» »

Dual boot - ne dela

Dual boot - ne dela

Grizzly ::

Na računalniku že imam nameščen Windows 8. Zdaj sem želel namestiti še Ubuntu 14.04 in narediti dual boot. Na particiji, kamor sem sedaj namestil Ubuntu, sem tudi prej imel starejšo različico Ubuntuja. Težava pa je, ker mi po končani namestitvi dual boot ne dela (GRUB se ne pokaže), ampak normalno boota v Windowse.

Razdelek /dev/sda2 sem formatiral v ext4, priklopna točka: /
Razdelek /dev/sda/3 sem formatiral v swap.
Naprava za namestitev zagonskega nalagalnika: /dev/sda2 (torej particija ext4 z Ubuntujem). Tu sem imel še možnost "500 GB SATA device" (nekaj takega).

Kaj sem naredil narobe, da ni nastavilo dual boot? Sem naredil napako, ker sem zagonski nalagalnik (grub) namestil na "/dev/sda2" particijo, namesto na "500 GB SATA device"? Kako zdaj naprej - moram namestitev ponoviti, ali obstaja kakšna bližnjica, da napako popravim (torej na MBR moram nastaviti GRUB)?

AC_DC ::

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Ribič ::

Grub se praviloma namesti na boot sector trdega diska (/dev/sda) in ne na particijo (/dev/sda2). Poskusi še enkrat reinštalirati grub z liveCD-ja, če bo šlo. Sicer pa jaz v takih primerih najraje priporočam uporabo dveh trdih diskov, če imaš desktop računalnik - na enem disku imaš Windows, na drugem pa Linux. Potem pa samo uporabiš bios-ov boot meni (ponavadi pritisneš F8 ali F12 ob zagonu, pa se ti pojavi meni) in izbereš s katerega diska boš bootal. Nobenih problemov z dual-bootom.

lp

AC_DC ::

To je slaba rešitev.
Dual boot dela lepo, nastaviš grub glavni - od tam lahko bootaš v win ali linux (z enim hdd).

Ribič ::

Zakaj je to slaba rešitev? Enostavno daš vsak operacijski sistem na svoj disk in se med seboj ne vidita in ne kregata.
Ne vidim zakaj bi bilo tole slabo razen zaradi malo večje porabe elektrike.

Grizzly ::

Bom probal še enkrat namestiti celoten OS in ga tokrat nasloviti na disk in ne na particijo. Zaganja pa se z legacy. Če se zatakne, se še slišimo.

Drugače pa gre za prenosni računalnik z enim samim diskom. Na desktopu imam stvar imam rešeno tako, da uporabljam 2 diska. Na enem disku imam operacijske sisteme, na drugem pa samo podatke. V primeru spreminjanja particij mi za podatke tako ni treba skrbet.

Invictus ::

Uporabi VmWare ali VirtualBox.

Kdo se še zafrkava z dual bootom?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Grizzly ::

Sem že uredil, treba je bilo samo GRUB namestiti v MBR. Če še kdo naleti na tak problem, ima rešitev tu:
http://howtoubuntu.org/how-to-repair-re...

Invictus je izjavil:

Uporabi VmWare ali VirtualBox.

Kdo se še zafrkava z dual bootom?


Poganjanje OS preko virtualke je pa res šparovna zadeva. Porabiš RAM za primarni OS + RAM za virtualko + RAM za sekundarni OS. Pa računaj, če poganjaš še malo bolj obsežnejšo programsko opremo.

Dual boot je dobra rešitev, samo jaz tako po redko formatiram, da se v tem času pojavi neka nova verzija in moram vedno iskat ukaze s katerimi uredim GRUB.

videc ::

Grizzly je izjavil:

Sem že uredil, treba je bilo samo GRUB namestiti v MBR. Če še kdo naleti na tak problem, ima rešitev tu:
http://howtoubuntu.org/how-to-repair-re...

Invictus je izjavil:

Uporabi VmWare ali VirtualBox.

Kdo se še zafrkava z dual bootom?


Poganjanje OS preko virtualke je pa res šparovna zadeva. Porabiš RAM za primarni OS + RAM za virtualko + RAM za sekundarni OS. Pa računaj, če poganjaš še malo bolj obsežnejšo programsko opremo.

Dual boot je dobra rešitev, samo jaz tako po redko formatiram, da se v tem času pojavi neka nova verzija in moram vedno iskat ukaze s katerimi uredim GRUB.

