» »

Nakup licence za neoriginalen windows

Nakup licence za neoriginalen windows

kitara8 ::

Zanima me kako je s tem če kupiš licenco ...glej link....za windows 7. Imam naložen windows 7, ki še ni registriran, a nimam še licence. Zanima me ali z nakupom te licence lahko legaliziram ta windows ki ga imam naloženega (windows 7 Professional x64) hočem reči ali je to legalno, oz ali je po pravni poti dovoljeno na tak način uporabljati windowse?

Looooooka ::

vazn je da mas licenco.od kje si dobil winse ni pomembno.no...pa verzija mora bit pravilna(pro licenca za pro verzijo...itd).

Duhec ::

Da. Get Genuine Kit (GGK) je namenjeni ravno legalizaciji Windows programske opreme.
Tega načina se v glavnem poslužujejo s.p ali d.o.o, ki imajo nelegalni Windows sistem in nočejo menjati HW opreme, beri: kupovati nov komp skupaj z Win sistemom, samo zato, da bi imeli legalne WIndows.
Sicer ni poceni je pa edini način, da legaliziraš in zato ne kupuješ novega HW.
Ta licenca zato ni prenosljiva na drug HW, je vezana samo na inštaliran HW in umre skupaj z njim. :) Kot DSP.
Najceneje pa te legalni Windows sistem (DSP) pride ob nakupu novega HW, torej mašina skupaj s/z (pred)inštaliranim Windows sistemom.
Edini problem zna biti jezikovna različica, saj GGK za Win7PRO ne obstaja v Slo jeziku, pa še to rešujejo s posegi v register in dl ustreznega slo paketka. Pobrskaj po slotech-u.

kitara8 ::

torej je še vedno bolje da nekje dobim malo ceneje FPP verzijo kajne. še eno vprašanje a je legalno recimo kupiti od nekoga windowse, ki jih je že inštaliral a potem zbrisal? mislim tako da imaš poj po nakupu samo ti registrirano verzijo tistega winsa?. Aja pa še nekaj FPP lahko večkrat naložiš recimo če se ti sesuje pa zbrišeš particijo itd... ali pa zbrišeš iz prenosnika pa daš na navadno kišto ipd, za razliko od dsp?

Zvezdica27 ::

lp,

odvisno od licenc. Poglej licenco za tisti OS, navadno se licence ne da prenašati, ker pač ti NE KUPIŠ OS, ti samo plačaš za neke pogoje uporabe OS.

Še bolj po domače: v bistvu licenca pomeni, da ti pod njihovimi pogoji dovolijo uporabljati njihov OS. Sicer 100% USA licence ne veljajo pri nas, ampak v veliki večini pa.

Navadno je odgovor ne - licence ne moreš kar tako prenesti. Je pa res, da v priemru inšpekcij itd, je licenčni ključ dovoljšen dokaz, pa še dvomim da je inšpektor sposoben razumeti in pregledati recimo promet in MAC naslove nekega računala oz. dveh glede uporabe istega licenčnega ključa (torej zgodovinsko).

Pravno torej ne, dejansko najbrž ja.

zz

Furbo ::

kitara8 je izjavil:

torej je še vedno bolje da nekje dobim malo ceneje FPP verzijo kajne. še eno vprašanje a je legalno recimo kupiti od nekoga windowse, ki jih je že inštaliral a potem zbrisal? mislim tako da imaš poj po nakupu samo ti registrirano verzijo tistega winsa?. Aja pa še nekaj FPP lahko večkrat naložiš recimo če se ti sesuje pa zbrišeš particijo itd... ali pa zbrišeš iz prenosnika pa daš na navadno kišto ipd, za razliko od dsp?


Če je to služben (sp, doo) računalnik, je predvsem važno, da imaš za zadevo RAČUN. Lahko jim še tako kažeš original škatle pa vse, birokrate zanima (jasno birokrati) košček papirja.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

St235 ::

Zvezdica27 je izjavil:

lp,

odvisno od licenc. Poglej licenco za tisti OS, navadno se licence ne da prenašati, ker pač ti NE KUPIŠ OS, ti samo plačaš za neke pogoje uporabe OS.

