» »

Francoska policija izvedla uspešen prehod na prosto programsko opremo

««
2 / 14
»»

b3D_950 ::

Edino kar mi manjka na linuxu je en spodoben urejevalnik za prepress. Nekaj takega: https://www.facebook.com/pages/sK1-Proj...

MuadDib ::

Sam sem tisti ki se iz casov DOS 5.0 in Windows 3.1 uporablja M$ sistem. Prislo je veliko sprememb... Win 9x, Win XP, Win Vista/7 in se zdaj Win 8, prav tako pa ni manjkalo serverskih razlicic... Win NT 3.51, 4.0, Win 2000, Win 2003/2008 in zdaj se Win 2012... Vse sem moral preizkusit in si ustvarit svoje mislenje. Vsekakor ce ne bi dobil moznosti brezplacnega preizkusanja na dolgi rok (ali po domace "protizakonska" dolvleka), tega vsega ne bi mogel sprobat!

Pred 3 leti sem se odlocil sprobat Linux (no poznal sem ga ze od prej, kot streznik, a nikoli kot desktop)! Vzel sem eno izmed uporabnikom najbolj prijazno (vsaj po mojem mnenju) distribucijo - Linux Mint! Po instalaciji sem bil zelo presenecen nad enostavnostjo vsega skupaj! Celo "Start" gumb so dodali (saj ne da podpiram kopiranje M$ sistema, vendar za navajene ljudi je to vsekakor zelo pozitivno)! Po malo podrobnejsem "uporabniskem" pregledu sem ugotovil da je to to! Popolnoma brezplacen sistem, ki je enostaven za uporabo! Res da trenutno uporabljam Ubuntu, vendar to se vedno ne spremeni mislenja! Zakaj bi za nekaj placeval, ce lahko dobim brezplacno? Aja, ce je treba placat, pol bo pa ze dobro, ce pa je brezplacno, pa ne more bit ne vem kaj? Libre office uporabljam tako doma kot v sluzbi in je vsekakor veliko boljsi (spet po mojem mnenju in okusu) kot Office 2010 ali 2013.

Vsekakor sem zelel podjetje prestavit na Linux okolje, kjer se je pa zal zalomilo, ko so zahtevali pri Solid Works M$ Windows 7 in M$ Windows Server z M$ SQL (SQL je predvsem resitev za "trezor")! Zal so vecja podjetja (kjer ima seveda M$ prste vmes) zelo lesena in ne odstopajo od M$ produktov, saj se v industriji vedno bolj uporablja mySQL ki tece stabilno na Debianovih distribucijah. Se vedno pravim da je Debian prava resitev za streznike, za desktope pa predlagam Ubuntu oz. LinuxMint (vsaj kaj se enostavnosti tice in pri slednjem podobnosti oknom - za lazji prehod)

Pa da se ustavim tiste, ki bodo rekli da se moras na vse spet na novo privajat! Imate Windows 8?!? Brez kaksnih posebnosti ste presli nanj? Vse je "po starem"? Aha, start gumba ni vec (oz zdaj je ze nazaj)! Ampak razen nekaj nerganja da ne boste menjali (nadgradili!) je pa to tudi vse! Ko bo M$ rekel ni vec podpore, gonilnikov ne delajo vec itd. boste primorani presedlat in se s tem spet "ucit na novo". Zakaj potem presedlat spet na izsiljevalski M$? Pac toliko za razmislek! Vsekakor je bil najvecji preskok iz Windows 3.1 na Windows 9X in kasneje se na Windows XP! Pa ste vsi uporabniki to dobro sprejeli in se navadili na spremembe! Zdaj pa ravno pljuvate po teh spremembah pri menjavi OS? Prosim malo objektivnosti!

LP, BB

opeter ::

@rb750: to misliš kot Adobe Illustrator, Corel DRAW, Serif DrawPlus, Magix Xara Designer Pro itn.?

Ja, tukaj je bolj težavna alternativa. Inkscape je bolj bogi ...

Ali pa na DTP programe?
Namreč poleg Scribusa imaš za Linux še eno odlično alternativo InDesign-u/QuarkXpressu.

VivaDesigner:
http://software.viva.de/english/product...

Najpomembnejše je npr. to, da zna brez težav odpirat InDesignov IDML format. Deluje pa na vseh treh "največjih" platformah.

Tu je prikazana razlika med posameznimi variantami:
http://viva-download.de/PDF_US/VD7/Viva...
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

Invictus ::

MuadDib je izjavil:


Vsekakor sem zelel podjetje prestavit na Linux okolje, kjer se je pa zal zalomilo, ko so zahtevali pri Solid Works M$ Windows 7 in M$ Windows Server z M$ SQL (SQL je predvsem resitev za "trezor")! Zal so vecja podjetja (kjer ima seveda M$ prste vmes) zelo lesena in ne odstopajo od M$ produktov, saj se v industriji vedno bolj uporablja mySQL ki tece stabilno na Debianovih distribucijah. Se vedno pravim da je Debian prava resitev za streznike, za desktope pa predlagam Ubuntu oz. LinuxMint (vsaj kaj se enostavnosti tice in pri slednjem podobnosti oknom - za lazji prehod)
LP, BB

Večji proizvajalci ne pišejo aplikacij za Linux, ker so distribucije nezdružljive med seboj. In se nočejo ukvarjati z shared library version hellom ...

In seveda glupimi uporabniki ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Jokaero ::

Mislim da je debata malce zašla. In postaja linux vs ostali oz my is bigger than yours. Tu ne govorimo oz naj ne bi bilo govora oz ne vem koliko graficnih programov ima, temvec javna uprava oz branch le te ce je sposobna delovat na linuxu. In kolikor vem spet se ponavljam javna uprava pri nas ( pa tudi drugje) uproablja
a.) mail
b.) urejevalnike dokumentov
c.) browser(?!?!)
d.) narocniske programe

in za moje pojme je Linux to ena sposoben poganjat kot winsi tako da edina relevantna stvar je security pa stroske licenc vs strosek migracije in izobrazevanja folka.

xxx ::

Jokaero je izjavil:

Tako da zame stvar prehoda je predvsem vprasanje $$$ in varnosti pa ne mislim tle viruskov temvec built-in-backdoors.

