» »

skurlo potenciometre

skurlo potenciometre

govno ::

ok, naredil sem si stvarci, ki se ji reče štelanje ventov prek potenciometrov.
kupil sem navadne 250 ohmske potenciometre, jih priklopil na +12 V (rdečo žičko), ki gre iz plate na zalmana (vent), jap ... to je delalo pet minut, potem se je pa potenciometer stopil ...

nič ne zastopim! prosim, če mi lahko obrazložite, kakšne potencimetre moram direktno vezati (nekaj se govori o moči (W)), da bo to delalo. prosim, brez vmesnih uporov, ker bi rad dosegel tudi polno hitrost ventov.

štrom: +12 V
90 mm vent zalman: 0,23 A
2x 80 mm vent zalman: 0,25 A

vsak vent ima (je imel) svoj potenciometer.
kuril jih je samo 90 mm zalman. 80 mm sta delala, čeprav nisem dolgo preizkušal, tako da ne morem nič reči.
ko je skurlo prvega (na 90 mm), sem mislil, da je naključje. priključil sem 90 mm vent na drug potencimeter ... 5 minut ... še večje naključje ... potem pa na zadnjega in cccccccc. opekel sem se!

lp, hvala

p.s.: ne bi rad nehal na koncu projekta!
0:)
  • spremenil: govno ()

l-note ::

Sigurno je, da je navaden potenciometer prešvoh za take obremenitve. Kar lahko nardiš je to, da skp zlotaš en napetostni regulator s kakšnim tranzistorjem. Ker jst nimam kakšnega načrta, ki bi izpolnjeval tvoje zahteve (mam premočne regulatorje z 2N3055) bi prosu koga druzga da objav kakšn SIMPL načrt za majhne obremenitve.

govno ::

hvala.

kaj pa žični potenciometri? kakšna razlika?

P = U * I

vent porabi:
12 V * 0,23 A = 2,76 W

torej bi potreboval 3 W potenciometre? pri conradu imajo 4 W ... samo je eden 1390 sit.

zakaj pa sploh so takšni potenciometri, če ne moreš enga bogega venta gor spravit?

bobby ::

:D
joj joj a se nismo že ene parkrat pogovarjal, zakaj ne moreš kar direktno gor vezat navadnih potenciometrov???

sem zdele mal po arhivu poiskal in vidm, da si tam že sodeloval. a na tastari mašini je pa ok delalo??? najbrž si imel bolj švoh ventilatorje kakor pri tej tanovi.dej raj si nared regulator, je velik bl sigurn da ne boš kakšnega požara ustvaru v svoji bajti :D

zihr je zihr.

te žišne potenciometre bi pa lahko uporabu, bi pa mogl delat bp. lej, dejstvo je da ti skoraj MORAŠ obvezno vezat zraven še kakšen predupor če ne se ti bo zadeva preveč grela pa še kej bi zakuru. boš pa s 50obr/min manj laufal. al pa regulator pa brez problema na full!?
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

bobby ::

še en link do izdelave regulatorja:



link
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

Matek ::

Ni treba, lahko kupiš samo močnejše potenciometre.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

govno ::

ja hvala!

hmmm ... 1390 sit za en potencimeter ... groza, a ni?

tale regulator je preveč zame ... jaz bi rad to mel čist lepo in enostavno ...

študiral sem, kaj bi se zgodilo, če bi potenciometer vezal na ničlo ali pa vzporedno na ventilator? bom poskusil z navadnim uporom ...

kako pa je zalmanov fan mate narejen? da lahko gor priklopiš 6 W? škoda, ker ga ne morem uporabit ... hmm, moral bi ga fejst predelat ...

lp

wince ::

Jao ce bos dal potenciometer al pa upor paralelno-vzporedno bos se kak napajalec skuru ce ne bo prej upor al pa potenciometer crknu (beri zazgal)
bol preprosto od regulatorja je edino bol mocen potenciometer al pa da si nakupis mocnejse ( npr. 5W) upore razlicnih vrednosti in jih nalotas na eno preklopno stikalo ki ma vec pozicij (se vrti podobno kot potenciometer, samo se ne spomnem kako se mu rece:D ) pa veliko srece :D

PS:pa kaksen gasilni aparat bi ti priporocal da ne bos bajte zakuru s takimi ''idejami''; a ja pa kak elektrotehniski prirocnik bi ti tudi priporocil

Zavo ::

kolikokrat sem že zapisal, da v Conradu kupujejo cepci!

Sprehodi se do HTE-ja ali IC-ja, pa dobiš isti potenciometer 4W (tak kovinski je) za 586,00SIT!