Še bolj po domače: v bistvu licenca pomeni, da ti pod njihovimi pogoji dovolijo uporabljati njihov OS. Sicer 100% USA licence ne veljajo pri nas, ampak v veliki večini pa.

Navadno je odgovor ne - licence ne moreš kar tako prenesti. Je pa res, da v priemru inšpekcij itd, je licenčni ključ dovoljšen dokaz, pa še dvomim da je inšpektor sposoben razumeti in pregledati recimo promet in MAC naslove nekega računala oz. dveh glede uporabe istega licenčnega ključa (torej zgodovinsko).

Pravno torej ne, dejansko najbrž ja.

zz


Če se gre samo zato, da si krit v primeru morebitne inšpekcije je važno da imaš račun.

Zvezdica27 ::

lp,

če si s.p. moraš seveda imeti račun že zaradi računovodstva, seveda tudi za licence. Če si privat oseba je dovoljšen dokaz licenčni ključ oz. izjava stranke. Inšpektor mora dokazati, da je nekaj nezakonito in ravno tu je catch: za s.p. se predpostavlja standard dobrega gospodarstvenika (ki ima vedno račune -davki in licence), za privat osebo pa običajni državljan (ki lahko račun izgubi).

V Upravnih postopkih je marsikaj dokaz, ne zgolj račun (izjava stranke, email od MS, pogodba, licenčni ključ ...), od primera do primera pa je odvisno katere dokaze še upošteva oz. dokazujejo neko trditev (trditev v tem primeru je: imam licenčne win).

on pač ni s.p. tko da je to bolj fleskibilno

b

Zgodovina sprememb…

kitara8 ::

torej dejansko ni problema če od nekoga nabavim eno fpp različico, s ključem vred. našel sem celo nekoga ki mi še nenaložene in original zaprte proda pa še račun ma za dosti nižjo ceno od trgovin, kar je super, mislim da je to potem v vseh pogledih legalno.

fosil ::

fpp lahko legalno prenašaš tudi med različnimi računalniki. Ampak imaš pa lahko samo na enem računalniku naenkrat.
Tudi dsp lahko večkrat naložiš, če recimo formatiraš, ampak legalno samo na istem računalniku.
Torej če imaš dsp in kupiš nov pc, moraš kupit tudi nove windowse, fpp pa lahko preneseš na nov računalnik.
Tako je!

Zvezdica27 ::

čist legalno ni... po licenci ne smeš naprej licencirat/naprej prodajat. Ja, prav si prebral: ne smeš, tko je to v zaprtokodnem svetu.

Ampak... če dela in dobiš račun, sploh če je iz SLO, vse zapakirano. Ne skrbi.

Aja, ne vem kaj je fpp, drugače

zz

opeter ::

fosil je izjavil:

Tudi dsp lahko večkrat naložiš, če recimo formatiraš, ampak legalno samo na istem računalniku.
Torej če imaš dsp in kupiš nov pc, moraš kupit tudi nove windowse, fpp pa lahko preneseš na nov računalnik.


Kaj pa, če crkne matična in iste matične več ne prodajajo? Če naložiš isti DSP Windows na novo matično, je licenca neveljavna?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

mihagr ::