No pa ste našli še en bs za zagovarjat, prej so bili virusi, zdaj so pa "backdoori". Zdaj pa mi povej, kdaj si nazadnje preveril ali random generator v tvoji priljubljeni distribuciji deluje prav? Si? In zdaj naj ti verjamem, da nisi na plačilni listi NSA? Tako kot ti verjameš, da random generator deluje pravilno, ker ti je to rekel ta pa ta? Si prebral nadaljnih 100 miljonov vrstic kode, ki predstavlja tvojo distribucijo? Aja, varen je ker pa to lahko narediš, ker imaš source? ;((

Jokaero je izjavil:

Nekdo je sarkastično omenil vim ..

Ja samo ti sarkazma nisi razumel: z vimom ni čisto nič narobe, narobe pa je to, da je look and feel zaradi logike "saj imam vim" neenoten po celem sistemu, od lokacij pa do tega da je vsak config file malo drugačen, če se že settingi ne negirajo in so redundantni. Aja pa saj uporabniki tako ali tako uporabljajo samo browser, pa mail. Ne rabijo nastavljati na sistemu ničesar, če pa ne zna bo pa za to poskrbel sosedov mulec (na windowsih, teh mulcev je na linux precej malo) :>

Jokaero je izjavil:

Mislim da ima dosti ljudi tle predstave o linuxu da je tak kot pred 15 leti.

Linux je se vedno tak kot pred leti, neurejen, kaoticen, stoji na Xih in za vecino userjev skrajno neprijazen za vecino taskov, ki so izven domene browsanja in emaila. Nic se ni spremenilo, se vedno je "saj imajo vim" mentaliteta sivilj enaka, so sflikani iz vseh vetrov, brez enotnega koncepta, look & feela itd. Hekiš. Zame vredu, za še nekaj lobistov tukaj tudi, za OS ki bi ga pa uporabljala večina populacije... ne me hecat.
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

Looooooka ::

Posebej pa so izpostavili bistveno zmanjšanje težav pri končnih uporabnikih.

Windowsi so policajem delal probleme...zato so jim dal linux.
Tole se slisi kot zacetek zelo dobre sale :))

Jokaero ::

xxx je izjavil:

Jokaero je izjavil:

Tako da zame stvar prehoda je predvsem vprasanje $$$ in varnosti pa ne mislim tle viruskov temvec built-in-backdoors.

No pa ste našli še en bs za zagovarjat, prej so bili virusi, zdaj so pa "backdoori". Zdaj pa mi povej, kdaj si nazadnje preveril ali random generator v tvoji priljubljeni distribuciji deluje prav? Si? In zdaj naj ti verjamem, da nisi na plačilni listi NSA? Tako kot ti verjameš, da random generator deluje pravilno, ker ti je to rekel ta pa ta? Si prebral nadaljnih 100 miljonov vrstic kode, ki predstavlja tvojo distribucijo? Aja, varen je ker pa to lahko narediš, ker imaš source? ;((

Jokaero je izjavil:

Nekdo je sarkastično omenil vim ..

Ja samo ti sarkazma nisi razumel: z vimom ni čisto nič narobe, narobe pa je to, da je look and feel zaradi logike "saj imam vim" neenoten po celem sistemu, od lokacij pa do tega da je vsak config file malo drugačen, če se že settingi ne negirajo in so redundantni. Aja pa saj uporabniki tako ali tako uporabljajo samo browser, pa mail. Ne rabijo nastavljati na sistemu ničesar :>

Jokaero je izjavil:

Mislim da ima dosti ljudi tle predstave o linuxu da je tak kot pred 15 leti.

Linux je se vedno tak kot pred leti, neurejen, kaoticen, stoji na Xih in za vecino userjev skrajno neprijazen za vecino taskov, ki so izven domene browsanja in emaila. Nic se ni spremenilo, se vedno je "saj imajo vim" mentaliteta sivilj enaka, so sflikani iz vseh vetrov, brez enotnega koncepta, look & feela itd. Hekiš. Zame vredu, za še nekaj lobistov tukaj tudi, za OS ki bi ga pa uporabljala večina populacije... ne me hecat.


lol ne ampak verjamem ostalemu peer review-u ...kar je se vedno boljse kot 0 peer reviewa a ne ...temvec samo zagotovilo "nahh its cool there is no backdoor", a da imamo skype session kljuca ...ja pa ni problema so varni pr nas ne skrbi, in ja rand deluje pravilno ker ce se obesas na to storjo z inteli ...tudi to kar pride iz procesorja je le del rand funkcije

in kaj je problem neenotnost saj javna uprava ne bo uporabljaja 10 distribucij temvec se bo odlocila za eno ..rajt? in configi bodo vsi na istem mestu. ker tle GOVORIMO O JAVNI UPRAVI oz njihovem prehodu na linux, in tudi ja njihovi uporabniki NAJ NE BI NAMEŠČALI stvari, za to imajo administratorje.

ne vem kaj mislis tle pod vecino taskov? lahko razlozis ...ampak se enkrat povprecen uporabnik in takih je recimo 80% rabi comp za muziko/filme/dokumente/browsanje/im ...ce bi recimo predpostavili da nima predznanj ne stekam kako bi lahko to winsi delali boljse od linuxa ali lazje ali whatever ...z rapijem (no pa tudi prej univerze) ima v uk precej sol kot "primarni" sistem ki ga ucijo linux in bo "predznanje" o sistemu cez 5-10 let mislim da kar drugacno (v razlicnih drzavah)

ampak spet smo izven teme ..tu gre za javno upravo in njihovo uporabo linuxa osebno me bk kaj imas ti na kaj si vajen kaj ti je vsec ...in verjamem da tebe enako zame

krneki0001 ::

Največji strošek je migracija in izobraževanje. V sloveniji je namreč zelo malo ljudi, ki bi bili administratorji linux strežnikov v velikih podjetjih. Te ljudi je potrebno naučit. Ko bodo naučeni in imeli vse v malem prstu, pa je potrebno še migrirat in naučit uporabnike uporabljat linux. Pa še potem, ko bo kak problem nastal (in v sistemu s 3500 uporabniki recimo, da bo problem prej ko ne nastal) in bo za večino adminov nerešljiv, nimaš nikogar za vprašat, kako tak problem rešit.

