» »

Zakaj je navijanje cool in zakaj ne

Zakaj je navijanje cool in zakaj ne

«
1
2

BigWhale ::

Fork iz novice.

Torej, trenutno imam Core2Quad Q6600 CPU, ki lahko dela na 2.4GHz. Vecino casa dela sistem z 1.5GHz. S polno obremenitvijo dela takrat kadar:

a) prevajam kak malo bolj kompleksen program
b) igram igre
c) pogledam kak Full HD film (nepreverjeno)
d) delam render kaksnega videa (v edinem primeru, da dela s polno obremenitvijo vec kot en core)

Navijalci trdijo, da bo z nekaj malega posegi moj racunalnik za isto ceno brez kakrsnih koli modifikacij tudi do 50% hitrejsi. Se pravi bo delal z 3.6GHz. Brez stroskov, brez novega hlajenja in tako naprej.

Moje trenutne potrebe so pokrite, sedaj se pa sprasujem komu sploh navijanje koristi in kaj pridobi clovek. Ali dejansko prihranim?

Grem v trgovino in kupim racunalnik za 550 EUR, ga navijem in bo sedaj delal kot racunalnik za vsaj 800 EUR?

Moram za navijanje dokupiti kako zadevo? Bom moral pogledati kako je s temperaturo? Bom moral bolj pogosto kontrolirati ventilatorje? Jaz sem ravno vceraj stock ventilator, ki je prisel z racunalnikom in se je vrtel vec kot dve leti, s tole zadevo:

 Cool?

Cool?



Zacelo se je dogajati, da se je moj procesor pregreval pri polni obremenitvi.

Ostaja vprasanje: Ce moj procesor zadovolji moje potrebe, igre, ki jih igram igram na najvisji locljivosti mojega monitorja in z vsemi detajli vklopljenimi. Filme ponavadi renderiram ponoci in mi pohitritev 20% ne pomeni prakticno nicesar.

Prosim ne mesajte v debato avtomobilov. Moja Xsara doseze 130km/h v manj kot pol minute. Pa bi potrpel tudi kako minuto, ce bi bilo treba. Hitreje pa itak ne smem voziti.
  • spremenil: BigWhale ()

Okapi ::

Za navijanje ne vem, vidim pa, da imaš pravo g33kovsko urico pod monitorjem;)

O.

Icematxyz ::

Jah kdo pa ti je kriv da nisi realen. Pač si si kupil nov kilski hladilnik in dosegel pregrevanje procesorja. Vse to za 50% več hitrosti procesorja.

To pač pomeni da si slab navijalec saj sam to dosežem z stock hladilnikom in brez da bi zvišal napetost procesorju ali rama ali dokupil kakršno koli komponento.

Predvsem pa si naredil napako že na začetku saj si kupil računalnik ki presega tvoje zahteve za vsaj 2 leti ali več.

Se pravi pomanjkanje znanja in poznavanja lastnih zahtev te je 2 krat teplo. Obakrat po denarnici. In kot omenjaš tudi v nestabilnosti sistema?

Je pa to tema v stilu (pa čeprav se avtomobili naj ne bi omenjali) zakaj rabimo še druge avtomobile če imamo lahko Yugo koral in pridemo iz točke A v točko B brez težav.

Ti pač delaš filme (na kak način ne vem) ponoči. Se pravi tvoj računalnik ima manj dela kot je noč dolga. Igre pa ti (ki jih ti igraš) delujejo na najvišji ločljivosti na največjem monitorju. To pač pomeni da sodobnih iger ne igraš. In da si že v osnovi naredil napako in kupil preveč zmogljiv računalnik.

Zakaj pa nekdo ki rabi več procesorske moči ne bi nekaj privarčeval z preprostim dvigom FSB v biosu in nakupu cenejšega procesorja pa je po moji oceni spet samoumevno da to stori. Če tega ne storiš pač nisi racionalen. Oprosti se ti če pač tega ne znaš ali ne razumeš za kaj gre.

Za isto denarja dobiš več. Če pa je to napad na tiste ki pač porabijo preveč denarja za navijanje. In je vložek glede na rezultat prenizek to pa je že druga zgodba. Zakaj to počnejo. Avtor tega uvodnega sestavka zagotovo sodi v to kategorijo.

Saj je:
-v osnovi kupil bistveno bolj zmogljiv računalnik kot so njegove potrebe
-navijanja se lotil kljub omenjenemu dejstvu napačno. Saj je z večjim denarnim vložkom dosegel ne-zavidljivo navijanje in pregrevanje sistem.

Tako da se strinjam. Takšnem profilu uporabnikov računalnika navijanje ne prinese nič. Kvečjemu jih to česa stane in prinaša težave. In bolje da tega ne počno.

