas nic.

Blinder ::

bansi je izjavil:

zavod za zaposlovanje financira tečaje web programerja,


o picka jim materna. Zdaj bodo se brezposelne posiljali v naso solato?

bansi je izjavil:

Obstajajo pri nas podjetja, ki te zaposlijo kot pripravnika in ti pomagajo pri nadgrajevanju svojega znanja, da jim boš kasneje navsezadnje tudi koristen?


Ni tega v sloveniji. Jaz sem naprimer celo ponudil eni firmi da jim JAZ placam da bi delal za njih kot 'pripravnik', pa so odklonili.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Blinder ()

NSA_Agent ::

Pri nas smo vzeli programerja začetnika, ker je pokazal pripravljenost na delo, učenje in imel nekaj predzanja programiranja. Mu je pa to prva zaposlitev razen nekaj študentskega dela. Tako da predhodnji post ne velja.

Kateri programski jezik se boš naučil, nima prav nobene veze. Java, .net, c++, karkoli, najbolj pomembno ti je, da se priučiš logike. Za primer če razumeš kako narediti sortirni algoritem, ga boš znal napisati v kateremkoli programskem jeziku, če niti ne veš kaj soritranje je, ti nič ne pomaga če poznaš čisto vse ukaze določenega programskega jezika. Odloči se za enega in začni z učenjem programiranja (ne programskega jezika). Pri nas vzamemo kogarkoli in mu pomagamo, da hitro pridobi znanje programskega jezika, ki ga projekt zahteva. Ampak tako je pač pri nas, drugje pa je drugače.

dripac ::

Blinder je izjavil:


bansi je izjavil:

Obstajajo pri nas podjetja, ki te zaposlijo kot pripravnika in ti pomagajo pri nadgrajevanju svojega znanja, da jim boš kasneje navsezadnje tudi koristen?


Ni tega v sloveniji. Jaz sem naprimer celo ponudil eni firmi da jim JAZ placam da bi delal za njih kot 'pripravnik', pa so odklonili.


Klobasaš. Išči vzroke da je tako samo in izključno pri sebi. Dobrodošel v realni svet, ne tistega izza tipkovnice.

Mavrik ::

Morda pa ne - nesposoben priporavnik ti dejansko požre enega izkušenega razvijalca da se ukvarja z njegovo kodo in ga mentorira. Če nimaš časa za to da izgubiš enega razvijalca za testiranje pripravnika, ti pač pripravnik ne more plačati dovolj da ga boš vzel.
The truth is rarely pure and never simple.

technolog ::

NSA_Agent je izjavil:

Pri nas smo vzeli programerja začetnika, ker je pokazal pripravljenost na delo, učenje in imel nekaj predzanja programiranja. Mu je pa to prva zaposlitev razen nekaj študentskega dela. Tako da predhodnji post ne velja.

Kateri programski jezik se boš naučil, nima prav nobene veze. Java, .net, c++, karkoli, najbolj pomembno ti je, da se priučiš logike. Za primer če razumeš kako narediti sortirni algoritem, ga boš znal napisati v kateremkoli programskem jeziku, če niti ne veš kaj soritranje je, ti nič ne pomaga če poznaš čisto vse ukaze določenega programskega jezika. Odloči se za enega in začni z učenjem programiranja (ne programskega jezika). Pri nas vzamemo kogarkoli in mu pomagamo, da hitro pridobi znanje programskega jezika, ki ga projekt zahteva. Ampak tako je pač pri nas, drugje pa je drugače.


Ja, odlična taktika. Izobraževali ga boste na lastne stroške, potem pa bo po dveh letih šel, ker mu bo nekdo ponudil sto evrov večjo plačo.

Tega se ne dela. Nej se folk izobražuje sam zase doma. S tem mislim izključno začetnike, ne tega, da vzameš Python experta in ga doučiš programirat AI, to je ok.
Sploh pa začetnik, ki se osnov ni bil sposoben samoiniciativno naučit z lastnimi projekti, ni kej dosti vreden.