Na žalost je pa današnjim adminom veliko lažje probat 15 minut razmišljat (ali pa še to ne), če ne gre zadeva, pa pokličejo MS in jim MS reši zadeve. Njihova podpora je učinkovita, tukaj jim je to treba priznati (govorim za enterprise okolja, ne za navadne userje, ki kličejo na ms cifro, kako wallpaper zamenjat).

Je pa tržna niša recimo imeti en center za pomoč uporabnikom linuxa v večjih podjetjih. Samo ti fantje in dekleta bi morali linux res obvladat v nulo. S tem bi se dalo služit.


Je pa še en problem, ki je pri linux gurujih zelo odbijajoč za navadne uporabnike. Visoko se nosijo in začetnim uporabnikom večinoma nočejo pomagat z resnimi nasveti, ampak jih odpravijo na hitro z raznimi "RTFM", "google is your friend" in podobnimi izjavami. In to uporabnike, sploh začetnike, ki marsikaj ne znajo, odbija od linuxa.
Še to naj popravijo, pa bo linux imel več možnosti prilest višje po lestvici.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

Sims ::

Ne vem kaj se toliko vsajate na neprijaznost. Tega ne zastopim. Tašča, tast, mati uporabljajo Ubuntu. Zaženejo FF in dela, zaženejo TB in dela mail, zažene libre office in piše. Uporablja youtube in dela. Uporablajo skype in se pogovarjamo. Da noter usb kjuček in ji pokaže file. Vtakne kamero se zažene program in potegne dol slike. Dobi pdf ga pogleda in sprinta. pošljemo posnetke kako pes plava v Dravi, ga odprejo in pogledajo. Z računalniki praktično več nimaš dela v smislu ne vem kakšnega pucanja.

In še nekaj vam rečem, naj kar bo linux v manjšini, potem vsaj ne bodo pisali pizdarij zanj ...

S tega vidika, teh uporabnikov, nimam razloga kritizirat sistema kot takega.

Sem 100% da bi javna uprava enako jokala če dobi v roke unity ali Metro.

Jokaero ::

ja ta debata je zasla iz "xx javna uprava uvaja linux" na "zakaj ljubim/sovrazim linux"

Invictus ::

Kot ponavadi ...

Dejstvo je da naj bi danes aplikacije tako ali tako delale preko Weba. In postane precej nepomembno kateri OS uporabljaš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

mihor ::

Moram še jaz pristavit svoj lonček. :)

Najprej o debati "čigav je večji." Linux je po mojem mnenju boljši sistem od kateregakoli MS produkta, kar se lepo vidi po deležu med superračunalniki, kjer je zmogljivost prvotnega pomena. Temu dejstvu se po mojem mnenju ne da oporekati.
Usage share of operating systems @ Wikipedia

Tu sicer govorimo o desktop uporabi. Za vsaj malenkost naprednega uporabnika bo Linux dosti boljša izbira. Novejše distribucije so že izredno lepo spedenane. Se spomnim, da je imel npr. Ubuntu še pred tremi leti manjše porodne težave in je bilo treba po namestitvi kako stvar malo pohekat, da je vse teklo gladko. Ampak dobro, za naprednega uporabnika to ni nek velik problem. Vsekakor se splača. Danes pa npr. Mint že čisto brez težav deluje kar po defaultni instalaciji. Tako da ni nekega racionalnega razloga, da bi si napreden uporabnik omislil sistem Windows, sploh če upoštevamo ceno, razen morda za poganjanje specifičnih programov ali iger, kar je pa spet druga pesem in spet nima zveze s samo kvaliteto sistema.
Tudi za čisto neuke uporabnike ne vidim nekega resnega razloga, da ne bi zmogli preiti na katero od distribucij Linux. GUI je narejen na enako vižo kot pri MS, tako da tudi če so vajeni Windows, jim bo trivialno presedlat. Tudi sam sistem je dosti bolj uporabniku prijazen, sploh kar se tiče posodobitev, za katere ni potrebno narediti reboota. Če ga je pa že (nov kernel), lahko to opravijo kadarkoli, poleg tega pa je reboot na Linux dosti hitrejši. LibreOffice zna delat tudi z vsemi MS office datotekami (nisem sicer naredil temeljite primerjave, ima kdo kak link na to temo?), tako da tudi to ne bi smelo nikogar ustaviti. Firefox in chrome (chromium) sta ravno tako enaka kot na Windows. Vedno je pa tu neka osebna preferenca oz. okus, če želite. Nekateri se bodo pač oklepali MS iz nekih osebnih razlogov, kar pa, spet, nima nič s samo kvaliteto. Edini dokaj realen argument za MS je morda njihova podpora uporabnikom, kar pa je po mojem še vedno stvar debate in tega, če je sploh potrebna.
Mene osebno nihče ne spravi na MS bandwagon, sem dolga leta delal na njihovih sistemih (na šihtu še danes) in z njihovimi orodji, pa sem vsak dan znova ugotavljal, zakaj mi niso všeč. :)

And for those wondering, doma imam trenutno Mint, ki dela kot naoljen, pred tem sem imel več let Ubuntu. Na šihtu imam po sili razmer (in da lahko šimfam :)) Windows 7. Na osmico me ne spravijo, dam prej odpoved! :D

trnvpeti ::

Invictus je izjavil:

Kot ponavadi ...

Dejstvo je da naj bi danes aplikacije tako ali tako delale preko Weba. In postane precej nepomembno kateri OS uporabljaš.

howgh
tole bi moralo biti vodilo

murmur ::

Since 2004, he says that the Gendarmerie has saved up to Eur 50 million on licensing and maintenance costs as a result of the migration strategy.


V bistvu v cem je problem? 50 milijonov samo zaradi licenc, ni slabo, ali?

filip007 ::

Ja očitno se nekaj dogaja, samo pot bo še dolga in makadamska.
http://news.softpedia.com/news/The-End-...
Palačinka z Ajvarjem in stopljenim sirom v mikrovalovki.