Zgodovina sprememb…

Steinkauz ::

Določen % je vedno fajn navit, če voltaža ostane ista, temp pa gre le rahlo gor ob original coolerju.
Če si zadovoljen z hitrostjo, ne vidim nobenega razloga da bi navijal.
Vse ostalo je bolj hobi kot ne. Seveda upam, da se zavedate, da je 99,5% kompov nenavitih...

Okapi ::

Icematxyz, se bojim, da nisi razumel praktično ničesar od tistega, kar je napisal Kita. Kot bi bral rant na nek čisto tretji post.

O.

Icematxyz ::

Icematxyz, se bojim, da nisi razumel praktično ničesar od tistega, kar je napisal Kita. Kot bi bral rant na nek čisto tretji post.

O.


Kdo jaz ali ti?

Žiiga ::

As usual, ti.

karagoth ::

Prosim ne mesajte v debato avtomobilov. Moja Xsara doseze 130km/h v manj kot pol minute. Pa bi potrpel tudi kako minuto, ce bi bilo treba. Hitreje pa itak ne smem voziti.

Hmm, men se pa zdi da je ravno tuning avtov najbližje, pač vprašanje prioritet.
Ali bi čakal 2x dlje da Xsara pride do željene hitrosti, ali pa bi pa počakal 2x bol dolgo za rendering.

Ne vem pa zakaj se kregate, če kdo hoče navijat in mu je pomembno, potem naj, če noče pač naj ne.
Kolk se splača, kolk profitiraš, kolk si bol kulejši,... se pa čist sam odločiš, ker ni enoličnega odgovora :)

Sam osebno sem bil na obeh straneh kovanca, trenutno pa sem pristaš "On demand" navijanja, da se procesor mal pohitri ko mu zmanka sape.
Kolk je efektivno in kolk to pomaga? Jst bi definitivno zatrdil da teče računalnik vsaj 2x bolš! Ampak verjetno se večina ne strinja :))

Isotropic ::

termalna pasta

BigWhale ::

No, Okapi je imel prav. Nic nisi razumel. :>

Jah kdo pa ti je kriv da nisi realen. Pač si si kupil nov kilski hladilnik in dosegel pregrevanje procesorja. Vse to za 50% več hitrosti procesorja.


Hladilnik sem kupil zato, ker se mi je procesor s starim hladilnikom pregreval, ce je zacel delat z visjo frekvenco. Moj operacijski sistem je tako brihten, da pove procesorju naj dela z nizjo frekvenco, ce ni potrebe.

To pač pomeni da si slab navijalec saj sam to dosežem z stock hladilnikom in brez da bi zvišal napetost procesorju ali rama ali dokupil kakršno koli komponento.


No, jaz nisem nic navijal, verjetno si res vse narobe razumel.

Predvsem pa si naredil napako že na začetku saj si kupil računalnik ki presega tvoje zahteve za vsaj 2 leti ali več.


Zakaj? Ce mi pri renderiranju videa ali prevajanju stvar zasede dva jedra in pol, se vedno delam udobno. Poleg tega je prav lepo prevajati z ``make -j5'', kjer hkrati prevajas stiri stvari in zasedes vsa stiri jedra.

Za igre se pa strinjam. Igricarska industrija se lahko v tla pogrezne od sramu kar se porabljanja resourcev tice. :>

Se pravi pomanjkanje znanja in poznavanja lastnih zahtev te je 2 krat teplo. Obakrat po denarnici. In kot omenjaš tudi v nestabilnosti sistema?


Khm, znanja okrog navijanja v resnici nimam. Sem nazadnje navijal takrat, ko smo Celeronom s svincnikom barvali kontakte na tiskanini. Nestabilnosti pa nikjer ne omenjam.

Je pa to tema v stilu (pa čeprav se avtomobili naj ne bi omenjali) zakaj rabimo še druge avtomobile če imamo lahko Yugo koral in pridemo iz točke A v točko B brez težav.


Ne, to je tema v stilu, 'Moj Yugo gre lahko 250, pa ceprav pri tej hitrosti na pol razpada, tako ali tako pa policija popeni ze pri 130.'

In da si že v osnovi naredil napako in kupil preveč zmogljiv računalnik.


Ne, kupil sem tak racunalnik, da je moje delo na njem udobno in da bom lahko vsaj dve leti na njem delal udobno. Iger pa v resnici ne igram prav dosti, tiste, ki pa jih, pa delujejo odlicno. A ni to najlepse?

Zakaj pa nekdo ki rabi več procesorske moči ne bi nekaj privarčeval z preprostim dvigom FSB v biosu in nakupu cenejšega procesorja pa je po moji oceni spet samoumevno da to stori. Če tega ne storiš pač nisi racionalen. Oprosti se ti če pač tega ne znaš ali ne razumeš za kaj gre.


