» »

Fedora 12 - migracija /home na raid particijo

Fedora 12 - migracija /home na raid particijo

Keyser Soze ::

Glede na moje puhlo znanje linuxa bi prosil za en mičken večji nasvet glede zgornje težave.

Na "serverju"(fedora 12+amahi) imam trenutno inštaliran en soft. raid, na katerem je montiran /var (pač, amahi v tem v /var napaca vse tiste svoje share folderje).

Ker nisem ravno razmišljal tako daleč v naprej, sem na dev/md0 montiral samo /var, ne pa tudi /home(kjer se po defaultu ustvarijo uporabnikovi lastni direktoriji).

Sedaj bi rad iz sistemskega diska(/dev/hda), na katerem se trenutno nahaja /home le tega migriral na dev/md0, da v primeru faila enega od diskov ne izgubim vse nesnage, ki se nabere z leti.

Kakšen je postopek oz. kakšne težave me čakajo pri tem?
OM, F, G!

jkreuztzfeld ::

Surprise!

Pa brez zamere...
--
Great minds run in great circles.

OmegaBlue ::

Ni kakega večjega problema, zdaj nevem kako feodora to hendla a načeloma je lepo da se za /home pobere array že ob bootu, poglej v nastavitve (predvidevam da mdadm) če se stvar zažene. Vsebino /home lahko enostavno skopiraš na array seveda ne pozabit primernega parametra da ti še vse pravice prenese. če bo home na svoji particiji potem v /etc/fstab enako kot za vse diske napišeš mountpoint za array, če je mapa na arrayu potem imaš več možnosti, na svojem obstoječem FS lahko narediš samo symlink na nov home ali pa mount in uporabiš bind.

Tako zelo na grobo kaj rabiš.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Daedalus ::

Tole delaš iz konzole, grafični vmesnik je off kompletno. Prej OBVEZNO backup /home direktorija.

1 - priklopiš array/particijo (ker maš gor že /var bo za home treba posebej particijo delat) nekam v /mnt recimo
2 - rsyncas gor vsebino /home direktorija - poddirektorije, samega /home ne
3 - odmountaš syncan array/particijo, pofixaš fstab in z mount -a probaš če se array/particija pravilno mounta na /home
4 - greš v grafični način, pregledaš če je vse na svojem mestu (nastavitve, maili, ipd...)
5 - spet nazaj v konzolo, odmountaš /home in iz starega /home pobrišeš poddirektorije. Sam /home seveda pustiš, ker je to tvoj mount point.
6 - mount -a in grafični način
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Keyser Soze ::

@ticko551 - ma ne zamerim. Sploh če ne veš kaj moram nardit.:P

Bom pa doma najprej razvozlal zgornja navodila in probal ne zafurat celotne zadeve. Ker sposobnosti za to sigurno imam.

Imam samo eno hitro podvprašanje.

Tile direktoriji( "/var", ipd.) imajo ekvivalenta v Windows okolju al so specifika linuxa(so kaj več kot običajni direktoriji)?
OM, F, G!

Daedalus ::

Priporočam tole v branje. Gre se pač za organizacijo direktorijev glede na namen... neposredno niso primerljivi z Windows.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Keyser Soze ::

Pa mogoče še tole, če bo še kdo drug bral to temo.
OM, F, G!

Keyser Soze ::

Bolj kot berem tele zadevščine, manj mi je jasno, zakaj tale Amahi shared folderje daje pod /var direktorij in ne pod /home.

Bi znal imeti kakšne probleme, če bi share folderje, izpod /var prenesel na /home (v smislu mrežnega dostopa, pravic, ipd.?)? Tega pa nato migriram na raid array? /var pa na sistemski disk, kjer imam eno manjšo frej particijo.
OM, F, G!

jkreuztzfeld ::

Keyser Soze je izjavil:

@ticko551 - ma ne zamerim. Sploh če ne veš kaj moram nardit.
Bolj kot berem tele zadevščine, manj mi je jasno, zakaj tale Amahi shared folderje daje pod /var direktorij in ne pod /home.