MuadDib ::

Invictus je izjavil:

MuadDib je izjavil:


Vsekakor sem zelel podjetje prestavit na Linux okolje, kjer se je pa zal zalomilo, ko so zahtevali pri Solid Works M$ Windows 7 in M$ Windows Server z M$ SQL (SQL je predvsem resitev za "trezor")! Zal so vecja podjetja (kjer ima seveda M$ prste vmes) zelo lesena in ne odstopajo od M$ produktov, saj se v industriji vedno bolj uporablja mySQL ki tece stabilno na Debianovih distribucijah. Se vedno pravim da je Debian prava resitev za streznike, za desktope pa predlagam Ubuntu oz. LinuxMint (vsaj kaj se enostavnosti tice in pri slednjem podobnosti oknom - za lazji prehod)
LP, BB

Večji proizvajalci ne pišejo aplikacij za Linux, ker so distribucije nezdružljive med seboj. In se nočejo ukvarjati z shared library version hellom ...

In seveda glupimi uporabniki ...


Ti dejansko mislis da se nocejo s tem ukvarjat? Ti lahko lepo povem da ima tukaj lepo M$ prste vmes ;)

Sicer pa... tema je o javni upravi, kjer je res vseeno kateri os se uporablja - se pravi vzames cenejsga in stabilnejsega (seveda je to Linux :D)

Kar se pa tice Linux gurujev - drzi... res je vecina takih ki ti lepo pove (kot smo ze veckrat opazli tut tukaj na forumu, pa dvomim da so vse Linux guruji) da se naj mal pogoogla... pa da je treba mal navodila prebrat. End userji pac ne berejo navodil in ne brskajo po googlu, ker ne znajo (ali pa nocejo ali pa karkoli - kot sysadminu mi je se vedno bolj vsec da grem do uporabnika in mu naredim, kot pa da sam nekaj proba pa se kje kaj narobe klikne! ne me narobe razumet, saj ne gre za kaksno neumnost ampak kvecjemu za nenatancno branje navodil ponavadi).

Sam sem nalozil Ubuntu na racunalnik nekaj sodelavcem in prva stvar ki je bila je bilo vprasanje kako naj s tem dela... to ni windows! Pol pa pride za vsako malenkost k meni - kje je word... kje se nalozi tiskalnik, to on ne bo uporabljal... in sem mu dal windows 7! Kaj se je zgodilo? Word je se vedno iskal, ker firma ni dala za licence za office in je mel gor (tako kot prej) libre office, za tiskalnik me je pa lepo prosil da mu nalozim - se pravi enako obnasanje, vendar je zdaj ok, saj ima windows?

Dokler bo folk tako apriori proti necemu kar (misli da) ne pozna, bo imel M$ se vedno monopol in lepo vlekel denarce za licenciranje! S tem se bo se bolj bogatil in se bolj vplival na vecja razvojna podjetja, ki bodo z veseljem dalje delali za M$ in proti ostalim!

Tako za zraven pa se to; na FERIju celo ucijo da je M$ prava stvar in da se je treba Linuxa izogibat! To se mi zdi pa se najhuje pri vsem, da te drzavna institucija tako uci! Namesto da bi te motivirali k raziskovanju, ti raje povejo da se drzi vecine in bodi ofca!

Aston_11 ::

Saj pri end userju imaš enake probleme pri inštalaciji winsowsov ali pa linuxa. Pri ubuntuju prideš s ključkom, si tam pol ure in potem greš in to je to. Taščo imam na ubuntuju že vsaj leto dni, pa nisem štelal nič od nič. Pred tem, ko sem jo imel na xpejih, pa je bilo kar naprej nekaj.

LuiIII ::

Linux je gotovo prihodnost tam kjer se za relativno malo denarja želi imeti IT rešitve, ki so relativno varne (da ne zna vsak uporabnik zjebat cel kup OS zadev in nalagat ne vem kakšne programe) in odprte. Sam opažam na svojem področju, da je kar nekaj interesa za FOSS GIS backbone. Nekateri ga sicer že leta uporabljajo in na njem bazirajo vse prostorske baze in postopki. Je zastonj, je že good enough, se razvija hitreje kot plačljiva konkurenca in je predvsem razširljiv. Tako je npr. osnovno vprašanje s katerim se v takih firmah srečujejo: koliko nas stane neka prilagoditev softwara za naše potrebe? Ugotovitev je ponavadi ta, da samo cena licenc za zaprte programe (itak da je enterprise + SDK) precej višja kot pa FOSS rešitev + nekaj let vzdrževanja in učenja.

Mipe ::

Pozabil si upoštevati še škodo zaradi izpada produktivnosti med tranzicijskim obdobjem (sama nadgradnja + navajanje telet na nova vrata).

Spura ::

Jokaero je izjavil:

Spura je izjavil:

Basically this: http://www.informit.com/articles/articl...
UNIXi so zastarel design. Rabil bi kompletno nov OS.

No to je pac samo teoriziranje in dokler ni kake alternative ki spreminja paradigmo vidne je to čista megla ...

Ni to nobena megla ampak je cisto solidna kritika. Neobstoj alternativ (recimo da je to res) ne naredi kritike napacne. To je cisti idiotizem.
Sicer sem pa link prilepil, ker ogromno ljudi felerje v UNIX sistemih zagovarja, kot da je to top shit dbest ever stvar. Saj nihce ne rece "ja unix ima te pa te defekte ampak jst ne vidim alternative" ampak folk govori "to je tko k mora bit, it's a feature". Dokler linux ni dobil spodobnega okenskega okolja so se vsi na vse pretege drli kako je console only ubistvu ful boljs. Prov niso mogl tut za 5 minut utihnit kok je carski shell. Dokler niso dobili dobrega mehanizma distribucije uporabniskega softwarea je blo to, da si moral sam nabirat 100 source paketov okol pa si jih sam kompajlat od samega jezusa podarjen perk. In po desetletju zagovarjanja vsega tega so dobili lepe distribucije easy to use, zrihtane, k jih celo lahko normalen folk uporablja, zdej pa to hvalijo pa poudarjajo kok je to dobr pa pomembn. A glede stvari k so jih pa prej govorili majo pa amnezijo. Sovrazim hinavce.

To pa da kdorkoli nasprotuje temu, da imajo UNIXi polno designov, ki so bili relevantni 40 let nazaj, zdaj pa niso vec, pa ni nic drugega kot zanikanje 40ih let researcha na podrocju OSov. V tem casu so pogruntali marsikaj, in tudi hardware se je mocno spremenil v tem casu.

Folk nej uporablja kar hoce, produkti so tisti k so trenutno. Ne pomeni to, da moramo te sfaljene designe furat do konca stvarstva, se manj pa to pomeni, da je treba pisat M$ namesto MS.

