» »

Stanovanjski kredit za normirani s.p.

Stanovanjski kredit za normirani s.p.

tupiglupi ::

Pozdravljeni
Na banki sem imel sestanek, kjer je bilo govora o najemu stanovanjskega kredita za obdobje 15 let.

Ker sem normirani SP je bilo govora predvsem o zavarovalni osnovi, torej je višina kredita določena z višino plačanih prispevkov. Na banki so mi povedali, da se gleda predvsem 1/36 neto zavarovalne osnove kot višina mesečne obveznosti oz. 1/56 bruto zavarovalne osnove. Če si pravilno razlagam, je tu govora o prispevkih, ki jih plačujem na PIZ, tam tudi določim zavarovalno osnovo, predvidevam da je to to?

Torej če si na e-Davkih nastavim ZO 2000EUR potem je višina mesečnega obroka 2000EUR * 12 * 1/36 = 666EUR ?

Glede na to da sem SP šele od Maja 2015 in imam še delno oprostitev plačila prispevkov, ali bo to kaj vplivalo na to višino? Predvidevam da je bruto zavarovalna osnova vedno ista, razlika je samo v plačilu (pol jaz, pol pa država v prvem letu nato 70% jaz in 30% država).

Ali je tu govora o kakšni drugi osnovi oz. se vse skupaj izračunava kako drugače?

Če se ne motim se ta ZO tudi upošteva pri višini pokojnine?

Ali mi zna kdo svetovati glede tega oz. potrditi, da razmišljam v pravi smeri

user4683 ::

Katera banka? Za stanovanjski kredit mi je bilo na Unicreditu rečeno, da se upošteva osnova za izračun dohodnine. Je pa bil to precej osnoven in okviren sestanek, tako da kakšnih konkretnih podatkov in tehnikalij ne vem.

Rečeno mi je bilo, da je lahko obrok največ 1/12 od 80% osnove za izračun dohodnine. Pri normirancu v grobem to pomeni: prihodki * 0.2 * 0.8 / 12

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

Invictus ::

Pri normirancu ni dohodnine ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

thramos ::

tupiglupi je izjavil:

Pozdravljeni
Na banki sem imel sestanek, kjer je bilo govora o najemu stanovanjskega kredita za obdobje 15 let.

Ker sem normirani SP je bilo govora predvsem o zavarovalni osnovi, torej je višina kredita določena z višino plačanih prispevkov. Na banki so mi povedali, da se gleda predvsem 1/36 neto zavarovalne osnove kot višina mesečne obveznosti oz. 1/56 bruto zavarovalne osnove. Če si pravilno razlagam, je tu govora o prispevkih, ki jih plačujem na PIZ, tam tudi določim zavarovalno osnovo, predvidevam da je to to?

Torej če si na e-Davkih nastavim ZO 2000EUR potem je višina mesečnega obroka 2000EUR * 12 * 1/36 = 666EUR ?

Glede na to da sem SP šele od Maja 2015 in imam še delno oprostitev plačila prispevkov, ali bo to kaj vplivalo na to višino? Predvidevam da je bruto zavarovalna osnova vedno ista, razlika je samo v plačilu (pol jaz, pol pa država v prvem letu nato 70% jaz in 30% država).

Ali je tu govora o kakšni drugi osnovi oz. se vse skupaj izračunava kako drugače?

Če se ne motim se ta ZO tudi upošteva pri višini pokojnine?

Ali mi zna kdo svetovati glede tega oz. potrditi, da razmišljam v pravi smeri


Nekako tako je, ja. S tem da načeloma banka gleda ZO nazaj za obdobje enega leta.

user4683 ::

Invictus je izjavil:

Pri normirancu ni dohodnine ...

"16. OSNOVA ZA IZRAČUN DOHODNINE (13)" obrazec DDD-DDD

Invictus ::

Davčna napačno uporablja besedo dohodnina, kar so mi že tam potrdili.

Kdor je pisal zakon, je moral biti bedak.

Če bi normiranec imel dohodnino, bi se k tem dohodkov prištevale tudi plače. Pa se ne, ker ima normiranec končni davek. Zaradi te bedaste terminologije so imali na FURSu cel kup klicev od normirancev.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

user4683 ::

to je res, ampak to ni predmet te debate. meni je bilo receno, da se uposteva ta osnova, ampak je bil tudi svetovalec precej zmeden. bom se enkrat povprasal in sporocim kaksen bo odgovor.

tupiglupi ::

Bil sem pri Abanki. Načeloma ni bilo govora o dohodnini, me je pa svetovalka specifično vprašala če sem normiranec. Tako da je vedno bilo govora ob bruto oz. neto zavarovalni osnovi. Tako da celotni postopek je pomenil, da moram dobiti potrdilo o plačanih prispevkih za eno leto, na katerem bo bil podatek za neto oz. bruto zavarovalno osnovo.

Maksimalna višina obroka je bila 1/36 neto zavarovalne osnove in 1/56 bruto zavarovalne osnove. Me je sicer malo presenetilo vse skupaj, ker je večina postov na forumu izpred let bila da kot s.p. nimaš šans za bilokakšen kredit.

Mi je sicer svetovalka še nakazala, da to ni čisto zacementirano in pri stalnih strankah načeloma ne komplicirajo če je obrok za kredit kak evro višje.

Bom najverjetneje šel še na NLB povprašat, kako je pri njih z vsem tem, čeprav močno dvomim da bodo pogoji tako ugodni kot so pri Abanki, glede na to da je že obrestna mera višja za skoraj 1.5%.

Hvala vsem za info, bom s tem mesecev začel s pripravo obračunov prispevkov po višji ZO, tako da bojo na banki drugo leto pripravljeni dati malo višji obrok.

user4683 ::

No, ravnokar se vračam z Unicredit banke, kjer so mi še enkrat potrdili kar sem že govoril:

Osnova za dohodnino normiranih samostojnih podjetnikov, je osnova za ugotavljanje kreditne sposobnosti pri stanovanjskih hipotekarnih kreditih.

Sem bil precej konkreten pri vprašanju in je to točno tisti znesek z DDD-DDD obrazca o katerem sem zgoraj govoril ("osnova za izračun dohodnine"). To velja samo za hipotekarni kredit, pri nehipotekarnem pa (vsaj pri Unicreditu) upoštevajo zavarovalno osnovo. Zakaj razlika, ne vem, je pa svetovalec rekel, da pri hipotekarnih nekoliko manj komplicirajo.

Za hipotekarni kredit so mi izračunali mojo kreditno sposobnost (maksimalni mesečni obrok) kot "osnova za dohodnino * 0,8 / 12".


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Normiran s.p.

Oddelek: Loža
234759 (2945) Ales
»

Višina prispevkov za s.p.

Oddelek: Loža
102341 (1561) jernejl

Stroški delodajalca za zaposlenega, tisti ki imate firmo.

Oddelek: Loža
276923 (6238) Gandalfar

Več podobnih tem