» »

Obračunska/priključna moč elektrike

Obračunska/priključna moč elektrike

matobeli ::

Pozdravljeni
sem prepričan da se je kdo že poglobil v zmešnjavo naše elektro distribucije.

1. vprašanje:
ker se cenike o obračunskih močeh skriva, oziroma so razdrobljeni in očitno ni nikomur v interesu da se jih najde, me zanima če kdo ve kakšni so oziroma kje bi bili dostopni (ceniki)?
Oziroma ne samo obračunske moči ampak tudi kako je z priklopom dodatne faze.

Npr. Imam 1x35A, imel bi pa 2x50A.

2. vprašanje:
Kam bi se lahko obrnil da preverim kakšno priključno moč sploh podpira moje stanovanje?

3. odgovor (preden kdo vpraša koliko ha konoplje želim gojiti:)
2x50A bi, ako bo mogoče, potreboval za pretočni bojler sanitarne tople vode.

Magic1 ::

Uff drago boš ti plačeval elektru za prispevek vsak mesec za pretočni bojler. 2x ne obsataja, le 1x ali trfazni. Če boš šel na trifazno 22k te bo koštal prispevek vsak mesec 3x dražje. Če prav vidim okoli 800€ na leto.
Magic

M-XXXX ::

Tudi mene zanima, kje je kakšna pregledna razpredelnica? Elektro delavec jo ima na steni, na netu pa nisem nikjer našel. V zidanici imam zdaj 1x16, bi pa 1x35 ali pa celo 3x20, pa nikjer cenika spremembe na najdem. Za 1x35 je doplačila 200EUR.

PS: tukajle je kar nekaj informacij, sam cen ne:

http://www.elektro-maribor.si/index.php...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()

Magic1 ::

http://www.agen-rs.si/documents/10926/2...
Tukaj je za 2015, 35EUR/kW + verjetno še DDV.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

M-XXXX ::

Magic1 je izjavil:

http://www.agen-rs.si/documents/10926/2...
Tukaj je za 2015, 35EUR/kW + verjetno še DDV.

Uuu hvala za tole. Jap kot kaže so zneski brez DDV.

Potem bi me menjava iz 1x35A na 3x20A prišlo cca 500€ + menjava števca. Okej, sem mislil, da bo slabše.

matobeli ::

Magic1->hvala!

No, očitno ne bo nič z bojlerjem;((

Matko ::

Te postavke so enake pri vseh ponudnikih, ker jih predpiše država (SODO).

http://www.sodo.si/ceniki-energije/ceni...

M-XXXX ::

Matko je izjavil:

Te postavke so enake pri vseh ponudnikih, ker jih predpiše država (SODO).

http://www.sodo.si/ceniki-energije/ceni...

Slučajno kdo ve, če je kakšna finančna razlika glede na "zaporedje"

1x16A > 1x35A > 3x20A

Proti 1x16A > 3x20A

Trenutno imam 1x16A (Gre se za zidanco) in v vsakem primeru grem vsaj na 1X35A. V tem primeru ostane števec isti če se ne motim. Če se izkaže, da je to premalo bi potem šel na 3x20A (seveda potem treba menjati tudi števec). Kot prvi slučajno kdo ve strošek menjave enofaznega števca na trifaznega?

matobeli ::

M-XXXX je izjavil:



1x16A > 1x35A > 3x20A

Proti 1x16A > 3x20A


Tam na Sodotu imaš pod ceniki tudi koliko stane menjava varovalke oziroma obračunske moči, menjava števca je pa verjetno povezana z več "postavkami", pdklopitev, priklopitev... kot za novo stavbo.

delavec44 ::

Za nov priključek sem dal prejšnji teden 245€ za trofazni števec.

Matko ::

Ne mešat jabolk in hrušk!

Pri povečanju moči preko tiste iz soglasja ali menjavi 1faza v 3faze, potrebujete novo elektro soglasje,
kar precej podraži vse skupaj. In ni nujno, da je fizično izvedljivo!