Invictus ::

@MuadDib
Ne da se nočejo, ne morejo si privoščit. A misliš da so v tujini tako zabiti ljudje, ki tako kot pri nas, delajo zastonj? Po mojih izkušnjah ne. Da ne govorim o nezanesljivosti distribucij. Še 1x. Sam delam precej na Redhat in Suse (sem pač pristaš Linuxa na strežnikih, če je opcija), pa sta toliko različna da ti to precej zakomplicira delo in podaljša čas izvedbe.

Btw. z Linuxom delam od leta 1992. Slackware na 95 disketah. Toliko za vse smrkavce, ki mislijo da vse lepo dela od prve ...

Varnost pa ni na Linux/Unix nič kaj večja od varosti na Windowsih.

Odvisna samo od lenobe/sposobnosti IT oddelka ... In proračuna, ki jim ga dajo.

Tako ali tako 95% pizdarij povzročijo uporabniki.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LuiIII ::

Škode zaradi produktivnosti praktično ni, saj morata sistema vsaj nekaj časa sobivati. Pa ponavadi se prehod opravi ravno zaradi nesposobnosti customizacije velikih plačljivih sistemov. To je pri nas v Sloveniji velik problem ker je veliko samo prodajalcev programske opreme. Opravijo inštalacijo, zagon sistema, naredijo nekaj osnovnih prilagoditev in nato na stranke malo pozabijo in skušajo odlašati iterativne, že dogovorjene in v vzdrževanju vsebovane prilagoditve. Razlogi so dostikrat objektivni: se ne da (ko se prodaja se obljubi precej) ali pa "poslovni": boste morali doplačati ker je to tooooliko dela (beri ponudnik ni imel pojma v kaj se spušča), dejmo samo malo narest, ravno toliko, da bodo nam plačevali vzdrževanje. Po letu dveh pa je stranka tako ali tako že lock-in in nima izbire. Dober poslovni model pri strankah, ki nimajo toliko znanja, da bi same v večini lahko skrbele za take sisteme.
Glede OS pa pojma nimam. Vem samo to, da če mi nek VM za MS Exchange server potrebuje 12GB RAM za to da normalno teče, potem se bom tej rešitvi, pri npr. 50-ih mail računih pač verjetno izogibal. In ko bodo strokovnjaki ponujali 6k€ za postavitev: barebone OS, VM Exchange (25 userjev) in Domain server, je popolnoma jasno, da bom kot dober gospodar, malo pogledal po alternativah. Za ta denar namreč dobim veliko več na kaki drugi platformi. Je pa res, da moraš vedeti kaj hočeš in kam želiš. Večina podjetij pa v svojem pool-u znanj tega znanja nima ali pa jim je pač vseeno. Pay & forget faktor je namreč lahko odločilen.

boolsheat ::

@chironex

Ti imaš problem z razumevanjem kaj je končni uporabnik... V danem primeru je policaj, ki ne bo potreboval vima, configov, ne bo potreboval nameščati programov, etc., ampak bo samo uporabljal aplikacije, ki bodo že predhodno nameščene na sistem. Ker so očitno francoski policaji ugotovili, da imajo na Linux-u vse potrebene aplikacije, ki jih potrebujejo je sedaj samo naloga ITja, da sistem postavi. Policaj pa kot končni uporabnik bo pa samo uporabljal aplikacije in mu je popolnoma vseeno kaj se dogaja v ozadju, glavno da aplikacija deluje. V tem primeru je popolnoma vseeno ali linux ali winsi (oz. ni ker na linuxu nimaš licenčnin in NSA backdorov :))).

Sicer pa nobena vlada en bi smela uporabljati MS orodij iz jasnih razlogov...

Zgodovina sprememb…

moj_nick ::

Zvezdica27 je izjavil:

Rajš vam sploh ne povem, kako recimo v naši firmi curijo z MS programi (recimo office), ko pa je open office FOSS in ga uporabljajo vsa SLO sodišča (in torej MORA delati).


Vsa zemljiška knjiga deluje v Linuxu. Nekdo je prej spraševal, kakšne koristi so od tega... včasih je bilo potrebno plačati sodno takso za izpisek, danes ga dobiš zastonj. Še nekaj let nazaj si preko spleta nekaj minut čakal na izpisek, danes ga dobiš takoj.
110111001001010001010000

Jokaero ::

To pa da kdorkoli nasprotuje temu, da imajo UNIXi polno designov, ki so bili relevantni 40 let nazaj, zdaj pa niso vec, pa ni nic drugega kot zanikanje 40ih let researcha na podrocju OSov. V tem casu so pogruntali marsikaj, in tudi hardware se je mocno spremenil v tem casu.
sam kolikor vem linux oz recimo unix family laufa vecino danasnjih naprav (mobile + desktop + server) ne vem kje problem glede tega da se je "hardware spremenil" ..zgleda da ga obvladuje se vedno *nix tako nove kot stare naprave...pa te tud vprasam kako se je hardvare spremenil ? kaj misljeno tu ..ker na podrocju desktopov od p4 na core ne vidim kakega hudega miselnega prekoka ..torej recimo temu vecjederno procesiranje proti visanju frekvence... ne vidim nekega "hardveskega preboja" ki ga *nix ni sposoben obvladovat.

Ni to nobena megla ampak je cisto solidna kritika. Neobstoj alternativ (recimo da je to res) ne naredi kritike napacne. To je cisti idiotizem.


seveda da je ...dokler stvar ni udejanjna je le neka teoretska ideja da bi blo "drugace pa boljse" brez potrditve brez empiričnega dokaza ..and i call that bullshit , ker rect paradigme uporabljene so zanic ...drugace bi bilo boljse (a brez ideje kaj naj bi bilo tocno drugace in kako ) in nekega izmerjenega performancnega ali kakrsnegakoli boosta ..je to megla, ker to je tvoja ideja to je narejeno slabo.

sicer pa iz tvojega clanka

"Time for U(NIX) 2 Retire

UNIX was a good operating system for its time. It performed well on relatively low-end minicomputers, and provided some of the features that had previously only been available on mainframes. For a PDP-11, it's an ideal choice. Modern operating systems based on the same philosophical design, however, are seriously hampered by compromises made to fit the system onto a machine less powerful than a modern pocket calculator."

