» »

router priključen na router

router priključen na router

spodnjice ::

Pozdravljeni!

Čez teden živim v študentskem domu, kjer imamo internet le preko kabla. Ker imam prenosni računalnik in telefon ki omogoča WLAN me zanima, če bi bilo kako možno, da bi na kabel namesto računalnika priključil še en "wireless router". Potem bi do interneta dostopal brezžično preko tega "wireless routerja".

A lahko to izvedem tudi če ne poznam gesla od routerja študentskega doma?

Upam, da sem bil dovolj jasen z vprašanjem in se zahvaljujem za odgovor.

KoMar- ::

Komot. Vštekaš v WAN port svojega wireless routerja in kot tip povezave daš Dynamic/DHCP.

arozma ::

Če se ne motim moraš vpisati še MAC naslov routerja (na svojem routerju od drugega in obratno)

steev ::

Zakaj? Tega ne rabiš delat.
:|

schtr4jh ::

To moraš samo v primeru, da 2 routerja povezuješ brezžično.

spodnjice ::

hm...sm priključil, pa dal tip povezave "dynamic"... pod status mi je sicer pisalo "connected", in z računalnikom sem se povezal na ruter, vendar na internet pa ni šlo... in tudi "klicajček" sem imel tam na windowsih kjer kaže kako močen signal je...

Kdo ve kaj bi lahko bilo narobe? Sam namreč nisem nek računalničar in se na te stvari ne spoznam preveč dobro. Hvala

steev ::

Kako se pa povežeš na net brez svojega routerja? Se pravi direktno na njihov router.
:|

bosko1982 ::

če majo v domu res router, ne switch, potem si nastavi svoj wireless router kot access point, pa bi zadeva mogla šibat, brez kakih kirurških posegov.
katastrofa od človeštva...

spodnjice ::

se ne spoznam glih, samo mislim da je tako da je v študentskem domu router, pol gre u switch, pol pa iz njega kabli v vsako sobo...

Še vedno nisem uredil povezave... ko označim da bi rad imel "Dynamic IP Address" potem moram še vpisati še "host name" pa "MAC address". Kaj je sploh to?

Ima kdo še kakšno idejo kako bi to šlo?

Hvala za pomoč

Karen ::

Najležje bo da vprašaš kakega socimra ki obvlada. Mi ti težko povemo ker ne poznamo točno vsega kar imaš tam. Načelno je pa verjetno tako:
1. ti imaš iz stene direkt v računalnik in tako internet dela.
2. na uni strani ne vedo ali je priključen računalnik ali router ali zelena solata, če je konfiguracija pravilna (router se konec koncev obnaša kot računalnik). Glej na to kot na vodovod, samo da so podatki z neta: na polcolsko cev lahko priklopiš naprej še 20 vrtnih cevi vzporedno, ampak pri deljenju bo iz vsake od 20 cevi pač samo kapljalo.
3. najprej nastavi uporabniško ime in geslo, kot pri računalniku. Včasih imajo nastavljeno še mac adreso od računalnika - v tem primeru boš moral še klonirati mac adreso na router (vpisati isto mac adreso kot je na mrežni kartici od računalnika do routerja). Tako bi (verjetno dinamičen IP, lahko bi bil tudi statičen, težko ti povemo) moral router priti do neta. Naprej pa skonfiguriraj še del, ki ureja brezžično povezavo - nastavi ga kot AP (access point) in to bi moralo biti to. V živo bi bilo to precej lažje kot takole, ko samo ugibamo kako imaš nastavljeno. Skratka en sixpak laškega do prvega soseda ki je štajerc in oblada računalnik pa si zmagal.

DonMatejo ::

jst sm imel doma podoben primer (povezan na router, na netu pa ne), pa sem vpisal DNS od ponudnika v TCP/IP predalčke... Amis - it works

spodnjice ::

...kam si pa to vpisal? Pa kje dobiš DNS od ponudnika v TCP/IP?
hvala

x.sci ::

Koliko dela bo treba za tole je zelo odvisno kak 'net imate v studentu. Ce rabis uporabnisko ime/geslo za dostop, stvar ne bo enostavna (se nekdo ze ubada s tem na wireless v študentu ).