A vidis! Tukaj pa prideva do bistva! Ali res navijanje toliko pripomore? Se pravi, lahko grem in kupim racunalnik za 500 EUR in bo z navitjem brez dodatnih stroskov deloval tako kot racunalnik za 800 EUR. Se pravi notri je ena on-board intel graficna kartica nek povprecen procesor, da ne recem ravno low-cost in z navitjem bo vse skupaj delovalo kot en ne tako zelo povprecen racunalnik?

Mar ni za igranje iger precej pomembna tudi graficna kartica? Bo s 50% hitrejsim CPUjem Crysis deloval 50% hitreje? Bo zivljenska doba procesorja kaj zmanjsana? Bom moral bolj redno preverjati ventilator ce se se vrti? Se enkrat preberi moj prvi post. Stock ventilator sem imel dve leti in je do vceraj povsem zadovoljivo hladil procesor. Vceraj je pa zacel crkovati. Prah, obraba, saj vseeno za kaj.

Je stvar ista, ce imam za 50% navit procesor?


Za isto denarja dobiš več. Če pa je to napad na tiste ki pač porabijo preveč denarja za navijanje. In je vložek glede na rezultat prenizek to pa je že druga zgodba. Zakaj to počnejo. Avtor tega uvodnega sestavka zagotovo sodi v to kategorijo.


Ej, na cem si ti? Res, na cigav post odgovarjas? :)))

-navijanja se lotil kljub omenjenemu dejstvu napačno. Saj je z večjim denarnim vložkom dosegel ne-zavidljivo navijanje in pregrevanje sistem.


Erm, kje hudica sem napisal, da sem navijal sistem? :))

Za navijanje ne vem, vidim pa, da imaš pravo g33kovsko urico pod monitorjem;)

O.


Ja, za uro moram naredit se ohisje. Tam spredaj so kontakti po katerih se pretaka 160V pa je mal tko... :> Sploh ce otroci plezajo okrog.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

techfreak :) ::

Glede slike, mi izpiše to:
AccessDeniedRequest has expired

st0jko ::

Icematxyz-a je pa nekaj pičilo.
keks?

Galaxy ::

Navijanje je koristno za rendiranje videov. Npr od 2.4GHz na 3.6GHz je kar opazna razlika. 20% se ti mogoče ne zdi veliko, kaj pa če rendira video 60 minut? Zakaj ti pa ga ne bi v 48ih minutah? Igre bodo tudi bolj tekle (bolj gladko).

Rekel si da imaš operacijski sistem, ki ti sam spremeni frekvenco. Ni res, ampak imajo to vsi Intelovi procesorji funkcijo imenovano "SpeedStep".

Ventilator se ti bo vedno vrtel. Če se ti ne bo, boš ob zagonu računalnika dobil opozorilo. Z navijanjem pa se bo življenja doba zmanjšala, ampak z 15 let na mogoče 10. Z dodatno voltažo pa 3 leta manj. Ga boš res uporabljal 7 let? Voltažo moraš dodati takrat, ko jo procesor potrebuje, se pravi če gre na 3.6GHz s stock voltažo, potem ne rabiš dodat. Če pa ne gre, pa dodaš 0,0125v itd.

l0g1t3ch ::

Meni se je navitje kar poznalo. E2200, ki je bil ob nakupu nekje 70 do 80EUR in je bival v kompu za manj kot 500EUR je lepo predel pri natanko 50% višji frekvenci. Edini vložek v navitje je bil nek aftermarket hladilnik za okol 40EUR. Mogoče se sliši veliko za hladilnik samo ga bom uporabljal kar nekaj časa in za več procesorjev tako, da se vložek porazdeli. Pa še tišji je od originalnega.

Moje mnjenje je torej tako, da je navijanje do neke meje smiselno potem pa postane samo zelo drag hobi.

BigWhale ::

Navijanje je koristno za rendiranje videov. Npr od 2.4GHz na 3.6GHz je kar opazna razlika. 20% se ti mogoče ne zdi veliko, kaj pa če rendira video 60 minut? Zakaj ti pa ga ne bi v 48ih minutah? Igre bodo tudi bolj tekle (bolj gladko).


Igra, ki mi sedaj tece gladko mi bo tekla se bolj gladko? :) Bom res opazil razliko med 140 in 145 fps? Video dam pa renderirat preden grem spat. Na primer. Lahko se renderira pet ur ce mu pase vcasih tudi sedem. Dokler sem v tej meji je se vse ok. ;)

Rekel si da imaš operacijski sistem, ki ti sam spremeni frekvenco. Ni res, ampak imajo to vsi Intelovi procesorji funkcijo imenovano "SpeedStep".


