» »

Pametni mobilniki - kateri OS?

Pametni mobilniki - kateri OS?

Gregor P ::

Dandanes, ko pametni mobilni telefoni že postajajo pravi mini računalniki, se postavlja vprašanje na kateri OS, ki jih poganja, se splača dolgoročno staviti? Tako iz vidika razvijalcev kot potrošnika. Verjetno je pri tem še najbolj pomembno, da je OS na splošno zelo kompatibilen z ostalimi napravami (mobilnik PC, strežniki, TV itd.)

Apple iPhone OS, wikipedija
 iPhone OS

iPhone OS



Windows Mobile, wikipedija
 WM 6.5

WM 6.5



Google Android, wikipedija
 Android 2.0

Android 2.0



Maemo, wikipedija
 Maemo 2008

Maemo 2008



Symbian, wikipedija
 Symbian

Symbian



BlackBerry OS, wikipedija
 BlackBerry Bold

BlackBerry Bold



Palm webOS, wikipedija
 webOS

webOS



Openmoko Linux, wikipedija
 Openmoko OS

Openmoko OS



... torej na katerega bi vi stavili in zakaj? In pa seveda, katerega pomembnega igralca sem še pozabil navesti?:)

Morda tako malo za orientacijo:
 Canalys

Canalys

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Hardstyle ::

Java?

klemen3 ::

Google Android

neres ::

Android bo verjetno doživel največji porast v naslednjih letih. S tem ne boš zgrešil. Integracija z Google servisi zagotovljena, kar je marsikomu pomembno.

Maemo bi znal bit tudi zelo zanimiv, meni osebno diši bolj kot Android (zaradi preveč Googla in usmerjenosti na US tržišče), ampak zgleda da bomo še kar dolgo čakali na bolj pestro ponudbo. Baje bo N900 edini telefon z Maemo do konca 2010.

WM in Symbian bi potrebovala nekaj prenove, Symbianu se to obeta. Symbian bi znal tako postat spet zelo aktualen, ampak če se ne motim bo za Nokio v prvem planu (za najdražje telefone) še vedno Maemo.

iPhone bo vsekakor ostal relevanten še precej časa. Če ne drugega ker ima izjemen moment.

PalmOS in Blackberry ne poznam kaj preveč, ampak mi ne delujejo kot nekaj kar bi pogrešal.

Samsungov Bada bi tudi znal bit zanimiv, pustimo se presenetit (do zdej Samsungov software ni bil ne vem kaj, ampak hardware imajo pa dober)...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neres ()

Bor H ::

se strinjam z neresom, trenutno je verjetno Android najbolj napreden, ampak je preceč narejen po meri ameriškemu potrošniku, Maemo je pa pomoje najbolj perspektiven.

Gregor P ::

Android tudi meni povsem tako avtomatično pade v oči, če ne drugega, že zaradi preproste kompatibilnosti z njihovimi ostalimi projekti, ki dominirajo na trgu. iPhonov OS bo tudi vsaj toliko časa perspektiven, dokler bo Apple koval dobiček na trgu mobilnikov, kar zna biti glede na iTunes Store še kar lepo obdobje.

WM pa Symbian pa sta bila po mojem zato popularna ker tiste čase pač nisi imel neke resne alternative. WM je pokrival pametne naprave, Symbian pa bolj preproste mobilnike. Šele konkurenca je pokazala, kako močno so spali na svojih lovorikah. Tako da se strinjam, da je obnova nujno potrebna.

Za maemo pa ne vem resnično. Vsekakor je dobrodošla konkurenca in ima tehnično gledano velik potencial, sploh pri ljudeh, ki želijo imeti večji nadzor nad OS-om in ga želijo sami prirejati. Ampak ker se Nokia ne zna iti enake igre kot Apple, torej da bi v ozadju imeli tako močno trgovino in marketing, ki privablja tako potrošnike kot razvijalce aplikacij idr., in ker ni videti, da bi Maemo ponudili tudi ostalim proizvajalcem mobilnikov, torej je OS omejen samo na nekaj Nokiinih izbranih naprav, je prihodnost dokaj meglena.