"It performed well on relatively low-end minicomputers" ...a glej ga zlomka ta trenutek poganja vecino super racunalnikov,vecino serverjev, vecino mobile naprav, delez desktopov, cel kup embeded naprav od nasov do routerjev ...tako da kdo je tu nor ?!? pa smesno da leta 2005 pise o pdp-11

moj_nick je izjavil:

Zvezdica27 je izjavil:

Rajš vam sploh ne povem, kako recimo v naši firmi curijo z MS programi (recimo office), ko pa je open office FOSS in ga uporabljajo vsa SLO sodišča (in torej MORA delati).


Vsa zemljiška knjiga deluje v Linuxu. Nekdo je prej spraševal, kakšne koristi so od tega... včasih je bilo potrebno plačati sodno takso za izpisek, danes ga dobiš zastonj. Še nekaj let nazaj si preko spleta nekaj minut čakal na izpisek, danes ga dobiš takoj.


ja kar je narocilo sodisce je vse pisano v javi (vecino tega delal ex hermes) in laufa na linuxih

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Jokaero ()

Invictus ::

moj_nick je izjavil:


Vsa zemljiška knjiga deluje v Linuxu. Nekdo je prej spraševal, kakšne koristi so od tega... včasih je bilo potrebno plačati sodno takso za izpisek, danes ga dobiš zastonj. Še nekaj let nazaj si preko spleta nekaj minut čakal na izpisek, danes ga dobiš takoj.

Kolikor jaz vem, je zemljiška knjiga narejena na Windowsih. Saj jo je SRC delal.

Je pa tudi Linux za tako občutljivo zadevo kot je zemljiška knjiga preprosto premalo zanesljiv zaradi hardwara.

Za tako zadevo bi morali postavi kak mainframe.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LuiIII ::

Ne vem, meni se zemljiška knjiga ne zdi tak izjemno hud problem: ni ravno real-time, ni milijonov transakcij/dan, ima uniformno strukturo, sploh ni nujno, da je 99% dostopna,... Sicer pa kateri OS bi pa laufal mainframe?

Jokaero ::

no ker smo zasli na drugo podrocje ...dandanes je redkokera aplikacija sposobna zapolnit z delom 4-procesorski server ..torej 32 core 4proc vsak z 4 realnimi in 4 virtualnimi jedri(ht)
Kdor pozna perceptionAnalytics (tista stvar k je mel pop tv za kazanje odziva javnosti na druzbanih omrezjih pred predsedniskimi volitvami) za to je Matevž Gačnik reku da je deloma nastalo tud kot izziv za zapolnit proc cas na taki masini ..in je reku da pri bogu ti ne rata v kolikor proci ne idlajo a "mislijo da delajo" oz cakajo na ukaze pa imajo 100% zasedenost oz imas neko hud matematicen app ..tako da govorit o nekih "mainframeih" za eZk ki bolj kot ne generira in servira dokumente po poizvedbi je mislim da malo mem

Mipe ::

Škode zaradi produktivnosti praktično ni, saj morata sistema vsaj nekaj časa sobivati.

Dual boot ali kaj?

LightBit ::

Spura je izjavil:

Basically this: http://www.informit.com/articles/articl...
UNIXi so zastarel design. Rabil bi kompletno nov OS.

"Everything Is a File (Unless It Isn't)": Plan 9 je to rešil. (Linux ima nekaj Plan 9 funkcij npr.: /proc).
"Synchronous System Calls": "On a microkernel system such as QNX, system calls are asynchronous."
QNX je tudi UNIX.

X11 se bomo verjetno kmalu znebili.

Trenutno ne vidim boljšega designa.
Samo še bolj bi se morali držati UNIX filozofije in imeti mikro-jedro (ne hibrid!).

moj_nick ::

Invictus je izjavil:


Kolikor jaz vem, je zemljiška knjiga narejena na Windowsih. Saj jo je SRC delal.

Je pa tudi Linux za tako občutljivo zadevo kot je zemljiška knjiga preprosto premalo zanesljiv zaradi hardwara.

Za tako zadevo bi morali postavi kak mainframe.


In za SRC je delal kdo?


Invictus je izjavil:


Je pa tudi Linux za tako občutljivo zadevo kot je zemljiška knjiga preprosto premalo zanesljiv zaradi hardwara.

Za tako zadevo bi morali postavi kak mainframe.


Daj se malo prej pozanimaj, preden napišeš.
110111001001010001010000

Invictus ::

Celotna zemljiška knjiga v Veliki Britaniji teče na IBM mainframih. Podatki so potrojeni. Zadeva je tako ali tako predimenzionirana tako da celo outsourcajo nekaj zmogljivosti.

Zakaj je elektronska zemljiška knjiga pomembna? Ker so notri vse transakcije za vse nepremičnine v Veliki Britaniji. Linux definitivno ni primeren za to, niti Windowsi.

Če pa pomislimo na cel kup sranja, ki ga imamo v Sloveniji okoli nepremičnin in slovensko bolezensko navezanost na le to, potem mora biti jasno da to mora delat ...

Upam da vsaj plačujejo kak support za Linux distibucijo.

Še 1x, Linux je za tako občutljivo zadevo neprimeren zaradi tega ker ti slovenske firme prodajo poceni hardver. Ki čez 3 - 5 let nima več podpore. razen za web vmesnik kar so najbrž delali. In zemljiška knjiga ni ravno primer dobrega uporabniškega vmesnika ...

Pa smo spet zašli. Kot ponavadi.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

MuadDib ::

Invictus je izjavil:

@MuadDib
Ne da se nočejo, ne morejo si privoščit. A misliš da so v tujini tako zabiti ljudje, ki tako kot pri nas, delajo zastonj? Po mojih izkušnjah ne. Da ne govorim o nezanesljivosti distribucij. Še 1x. Sam delam precej na Redhat in Suse (sem pač pristaš Linuxa na strežnikih, če je opcija), pa sta toliko različna da ti to precej zakomplicira delo in podaljša čas izvedbe.

Btw. z Linuxom delam od leta 1992. Slackware na 95 disketah. Toliko za vse smrkavce, ki mislijo da vse lepo dela od prve ...

Varnost pa ni na Linux/Unix nič kaj večja od varosti na Windowsih.