DSP licenca
Izdelki z licenco Delivery Service Partner (DSP) so namenjeni izključno prodaji s celotnim računalnikom.
--------------------------------------------------------------------------------
OLP licenca
Izdelki z licenco Open License Pack (OLP) so namenjeni podjetjem s 5 ali več osebnimi računalniki. Ob naročilu teh licenc je vedno potrebno navesti vse podatke o končnem uporabniku, ker je ta licenca pisana za določeno izbrano pravno osebo. Za naročanje Microsoft licenc OLP uporabite obrazec za naročanje.
--------------------------------------------------------------------------------
OV + NCV
Pri količinskem licenciranju Open Value (OV) za del podjetja gre za nakup licenc za del računalnikov v podjetju. Vključenih mora biti vsaj pet licenc in plačilo se porazdeli na tri leta.
--------------------------------------------------------------------------------
OVS
Open Value (OV) v obliki najema je sorodna OV licenci za celotno podjetje, le da gre pri tej obliki za najem in ne za nakup.Pri licenci Open Value Subscription (OVS) gre za najem določenih produktov (Professional Platforme, ki zajema MS Windows Professional Upgrade, MS Office Professional Edition in MS Core CAL ter Small Business Platforme, ta zajema MS Windows Professional Upgrade, Office Small Business Edition in Windows SBS CAL) za dobo treh let. Namenjen je podjetjem z najmanj 5 računalniki, podjetje pa mora s to pogodbo zajeti vse osebne računalnike, ki jih ima. V OVS pogodbo je možno vključevati tudi dodatne produkte.
--------------------------------------------------------------------------------
EA licenca
Licenca Enterprise Agreement (EA) je namenjena licenciranju podjetij z 250 ali več računalniki. Vključuje produkte, ki sestavljajo standardno Microsoft "platformo" (MS Windows upgrade, MS Office Professional in MS Core CAL). Pogodba se podpiše za dobo 3 let.
--------------------------------------------------------------------------------
School licenca
School/Academic Agreemnet (AA) je pogodba namenjena licenciranju šolskih ustanov z minimalno 100 osebnimi računalniki. Podpiše se za eno ali tri leta. Vsebuje licence za MS Windows upgrade, MS Office Professional in MS Core CAL, vključijo pa se lahko tudi drugi produkti.
--------------------------------------------------------------------------------
FPP licenca
Izdelki z licenco Full Package Product (FPP) so paketi, katere lahko vsakdo kupi v najbližji prodajalni z računalniki in računalniško opremo. Vsebujejo medij z namestitvijo, knjigo z navodili in licenčno pogodbo (EULA) ter registracijsko kartico. Takšna licenca je namenjena zasebnim uporabnikom in podjetjem z manj kot 5 osebnimi računalniki.

slowie ::

Zdravo!

Še jaz bom čisto konkretno vprašal:
Če torej naletim na ponudbo, kjer se preko oglasa prodaja op. sistem z licenco DSP ali OEM, ali to lahko kupim brez slabe vesti, ali ne?
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Zvezdica27 ::

lp,

licence ne kupiš. Prav tako ne kupiš sistema. Sistem oz. program bobiš "v uporabo" na podlagi licence, ki točno določa kaj in kako smeš uporabljati. Licenca je licenčna pogodba, ki jo lahko nate prenese samo imetnik pravic (v bistvu gre za avtorske pravice). In če licenca pravi, da ne smeš naprej prenseti ali prodati pravice, tega pač ne smeš (grobo rečeno, si odškodninsko odgovoren, lahko so tud kake pogodbene kazni, ki niso nujno odškodninska odgovornost, lahko pa, kompliciram.).

Edini, ki to lahko nate prenese je MS oz. Apple.

Torej: odgovor je NE

Porpavek: v bistvu je odgovor v natančnem branju EULA (licence) od točno določenega operacijskega sistema, OEM ima lahko druge pogoje kot ne vem navadna verzija. Torej: čitaj EULA. Predvidevam pa da je odgovor NE.

Ampak: realnost je realnost, kdo bo šel v SLO preganjat enega posameznika? torej tudi kupljenega CD z MS Win 7 ne bi smel preprodati (recimo da ga kupiš in pred trgovino preprodaš meni...). Ampak ni verjetno da se bo to zgodilo, da te kdo zahakla (ni pa izključeno)

Če zaupaš prodajalcu, ne bo frke, samo pravno to ni dovoljeno po EULA (licenčni pogodbi, ki pa ni nujno, da čisto v celoti velja pri nas, ker je ameriška). Kdo te bo dobil? (lahko pa se to zgodi, če je sistem že aktiviran ali pa 2x aktiviran itd.)

Nasvet: vpraši MS SLO.

Dovolj ensotavno/podrobno?

zz

Zgodovina sprememb…

slowie ::

Da, vse je jasno, hvala ti lepa!