No, v resnici ne vem ali to pocne procesor sam ali pa to pocne operacijski sistem. Jaz imam v gnome panel en applet dodam in z desnim klikom potem izbiram hitrost procesorja. Lahko pa pustim na avtomatiki in se to dogaja samo.

Ventilator se ti bo vedno vrtel. Če se ti ne bo, boš ob zagonu računalnika dobil opozorilo.


Kaj pa ce se bo vrtel samo pocasneje kot bi se sicer? Zato ker je zabasan s prahom recimo.

Z navijanjem pa se bo življenja doba zmanjšala, ampak z 15 let na mogoče 10. Z dodatno voltažo pa 3 leta manj. Ga boš res uporabljal 7 let?


Ja, verjetno bo potem se nekaj let stvar delovala kot en streznik nekje v kleti. Tako kot se vsak prejsnji racunalnik, ko sem menjal. Moj trenutni streznik je PIII. :)

Voltažo moraš dodati takrat, ko jo procesor potrebuje, se pravi če gre na 3.6GHz s stock voltažo, potem ne rabiš dodat. Če pa ne gre, pa dodaš 0,0125v itd.


Pa bom zaradi tega moral kupiti nov hladilnik ali bo vse skupaj delalo s tem, ki sem ga dobil zraven racunalnika? :)

Se enkrat link do slike:

http://twitpic.com/olluv

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Galaxy ::

Jao ma ti kompliciraš. Navij, ali pa ne navij. Filozofija na kvadrat

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Galaxy ()

M-XXXX ::

Igra, ki mi sedaj tece gladko mi bo tekla se bolj gladko? :) Bom res opazil razliko med 140 in 145 fps?

Kaj pa tista, ki že sedaj ne dela gladko? Boš opazil razliko med 25 in 30 fps-ji? Boš ja!

Kaj pa ce se bo vrtel samo pocasneje kot bi se sicer? Zato ker je zabasan s prahom recimo.

Nič zato, ne bo nobene posledice, če preseže neko temperaturo se bo PC ugasnil in to se bo zgodilo pri navitem in nenavitem računalniku.

Pa bom zaradi tega moral kupiti nov hladilnik ali bo vse skupaj delalo s tem, ki sem ga dobil zraven racunalnika? :)

S tem, ki si ga dobil zraven računalnika!

Icematxyz ::

Zakaj je navijanje cool in zakaj ne


Je naslov teme.

Tema je tudi FORK iz teme kjer se je začelo debatirati o smiselnosti navijanja. Potem pa se mi očita kaj?

Drugače pa konkretno:

Navijalci trdijo, da bo z nekaj malega posegi moj racunalnik za isto ceno brez kakrsnih koli modifikacij tudi do 50% hitrejsi. Se pravi bo delal z 3.6GHz. Brez stroskov, brez novega hlajenja in tako naprej.


Da.

Moje trenutne potrebe so pokrite, sedaj se pa sprasujem komu sploh navijanje koristi in kaj pridobi clovek. Ali dejansko prihranim?

Grem v trgovino in kupim racunalnik za 550 EUR, ga navijem in bo sedaj delal kot racunalnik za vsaj 800 EUR?


Da.

Moram za navijanje dokupiti kako zadevo? Bom moral pogledati kako je s temperaturo? Bom moral bolj pogosto kontrolirati ventilatorje?


Ne.

Konkretno da še razložim na primeru. Procesor E4300. Stock frekvenca 1.8 GHz. 2 jedri. Navitje za +1 GHz dosežena le z spremembo FSB vrednosti v biosu. Nikakršnega višanja napetosti rama ali procesorja. Vse na defolt. Pač ker je multiplier tega procesorja 9 in ob nastavitvi FSB na cca 310 znese to nekje 2.8 GHz. Pri DDR2 ramih znese to FSB 620. Vsak DDR2 800 Mhz modul s tem deluje krepko pod svojo sposobnostjo delovanja na nazivni frekvenci.

Procesor tako vedno ima vklopljen "CPU throttling" (vsaj v mojem primeru) kot bi ga imel tudi če ne bi povečali FSB vrednosti.

Ni višjih temperatur, ni več dela z računalnikom ni potrebna nikakršna investicija v hladilno telo tudi poraba si upam trditi da se ne zviša... Če pa se pa zanemarljivo.

Zakaj potem tega ne bi storil? Če so pač trenutno takšne razmere ki to dopuščajo?

Včasih si mogel za kakšnih 300 MHz pri eno jadrnikih se pošteno potrudit. Če pa trenutno vstopni procesor omogoča + 1GHz na jedro z spremembo pač enega faktorja v biosu potem si v bistvu upam trditi da je tisti ki je procesor izdelal ga namerno tako izdelal da boš to storil?