Odvisna samo od lenobe/sposobnosti IT oddelka ... In proračuna, ki jim ga dajo.

Tako ali tako 95% pizdarij povzročijo uporabniki.


Podjetje si resda ne more "privosciti" razvijat programja za Linux (distro je skoraj vseeno katera, saj gre za minimalna prilagajanja glede na nestandardne poti do knjiznjic), saj tako ne dobijo podkupnine od M$, s tem pa lahko zgubijo celo vodilni polozaj, ce konkurencna firma zacne razvijat njihovo stvar!

Ko pa omenjas SuSe in pa RH je pa tako; res da sta obe distribuciji "stari", vendar pa je se vedno v stabilnosti dalec spredaj Debian (ce gledamo Linux!). Sam nimam toliko izkusenj s SuSe, spomnim se pa se kako sem se zafrkaval postavit svoj prvi streznik z RH (verzije ne vem, kernel pa je bil 2.2)! Kaj sem napravil? Ker mi je ob izpadu elektrike odneslo vse podatke do nepopravljivosti, sem moral seveda sistem na novo nalagat, kar mi je dalo moznost da sprobam Debian! In na Debianu sem tudi ostal... in sem se zdaj na forku Debiana! Gre pac za uporabnost in meni je pac eno bolj na kozo pisano kot drugo. V vsakem primeru pa ce samo pogledamo na zmogljivosti, je Linux dalec spredaj, ne glede na distro!

Trenutno imamo mesano okolje (M$ streznike in Debian streznike). Ravnokar smo kupili dva nova streznika, na katerih bomo poganjali Debian, saj so nam posli resourci (podatkovna baza pac raste!). Na veliko se probamo znebit M$ streznikov in jih vedno manj tudi obremenjujemo! Kje je vec tezav? Na M$!!! Kar naenkrat procesi padejo brez razloga (no... kernel error je razlog)! Pa da ne bo pomote... Uporabljamo Dellove streznike, ki laufajo v svici v racunalniskem centru pac!

Pa se to... Nikoli nisem delal za slovensko firmo v ITju, saj menim da je moje delo tudi nekaj vredno!

MilanP ::

Invictus je izjavil:

moj_nick je izjavil:


Vsa zemljiška knjiga deluje v Linuxu. Nekdo je prej spraševal, kakšne koristi so od tega... včasih je bilo potrebno plačati sodno takso za izpisek, danes ga dobiš zastonj. Še nekaj let nazaj si preko spleta nekaj minut čakal na izpisek, danes ga dobiš takoj.

Kolikor jaz vem, je zemljiška knjiga narejena na Windowsih. Saj jo je SRC delal.

Je pa tudi Linux za tako občutljivo zadevo kot je zemljiška knjiga preprosto premalo zanesljiv zaradi hardwara.

Za tako zadevo bi morali postavi kak mainframe.


ja ja, kar je dost zanesljiv za borze pa banke za zemlisko knjigo zihr ni

bols mainframe, ksn s/400

k ti ga ibm itak v 90 posto proda z linuxom

xxx ::

Jokaero je izjavil:

lol ne ampak verjamem ostalemu peer review-u ...kar je se vedno boljse kot 0 peer reviewa a ne ...temvec samo zagotovilo "nahh its cool there is no backdoor", a da imamo skype session kljuca ...ja pa ni problema so varni pr nas ne skrbi, in ja rand deluje pravilno ker ce se obesas na to storjo z inteli ...tudi to kar pride iz procesorja je le del rand funkcije


Ne dragi, zaradi mene je lahko kakrsenkoli review, imaš lahko cel komite, pa to ne zagotovi ničesar, intel rand je samo detajl.
So tudi taksnile detajli:
Dual EC DRBG @ Wikipedia
http://arstechnica.com/security/2013/09...
...

In to so razkriti, koliko jih bo nerazkritih? Pa naj spomnim še na tole:
http://it.slashdot.org/story/08/05/13/1...
Pa ce pogledas kodo, boš videl da je precej diskutabilno ali je bil bug ali sabotaža. Kaj pa gcc, si preveril vse branche za nazaj do prve verzije? Saj veš, gcc 1 compajla gcc 1.01, ki compajla gcc 1.02,...? Tako da ne mi o varnosti, je ni. Napram NSA ne.

Jokaero je izjavil:

in kaj je problem neenotnost saj javna uprava ne bo uporabljaja 10 distribucij temvec se bo odlocila za eno ..rajt? in configi bodo vsi na istem mestu. ker tle GOVORIMO O JAVNI UPRAVI oz njihovem prehodu na linux, in tudi ja njihovi uporabniki NAJ NE BI NAMEŠČALI stvari, za to imajo administratorje.

Katere, a tiste, ki so usposobljeni za delo z windows okoljem? Aja, mislis tistih 1%, ki z linuxom nima tezav (in sploh ne vem kaj pocnejo v javni upravi? Aja mogoce kaksna zunanja firma, ki je zlobirala zamenjavo in namerava zdaj divje sluziti? Pa namescala se bo tako ali tako na racunalnike, katerih konfiguracije so bile ze leta nazaj skrbno izbrane, tako da je sedaj za podpreti samo 3 verzije NICov za podpret, 2 vrsti MBjev,...

Jokaero je izjavil:

ne vem kaj mislis tle pod vecino taskov? lahko razlozis ...ampak se enkrat povprecen uporabnik in takih je recimo 80% rabi comp za muziko/filme/dokumente/browsanje/im ...ce bi recimo predpostavili da nima predznanj ne stekam kako bi lahko to winsi delali boljse od linuxa ali lazje ali whatever ...z rapijem (no pa tudi prej univerze) ima v uk precej sol kot "primarni" sistem ki ga ucijo linux in bo "predznanje" o sistemu cez 5-10 let mislim da kar drugacno (v razlicnih drzavah)

Tako je tudi na windowsih, ampak za tistih 20% poklicejo sosedovega mulca, sodelavca, žlahto,.. in se zadeva uredi. Pri linuxu, lahko za tistih 20% presurfaš pol interneta in najdes ali pa tudi ne.