Bi znal imeti kakšne probleme, če bi share folderje, izpod /var prenesel na /home (v smislu mrežnega dostopa, pravic, ipd.?)? Tega pa nato migriram na raid array? /var pa na sistemski disk, kjer imam eno manjšo frej particijo.


Seveda mi je jasno kaj želiš naredit. Za*ebal si, ker na raid polje nisi postavil LVMja, ampak si ga v celoti zasedel s particijo, ki si jo mountal pod /var. Je tako?

Quick&dirty rešitev je da /home enostavno skopiraš (cp -a) v nek /var/tole_bo_home, preimenuješ 'stari' /home in v rootu (/) narediš symlink na nov direktorij.
--
Great minds run in great circles.

Keyser Soze ::

jkreuztzfeld je izjavil:

Seveda mi je jasno kaj želiš naredit. Za*ebal si, ker na raid polje nisi postavil LVMja, ampak si ga v celoti zasedel s particijo, ki si jo mountal pod /var. Je tako?

Verjamem, da veš, sam mal provociram nazaj.

Tako je, imel sem blazne probleme z samodejnim mountanjem RAIDA, katerega sem moral vedno ročno zagnati. Rešitve na internetu čudežno niso pomagale. Problem sem rešil s tem, da sem naredil software raid, ter ga mountal pod /var. Zadeva je delovala in bil sem več kot srečen, dokler mi ni svanulo, da so user direktoriji še vedno pod /home na sistemskem disku. Jupi in dolga lajtnga.

Da ne rečem, da je to moj prvi stik tako z linux serverjem kot z RADIom. Perfektna, zajebana situacija v kateri sem mrzel kot riba na severnem tečaju.

Kar se tiče pa LVMja, ravno včeraj sem bral da je LVM v kombinaciji z software RAIDom lahko totalen dizaster. Skoraj nemogoča pot do obnove podatkov, ki zna delat celo največjim ekspertom über probleme. Ker ni neke "univerzalne poti do vzpostavitve RAIDa". Folk priporoča HW RAID če se le da.

Čedalje bolj me ima, da opustim tole opcijo Fedore+Amahi in probam s kakšno drugo, golo distribucijo. Pa bom pač en mesec vzpostavljal zadevo če bo treba.
OM, F, G!

Tomay ::

Tudi samo se malo bojim lvm-ja. Pri raid 1 lahko vzameš en disk, ga vtakneš v drugo mašino in normalno zmountaš z -t. Kolikor vem je za lvm malo daljša pot.
Voodoo 4Ever

Daedalus ::

Kar se tiče pa LVMja, ravno včeraj sem bral da je LVM v kombinaciji z software RAIDom lahko totalen dizaster. Skoraj nemogoča pot do obnove podatkov, ki zna delat celo največjim ekspertom Ăźber probleme. Ker ni neke "univerzalne poti do vzpostavitve RAIDa". Folk priporoča HW RAID če se le da.


Hja, tako je to - če ti recimo krešne matična plošča/disk kontroler, pol ga v primeru sw raida preprosto zamenjaš. Itak uporabljaš kak čimbolj glup HBA, po potrebi popraviš reference na diske in zadeva melje dalje. Če ti krešne HW raid kartica, rabiš identično kartico, al pa si mrzel. Poleg tega je performance SW raida precej boljši od poceni HW kontrolerjev (ki v resnici sploh niso poceni za domačo rabo). Če se razleti kaj bolj resnega pa... mej pri roki delujoč, aktualen backup. LVM pa je super orodje za razdeljevanje velikih RAID "diskov" na manjše logične volume, ki jih pol lepo pomountaš kamor češ. Pa ni tako grozno občutljiv, je pa tudi res, da podatkov s sesutega LVM-ja še nisem reševal.

Tudi samo se malo bojim lvm-ja. Pri raid 1 lahko vzameš en disk, ga vtakneš v drugo mašino in normalno zmountaš z -t. Kolikor vem je za lvm malo daljša pot.


