» »

vezava 5v/7v

vezava 5v/7v

the_unborn ::

Nekaj me zanima, kaj se zgodi, ce das +12v in +5v skupaj? Kratek stik ni, je lahko kaj drugega? To me zanima zato, ker delam stikalo za 5v/7v za ventilatorje in je stvar zelo tricky. In ker nocem uporabljat uporov moram nekaj skompenzirat na molexu. Slika:

Matek ::

Če daš 12v in 5v skupaj, potem je to kratek stik, drugo pa je če daš enega na plus in enega na minus neke naprave, potem ma pač napetost 7V, ker je to razlika 12 in 5. Tista slika ne dela nekaj vredu. Sicer si pa poglej tale članek, maš noter vse razloženo, si boš malo bolj predstavljal, drugače pa če ne boš mogo slike usposobit, me pa mailaj na mato.zgajner@siol.net, pa bom jaz dal na net.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matek ()

the_unborn ::

Ja, prav imas (sem moral probat:D), nic ne bo z mojim planom. Mas kaksno idejo kako potem narest to? A bi uporabu diodo za padec napetosti 2v?

Matek ::

Evo:


Tak je najlažje, se ne rabiš ubadat z upori in diodami.
Če hočeš poleg 5V in 12V, kupi tristopenjsko stikalo, pa bo v srednji poziciji brez stika in bo off.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

icek ::

Za slika nebo vredu.
0V pa 5V mores zamenjat.

Matek ::

icek: Za slika nebo vredu. 0V pa 5 V mores zamenjat.

zakaj pa to? Poglej:

ko maš v zgornjem položaju stikalo, mata kontakt prvi in drugi pin, potem steče 0V na - ventilatorja in 5V na +, torej ventilator laufa pri 5V. Če pa prestaviš v spodnjo pozicijo, mata kontakt drugi in tretji pin, torej gre na - 12V in na + 5V, razlika tega je 7V in ventilator teče pri 7V.

Clear?
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

the_unborn ::

Tole ne bo slo, ker je 7v rumena na plus in rdeca na minus, ti mas pa ravno obratno. V tem primeru bi se vent vrtel v drugo smer, ce bi se lahko. 5v je pa v redu.

Zgodovina sprememb…

MadMax ::

Ventilatorji niso navadni motorcki (ker so brushless-elektronski), se tudi ne morejo vrtet kontra pri zamenjavi +/- (kvecjemu skuris ga, ceprav imajo skoraj vsi v sebi zascitno diodo).

5/12 je jasno. - venta na maso, + preklapljas.
7/12 je tudi jasno. + venta na 12, - preklapljas med 5 in maso.

Za 5/7 pa rabis ali dodaten grec na ventu ali pa dvojni izmenicni preklopnik.

V vsakem primeru POZOR!
Prepricajte se, da preklopnik najprej razklene en kontakt preden sklene drugega.
Klecna stikala ponavadi niso problematicna, drsna pa znajo naredit kokice...


Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

the_unborn ::

kako potem to narest na prekucnem stikalu s 6imi nogicami, se pravi, da so 3je loceni od ostalih 3eh?

fRiK0 ::

MadManManto tvoja slika ne laufa... Delovalo bi še bi mel priključeno na -12V samo ti na MOLEXu nimaš -12V ampak samo +12V torej po tej vezavi skuriš ventilator ko preklopiš na 12V ker tej venti se v drugo smer ne vrtijo in če že maš takega ki bi bil kaj takega zmožen (za kar dvomim) potem lopatice niso prav obrnjene in Un|verse ne rabi venta ki bi pihal vn enkrat pa notr...
Hvala

LP Tadej

Matek ::

U fak, na to sem pa cist pozabu da bo v nasprotno smer polarizacija:|

Ja prav mate, zgleda da boš mogu mal drugače naredit, recimo tak kot je za 12V in 5V, samo da daš na 12 še en določen upor pa bo 7V.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

icek ::

Prej, ko sem uspel sam odgovorit, so ze drugi povedlai vse. Lepo bi delovalo, ce bi dal namesto mase na stilako 5V, spodaj (na spodnjem molexu) pa maso in seveda obrnil prikljucke na ventu.

the_unborn ::

Bomo porihtal z 6 nožnim stikalom. fRiK0 pomagu (osebno) :D

Matek ::

Evo, ona prva rešitev je bla mimo, tale je pa prava:

Bolje ispasti glup nego iz aviona.

the_unborn ::

in kje naj dobim 15+ watt upor?? (8 ventov je na kablu)

Matek ::

Heh, a ne boš dal vsakega posebej na svoje stikalo?

Drugače pa boš res težko dobil ja.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

gumby ::

vzemi deset komadov 200ohm/10W in jih veži vzporedno. po možnosti jih montiraj na izpuh od venta, da boš imel primerno gretje za prihajajočo zimo:D

the_unborn ::

slika:

tole je pa moj nacrt, brez uporov

Matek ::

Dej povej kake kontakte dela to tvoje stikalo v vseh pozicijah, da ti bom povedu če je vredu, ker se včasih razlikujejo, torej povej keri pini majo stik v keri poziciji.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

fRiK0 ::

MadManManto: Dela sm preveru :D
Hvala

LP Tadej

the_unborn ::

deluje tako kot ce bi imel dve navadni stikali eno ob drugem in jih istocasno premikal v isti smeri

the_unborn ::

ok, zadeva je narejena po zadnjem nacrtu in deluje tako kot mora (kdo bi si mislil:D)

singular ::

a to hočeš menjavat napetost na ventilatorju med 5 ali pa 7v? če je tako potem nerabiš uporov, ampak samo dvojno stikalo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: singular ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stikala za ventilatorje

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
312713 (2225) T0RN4D0
»

Šalterji...

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
111620 (1477) T0RN4D0
»

Vent na manj ko t 12V?!?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
221552 (1282) Azrael
»

Šaltrji (strani: 1 2 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
583919 (3111) segi
»

Titan D5TB

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
71005 (836) Privatnik

Več podobnih tem