BAD, BAD, BAD....

govno ::

vem, da je conrad drag ... ampak ne poznam drugih trgovin ... kje sta ti dve?

TESKAn ::

HTE je na roški. Lahko greš do tja z trolo št. 5 ali 13, izstopiš na postaji roška in greš potem na križišču, ki zgleda tako -| v smeri -.
Uf! Uf! Je rekel Vinetou in se skril za skalo,
ki jo je prav v ta namen nosil s seboj.

l-note ::

HTE je mal naprej od tm (na Roški), kjer delaš un zadnji izpit za avto.

the_unborn ::

tole z regulatorjem se mi zelo dopade, mi zna kdo kaj vec povedat o regulatorjih, kaksne se pri nas dobi, na kaj je potrebno gledat?

Matek ::

Hm, saj ti v članku vse piše:D

Regulatorji:

  • LM317 - verjetno boš uporabljal tega, prenese do 1.5 A toka

  • LM350 - enak, sam prenese do 3 A

  • LM338 - tale pa do 5A


  • Če boš dal vsak ventilator na svoj potenciometer, potem lahko kupiš prvega, če jih boš dal več, pa drugega ali tretjega.

    Piše še, da maš dve pakiranji, TO-220 (običajno) in TO-3 (večje in težja, ampak bolje oddaja toploto, ga je lažje hladiti, stane pa tudi nekajkrat več).

    Majo jih pri IC-elektroniki, stanejo 87,63 SIT, v katalogu jih boš najdo pod integrirana vezja, podskupina linearna vezja, zap. št. 82

    Samo pazi da ne boš pozabo dat gor heatsinka.:D

    Aja, pa en članek še maš tu.
    Bolje ispasti glup nego iz aviona.

    Zgodovina sprememb…

    • spremenil: Matek ()

    the_unborn ::

    fino, celo bogastvo:D
    v bistvu se splaca dat za vsak vent svoj regulator, te pride ceneje kot en mocnejsi regulator

    Samo pazi da ne boš pozabo dat gor heatsinka.

    ne bi bilo nic novga

    the_unborn ::

    MMM: Nakupil sem celo vreco te krame, pa me neki zanima glede potenciometrov. Imam take kvadratne s 3 nogicami za na plosco in se stelajo s sraufncigrom. Katere nogce uporabit? Dve sta na eni strani, tretja pa je sama nasproti. Uporabim eno izmed unih dveh in osamelo?:D

    lp

    Daniel ::

    Jaz mam en 220 Ohmski potenciometer (pojma nimam kolko watov), pa prav lepo deluje z 80 x 80 ventom. Malo se sicer greje ampak nič močnega.

    LP

    the_unborn ::

    Huh zdele sem koncal delo, uporabu sm 4 regulatorje, enga za 3 80x80 vente, enga za 92x92 vent, enga za napajalnik in enga za 120x120 vent za radiator. Zdej samo se stestiram...upam da se ne bo kaj pokadilo. Zadevo se splaca naredit, ni drago, najdrazji so heatsinki (okoli 200-400 sit za enga), zato je bolje uporabit kaksne domace ali pa jih narocit pri unmu privatniku za male pare. Vse skupaj brez hladilnikov me je prislo 1200 sit.

    Highlag ::

    Un|verse

    To kar maš ti niso potenciometri ampak trimer-potenciometri.
    Ti ponavadi prenesejo še manjše tokove, kot povprečni potenciometri. So pa namenjeni predvsem enkratni nastavitvi, ne pa stalnemu spreminjanju.
    Glede priključitve: Povezati moraš osamljeni pin in enega izmed dveh pinov na drugi strani. (Odvisno v katero smer vrtenja hočeš imeti minimum oz. maksimum)

    the_unborn ::

    vidi vidi, zadeva deluje, sem komaj verjel:D

    samo se pa zelo malo grejejo teli regulatorji, sem dal 3 vente gor na minimalno hitrost in se komaj kaj zagreje

    govno ::

    jz sem pa kupu 4 W potenciometer in je tudi hladen z enim ventom ... samo je drag ...


    Vredno ogleda ...

    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
    »

    Kakšne potenciometre? (strani: 1 2 3 )

    Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
    13712531 (10699) Azrael
    »

    Vezava potenciometra za vent

    Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
    333297 (2729) DimmniBurek
    »

    Homemade fan controler (strani: 1 2 )

    Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
    9511237 (9301) SodVina
    »

    potenciometer ?

    Oddelek: Strojna oprema
    142025 (1792) Alec999
    »

    Vprašanje glede potenciometrov

    Oddelek: Strojna oprema
    412832 (2293) Kaiser

    Več podobnih tem