» »

Težava z BIOS-on na matični plošči Gigabyte

Težava z BIOS-on na matični plošči Gigabyte

umilave1 ::

Pozdravljeni

Imam problem: starejši računalnik (za pomožno uporabo) ima matično Gigabyte , procesor amd 64 3200, grafa gf 7300 gs 256mb, 2gb ram ddr 800, disk 250gb.
Prej je imel PC le 512 mb rama (pc4200). Če si dal katerikoli drugi ddr2 ram noter, pa starga ven, se pc ni zagnal, puščal je dolge piske. Potem sem posodobil biose na začetno verzijo(se mi zdi da FA verzija) preko q-flasha (z 3,5 disketo)

Zadeva z 2 gb rama je potem delovala brezhibno. Jazst kakor pak pametem sem potem spet zamenjal biose, sploh ne vem zakaj, ker nimam nekaj baš močnih komponent na druge najnovejše biose (FH). Vse z uradne gigabyte strani za model ga-m57sli-s4 ver 2.0 za Evropo

Ponovno zaženem pc, dobim črn ekran(povsem brez slike, nobenega napisa), nobenega piska, ne morem prit nikamor, probal sem z milijon kombinacijami tipk, odstranjevanjem komponent. Ventilatorji zalavfajo, to je pa to. Je zadeva še sploh rešljiva? Da bi spet imel predhodne biose gor.

Hvala :)

LP, Uroš
  • spremenil: umilave1 ()

s6c-gEL ::

Obstajajo 3 revizije te plošče, 1.0 , 1.1. in 2.0.
zelo verjetno si flashal z napačnim biosom in zaflashal bios.
Se da rešiti s programatorjem.

Mitch ::

Gigabytove plošče imajo že od kar dolgo nazaj Dual BIOS. Bo treba malce pogledati dokumentacijo, kako se aktivira backup BIOS...

Lahko pa probaš z resetirat BIOS z odstranitvijo baterije za par minut...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mitch ()

Han ::

Ta plata načeloma podpira "Dual BIOS", a ima prispajkan samo en BIOS čip (vse tri revizije).

umilave1 ::

Sem imel baterijo odstranjeno in odklopljen kabel in stikalo na off za več kot 1 uro, pa ni pomagalo. Biose sem nadgradil od tu http://www.gigabyte.com/products/produc... prvo FA in je delovalo, potem pa FG (predzadnja verzija) in vse temno. Mar bi pustil FA pa bi blo, zdaj ne morem nič. Edino če bi vedel, kako s programatorjem. Backup BIOS naj bi pa bil aktiviran, sam ne vem kako to aktivirat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: umilave1 ()

gddr85 ::

mislm da z odstranitvijo baterije nimaš kej to je samo reset/default trenutnega biosa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gddr85 ()

Robocop1 ::

Preveč komplicirate! Če v nobenem primeru ni nobenega piska, je bios zaflashan in tukaj odstranitev baterije nič ne pomaga. Če ima tvoja plata 2 bios čipa (verjetno tadrugi ni za okras), potem obstaja kakšna kombinacija tipk ali kak jumper, da prepišeš pokvarjen bios - več o tem piše v manualu. Če ima plata samo 1 bios čip, potem imaš resen problem. Običajno se pri updatanju biosa en del ohrani (mislim da je to odvisno od plate), tako da obstaja "backdoor" varjanta, na primer s kakšnim usb ključem z ustrezno vsebino - malo pogooglaj. Če ni nobene zasilne možnosti, boš pač moral bios čip vzeti s plate in ga nekako sprogramirati.

gddr85 ::

mislm da morš nardit en text file z eno kodo notr pa spremenit v autoexec.bat. pa zraven tvoj bios pa bi moral samodejno nardit flash. Bo kdo drug mgoče kej povedal, k ve kej več...

s6c-gEL ::

Robocop1
Nima dual bios ta plošča.
http://www.gigabyte.com/MicroSite/117/t...
DualBIOS™ Plus
BIOS crash free protection with DualBIOS™ and Xpress BIOS Rescue
( GA-M59SLI-S5 only )

Han ::

Če si prepričan, da si naložil pravi BIOS in da je programiranje čipa potekalo brez napak, lahko poskusiš "zbudit" plato z drugim procesorjem...

umilave1 ::

hvala za odgovore :) težava je, da preko zunanje enot ne morem priti not, da bi z usb/cdjem/disketo nekako ponovno flashal bios, ker disketnega pogona ne požene (ni lučke), dvdroma tudi ne, usb je pa tudi ˝mrtev˝. Bom še povprašal na servisu, ali pa najdu kakšno rabljeno plato. Hardware mi gre bolš kakor software :P

gddr85 ::

Če bi naredu mogoče ta autoexec.bat fajl, ta bi ga menda moral samodejno zagnat prek usb, ker če normalno flašaš nardiš vedno prek biosa oz. winsow oz. dosa ampak ga prpeleš do datoteke, samo se ne zažene. Tukej je pa mislm glih to, da se samodejno flasha. Pa nej me kdo poprav, če se motm.

MrStein ::

1.) Če je RAM problematičen, poskusi s starim RAM-om.
2.) Postopek za reševanje pokvarjenega BIOS-a je opisan v navodilih. (sem sicer zdaj preletel navodila ter FAQ za GA-M57SLI-S4 in nič tega ne omenja, smola)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

Mitch ::

Ene plate imajo BIOS čip v t.i. "socketu", ki ga lahko odstraniš z pinceto in enostavno zamenjaš z novim. Poglej, če ima tvoja plošča takšen čip?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik se Restarta v nedogled

Oddelek: Pomoč in nasveti
141784 (1525) nsa_ag3nt
»

Scanning BIOS image in hard drive?

Oddelek: Strojna oprema
242330 (1900) misek
»

Pomoč po neuspešni posodobitvi BIOS-a

Oddelek: Pomoč in nasveti
71160 (1011) ender
»

flash-al napačen BIOS

Oddelek: Pomoč in nasveti
211352 (1040) Pisk

Več podobnih tem