Blackberry ima tudi nek svoj specifičen trg, katerega mora predvsem sam vzdrževati. In očitno mu to kar uspeva.

Za PalmOS pa zaenkrat še ni ravno videti, da bi mu uspel kakšen preboj na trgu oz. je Palm še vedno v rdečih številkah.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zorro ::

Gregor P ::

Hvala za link :) To je pozitivna novica za prihodnost tega OS-a.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Lonsarg ::

Kaka prenova pa bo kej za Symbian? K ta k je zdej je res bolj ali manj port na touchscreen verzijo. WM pa bo tut šele z 7.0 verzijo OS za mobitele, drgač je le OS za dlančnike:)

Pa zaboga Apple, OS z najlepšim vmesnikom sploh, zakaj ma tak grd in nekofigurabilen home screen?!? To se pa ja najbolj opazi pri mobitelu, home screen, kako da niso kaj bolšega, kot en bogi seznam bližnc naredl lol.

Pa še bolj pomemna stvar, kod karkoli slišu o tem, da bi Apple kaj razširil nabor naprav? Brez qwerty je zame telefon neuporaben:) Ker je potem sam telefon.

Gregor P ::

Zorro a tale podatek drži, da ima ta kitajska Optima kar 2600mAh li-polymer battery, ker potem se človek resno vpraša, kaj si sploh misli konkurenca:|

 Optima OP5-E MID

Optima OP5-E MID

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zorro ::

Tudi na drugih straneh se o tem telefonu najde enake specifikacije. Kot kaže bo imel res tako baterijo.

Lonsarg ::

Sej to sploh ni kaj velika baterija za MID. MID je pa ja večja zadeva kot mobitel.

Gregor P ::

Drži je malo večja zadeva tale Optima ...

Mere iPhona 3GS 115.50 x 62.10 x 12.30 mm; baterija 1219 mAh
Nokia N900 110.90 x 59.80 x 18.00 mm; baterija Li-Ion 1320 mAh
Nokia N97 117.20 x 55.00 x 15.30 mm; baterija Li-Ion 1500 mAh
HTC Magic 113.00 x 55.60 x 13.70 mm; baterija Li-Ion 1340 mAh
HTC HD2 120.50 x 67.00 x 11.00 mm; baterija Li-Ion 1230 mAh
Blackberry Storm 9530 112.00 x 62.00 x 14.00 mm; baterija Li-Ion 1400 mAh
Toshiba TG01 130.00 x 71.00 x 9.90 mm; baterija Li-Ion 1000 mAh
Optima OP5-E MID 142.2 x 73.7 x 17.5 mm; baterija 2600mAh
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Karen ::

Ni važno kakšne kapacitete je baterija: važno je kako požrešen je porabnik.

Gregor P ::

Ali pa morda sam OS z vsemi procesi ... se morda ve, kateri izmed njih je najmanj potraten oz. najbolj optimiziran za čimboljši izkoristek baterije? Se razume, da če imaš vklopljen tako UMTS, Bluetooth, WLAN ipd. se bo baterija pač izpraznila hitreje.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Ciklamen ::

Gregor, sem svojega Herota (android) malo stestiral, in ob prižganem WLANu, UMTSu itak, Modremzobu in še igre povrh in mi je delal nekje en dan. Če sem ga pustil pri miru (brez da bi ga štrckal), mi je baterija zdržala 6 dni KOMOT, bi še verjetno do naslednjega jutra zdržal, vendar sem ga šel potem po 6 dnevu praznit namerno, ker sem ga naslednji dan potreboval :D

Za druge OSje ne vem kako je, ampak povem ti iz lastnih izkušenj kako je pri mojem.
- End of the Post ->

Keyser Soze ::

Maemo bi znal bit tudi zelo zanimiv, meni osebno diši bolj kot Android (zaradi preveč Googla in usmerjenosti na US tržišče), ampak zgleda da bomo še kar dolgo čakali na bolj pestro ponudbo. Baje bo N900 edini telefon z Maemo do konca 2010.