Zakaj ne bi izboljšal lastnosti procesorja z spremembo enega faktorja v biosu brez stranskih učinkov? Morda pa že jutri ne bo več šlo tako enostavno. Ne vem pa zakaj tega ne bi počel danes.

Intel je tako morda to storil le v reklamen namene. Procesorji ki delujejo praktično na polovičnih vrednostih in so primerljivi z konkurenco. Kje je Intel sedaj pa tako vsi vemo.

Valvoline ::

Npr e2160 k sem ga imel včasih se je navil iz 1.8ghz na 3.5ghz. Hitrost tak navitega procesorja se je primerjala z takratnim x6850 ki je stal 500e+ (jaz sem takrat za e2160 dal 50e).
Razlika med 1.8 in 3.5ghz kot noč in dan.

BigWhale ::


Moje trenutne potrebe so pokrite, sedaj se pa sprasujem komu sploh navijanje koristi in kaj pridobi clovek. Ali dejansko prihranim?
Grem v trgovino in kupim racunalnik za 550 EUR, ga navijem in bo sedaj delal kot racunalnik za vsaj 800 EUR?


Da.


Torej, Tudi v primeru, da imam zgolj eno bedno on board intel graficno kartico? Bom v Crysis pridobil koliko?

Okapi ::

V bistvu je tako - če kupiš bolj ali manj predimenzioniran PC, da bo ja vse, kar delaš, gladko teklo, potem res nima kakšnega posebnega smisla navijati, ker prednosti ne boš občutil.

Glede na to, da si očitno zadevo že kupil, bi rekel, da si navijanje prihraniš za čez recimo 2-3 leta, ko boš prvič dobil občutek, da je čas za upgrade (ali ko dobiš kakšen program ali igri, za katero se ti zdi, da ne teče več gladko). To je sicer bolj psihološka fora, ampak tako uporabno dobo peceju podaljšaš za kakšno leto.

Če pa na navijanje pomisliš pred nakupom, lahko kupiš malo cenejši procesor od tega nekoliko predimenzioniranega in ga naviješ, kolikor gre s stock hladilnikom in ob 100% zanesljivim delovanjem in si nekaj prišparal.

O.

dela ::

Lahko dam en real-life primer: leta 2007 sem kupil komponente za 2 low-end računalnika (2 enaka procesorja, 2 enaki plošči itd.). Oba procesorja sta bila AMD sempron 3200+, stala sta po 30 evrov vsak, ostale komponente še kakšnih 160-170 evrov (na računalnik). Procesorja sta delovala privzeto na 1.35 V in 1800 Mhz, oba sta pa dejansko pod maksimalno obremenitvijo 24/7 stabilna na 1.0V pri 1800 Mhz ali 1.2V pri 2400 Mhz (plošča višjih frekvenc ni marala, procesor bi glede na veliko rezerve pri voltaži zmogel še več) oboje s priloženim hladilnikom brez povišanja temperature - v superpi 1M: 50 proti 40 sekund. Sicer se več ne spomnim, sem pa zato pogledal na wikipedijo, da ima najmočnejši primerek te serije sempronov oznako 3800+, deluje na 2200 Mhz pri 1.25-1.40 V, stal pa je takrat, ocenjujem, slabih 50 evrov. Torej, cel računalnik je stal slabih 200 evrov, na procesorju sem jih pa z navijanjem (+undervoltanjem) prihranil malce več kot 20 (ker je moj navit procesor za 30 evrov bil hitrejši in hladnejši ter manj požrešen od takšnega za 50 s tovarniškimi nastavitvami).

Ne splača se toliko navijati najmočnejših primerkov ene serije, ker so to že storili v tovarni, se pa splača preizkusiti meje (navzgor in navzdol) vsakega procesorja - če ne pri frekvenci, pa vsaj pri napetosti, ker 1.35 proti 1.0 V na isti frekvenci iz mojega primera je kar lepa razlika pri oddani toploti (in s tem pri glasnosti ventilatorjev) in porabi elektrike.

Valvoline ::


Moje trenutne potrebe so pokrite, sedaj se pa sprasujem komu sploh navijanje koristi in kaj pridobi clovek. Ali dejansko prihranim?
Grem v trgovino in kupim racunalnik za 550 EUR, ga navijem in bo sedaj delal kot racunalnik za vsaj 800 EUR?


Da.


Torej, Tudi v primeru, da imam zgolj eno bedno on board intel graficno kartico? Bom v Crysis pridobil koliko?

Če se pogovarjamo o onboard grafični potem je sam Q6600 overkill in nesmislen nakup. Tega se splača naviti na 3-3.2ghz in se tako največ pridobi.

M-XXXX ::

Torej, Tudi v primeru, da imam zgolj eno bedno on board intel graficno kartico? Bom v Crysis pridobil koliko?

