» »

Tri faze v eno

Tri faze v eno

INSIDE ::

Zanima me ali je možno iz trifazne vtičnice dobiti enofazni tok in katere žice bi to bile?

borut_p ::

običajno imaš tri faze (črna, siva, rjava), modro za nulo, zeleno/rumeno za zemljo. torej - izberi eno fazo, veži še modro in zemljo

LP

zrataj4201 ::

Lahko pa da modre oziroma nule sploh nimaš. Takrat pa so zopet dve možnosti:
-če imaš FID potem ne boš mogel uporabiti ničesar
-če imač zaščitni ukrep "ničenje" pa uporabiš zemljo oziroma rumeno-zeleno za nulo.Takrat pa moraš tudi na vtičnici kratkoskleniti nulo in zemljo

Če imaš potrebo po enofaznem toku samo npr. pri obratovanju trofaznega motorja, lahko vzameš za nulo kar zvezdo iz motorja....
Veliko možnosti je tukaj in preveliko če-jev.
Za takšne težave je običajno potrebno zelo natančno opisati stanje in želje.

Če je starejša instalacija pa lahko imaš tudi rdeče vodnike, ali dva črna in rjav......
Torej če na trifazni vtičnici ni nule (ker jo pravzaprav za trifazni motor ne potrebuješ), potem boš moral pojasniti bolj detaljno stanje in želje.

INSIDE ::

Modra je, sem priklopil rjavo in modro žico, ampak na vtičnici za 230V je kot da bi bilo 400V oz tri faze. Ni mi jasno kako je to možno.

FX6300B ::

potem nekaj ne štima ker 400v je samo med fazna napetost morda imaš v modri žici namesto nule fazo? kdor ti je to delal je šalabajzer

a pa si pomeru z volt metrom če je 230 pa je pršlo 400 al kr tko sklepaš
May the force be with you!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FX6300B ()

mirator ::

Ne se hecat, da ne bo kaj narobe. Najprej povej koliko žic imaš. Če imaš samo tri, potem nimaš ne nule, ne ozemljitve (kar je sicer malo verjetno)in imaš samo tri faze. V tem primeru boš med katerima koli dvema žicama vedno imel medfazno napetost 400 V. Če imaš tudi nulo potem boš dobil med eno žico (ta bi sicer naj bila modre barve ampak očitno ni)in ostalimi tremi žicami po 230 V. Če imaš še peto žico, potem bi moral dobiti med prejšnjimi tremi in to žico ravno tako 230 V, med prejšnjo in to žico pa 0 V oz. zelo malo. Ena izmed teh dveh žic je nula druga pa zaščitni vodnik.
Najboljše, če se preveč ne spoznaš na elektriko in njene zakonitosti, bo će ti meritve naredi električar.

zrataj4201 ::

INSIDE je izjavil:

Modra je, sem priklopil rjavo in modro žico, ampak na vtičnici za 230V je kot da bi bilo 400V oz tri faze. Ni mi jasno kako je to možno.


Možno je to.Pri 3 fazni vtičnici tudi uporabijo modro za fazo, kadar ne potrebujejo nule.To ni delal šalabajzer, saj bi v tem primeru bila faza rumeno zelena in ne modra. Pa tudi rumeno-zeleno so uporabljali pri elektro na dovodih. Pa tudi da ima samo tri vodnike ni napisal. Čeprav deluje trifazni motor vseeno, le zaščite ni.
Če imaš resnično samo tri žice in je med vsemi 400 V, potem je pa resnično nekaj narobe z instalacijo, vendar iskreno dvomim da ni zaščite. Izmeri med rumeno-zeleno in katerokoli drugo.
Sicer pa, kakor sem že napisal, z skoraj nič informacij ne boš dobil željenega odgovara!

FX6300B ::

jah pol bi lahk usaj požirko (termo skrčljica cevka)gor dal pač prave barve da se ve
May the force be with you!

zrataj4201 ::

Veliko premalo podatkov je podal, torej lahko gre za precej staro instalacijo in takrat še tega ni bilo pri nas. Mi samo ugibamo, dokler ne bo popolnoma pojasnil stanja tudi natačnega odgovora ne more biti.Še bolje bi bila tudi kakšna fotka.

INSIDE ::

Imam 4 žice, rumeno zelena je ozemljitev, nato ostanejo še rjava, črna in modra. Gre pa za priklop preko podaljška iz trifazne vtičnice v elektro-omarico, ki ima eno vtičnico za 400V oz tri faze (3 žice + ozemljitev) in iz te potem moram potegniti žice še v eno fazno vtičnico.

mirator ::

INSIDE je izjavil:

... in iz te potem moram potegniti žice še v eno fazno vtičnico.

No to pa je šalabajzerstvo, zato bi ti jaz takšen poseg odsvetoval. Sploh pa ti vroče odsvetujem, da zaščitni PE (rumeno-zeleni vodnik) uporabiš za nulo oz. PEN vodnik (združena nula in zaščitni vodnik).

FX6300B ::

to je sploh odsvetovano raje potegni en drat pa maš mir
May the force be with you!