A se ni nekaj omenjal en roadmap od Nokie, ki naj bi vseboval nekaj novih "dlančnikov" z Maemotom? V letu 2010.
OM, F, G!

Zgodovina sprememb…

borchi ::

> Če sem ga pustil pri miru (brez da bi ga štrckal), mi je baterija zdržala 6 dni KOMOT

z ugasnjenim wifi, 3g, brez sync-a (push mail, contacts)... skratka, če ga niti pogledaš ne v reglja mode-u.

drugač imata magic in hero 1 dan. vsaka dodatna ura je čudež.
l'jga

Ciklamen ::

Jap, to sem tudi imel v mislih. :)
- End of the Post ->

Gregor P ::

Samsungov Bada bi tudi znal bit zanimiv, pustimo se presenetit (do zdej Samsungov software ni bil ne vem kaj, ampak hardware imajo pa dober)...
Ja, kot kaže bo treba tudi tega počasi uvrstiti na seznam; sploh nisem vedel, da so pri Samsungu vzeli tole z OS-om tako resno Bada se predstavi
 Samsung Bada

Samsung Bada

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Gregor P ::

V bistvu je zanimivo, da bo kot kaže v svetu pametnih mobilnikov očitno prevladoval kar linux (v takšni ali drugačni obliki); kar sicer poskuša že leta doseči v segmentu večjih osebnih računalnikov.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Bor H ::

Sej to je jasno, ljudem na mobitelu ni tak problem menjat celotnega softwerja, tako osa kot programov, medtem ko smo na PCju vsi nekako navajeni na svoje. Kar je pa tudi logično sej nobena mobilna zadeva še ni tako napredna da ne bi mogu v enem tednu vsega skapirat.

Gregor P ::

Dodatni programi so očitno ravno to kar poleg ostalega potisne nek OS v ospredje (vem, da nisem povedal nič novega:D). Toda ne kar neki X programi oz. ne gre se toliko za same programe kot neko urejeno spletno tržnico oz. prodajalno aplikacij, ki se jih seveda da čim enostavneje namestiti.

Torej Applev OS ima zaradi iTunes trgovine zagotovljen uspeh (poleg lepe oblike in dobrega uporabniškega vmesnika), prav tako očitno to vedno bolj uspeva Googlovemu Androidu (kot berem vedno več razvijalcev dela aplikacije za Android Market). Ne vem, kako uporabniku prijazna je Windowsova tržnica, verjetno je pa bila prej težava, da so bili vsi ti WM programi raztroseni po spletu. Za Nokiino Ovi Store vem da je bila bolj neka srednja žalost, sedaj naj bi bojda štartali s prenovljeno trgovino znova; kar bi znalo biti slabo za prihodnost maemota.

Kot kaže bodo imeli OS brez dobre trgovine z aplikacijami v ozadju bolj klavrno prihodnost, pa če bodo tehnično gledano še tako dobri:|
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gregor P ()

Gregor P ::

Mimogrede Samsung očitno že ima stran za razvijalce aplikacij bada Developers za katere so kot kaže pripravili tudi nagradni natečaj bada Developer Challenge;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

The Amazing Spider-Man 2

Oddelek: Sedem umetnosti
62312 (2150) oo7

duhovi

Oddelek: Loža
131441 (1239) figula
»

kateri telefon imate? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Mobilne tehnologije
19232719 (22392) LuGi
»

China Unicom ukinja Google na Androidu

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
164443 (3939) sirotka
»

monitor profil in photoshop

Oddelek: Strojna oprema
81478 (1414) bluefish

Več podobnih tem