Zgodovina sprememb…

dripac ::

technolog je izjavil:

Ja, odlična taktika. Izobraževali ga boste na lastne stroške, potem pa bo po dveh letih šel, ker mu bo nekdo ponudil sto evrov večjo plačo.

Tega se ne dela. Nej se folk izobražuje sam zase doma.


Še en ki vidi svet samo preko tipkovnice. Pokaži mi eno firmo v SLO, ki te prakse ne pozna? Izobraževanje doma ja, absolutno. Ni pa to isto kot če delaš pod mentorstvom.Predvsem časovno.
Firma ki nekomu plača izobraževanje za to poda tudi določene pogoje.

Mavrik je izjavil:

Morda pa ne - nesposoben priporavnik ti dejansko požre enega izkušenega razvijalca da se ukvarja z njegovo kodo in ga mentorira. Če nimaš časa za to da izgubiš enega razvijalca za testiranje pripravnika, ti pač pripravnik ne more plačati dovolj da ga boš vzel.


Nesposoben ali len pripravnik? OK, so tudi debili, ampak ti so klasa zase. Pripravnik ni stručko, zato pač rabi mentorstvo. Koliko se to firmi splača pa naj sama skalkulira.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: dripac ()

bansi ::

NSA_Agent je izjavil:

Pri nas smo vzeli programerja začetnika, ker je pokazal pripravljenost na delo, učenje in imel nekaj predzanja programiranja. Mu je pa to prva zaposlitev razen nekaj študentskega dela. Tako da predhodnji post ne velja.

Kateri programski jezik se boš naučil, nima prav nobene veze. Java, .net, c++, karkoli, najbolj pomembno ti je, da se priučiš logike. Za primer če razumeš kako narediti sortirni algoritem, ga boš znal napisati v kateremkoli programskem jeziku, če niti ne veš kaj soritranje je, ti nič ne pomaga če poznaš čisto vse ukaze določenega programskega jezika. Odloči se za enega in začni z učenjem programiranja (ne programskega jezika). Pri nas vzamemo kogarkoli in mu pomagamo, da hitro pridobi znanje programskega jezika, ki ga projekt zahteva. Ampak tako je pač pri nas, drugje pa je drugače.


Sam sem se začel spoznavati s Pythonom, v okviru tečaja pa naj bi na kratko obdelali še php. Bistvo je torej razumevanje programiranja ne glede na jezik, prehod na drugi jezik pa je potem lažji? Je python dobra izbira za začetek? Kar sem zaenkrat spoznal osnov, ni nič posebnega.
Bo najbrž res najboljša opcija učiti se programirati iz reševanja problema.

dripac ::

bansi je izjavil:

NSA_Agent je izjavil:

Pri nas smo vzeli programerja začetnika, ker je pokazal pripravljenost na delo, učenje in imel nekaj predzanja programiranja. Mu je pa to prva zaposlitev razen nekaj študentskega dela. Tako da predhodnji post ne velja.

Kateri programski jezik se boš naučil, nima prav nobene veze. Java, .net, c++, karkoli, najbolj pomembno ti je, da se priučiš logike. Za primer če razumeš kako narediti sortirni algoritem, ga boš znal napisati v kateremkoli programskem jeziku, če niti ne veš kaj soritranje je, ti nič ne pomaga če poznaš čisto vse ukaze določenega programskega jezika. Odloči se za enega in začni z učenjem programiranja (ne programskega jezika). Pri nas vzamemo kogarkoli in mu pomagamo, da hitro pridobi znanje programskega jezika, ki ga projekt zahteva. Ampak tako je pač pri nas, drugje pa je drugače.


Sam sem se začel spoznavati s Pythonom, v okviru tečaja pa naj bi na kratko obdelali še php. Bistvo je torej razumevanje programiranja ne glede na jezik, prehod na drugi jezik pa je potem lažji? Je python dobra izbira za začetek? Kar sem zaenkrat spoznal osnov, ni nič posebnega.
Bo najbrž res najboljša opcija učiti se programirati iz reševanja problema.


Da. Sicer se bolj ukvarjam s programiranjem LPC-jev, MCU-jev in podobno, ampak "Beginners guide to..." je bolj kot ne vedno v tej smeri.