Nič, ker takega uporabnika ne zanima omenjena igra, če ga pa bo pa bo šel kupit neko grafično kartico in še njo navil:D Kar mu bo prineslo toliko več FPS-jev oziroma enaki FPS-ji ampak večji detajli:)



Vse te razlike (naprimer med 920 in 920 OC ali pa 750 ter 750OC) so čisto zanemarljive, kar pa je 50% gor ali pa dol:D

BigWhale ::

Torej, Tudi v primeru, da imam zgolj eno bedno on board intel graficno kartico? Bom v Crysis pridobil koliko?

Če se pogovarjamo o onboard grafični potem je sam Q6600 overkill in nesmislen nakup. Tega se splača naviti na 3-3.2ghz in se tako največ pridobi.


Se pravi moram za smiselnost vsega skupaj odsteti se kakih 200 EUR za graficno kartico?

Koliko sem potem prisparal?

Icematxyz ::

Torej, Tudi v primeru, da imam zgolj eno bedno on board intel graficno kartico? Bom v Crysis pridobil koliko?
Če imaš v sistemu zgolj eno bedno on board intel grafično kartico potem iger ne igraš. Vsaj takšnih ne kot so Crysis. Najbolj primerno vprašaje bi pa morda bilo za povprečnega uporabnika računalnika. Kakšna je v nekem trenutku razlika v neki družini procesorjev kjer ima en podatek da zmore nekaj z vrednostjo 1.8 GHz drugi "dražji" pa z 2.6 GHz? Verjetno to pomeni da če kupim 2.6 GHz da imam bolšega? Nekako tako funkcionira zadeva? Razlika par 100 evrov v ceni pa je kaj? Luft? Kaj pridobiš z dražjim izdelkom? Še posebej ob dejstvu imaš v sistemu bedno on board intel grafično kartico... Torej odgovor na tvoje vprašanje bi se glasil: Pridobiš ravno nekje eno grafično kartico srednjega razreda... Morda že dovolj za medium nastavitve pri Crysis? To pridobiš. To pa je že nekaj?

Zgodovina sprememb…

Valvoline ::

Torej, Tudi v primeru, da imam zgolj eno bedno on board intel graficno kartico? Bom v Crysis pridobil koliko?

Če se pogovarjamo o onboard grafični potem je sam Q6600 overkill in nesmislen nakup. Tega se splača naviti na 3-3.2ghz in se tako največ pridobi.


Se pravi moram za smiselnost vsega skupaj odsteti se kakih 200 EUR za graficno kartico?

Koliko sem potem prisparal?

Nabavi neki rabljenega za 50e pa bo. 4850,8800gt...

Sicer poanta hudih računalnikov in navijanja je v 90% primerov špilanje igerc. Za vse ostalo je stari p3 več k dovolj.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Torej navijanje je cool za to ker dopušča več manevrskega prostora v danem trenutku in bolj optimalno izbiro komponent poznavalcu.

Če so razmere ugodne tako željen cilj lahko dosežeš z manj sredstvi. Ampak potrebuješ več znanja. Včasih so razmere ugodne + 50% performance z 0 truda. Včasih so pa razmere neugodne. +10% z veliko truda.

Od vsakega posameznega uporabnika in njegovih zahtev in znanja ki ga ima pa je odvisno kakšne poteze bo povlekel.

Logično in razumno pa je da... vsak ravna skladno z svojim poznavanjem in prepričanjem in se odloči kaj bo storil. Objektivno gledano pa če dosežeš več z manj denarja bi to naj predstavljalo uspeh?

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

Se pravi moram za smiselnost vsega skupaj odsteti se kakih 200 EUR za graficno kartico?

Koliko sem potem prisparal?

Grafična kartica je za gamer sistem tako ali tako že v osnovni konfiguraciji z navijanjem pa si prišparal tako, da si namesto 5870 ki stane 350€ vzel 5850 ki stane 225€ ampak je v po navijanju 5850 celo hitrejša:)

Bolj za šalo kot bom sestavil 2 sistema:

OC sistem:
i5 750= 175€
5850= 225€
Ud3p= 110€
Ram= 2x2GB navijalski = 100€

Stock sistem:
i7 975= 1000€
5870= 350€
Neka matična (ker ne vpliva na preformance bo tapoceni= 200€
Ram 2x2GB (z namenom) ter visoke frekvence= 200€

Zdaj pa seštejmo sledeče komponente: 610€ za OC komplet ter 1750€. Po navitju je prvi pc HITREJŠI, kar pomeni da bi ti dal 1100€ VEČ za slabši PC.

l0g1t3ch ::

Seveda bo BW spet prišel ven z nekim neumnim razlogom kot tisto o integrirani grafiki. :))

BigWhale ::

Zakaj je pri drugem sistemu ram drazji?