INSIDE ::

torej z 4. žicami ne moreš imeti obeh, enofaznega in trofaznega toka?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: INSIDE ()

Siddh ::

Lahko imaš, ampak se odrečeš ozemljitvi kar je lahko smrtno nevarno.
Dobi električarja, da ti do te omarice potegne 5 žilni kabel ustreznega preseka, ali pa še eno žico samo za nulo. Boljša možnost je 5 žilni kabel.


zrataj4201 ::

Torej še eno vprašanje:
Ali ima elektro omarica FID?
Ali je zvezana v omaro kjer je FID?

Najlažje izklopi vse FID stikala, ki jih najdeš in preveri, če še je elektrika v trifazni omarici.Če ne veš kje so, potem testiraj takole:

Vzemi kakšno luč, katero je možno prenašati.Nato eden kontakt luči zveži na rumeno-zeleno, drugi pa na katerokoli poljubno. Žarnica naj bo 60 watna. Če žarnica gori, potem uporabiš katerekoli in rumeno-zeleno.Imaš zaščitni ukrep ničenje, kjer je nula in zaščita skupna. V novi enofazni vtičnici moraš obvezno povezati kontakt z rumeno-zeleno in ozemljitev. Tako boš imel zaščito tudi zaščito na enofazni vtičnici.

Če pa elektriko izklopi pri testu z žarnico, potem pomeni da imaš nekje FID, ki je izklopil.V tem primeru moraš uporabiti nov kabelj od tam, kjer je nula.


Za test poskrbi, da ne bo golih vodnikov, torej, da boš vse izoliral, da ne bo kdo manj!

P.s. Preveri, če je na trifazni vtičnici rumeno-zelena na samo enem ali dveh kontaktih. Če je na dveh, potem je nula in zaščita skupna.Drugače pa preveri ostalo zgoraj.

FX6300B ::

jah kaj naj bi testiral samo prečekira če ma FID če ma pol kabl drugače pa lahko ja naredi tako sam pač ni priporočljivo
May the force be with you!

Miha 333 ::

INSIDE je izjavil:

torej z 4. žicami ne moreš imeti obeh, enofaznega in trofaznega toka?

Lahko imaš edino v primeru, da je kot zaščitni ukrep izvedeno ničenje. Tako se je delalo v 80-ih (in to povsem legalno). Ampak ker očitno sam ne znaš razvozlati niti tega ali imaš FID ali ne, je boljše, da pokličeš električarja, ki ti bo po ogledu takoj povedal, pri čem si in ti ustrezno svetoval.

imagodei ::

zrataj4201 je izjavil:

Pri 3 fazni vtičnici tudi uporabijo modro za fazo, kadar ne potrebujejo nule.To ni delal šalabajzer, saj bi v tem primeru bila faza rumeno zelena in ne modra. Pa tudi rumeno-zeleno so uporabljali pri elektro na dovodih. Pa tudi da ima samo tri vodnike ni napisal. Čeprav deluje trifazni motor vseeno, le zaščite ni.

Odvisno, kdaj so mu delali. Že več kot 10 let je v EU standard, da se tudi pri 3-fazni napetosti modro uporablja za nulo, faze pa so rjava, črna in siva. Jaz sicer nisem od foha, pa se mi stara ureditev, ko si pri trofazni za eno od faz lahko uporabljal modro, zdi resnično šalabajzerstvo. Nobenega razloga ni, da bi pri 1-fazni modro uporabljalo za nulo, pri 3-fazni pa za fazo. Precej bolj logično je, da je modra vedno nula (nenazadnje ti potem tudi na "zbirko" za nulo pridejo same modre, ne pa, da imaš vse pisano). Ampak OK, pred cca 10 leti je bilo to po standardu, če si štromar, to itak poznaš (v vsakem primeru pa, če delaš za nekom drugim, vedno preveriš s fazenpriferjem).

Uporabljanje rumeno-zelene za fazo je pa definitivno šalabajzerstvo. Mislim, koliko pa košta 20m drata - sploh če štrom vleče poklicni štromar, ki morebitne viške lahko porabi na drugem objektu?
- Hoc est qui sumus -

FX6300B ::

res je če nisi vešč tega dela no vsaj po vprašanjih tako sklepam raje nekoga ki se spozna na to pokliči in naj ti zrihta ker kot je že zrataj4201 rekel "da ne bo kdo manj" tako da previdno
May the force be with you!

borut_p ::

imagodei je izjavil:

zrataj4201 je izjavil:

Pri 3 fazni vtičnici tudi uporabijo modro za fazo, kadar ne potrebujejo nule.To ni delal šalabajzer, saj bi v tem primeru bila faza rumeno zelena in ne modra. Pa tudi rumeno-zeleno so uporabljali pri elektro na dovodih. Pa tudi da ima samo tri vodnike ni napisal. Čeprav deluje trifazni motor vseeno, le zaščite ni.