NSA_Agent ::

bansi je izjavil:


Sam sem se začel spoznavati s Pythonom, v okviru tečaja pa naj bi na kratko obdelali še php. Bistvo je torej razumevanje programiranja ne glede na jezik, prehod na drugi jezik pa je potem lažji? Je python dobra izbira za začetek? Kar sem zaenkrat spoznal osnov, ni nič posebnega.
Bo najbrž res najboljša opcija učiti se programirati iz reševanja problema.


Poglej primerjavo, če znaš v slovenščini nekaj pametnega povedati, boš znal nekaj pametnega povedati tudi v tujem jeziku. Približno takšna je razlika tudi med različnimi programskimi jeziki.
Pythona dotično ne poznam, a kolikor vem, je prav tako objektni jezik kot prej omenjeni, tako da mislim, da pridobljena znanja zlahka potem impliciraš tudi na druge jezike.

Mavrik ::

Nesposoben ali len pripravnik? OK, so tudi debili, ampak ti so klasa zase. Pripravnik ni stručko, zato pač rabi mentorstvo. Koliko se to firmi splača pa naj sama skalkulira.


Saj v resnici nima veze - načeloma so novi ljudje (še posebej tisti brez izkušenj) dejansko neproduktivni par mesecev, obenem pa jemljejo čas drugim za mentoriranje. S tem samo po sebi ni nič kritično narobe - samo pač mora biti firma pripravljena vložiti čas. Če ni, potem tudi če Blinder plača, ne bodo hoteli imeti cigla. To je bila moja razlaga.
Mi recimo mentoriramo nove ljudi in se pač zavedamo da so na začetku negativen prispevek ekipi. Je pa tudi res da imamo placa za omejeno število takih pripravnikov (ker v končni fazi moramo narediti tudi kakšen produkt a ne? :) )
The truth is rarely pure and never simple.

Brez Gesla ::

Pozdravljeni,

upam da ni izven teme. Se je kdo od tu govorim od tistih amaterjev mogoce udelezil predavanj skupine SmartNinja? Zaenkrat se vedno bolj nagibam osnov html/css ter sql bazam z php-jem. Priporoca kdo ali pac ne ter zakaj?

mlamat ::

Takšni bootcampi so samo za molzenje denarja. Tisto tam se lahko sposoben človek v enem tednu sam nauči.

Če ste brezposelni, ni prva stvar programiranje. Najdite si mentorja za polaganje ploščic, električne napeljave ali krovstvo.

Brez Gesla ::

Nisem brezposelen, za svoje trenutno delovno mesto imam vredu placo, vendar nisem zaposlen v svoji trenutni izobrazbi oz. izobrazbo katero bom se pridobil letos(informatika). Polet tega sem se mlad in dokler je se moznost bi se se dodatno izobrazil, zato sprasujem...

GupeM ::

Pusti te SmartNinje. Če znaš vsaj malo programiranja, kar glede na tvojo izobrazbo moraš znati, je bolje, da se sam doma kaj učiš. Izmisli si nek (preprost) projekt in ga poskušaj izpeljati. Ni treba, da je nekaj novega. Zadeva lahko že obstaja. Če naletiš na težave, preiščeš Google, StackOverflow ... Če ti zadeve še vedno ne uspe rešiti, lahko vprašaš tudi tukaj, pa ti bomo pomagali.

Invictus ::

Kdor se rad uči, naj si najprej najde kaj bi se rad naučil.

Potem naj pogleda kaj je moderno v današnj industriji, da se lažje dobi posel.

Udemy ima non stop tečaje po 10-20 EUR. To je en večer zunaj s parimi piri...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

@dripac, si mi vzel besede iz tipkovnice. :)

Ce podjetje delavce normalno izobrazuje in potem tudi placa po ucinku, potem se nimajo cesa za bati. Tako podjetje gotovo vec ljudi potegne k sebi kot pa odzene. Podjetja, ki iscejo samo izkusene in so skrti bodo pritegnila sam krs od programerjev ali pa krs od ljudi, ker to tudi so, predstavljajo in izzarevajo.

Invictus je izjavil:

Kdor se rad uči, naj si najprej najde kaj bi se rad naučil.