Jokaero je izjavil:

ampak spet smo izven teme ..tu gre za javno upravo in njihovo uporabo linuxa osebno me bk kaj imas ti na kaj si vajen kaj ti je vsec ...in verjamem da tebe enako zame

O saj mene tudi bk, gre se samo za en detajl, linux se še vedno ne more primerjati z windowsi iz stališča desktopa za navadne uporabnike in razno razni lobisti se hudo prizadevajo, da bi dobili cekine od namestitve novega sistema.
Pa pa...

MilanP ::

xxx je izjavil:

linux se še vedno ne more primerjati z windowsi iz stališča desktopa za navadne uporabnike in razno razni lobisti se hudo prizadevajo, da bi dobili cekine od namestitve novega sistema.


to ves iz lastnik izkusenj ane

a si sploh ze kdaj vidu ksn velik sistem postavlen na winsih?

valda nisi k ga ni k pr par 10k masinah vsak obupa pa gre na linux

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: zee ()

xxx ::

lol, saj se še pogovarjamo o desktopih? Mhm si temo falil...

Aja sem pozabil se nekaj dodati, zakaj govorim o lobistih, dejansko je pogača okrog microsoftove infrastrukture že davno razdeljena in razni novoprisleki morajo konkurirat z ubijalsko niskimi cenami storitev (kar jih na koncu ubije) ali pa morajo začeti prodajati nekaj drugega, "novega", "boljšega", "bolj varnega",... če hočejo dobiti delček trga. In v tej luči tudi razumem vse te govorancije okrog linuxa, v kolikor to seveda niso mulčki...
Pa pa...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: xxx ()

LightBit ::

xxx je izjavil:

Ne dragi, zaradi mene je lahko kakrsenkoli review, imaš lahko cel komite, pa to ne zagotovi ničesar, intel rand je samo detajl.
So tudi taksnile detajli:
Dual EC DRBG @ Wikipedia
http://arstechnica.com/security/2013/09...

Za to so že ves čas sumili.

xxx ::

LightBit je izjavil:

Za to so že ves čas sumili.

O seveda, saj pravim da je to samo vrh ledene gore, koliko časa je bil pa "bug" v Debianu?
Pa pa...

MilanP ::

pogovajramo se o tisocev desktopih ne pa o tvoji masini za igrce nabijat

bug v debianu ni bil tok cajta kokr je nsa backdoor u winsih

francek1 ::

Po komentarjih se lepo vidi, kdo je na plačilni listi MS...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

LightBit ::

xxx je izjavil:

LightBit je izjavil:

Za to so že ves čas sumili.

O seveda, saj pravim da je to samo vrh ledene gore, koliko časa je bil pa "bug" v Debianu?

Dve leti. Ampak vseeno so ga odkril.

xxx ::

francek1 je izjavil:

Po komentarjih se lepo vidi, kdo je na plačilni listi MS...

Verjetno si se javil. ;((
Pa pa...

darkolord ::

Linux bi na desktopih lahko bil precej boljši, če ne bi bilo toliko notranjih konfliktov, tako med različnimi projekti kot tudi znotraj samih projektov, kjer se večkrat znajdejo v pat poziciji. Kernel je tukaj svetla izjema.

MS ima seveda enake probleme (ko se različne ekipe ne razumejo ravno najbolje med seboj), ampak je višje vseeno nekdo, ki udari po mizi in jih prisili, da dajo ego na stran in vsaj nekako sodelujejo.

Zgodovina sprememb…

francek1 ::

xxx je izjavil:

francek1 je izjavil:

Po komentarjih se lepo vidi, kdo je na plačilni listi MS...

Verjetno si se javil. ;((

Ja sure, iz Androida...
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

xxx ::

darkolord je izjavil:

Linux bi na desktopih lahko bil precej boljši, če ne bi bilo toliko notranjih konfliktov, tako med različnimi projekti kot tudi znotraj samih projektov, kjer se večkrat znajdejo v pat poziciji.

Pa ne samo to, linux je znesen skupaj iz vseh koncev in krajev in uporablja komponente, ki niso razvite za namen uniformnega looka na dolocenem OSu. Zato se dan danes, po LETIH se vedno niso poenoteni configi in je vsak svet zase, ne mores pricakovati, da bo en 3rd party razvijalec prilagodil svoj config zato da se bo matchal z ubuntujevim look & feelom. In ti problemi se vlecejo kot kurja creva, na zacetku so sicer pomenili hiter zacetek, ampak zdaj so pa taksna prijazna cokla, ki vso zadevo temeljito bremza.

In kaj zdaj? Po pravici povedano ne vem, dejansko bi morali zaceti odmetavati dele ali pa forkati npr. KDE in ga najprej predelati in nato razvijati kot svojega. Ampak za to pa rabis denar, ki ga z marginalnimi 2% trga pac nimas, pa se svoje potencialne stranke si snoval na premisi, da si cenejsi od Microsofta, tako da si se se dodatno zaklal.
Pa pa...

Sims ::

@darkolord

hvala za tole povezavo! Hehe, pori win95 mi je skoraj solzica pritekla. Pa sedaj nisem win fan. Ampak je pa odraščanje šlo složno z windowsi ...

Invictus ::

Linux bi moral najprej poenotiti listo knjižnic, ki so na voljo v določenem obdobju, poenotit konfiguracijo ter grafični vmesnik.

Dokler tega ne bo, lahko pozabite na nek večji uspeh.

In pa Linus mora nehat težiti da mora vsak gonilnik, ki je vključen, vsebovati tudi izvorno kodo. Proizvajalci nočejo konkurenci zastonj predajati znanja. Sicer gre na bolje, pa vseeno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

LightBit ::

Invictus je izjavil:

Linux bi moral najprej poenotiti listo knjižnic, ki so na voljo v določenem obdobju, poenotit konfiguracijo ter grafični vmesnik.

Linux Standard Base @ Wikipedia
««
2 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Windows 10 prikazuje oglase (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
6125323 (21269) D3m
»

Microsoft Office za d.o.o.

Oddelek: Kaj kupiti
173000 (2564) Rok Woot
»

Hočeš nočeš je Windows 10 tu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
7644318 (37179) b3D_950
»

Microsoft: 96 odstotkov netbookov teče na Windows (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
10811912 (9483) poweroff
»

Nova anketa: koliko ste odšteli za programsko opremo, ki jo poganjate na vašem primar (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ankete
748048 (6202) TribesMan

Več podobnih tem