Je pa seveda druga stvar, da se mi to ne zdi prav. Kot si predstavljam jaz, s tem dejansko skušajo doseči, da bi vsak uporabnik kupil svojo svežo in novo verzijo OS, pri tem so pa že kar rahlo zlobno dogovorjeni s prodajalci opreme, da nas za nižjo ceno OS naserjejo še z obveznim nakupom opreme... Ne vem, ali je to prav ali ne, ampak odkar pomnim, je bila vsem stvarem dana možnost, da "krožijo" okoli, in so si s tem tudi tisti, ki si težko privoščijo, lahko uresničili kakšno željo... mar ne? Nekdo z veliko denarja kupi nov avto, tisti z manj pa rabljenega...
Ja, saj vem, stara debata, globoka, zakomplicirana in stokrat pogreta... Kaj češ.

Lep pozdrav!

p.s.: ali je to lahko recimo dober razlog, da človek presedla na Linux? :-)
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

s51as ::

Pri ANNIju čist prosto prodajajo DSP verzije windowsov 7. Sem (butelj) še vprašal če to res lahko brez da kupim računalik, pa je rekel da ja da ni problema, čist legalno :D
Pol pa dobr jaz mam račun in vse.
It's just me myself and I

Zvezdica27 ::

lp,

eno je kar je teorija (licenčna pogodba je pač licenčna pogodba, to ni kupoprodajna pogodba). Zakaj je tako: vprašaj na sončno upravo. tako je.

Drugo je realnost. Če dobiš zraven še originalen račun, I say, go for it, riziko pa je tvoj.

Kar pa dela ANNI pa je njihova stvar in stvar inšpekcije. Če to delajo (ne poznam win EULA niti pogodbe med njimi in MS), je lahko samo v tvojo korist, saj načeloma kot potrošnik nimaš teh skrbi.

Lahko da jim MS to dovoli, EULA velja samo za end-userja, torej uporabnika. Oni imajo podrobno pogodbo z MS in verjemi da je nihče od nas nikoli ne bo videl. Torej tudi če ti oni lahko na podlagi MS pogodbe legalno licencirajo (prodajo) win7, tebe še vedno omejuje EULA: Anni v teoriji lahko (če MS dovoli), ti nikakor.

Biznis, jebiga.

zz

Zgodovina sprememb…

slowie ::

s51as je izjavil:

Pri ANNIju čist prosto prodajajo DSP verzije windowsov 7. Sem (butelj) še vprašal če to res lahko brez da kupim računalik, pa je rekel da ja da ni problema, čist legalno :D
Pol pa dobr jaz mam račun in vse.

Anni:
"DSP licenco se vam lahko dobavi le z nakupom nove strojne opreme (računalnika)
in ni prenosljiva na drugo strojno opremo, npr. če zamenjate ta računalnik s
katerim je bila licenca kupljena."

Kako je torej tebi to uspelo ?!? :D
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

s51as ::

Poslji mi mail naslov na zs ti bom posredoval ponudbo ime in tel prodajalca ki mi je zadevo prodal.
It's just me myself and I

slowie ::

Zdravo!

Vas lahko vprašam, kaj pravite na tole:

mojracunalnik.com

Lep pozdrav.
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

darkolord ::

Da počnejo nekaj, česar ne bi smeli.

Ziga Dolhar ::

"Refurbished" :))))
https://dolhar.si/

slowie ::

Torej tace stran od tam?

Ziga Dolhar je izjavil:

"Refurbished" :))))

Lahko malo obazložiš? Hvala.

Lep pozdrav.
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Zvezdica27 ::

lp,

ti si potrošnik. Če dobiš račun je to vse na kar moraš paziti (povprešen državljan ve za račun, nima pa pojma o licencah in da ne "kupi" pač pa samo licencira proizvod).

Torej: če dobiš račun, go for it. Če hočeš biti res ziher pa v štacuni aktiviraj in če dela je OK.

Kaj pa oni smejo ali ne smejo delati glede na njihovo licenco z MS pa tebe ne briga. Oni so d.o.o. po slo pravu in to je to (pač preveri, da so uradn oodprti pa to ane). Tvoj odnos je med tabo in njimi. Šele ko ti potrdiš licenco imaš odnos tudi z MS - tedaj pa je za potrošnika vprašanje povprešne skrbnosti državljana (pa še licena čisto 100% ne velja, ker bo USA tekst najbrž): ali mora povprečen državljan poznati pravila licenčne pogodbe? Najbrž ne, ker povprečen potrošnik misli, da "kupi" OS.