Zakaj bi potem rabil dual boot? ostaneš na samo enem sistemu, pa mir. Če rabiš dva, pa daš enega v virtualko. Danes se pa menda ne špara več z ramom?
Tega stavka ne razumem: Porabiš RAM za primarni OS + RAM za virtualko + RAM za sekundarni OS
Prav bi bilo: Porabiš RAM za primarni OS + RAM za virtualko (tu je že sekundarni OS)

Invictus ::

Grizzly je izjavil:


Poganjanje OS preko virtualke je pa res šparovna zadeva. Porabiš RAM za primarni OS + RAM za virtualko + RAM za sekundarni OS. Pa računaj, če poganjaš še malo bolj obsežnejšo programsko opremo.

Dual boot je dobra rešitev, samo jaz tako po redko formatiram, da se v tem času pojavi neka nova verzija in moram vedno iskat ukaze s katerimi uredim GRUB.

Seveda je šparovna. Naenkrat lahko delaš v obeh sistemih.

Z več kot 8 GB RAM, kar je danes džabe (če seveda delaš kaj koristnega) in SSD, sploh ne opaziš da delaš na virtualki.

CPUji so že zadnjih 5 let dovolj močni za kaj takega.

Dual boot smo počeli 15 let nazaj, ko virtualk sploh ni bilo ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AC_DC ::

Ribič je izjavil:

Zakaj je to slaba rešitev? Enostavno daš vsak operacijski sistem na svoj disk in se med seboj ne vidita in ne kregata.
Ne vidim zakaj bi bilo tole slabo razen zaradi malo večje porabe elektrike.

Ker se moraš ob vsakem zagonu jebati z prestavljanjem nastavitve v biosu.

Ribič ::

AC_DC je izjavil:

Ker se moraš ob vsakem zagonu jebati z prestavljanjem nastavitve v biosu.

???

Očitno še nisi slišal za boot meni. Ob zagonu pritisneš F12 ali F8 (odvisno od proizvajalca) in prikaže se ti meni za izbio naprave, s katere bootaš naprej. Tu ni potrebno spreminjati nobenih nastavitev v biosu.

EDIT: Še slika:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Ribič ()

Invictus ::

Vau, reboot za drug sistem. to je že skoraj retro scena :P.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Ribič ::

Če nisi ravno linux geek, potem verjetno ne boš razumel zakaj je dobro imeti linux na disku in ne v virtualki.

Invictus ::

Potem pa nam, nevednim, obrazloži zakaj virtualke niso dobre za Linux. Ker praktično vse velike firme laufajo svoje sistemi v virtualkah. Eni ali drugi rešitvi ...

Poleg tega daš lahko Windowse v virtualko ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

Ribič ::

Z moje strani... ker imam tako direkten oz. surov (raw) dostop do razne strojne opreme (hardware). Tako lahko podajam low-level komande npr. trdemu disku (SCSI/ATA komande s programoma hdparm in sdparm), imam surov dostop do celotnega RAM-a, I2C čipovje na matični plošči, razni temperaturni senzorji, dostop do samega BIOS oz. UEFI flash čipa (flashrom) in še bi lahko našteval.

Kolikor vem, tega v virtualki na windowsih ne moreš početi.

Invictus ::

Ribič je izjavil:

Z moje strani... ker imam tako direkten oz. surov (raw) dostop do razne strojne opreme (hardware). Tako lahko podajam low-level komande npr. trdemu disku (SCSI/ATA komande s programoma hdparm in sdparm), imam surov dostop do celotnega RAM-a,

To se seveda da, ampak do diska in RAMa virtualke ...

Ribič je izjavil:

I2C čipovje na matični plošči, razni temperaturni senzorji, dostop do samega BIOS oz. UEFI flash čipa (flashrom) in še bi lahko našteval.

Kolikor vem, tega v virtualki na windowsih ne moreš početi.

Virtualke se ne uporabljajo za te namene.

Sicer pa tudi na virtualki v Linuxu ne moreš dostopati do tega ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Dual boot v letu 2018 - najboljši način

Oddelek: Pomoč in nasveti
312361 (1362) Izak
»

Win10 back-up in namestitev Linux OS (dual boot, en notranji disk na laptopu)

Oddelek: Operacijski sistemi
252359 (2057) zero_max
»

Linux v dual-boot-u vs. na virtualki

Oddelek: Operacijski sistemi
184460 (4006) moat
»

Linux + windows dual boot

Oddelek: Operacijski sistemi
231639 (1420) Meizu
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478969 (8181) Icematxyz

Več podobnih tem