Prvi PC je hitrejsi in enako stabilen? S prvim ventilatorjem, ki mi pride pod roko v stacuni in bo po pol leta, ko se mi vse skupaj zabase s prahom se vedno tako?

M-XXXX ::

Prvi PC je hitrejsi in enako stabilen? S prvim ventilatorjem, ki mi pride pod roko v stacuni in bo po pol leta, ko se mi vse skupaj zabase s prahom se vedno tako?

Zato ker je v drugem sistemu hitrejši ram:)

Oba sistema sta 100% stabilna in tudi z privzetim ventilatorjem in po pol leta (razen če živiš v hlevu).

ncc2000 ::

Torej navijanje je cool za to ker dopušča več manevrskega prostora v danem trenutku in bolj optimalno izbiro komponent poznavalcu.

Če so razmere ugodne tako željen cilj lahko dosežeš z manj sredstvi. Ampak potrebuješ več znanja. Včasih so razmere ugodne + 50% performance z 0 truda. Včasih so pa razmere neugodne. +10% z veliko truda.

Od vsakega posameznega uporabnika in njegovih zahtev in znanja ki ga ima pa je odvisno kakšne poteze bo povlekel.

Logično in razumno pa je da... vsak ravna skladno z svojim poznavanjem in prepričanjem in se odloči kaj bo storil. Objektivno gledano pa če dosežeš več z manj denarja bi to naj predstavljalo uspeh?


Če je cilj več zmogljivosti z manj sredstvi, potem pomeni uresničitev tega cilja uspeh. Zavestnemu riziku zmanjšane vzdržljivosti mašine ter v naprej neznanemu, a vsekakor pozitivnemu rezultatu navkljub.

Je pa razen v primerih, ko kdo s PC-jem služi denar, pri zapravljanju denarja za PC ali njegve komponente popolnoma neumestno uporabljati besedo šparanje.

Cena truda? Ko se danes zapeljemo v štacuno po kruh, ali kdo v ceno tako pridobljenega kruha vkalkulira tudi zapravljen čas, amortizacijo vozila in stroške opravljanja vozniškega izpita?

Lahko pa je namen tele debate filozofskega značaja, a tu bi več koristi prinesla tematika o teoriji strun.

Okapi ::

Ko se danes zapeljemo v štacuno po kruh, ali kdo v ceno tako pridobljenega kruha vkalkulira tudi zapravljen čas, amortizacijo vozila in stroške opravljanja vozniškega izpita?
Načeloma to počne (ali bi vsaj bilo koristno, da bi) vsak razumsko razmišljujoč človek. Ko grem po kruh, razmislim, a se mi splača iti peš čez cesto v najbližjo štacuno, ali se peljati nekam drugam, kjer je malo cenejši.

Vkalkulira se cena bencina in čas, amortizacija avta in vozniškega pa ne, ker je to strošek, ki ga imaš, tudi če avto stoji v garaži (oziroma je delež zanemarljivo majhen).

So pa seveda tudi ljudje, ki porabijo eno uro časa, da prišparajo 5 evrov. Kar je konec koncev tudi smiselno, če v tem času ne bi mogli delati nič bolj dobičkonosnega.

O.

ALT ::

bigwhale, tebe dejansko zanima navijanje ali le malo provociras? :)

drugace se pa delno strinjam z tvojimi dvomi, ampak treba je locit med zmernim navitjem in pa hobijem, kjer folk zapravlja denar da bi dobil se par deset mhz..

osebno imam e8400 z 3ghz na 3.6ghz z majhnim dvigom voltaze in orginalnim hladilnikom. vec kot to se mi zdi nesmiselno it, ker je pri tej frekvenci delilnik ujema z stock, tako da ostale komponente delujejo zopet na originalni frekvenci. ce bi dvignil se dodatno frekvenco bi ram/graficna/pci sloti in se kaj delalo na visji frekvenci, kar pa ponavadi vodi v nestabilnost. tako pa je navit le cpu, z 0EUR stroskov in le majhno vecjo porabo, pridobil pa sem 20% vecjo hitrost procesorja. comp pa je stabilen kot na stock, sem ze laufu 15h prime95 (oba jedra na 100%).

v taksnih mejah se po moje splaca poseci po OC, vec pa ce se hoces it hobija in ti ni tezko dokupit boljse (ali veliko boljse) hlajenje, bolj kvalitetne (beri drazje) komponente.

sicer pa je tako kot vse drugo na tem svetu tudi to vprasanje osebnih preferenc. ce si zadovoljen z trenutnim delovanjem compa in mislis da ti OC od 10, 20 ali 50% ne bo prinesel nic kaj pametnega, potem zadevo gladko preskoci.

aja, pa ne nabijat o 50% pohitritvi sistema, kvecjemu cpu dela 50% hitreje, kista pa tudi z cpujem OC za 50% mogoce nekih 10%, ker postane vse ostalo ozko grlo (ce ni ze bilo pred navitjem). razen ce si dovolj "brihten" in kupis high-end komponente, cpu pa za 50EUR..

edit:typo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ALT ()

BigWhale ::

Mene zanima smisel navijanja in upravicenost tega. Ce se ekonomsko res splaca, ko v zakup vzames vse stroske.