Potem naj pogleda kaj je moderno v današnj industriji, da se lažje dobi posel.

Udemy ima non stop tečaje po 10-20 EUR. To je en večer zunaj s parimi piri...


To nikakor ne drzi. Verjetnost, da bos dobil sluzbo, ker znas tocno dolocen programski jezik je radikalno manjsa, kot pa ce gledas kaj je dejansko v danem trenutku na trgu dela in se prijavis na vse, kar ti deluje OK in si se pripravljen uciti. Treba je znati en programski jezik, samo za to, da razumes za kaj se gre. Ucenje nadaljnih je streljanje v temo.

Zgodovina sprememb…

bajsibajsi ::

Brez Gesla je izjavil:

Nisem brezposelen, za svoje trenutno delovno mesto imam vredu placo, vendar nisem zaposlen v svoji trenutni izobrazbi oz. izobrazbo katero bom se pridobil letos(informatika). Polet tega sem se mlad in dokler je se moznost bi se se dodatno izobrazil, zato sprasujem...


Ceprav bodo uporabniki tu nagnjeni bolj v negativen odgovor, sem sam mnenja, da nikakor ne skoduje.

Zlasti, ce ti strosek relativno (pre)dragega tecaja ne predstavlja ovire. Nekomu, ki mu je (zaradi le njemu znanih razlogov) tezko odpreti strokovno literaturo, ali pa ne ve, kje bi zacel, se ne more spraviti k samostojnemu studiju zlasti na zacetku, odlociti, s katero konkretno knjigo bi si pomagal pri ucenju itd, lahko najverjetneje taksen tecaj premosti neke zacetne tezave, ga nadaljnje motivira, omogoca mrezenje.. bla bla... da potem tudi sam lazje in bolj samozavestno poseze po dodatnih resursih znanja (knjige, online tecaji, forumi, znanci).

Brez Gesla ::

bajsibajsi je izjavil:

Brez Gesla je izjavil:

Nisem brezposelen, za svoje trenutno delovno mesto imam vredu placo, vendar nisem zaposlen v svoji trenutni izobrazbi oz. izobrazbo katero bom se pridobil letos(informatika). Polet tega sem se mlad in dokler je se moznost bi se se dodatno izobrazil, zato sprasujem...


Ceprav bodo uporabniki tu nagnjeni bolj v negativen odgovor, sem sam mnenja, da nikakor ne skoduje.

Zlasti, ce ti strosek relativno (pre)dragega tecaja ne predstavlja ovire. Nekomu, ki mu je (zaradi le njemu znanih razlogov) tezko odpreti strokovno literaturo, ali pa ne ve, kje bi zacel, se ne more spraviti k samostojnemu studiju zlasti na zacetku, odlociti, s katero konkretno knjigo bi si pomagal pri ucenju itd, lahko najverjetneje taksen tecaj premosti neke zacetne tezave, ga nadaljnje motivira, omogoca mrezenje.. bla bla... da potem tudi sam lazje in bolj samozavestno poseze po dodatnih resursih znanja (knjige, online tecaji, forumi, znanci).


Saj tega je bilo mene najbolj strah komentarjev "to ni zate", "preberi si najprej knjige", "zadaj si cilj in potem startaj". Denar ni problem, glavni pogoj je da tisto placilo tecaja dobim osnovo oz. se kaj vec, ne da ostanem nekje v dvomih in neznanju po koncanem tecaju. Vem da je potem z istim tempom potrebno nadaljevati, najvecji problem pa je sedaj ko kljub komentarjem kje in kako naj zacnem ne znam zaceti, pa nisem edini...

Lepo napisano in tudi sam mislim tako, tecaj je v temu primeru tudi vpogled v programiranje nasplosno.

Invictus ::

TheBlueOne je izjavil:


To nikakor ne drzi. Verjetnost, da bos dobil sluzbo, ker znas tocno dolocen programski jezik je radikalno manjsa, kot pa ce gledas kaj je dejansko v danem trenutku na trgu dela in se prijavis na vse, kar ti deluje OK in si se pripravljen uciti. Treba je znati en programski jezik, samo za to, da razumes za kaj se gre. Ucenje nadaljnih je streljanje v temo.