LVM je leayer nad raidom. To NI raid wannabe... če pa delaš JBOD z LVM-jem, pa riskiraš lih tolko, ko če delaš raid0 na več diskih. En gre, pa si adijo. Dokler je pa raid polje z LVM-jem celo (al maš pa pol raid1 diskovja), pa navadni ukazi kot so lvscan/vgscan čisto zaležejo.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

jkreuztzfeld ::

Keyser Soze je izjavil:


/snip!/
Čedalje bolj me ima, da opustim tole opcijo Fedore+Amahi in probam s kakšno drugo, golo distribucijo. Pa bom pač en mesec vzpostavljal zadevo če bo treba.

Pomojem ti ni treba. Še vedno se mi zdi rešitev ki sem ti jo prej predlagal čist sprejemljiva.
Torej, še enkrat po korakih:
- prijavi se kot root
- skopiraj /home v npr /var/home (cp -a dir1 dir2)
- preimenuj prvotni /home (mv /home /home.old)
- naredi symlink do novega direktorija (ln -s /var/home /home)
- ko se prepričaš da si naredil zadeve pravilno pobrišeš stari home (rm -rf /home.old)
- greš na pivo in si čestitaš :)
--
Great minds run in great circles.

Keyser Soze ::

V bistvu na koncu ugotoviš, da je najboljša opcija neraba RAIDa (pogojno RAID 0 zaradi hitrost) ter "on the fly" /more or less/ nočni backupi oz. sinhronizacija z enim remote (makar USB) backup diskom.

Karkoli crkne je možno zadevo potem reševati ročno, brez pretiranega znanja, na praktično katerikoli mašini.

@ticko551
probam ko pridem domov... samo imam občutek, da sem si samo zakompliciral life s tem Amahijem. Absolutno obratno čemur je namenjen.
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

Tomay ::

@Keyser

Kot že pogosto rečeno:
Raid je samo rešitev, da zmanjšaš downtime in ni nadomestilo za backup.
Voodoo 4Ever

Keyser Soze ::

@Tomay

OK, počasi že dojemam to. Ampak mi lahko nekdo z izkušnjami konkretno pove, kje je tista ovira, da raid ne bi mogel istočasnoti predstavljati določene redundance. V katerem scenariju si ob vse podatke (izključimo hujše naravne dejavnike - kjer pomagajo samo remote backupi)?
OM, F, G!

OrkAA ::

rm -rf /

V tem primeru raid ne predstavlja nobene redundance.

zee ::

Na Ubuntuju je ta ukaz menda kar izklopljen. >:D

Linux softverski RAID - težko rečem kaj slabega o njem. Imam vrsto računalnikov, na katerih teče RAID-1, in zaenkrat (tok, tok...po štirih letih) še vse dela.

Delal sem tudi že recovery podatkov in migracijo sistema. Brez težav.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Tomay ::

Jaz sem migriral linux sw raid z partimage. Pred tem sem imel težave, ko sem moral migrirati za /dev/hda na /dev/sda in se sistem nikakor ni hotel pobrati.

Tudi, če uporabnik po pomoti kaj izbriše in tega nihče ne opazi več dni kot imaš backupov. Npr., da tedensko rotiraš backupe si po enem tednu brez podatkov. Zato so tudi mesečni ali letni backupi. Odvisno kaj backupiraš.
Voodoo 4Ever

BlueRunner ::

V katerem scenariju si ob vse podatke (izključimo hujše naravne dejavnike - kjer pomagajo samo remote backupi)?

V primeru kjer ti program podivja in naredi nekaj, kar ni bilo načrtovano. Napake pač niso samo stroje

Tipičen primer: "$ rm -rf ../ temp". Ooops... en presledek in izbrisalo mi je vse na "../" namesto samo temp.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Gradnja/sestava diskovnega polja (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Strojna oprema
15316785 (13117) levaky
»

Linux server in particije!

Oddelek: Operacijski sistemi
293583 (3128) jkreuztzfeld
»

Linux in LVM- ma kdo izkusnje ?

Oddelek: Operacijski sistemi
121432 (1199) ender
»

[Linux] Kateri RAID postaviti?

Oddelek: Operacijski sistemi
231663 (1480) zee
»

[Linux] Particijska Shema

Oddelek: Operacijski sistemi
81443 (1305) SasoS

Več podobnih tem