Odvisno, kdaj so mu delali. Že več kot 10 let je v EU standard, da se tudi pri 3-fazni napetosti modro uporablja za nulo, faze pa so rjava, črna in siva. Jaz sicer nisem od foha, pa se mi stara ureditev, ko si pri trofazni za eno od faz lahko uporabljal modro, zdi resnično šalabajzerstvo. Nobenega razloga ni, da bi pri 1-fazni modro uporabljalo za nulo, pri 3-fazni pa za fazo. Precej bolj logično je, da je modra vedno nula (nenazadnje ti potem tudi na "zbirko" za nulo pridejo same modre, ne pa, da imaš vse pisano). Ampak OK, pred cca 10 leti je bilo to po standardu, če si štromar, to itak poznaš (v vsakem primeru pa, če delaš za nekom drugim, vedno preveriš s fazenpriferjem).

Uporabljanje rumeno-zelene za fazo je pa definitivno šalabajzerstvo. Mislim, koliko pa košta 20m drata - sploh če štrom vleče poklicni štromar, ki morebitne viške lahko porabi na drugem objektu?



problem je, da 30let nazaj praktično drotov ni bilo in si dobil kar si pač dobil. V naši bajti je stara instalacija tudi vsa pomešana - je pa imel foter vsaj tolk čistih, da je za trofazne vtičnice dal 5drotov, tak da smo ene 5 let nazaj zadeve pregledali in ponovno označili.

negotiator ::

V bistvu je tako tako glede nule in ozemljitve... Odvisno, kaj delaš, lahko ti pride prav, lahko pa ti naredi tudi težave, če bi recimo na neki napravi nekaj delal, ko bi bila napetost prisotna, bi se skoncentriral, da ne smeš prijeti faze in nule skupaj, hitro pa pozabiš, da se ne smeš naslanjati niti na ohišje, ker če fazo primeš, ko si ozemljen, je tudi smrtno nevarno. Je pa vsekakor dosti bolje, če je ozemljeno v primeru, da si običajen uporabnik, ki ne posega v naprave in napeljavo. Meni pa se je že dogajalo, da me je zrukalo, ker je bilo ohišje pač ozemljeno. Moral bi seveda odklopit zadevo, a sem delal z vklopljeno. Samo moje mnenje, kako je lahko tudi ozemljitev nevarna v pravem trenutku.
All easy problems have already been solved.

Miha 333 ::

Ja zato pa je prvo pravilo, da ob kakršnemkoli posegu odklopiš napajanje. Slabih električarjev pa itak ni.

negotiator ::

Miha 333 je izjavil:

Ja zato pa je prvo pravilo, da ob kakršnemkoli posegu odklopiš napajanje. Slabih električarjev pa itak ni.


Res je, a je šlo za električno napravo in sem zaradi testiranja rabil imeti vklopljeno, ohišje preko katerega me je zrukalo je bilo pa od osciloskopa, tako da sploh nisem mislil na to, česa se ne smem dotikat :P
All easy problems have already been solved.

Miha 333 ::

Za take namene se pa uporabi izolirni transformator ali vsaj 30 mA FID stikalo (lahko kar namizno). Pri elektriki ni prostora za napake.

negotiator ::

Miha 333 je izjavil:

Za take namene se pa uporabi izolirni transformator ali vsaj 30 mA FID stikalo (lahko kar namizno). Pri elektriki ni prostora za napake.



Res je, a so te zadeve kar precej drage, še posebej za večje moči, odvisno koliko se ukvarjaš s tem in, če imaš denar na razpolago, se res splača, saj je lahko kasneje prepozno.
All easy problems have already been solved.

Siddh ::

FID, RCD ni predrag glede na to kaj ponuja. 50€ za osnovno varnostno funkcijo ni nikoli preveč.


cegu ::

Obstaja kakšna statistika o smrtnosti zaradi slabih inštalacij v Sloveniji? In koliko je FID pri tem kaj pomagal?

FX6300B ::

a da je fid pomagu da je člouk crknu? drugače ne da bi jst vedel
May the force be with you!

omnimint ::

Glede FID/RDC stikal in smrtnosti je zelo dobro objasnjeno tukaj.

cegu ::

FX6300B je izjavil:

a da je fid pomagu da je člouk crknu? drugače ne da bi jst vedel

Obratno. Kolikokrat je dejansko rešil življenje. Ne me napadat, vem da ga lahko reši (tako kot gasilni aparat reši hišo pred požarom). Zanima me če ga je že kdaj.

In, ga PLC kaj zmoti, ali meri le signale okrog 50HZ?


omnimint je izjavil:

Glede FID/RDC stikal in smrtnosti je zelo dobro objasnjeno tukaj.

Hvala za tole.

FX6300B ::

drugače vem samo tko si napisal da kot da je pomagu pri smrti :D pa brez zamere drugače mislim da e že koga rešil no mene ne :D
May the force be with you!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vgradnja fid stikala (strani: 1 2 )

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
9129588 (2761) mirator
»

Priklop vtičnice ??

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4815377 (4596) starfotr
»

Vezava kopalniškega stikala

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4320359 (8682) marjan_h
»

Priklop električnega štedilnika s pečico

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
4315251 (6406) starfotr
»

Katera barva žice je ozemljitev

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
2642624 (34361) St235

Več podobnih tem