Ce pa samo rabis IPje DNS streznikov, to ponavadi najdes na straneh ponudnika. Lahko pa uporabis opendns (208.67.222.222 in 208.67.220.220).

gtramt1 ::

no ker vidm da je tema bolj zaživela....

za začetk boš rabil en router v smislu linksys wrt54gl...to je predpogoj ker boš moral na njega naložiti openwrt za katerega pa nujno rabiš minimalno 4mb flash pomnilnika(!) in ne ram pomnilnika(pazi pri nakupu)

ok nasledna zadeva ... protokol varovanja tega omrežja je enaki kot za eduroam>>> securew2 client ki ga povežeš preko kabla in ne wireless AP...>>> se pravi
wired 802.1x eap-ttls enkripcija...

torej kloniranje mac naslova ni nujno...(če se ne motm mi potem imel velike probleme ko bi povezal še računalnik z istim mac naslovom) raje ga spremeni na prijava.sd.uni-lj.si in počakaj na polno uro da se serverji posodobijo...

torej če imaš prostor v sobi oz. če imaš že sedaj stacionarni računalnik potem bio mogoče veliko lažje preko dveh mrežnih ena ožičena ena wireless si ustvaril AP...pač narediš bridge...

če ga nimaš potem je druga varjanta da na router-ju (nč važno kateri samo da lahko laufa ddwrt) narediš bridge....se pravi namesto da bi utp iz stene peljal na wan port ga priklopiš recimo na lan1...na lan1 narediš bridge na lan2, lan3, lan4, in wireless (če se ne motim je to vlan0)...in potem vsak ki hoče do neta se avtenicara prek securew2....ampk ker hočeš wireless na telefonu nucat(predvidevam da maš nokio) ti ne pride v poštev ker pras*** od nokie nočejo implementirat eap-ttls enkripcije v svoje firmwiree...

ok tretja varjanta s katero se tudi sam igram je pa openwrt+wpa_supplicant...

    1. nasnameš OpenWRT

    2. se logiraš
    telnet 192.168.1.1

    3. (za tretji korak nucaš aktivno povezavo routerja do interneta)
    opkg update
    opkg install wpa_supplicant
    če ne poznaš Vim-a potem si nasnemi še en malo bolj prijeten urejvalni besedila nano torej
    opkg install nano

    4. tukaj se moj howto zaključi(zaenkrat), ker nevem kako konfigurirat wpa-supplicanta...

UPAM DA SE NAJDE NEK JUNAK, KI VE KAKO ga skonfigurat!!!

x.sci ::

man wpa_supplicant in man wpa_supplicant.conf ...

Sicer pa z glave: rabis wired driver in nekaj kot
ap_scan=0
network={
        key_mgmt=IEEE8021X
        eap=TTLS
        phase2="auth=PAP"
        identity="..."
        password="..."
}

Kawa6 ::

Sicer ne poznam na kakšen način se sedaj povezuješ ampak, če praviš da imaš v sobi možnost priklopa preko kabla in ne rabiš nobene prijave za povezavo potem je vse kar rabiš, da kabel, ki si ga prej imel priklopljenega na računalnik, priklopiš na tvoj router vendar na LAN port in ne v WAN port!!

Najprej pa na svojem routerju izklopi DHCP, ker IP številke dodeljuje že drug router oz server, kjer laufa DHCP.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kawa6 ()

steev ::

Kar na WAN port nej da. Pa ma lepo svojo mrežo.
:|

knesz ::

hm...sm priključil, pa dal tip povezave "dynamic"... pod status mi je sicer pisalo "connected", in z računalnikom sem se povezal na ruter, vendar na internet pa ni šlo... in tudi "klicajček" sem imel tam na windowsih kjer kaže kako močen signal je...

Kdo ve kaj bi lahko bilo narobe? Sam namreč nisem nek računalničar in se na te stvari ne spoznam preveč dobro. Hvala

Pri tej nastavitvi je treba paziti na IP-je.
Naprimer, če ima prvi router ip 192.168.1.1, mora imeti drugi router ip 192.168.2.1, drugače ne bo delalo (ne smeta biti oba na istem ip-ju, tudi če je drugi vezan na wan).

lp

steev ::

To ni res!
:|

gtramt1 ::

fantje! vsi pozabljate da je to lan omrežje! in to lan omrežje je varovano...drugih varjant ni..(preberi so moj prejšni post!)

hm...sm priključil, pa dal tip povezave "dynamic"... pod status mi je sicer pisalo "connected", in z računalnikom sem se povezal na ruter, vendar na internet pa ni šlo... in tudi "klicajček" sem imel tam na windowsih kjer kaže kako močen signal je...