Če si pa pravnik ali zaposlen v IT pa to ne velja (če zadeva sploh kdaj pride do sodišča).

zz

Killermode ::

V Slo lahko tako zaenkrat kot fizična oseba uporabljaš nelegalne WIN problem je sam da jih ne smeš posojat/prodajat/šenkvat nikamor.

Pcmojster ::

Še moje mnenje glede licenc.

V tujini se kar dosti uporabljajo "refurbished" programska oprema, kar pomeni, da se lahko naložijo na obnovljene računalnike. Treba še brat včasih tuje debate.

Popolnoma ista stvar je OEM licenca , ki se lahko uporablja samo skupaj z novim računalnikom.

Torej če kupimo računalnik brez programske opreme, je po moji presoji potrebno kupiti polno verzijo Windows, ki pa niso ravno poceni.Vsi pa vemo, da boste lahko instalirali tudi z drugimi verzijami (OEM,refurbished,...), vprašanje pa je kolk je to legalno.

Vsak sam se pa mora odločit kakšne Winse si bo instaliral na računalnik in to nima nobene veze s prodajalcem.
lp

Aja, slučajno sem to našel - torej če velja za Nemce, zakaj ne bi tudi za nas. Pa še cena je hudo ugodna.

http://www.amazon.de/Windows-Profession...

Zgodovina sprememb…

slowie ::

@Pcmojster:
Aja, slučajno sem to našel - torej če velja za Nemce, zakaj ne bi tudi za nas. Pa še cena je hudo ugodna.

http://www.amazon.de/Windows-Profession...

To je potem ista stvar, kot jo prodajajo preko mojracunalnik.com...
Slowie
"... So let's give our children a chance, okay?" [Douglas Adams]

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: slowie ()

alef ::

Da ne odpiram nove teme - vprašanje mislim da sodi v tole.
Torej - kupil sem računalnik z licenčnimi windows 7 Home Premium(priložen inst. DVD) z serijsko številko.
Zgodilo se mi je že da sem moral Windowse na novo inštalirat - moja krivda, zabluzil nekaj, pa to ni pomembno kaj.

Vprašanje je - če postane ta DVD iz kakršnegakoli razloga neuporaben(uničen?) in se mi spet zgodi že omenjena situacija(potrebna nova instalacija

ali lahko

na tem računalniku uporabim katerikoli drug inst. DVD z enako verzijo Windows(Home Premium) in ga registriram in aktiviram z ser. številko ki sem jo dobil ob nakupu?
Je to lahko tudi piratska verzija?
Ali je serijska številka uporabna samo z priloženim DVD-jem?

Sicer imam z Windowsi kar precej izkušenj, ker pa je to moj prvi računalnik kupljen z licenčnimi Windowsi, izkušenj z licencami pač nimam.

Zvezdica27 ::

lp,

fair use: lahko inštaliraš pirate. Oz. lahko si že danes naredš kopijo tvojega DVD.

zz

feryz ::

Kakšne pirate!?
Piratskih kopij sploh ni, če odštejemo tiste, ki imajo vključen avtomatski aktivator in podobno šaro.
To, kar dobiš na torentih, je popolna kopija originalnega DVD-ja.
Vse kar rabiš je, da vneseš ključ in aktiviraš win-se.
Pa nalepko nalepiš na komp. Enako kot pri vinjeti, ni dovolj račun, rabiš še prilepljeno nalepko!!!.

s51as ::

Če inštaliraš ultimate in imaš kodo za home potem ne dela.
It's just me myself and I


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kje kupiti original Windows 10 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
19131941 (6627) Gospod
»

Windows licenca (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5014987 (8222) Dman
»

Nakup windows 7 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
8215976 (7417) gslo
»

Je mozen prenos licence? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5214620 (12954) grizl
»

Nakup rabljenih Windows 7

Oddelek: Operacijski sistemi
273777 (3038) Zvezdica27

Več podobnih tem