Sam zanm okoli 20 programskih jezikov. Pa to ni bil strel v temo, ampak preprosto nuja.

Večina teh je specifičnih za določen vendor software....

Treba se je naučiti programiranja, ne jezika ;).

Je pa fajn, če se naučiš vsaj jezika, ki je kolikor toliko popularen.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

swdev ::

Okej, da ti končno nekdo eksplicitno odgovori na tvoje vprašanje. To najbrž želiš.

Seveda, point software developmenta je razumevanje programiranja ne razumevanje programskega jezika. Ampak razumevanje programiranja se boš najlažje naučil skozi uporabo programskega jezika na algoritmih ali drugih problemih iz resničnega življenja. Če te zanima bolj delo z izdelavo uporabnih podatkov uporabniku, poslovna logika aplikacij, potem bi ti predlagal Python s precej preprosto sintakso. Če si pa bolj za to, kako se bodo podatki prikazali, kako bo vse skupaj izgledalo, pa začni z Java Scriptom in CSS. Potem pa pridejo razni JS frameworki, kot so React, Vue, Angular, za katere pa boš potreboval tudi TypeScript.

Ko boš enkrat rekel, da znaš nekaj sprogramirat v Pythonu, ti ne bo težava enake zadeve prepisati v C# ali Javo npr.

Jaz osebno se ne bi v začetku odločil za SmartNinja tečaje. Pojdi na Udemy, kupi 2-3 tutoriale preko katerih se že gradijo manjši projekti. Nato si sam zamisli neko zadevo in se izpopolnjuj.

TheBlueOne ::

Invictus je izjavil:

TheBlueOne je izjavil:


To nikakor ne drzi. Verjetnost, da bos dobil sluzbo, ker znas tocno dolocen programski jezik je radikalno manjsa, kot pa ce gledas kaj je dejansko v danem trenutku na trgu dela in se prijavis na vse, kar ti deluje OK in si se pripravljen uciti. Treba je znati en programski jezik, samo za to, da razumes za kaj se gre. Ucenje nadaljnih je streljanje v temo.

Sam zanm okoli 20 programskih jezikov. Pa to ni bil strel v temo, ampak preprosto nuja.

Večina teh je specifičnih za določen vendor software....

Treba se je naučiti programiranja, ne jezika ;).

Je pa fajn, če se naučiš vsaj jezika, ki je kolikor toliko popularen.


Verjetno si se jih naucil ker si jih potreboval. V tem je razlika. On jih ne potrebuje, ker nima konkretnega projekta.

Invictus ::

TheBlueOne je izjavil:


Verjetno si se jih naucil ker si jih potreboval. V tem je razlika. On jih ne potrebuje, ker nima konkretnega projekta.

Seveda jih... vsaj enega...

Ampak če ne ve, kaj bi rad programiral, je težko svetovati...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Isotropic ::

bootcampi so bedarija. najdi tečaje na udemy ipd. in se sam uči.
pa ne se učit php, raje najprej html, js, css, nato pa še kakšen python ali c#.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Bootcampi so čisto fajn, ampak ne za začetnike.

Sicer pa bootcampov za začetnike ni, ali pa so nateg :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

noraguta ::

Na šihtu niso problem začetniki,ki sprašujejo. Problem so začetniki, ki pričakujejo, da jim rešiš problem, še preden razumejo, kaj najbi sploh počeli in kaj je sploh problem.
Potem se pa čudijo, kako ti to veš. Ja nihče ne od lufta.
Vsedi se pa tuhtaj.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Brez Gesla ::

A pa se je dejansko kdo tu ucil z edemy tecaji in se mu je dejansko ratalo kaj naucit al to samo pisete in predvidevate da je najcenejsi in najlazji nacin kako priti do konkretnega znanja?

jizzer ::