Kdo ve kaj bi lahko bilo narobe? Sam namreč nisem nek računalničar in se na te stvari ne spoznam preveč dobro. Hvala


hja lej...connected si res bil...toda v intranet...se pravi lahko dostopaš do strani in računalnikov v LOKALNEM OMREŽJU!!!!
vse ostale spletne strani so brez logiranja preko wpa-supplicanta le pravlica! (če si se logiral potem poglej na prijava.sd.uni-lj.si če imaš enak MAC naslov!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtramt1 ()

gtramt1 ::

...

    1. nasnameš OpenWRT

    2. se logiraš
    telnet 192.168.1.1

    3. (za tretji korak nucaš aktivno povezavo routerja do interneta)
    opkg update
    opkg install wpa-supplicant
    če ne poznaš Vim-a potem si nasnemi še en malo bolj prijeten urejvalni besedila nano torej
    opkg install nano


    4. nano /etc/wpa_supplicant.conf

    5.
                         
    
    ctrl_interface=/var/run/wpa_supplicant
    ctrl_interface_group=0
    eapol_version=1
    ap_scan=0
    fast_reauth=1
    network={
        key_mgmt=IEEE8021X
        eapol_flags=0
        eap=TTLS
        anonymous_identity="anonymous@sd.uni-lj.si"
        ca_cert="/etc/ssl/stud-dom.pem"
        phase2="auth=PAP"
        identity="upo.ime@sd.uni-lj.si"
        password="geslo"
    }
    

    pritisneš Ctrl+x te vpraša če zapišeš...Y...in to je glede konfiguracije wpa_supplicanta...

    6. zaradi gesla, ki si ga zapisal...
    chown root /etc/wpa_supplicant.conf
    chmod 600 /etc/wpa_supplicant.conf 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtramt1 ()

gtramt1 ::

    7.
     
    mkdir /etc/ssl/
    cd /etc/ssl/
    wget http://prijava.sd.uni-lj.si/navodila/linux/stud-dom.pem
    

    potreben je prenos certifikat

    8. zagon wpa-supplicanta v debug načinu
    wpa_supplicant -Dwired -iwlan0 -c/etc/wpa_supplicant.conf

    oziroma v backgroundu
    wpa_supplicant -Dwired -iwlan0 -c/etc/wpa_supplicant.conf


    prosm če nekdo preveri ali ta "zagon" dela in/ali popravke...hehe

gtramt1 ::

wpa_supplicant -Dwired -iwl0 -c/etc/wpa_supplicant.conf


namesto iwlan0 mora biti iwl0

gtramt1 ::

ok...nvm al sam men noče delat na wrt54gl...

zakaj za vraga ni nobenga junaka ki bi hotel kaj namignt kaj in kako nardt....


uglavnm če še komu ne dela...potem bo treba YEAH svoj firmware buildat...in spet gre en tedn v nč...**$*%$*%$ tako varovanje...

x.sci ::

Si probal z -d in -dd switchem (pa brez -B) poganjat wpa_supplicant? Kje se stvar ustavi?

Edit: To moras poganjat na interfaceu, kjer imas net. In to verjetno ni cez wireless (ie. wlan0). Torej, eth0 ali pa mogoce eth0.1 ali kaj podobnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: x.sci ()

gtramt1 ::

aja -i Interface to listen on....hehe jst pa skoz mislu da je pa transmit to...hehheeh


nč grem probat..pa da vidmo..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gtramt1 ()

gtramt1 ::

hehe tako kakor sem rekel...roboswitch...dela probleme...hehe..wireless in dev working...zvečer pa naprej..še kako skriptico napisa za autoboot wpa..hehe

gtramt1 ::

ok če koga zanima celoten "postopek" naj me kontaktira na pm8-)


lahko pa naredim celoten vodič...;)

janco ::

se opravičujem, ker obujam staro temo, ampak ali lahko samo poveš, s kakšnimi nastavitvami si zagnal wpa_supplicant. poiskusil sem že vse možno, ampak avtorizacija nikoli ne pride do konca. :(


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Vodič] Router v študentskem domu (Eduroam) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
6660647 (8720) kremsnitka
»

Preverjanje veljavnosti certifikata na usmerjevalniku

Oddelek: Omrežja in internet
82686 (2355) xardas
»

Eduroam in ubuntu (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5213625 (7783) ramiz?!
»

wireless v študentu

Oddelek: Omrežja in internet
81792 (1447) gtramt1
»

Gentoo,wpa_supplicant,v študentskih domovih

Oddelek: Programska oprema
162598 (2220) zee

Več podobnih tem