M-XXXX ::

Danes sem dobil odgovor tudi iz elektra:

Pozdravljen

Povečava iz 1x16A na 1x35A je za doplačat 229eur, brez menjave števca.
Povečava iz 1x16A na 3x20A je za doplačat 464eur z menjavo števca dodatni strošek še cca 300eur
Razlika med 1x35A na 3x20A je za doplačat 253eur + števec (tukaj je bil najbrž typo, pa je mislil 235€?? Predvidevam, ker se potem razlike ravno izzidejo? Ne bom trdil, predvidevam).



Tako da je kot kaže vseeno po kakšnem zaporedju greš na koncu te isto stane.

Rabim za v zidanco in razmišljam kaj bi vzel. Po pravici povedano se mi zdi škoda dajat 500€ več če ne bom potreboval za 3x20A. Napeljava bo v večini LED (majhna poraba), glavni porabniki bodo klime + bojler + kakšni strojčki, kar pa se zna zgodit, da 8KW preseže v špicah, v povprečju se ne bojim...

Koliko ima realno 1x35A varovalka lufta? Predvidevam da je kakšen A še rezerve?

Magic1 ::

Pancarke niso ravno hitre varovalke, ki bi jo ob prvi sekundni špici skurilo.
Klima je 1kW, bojler 2kW, strojček 2kW, sesalec/pralni stroj 2kW, 1kw rezerve. Če nimaš še kakšne pečice, el. štedilnika bi moralo bit to zadosti. Tudi šansa da dela vse na polno je minimalna.
Magic

AC_DC ::

Koliko klim (+moč) misliš imeti ? Pri hlajenju na 22C poleti on-off klima porablja 150W (izmejeno).Za bojler nimam pojma.
O strojčkih se moraš bolj jasno izjasniti.Stružnica, cirkularka, bormašina, betonski mešalec ?

Za normalno uporabo je 1x35A vrh glave.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

M-XXXX ::

Takole iz glave:
1x bojler
3x klime
(od tega bo ena prižgana ves čas, ampak samo poleti (gre se za hlajenje kevdra v zidanici)
(od tega 2 klime, ki se bodo uporabljale za hlajenje in gretje ko bom uporabljal zidanico)
strojčki v smislu: hidropak (občasno) kakšen visokotlačni Kirchar, kakšen vrtalni stroj,...) Sam to mora biti orenk "smola" da se vključi ravno takrat kot vse ostalo.
električno talno gretje (do 500W)
Plus seveda razsvetljava + TV + ...

Največji problem, katerega vidim je steklokeramična plošča. Mogoče bi bila tukaj rešitev da vzamem tako z dvema kuhalnima mestoma (omejim max moč) plus seveda še električna pečica (pa je spet naslednje 2kW). Mogoče bi bila najbolj varna varijanta kar plinski štedilnik, pa se potem kar dobro losam max porabnikov.

AC_DC ::

Največji porabniki: likalnik, pečica v plinske štedilniku, bojler.
Če takrat zunaj vklopiš še cirkularko bo na enofaznem preklopu varovalka šla v oc mode :)).

steklokeramična plošča je ogromen porabnik, če delajo vse 4 plošče hkrati (7.2 kW):
https://www.ga.si/aparati/kuhalna-plosc...

SaXsIm ::

Bolj je štos v tem, če rabiš 3F priklop, z močjo boš tudi na 1F prišel skozi. Če boš priklapljal kakšne močnejše motorje (cirkularji, stružnice), varilne stroje, ... Pri kakšnim močnejših štedilnikih tudi prav pride, že zaradi same napeljave (manjši presek). Se pa je potrebno zavedati, da se celotna inštalacija malce zakomplicira v primeru 3 faz, enakomerna bremenitev, več varovalk,
SaXsIm


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Elektrika (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5712246 (3569) Ganon
»

Težave z glavnimi varovalkami zaradi preobremenitve

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
328902 (7924) anzy4
»

Stanovanje 3x20a ali 3x25a

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
149888 (9188) ...:TOMI:...
»

inštalacija 3 faznega električnega toka

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2722233 (21494) balocom
»

Priklop steklokeramične kuhalne plošče (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
8645429 (41830) Volk|

Več podobnih tem