Verjetno mislis Udemy? Ne. Jaz sem imel to nesrečo da sem moral poslušati napol angleško govoreče indijce, na 480p resoluciji.
Ti pa si lahko srečen ker imaš opcijo za kaj boljšega ;) dejansko so udemy tečaji, sploh začetniški, narejeni tako, da če nič ne odneseš od njih si ultra nesposoben. In ne, to ni najcenejši način. Sem in bom vedno mnenja, ker je na svetu toliko free tutorialov, coursov (znanja) ne rabiš plačevat. Ampak moreš bit malo bolj zavzet in kako stvar tudi sam pregledat in se poglobit, zgolj iz firbca.
V tem času ko dvomiš, če je to res, bi lahko kaki course že dokončal in bi sam pri sebi opazil :)

eric_cartman ::

Brez Gesla je izjavil:

A pa se je dejansko kdo tu ucil z edemy tecaji in se mu je dejansko ratalo kaj naucit al to samo pisete in predvidevate da je najcenejsi in najlazji nacin kako priti do konkretnega znanja?


To reče samo nekdo, ki mu ni ratalo niti enega coursa pogledat do konca.. Kaj šele intenzivno delat poleg...

Če vzameš course, ki je ocenjen s 4+ in ima vsaj par tisoč naročnikov, potem si lahko siguren, da je dotičen course dobra izbira.

Jaz z udemy-jem krepko nadgrajujem svoje znanje. In sem v enem letu zelo napredoval. Sem imel podlago že od prej iz bootcampa.

Sem si pa rekel tako. Vsak dan preberem vsaj 1 članek na temo programiranja (novosti, projekti etc.) in obvezno pogledam kakšen video na to temo. In vsake 2 meseca naredim vsaj 1 mini projekt.

Nemogoče je, da potem v roku pol ali enega leta ne opaziš napredka.

Maš pa veliko ljudi, ki so "programerji" pa ubistvu nimajo niti enega projekta skupaj spravljenega. Ključni razlog, ki bo torej ločil dobrega programerja od slabega je ravno vztrajnosti in marljivost. Vse ostalo ti ne pomaga.

Gekko_ ::

Glede na to, da mi ni dopuščeno izraziti direktnega mnenja, bom razložil drugače.

Jaz mislim, da je dejstvo, da se v IT stroki ne dopušča možnosti pripravništva/učenja na delovnem mestu podobno kot rasizem. Zamislimo si, da je računalniška oprema enako cenovno nedostopna kakor oprema v elektrotehniki, medicini, strojništvu itd. kako se potem lahko osebek brez finančnih sredstev vključi v delovno okolje?

Ampak ta dostopnost obenem povzroča ekstremno konkurenco na trgu kadrovanja. Podjetja se v tem primeru obnašajo ignorantsko, ker to trg dopušča.

Upam pa, da se kmalu razvrednotijo tudi diplome iz medicine ter tudi ti začutijo konkurenco na trgu dela. V istem trenutku pa se mi nikakor ne zdi prav, da se zaposli človeka brez diplome - trud, da nekdo diplomira bi vseeno moral biti cenjen vsaj kot izhodiščna točka.

Lonsarg ::

To da je izobrazba manj vrednja je zgolj posledica tega, da imamo zaradi slabega solstva izredno veliko razhajanje med izobrazbo ter dejansko kvaliteto cloveka kot delavca. Niti slucajno pa ni res da ni nic vredna, se jo se vedno gleda kot pomemben faktor, sploh pri prvi zaposlitvi. Jasno pa za nekoga, ki ima izkisnje ni vec pomembno kako izobrazbo ima.

majster123 ::

Hah. Ok, tema je res dead ampak vseeno.
Pac, ok. Junior dev je fresh, pa nima veze. Kako se na zacetku pokaze, nima neke relacije/povezave s tem, kako bo LAHKO v prihodnosti.
Kaj ce se po 2-3 letih izkaze, da nevem, "raztura"? A pol je pa tak kader cenjen? Prej si pac tisto :"Eh nek zacetnik, tak nebo kaj iz njega".

Smesno mi je, pa priznam, da tudi sam to delam vcasih, da se ljudi oceni na prvo zogo.

Res je pa tudi, da ce ne poslusas mentorja ali seniorjev, nebo nic iz tega, da bi ratal na nivoju.

maticb492 ::

Verjemi da na razgovoru in po par tednih dela hitro veš kdo bo dejansko "programer", kdo bo delal pa v najboljšem primeru po liniji najmanjšega odpora.

Nisem HR, samo sem pa že 4+ leta pri isti firmi, in dal skozi veliko juniorjev na onboardingu, in zelo hitro vidiš kdo bo ostal, kdo bo pa ali letel, ali pa sam dal odpoved. Nekateri so sicer dobri, samo si ne upajo prosit za pomoč, pa je potem zaradi tega kup problemov.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

kuall ::

maticb492 je izjavil:

kdo bo delal pa v najboljšem primeru po liniji najmanjšega odpora.

jp, to naredi slabega programerja. Genius is 1% talent and 99% percent hard work

pol pa še to kaže na dobrega programerja:
zanimanje za programiranje
visok iq
neka intuicija za hard problem solving je tudi fajn, da jo imaš. npr sem spada tudi google iskanje skilli.
tudi značaj pomaga, če imaš programerski. kakšen je programerski značaj? če mene vprašaš programerju najbolj od vsega pomaga značajska lastnost, da hoče vse razumet. hočeš doseč tisti občutek, ko si lahko rečeš: aha zdaj pa mi je jasno, o čem se gre tu. ker dober programer mora ves čas vedeti, kaj dela, to pa pomeni, da mora razumeti, kaj dela ali zakaj nekaj ne dela. delanje na pamet in približno ne gre v programiranju, mogoče kje drugje gre. to pa ne pomeni, da ne moreš programerskih problemov reševat z intuicijo, ko ne razumeš komplet sistema ampak deluješ bolj po principu analogije. saj je težko razložit kle razliko, bi se moral še malo pomatrat. ne moreš delat na tak način: to sranje ne dela in me tudi ne zanima, zakaj ne dela. dober programer bo rekel: to sranje ne dela ampak ne bom vstal, dokler ne razumem, zakaj ne dela (ali pa dokler vsaj ne začne delat)

ni pa važno:
formalna izobrazba
blefiranje
spomina tudi ne rabiš fotografskega, lahko je luknjast :D
to ti pri programiranju ne bo dost pomagalo, za razliko od drugih življenskih področij, zato je tako fajn

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kuall ()

TheBlueOne ::

bansi je izjavil:

Ž
Zanima me, kakšne možnosti ima programer začetnik v Sloveniji? Osvojiš znanje nekega jezika, v okviru tečaja narediš kakšno aplikacijo, ampak nekih resnih projektov pa nimaš.


Moras najprej poizkusiti kaj spisati, da te slucajno vse skupaj ne mine. Drugace pa cisto konkretno je pri programiranju zadeva skoraj vedno trodelna. Branje podatkov, obdelava podatkov, prikaz podatkov in uporabnikov vnos.

Odloci se za te tri tehnologije, recimo primer (MS SQL;C#;Win aplikacija) morda (mysql;PHP;HTML+CSS) in naredi neko aplikacijo, ki bo komu kaj pomagala.

Lahko pa vprasas tukaj kateri set ti kdo priporoca. Sigurno je dosti geekov na vsakem podrocju, bos pa samo tako vedel kje in kako zaceti.

Potem pa praviloma po korakih
1.
a. Branje podatko
b. Izpis podatkov
2.
a. Branje podatkov
b. Izpis podatkov
c. Dodajanje podatkov v datoteko/bazo
3.
(Zanka oziroma stalno delovanje)
a. Branje podatkov
b. Obdelava podatkov
c. Izpis podatkov
d. Dodajanje podatkov v datoteko/bazo


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Učenje doma za novo službo - Katera znanja? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5711405 (9120) scipascapa
»

Kje se kaj učite online?

Oddelek: Programiranje
486059 (3972) scipascapa
»

Želim se naučiti programiranja - najbrž mi to manjka (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Programiranje
14031812 (15668) Strato5
»

Programiranje nasplošno

Oddelek: Programiranje
417447 (5523) kunigunda
»

Izbor programskega jezika in vaje(za učenje)

Oddelek: Programiranje
296543 (5448) Yacked2

Več podobnih tem