Sedaj, kot berem tukaj, lahko z enostavnim posegom v BIOSU svoj procesor navijem na 3+GHz brez kakrsnihkoli omembe vrednih posledic. Pridobim pa enormno, tako pravijo. :)

Hladilnik imam po mojem sedaj dovolj zmogljiv, da se mi ni treba bati pregrevanja.

gt55gre ::

Moje mnenje ,je da se ne splača navijat , če res ne obladaš zadeve, se da kar hitro kej uničt.

jest10 ::

Če dejansko potrebuješ večjo moč, potem se splača navijati. Če je ne, se pač ne. Lahko pa to počneš le zaradi hobija.
Jaz recimo vsak sistem navijem kolikor pač gre brez dodatnih denarnih vložkov v sistem. Nekaj pridobim na hitrosti, prišparam na denarju(v primerjavi, če bi že v štartu kupil procesor itd z višjo frekvenco) pa še malo preganjam dolgčas med samim navijanjem:P

galu ::

Moje mnenje ,je da se ne splača navijat , če res ne obladaš zadeve, se da kar hitro kej uničt.


CPU lahko uničiš v RES ekstremnih primerih, tako da če imaš vsaj nekej malega znanja o navijanju ne moreš uničit ničesar (ker ima dandanes skoraj vsaka matična pri voltažah vsaj 3 barve (zeleno itak super, oranžno - še OK, rdečo - ni ok, oz. glede na hlajenje. Ene še imajo obično modro ki pa je "lenarjenje" HW-ja)

Grafike se največkrat uničijo, ampak imajo zdaj tudi driverji neko zaščito pred uničujočim navitjem (vrže iz 3d programa ven, driver resetira in se downclocka itd), matična pa je zelo odvisna od voltaž.
Tako to gre.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: galu ()

techfreak :) ::

tako da če imaš vsaj nekej malega znanja o navijanju ne moreš uničit ničesar

Če ima zdravnik vsaj nekaj malega znanja, potem sigurno ne more postaviti napačne diagnoze, a ne?

Galaxy ::

Dejansko povprečen uporabnik, ki gre prvič v BIOS težko "uniči" mamoplato. Saj vse novejše so narejene tako, da imajo vsaj neko zaščito (npr. jumperje za extremno navijanje in overvoltanje). Sicer pa se mi vsa ta debata zdi popolnoma brezvezna in je samo filozofiranje (medtem ko bi lahko filozofirali o dosti bolj pomembnih stvareh, npr. reševanju svetovne krize, lakote, ipd.)

Ali naviješ, ali pa (do)plačaš dragocene EUR za isto stvar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Galaxy ()

Valvoline ::

Jbga sploh pa ne prodajajo stock cpu-je na 4ghz tut če si pripravljen skurit 1000e,kaj češ :D

ABX ::

Zadnje časa je treba pazit na višjo porabo pri navijanju. Brez veze je prišparat 200-400E na CPU če potem ti zadeva kuri elektriko kot kaka termoakumulacijska pečka.

Dejansko povprečen uporabnik, ki gre prvič v BIOS težko "uniči" mamoplato. Saj vse novejše so narejene tako, da imajo vsaj neko zaščito (npr. jumperje za extremno navijanje in overvoltanje). Sicer pa se mi vsa ta debata zdi popolnoma brezvezna in je samo filozofiranje (medtem ko bi lahko filozofirali o dosti bolj pomembnih stvareh, npr. reševanju svetovne krize, lakote, ipd.)

Ali naviješ, ali pa (do)plačaš dragocene EUR za isto stvar.


http://www.tomshardware.com/reviews/bud...
Skurjene palte zaradi navijanja.

Pameten kupec vedno počaka kak mesec, prebere test in nato kupi primeren izdelek.
Zakaj hitet in biti poskusen zajček?
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ABX ()

Valvoline ::

V idlu itak še fajn našpanan sistem ne pokur kej dost,k pa rabiš moč = j*beš porabo :)

galu ::

(medtem ko bi lahko filozofirali o dosti bolj pomembnih stvareh, npr. reševanju svetovne krize, lakote, ipd.)



A ni že dovolj tega sranja na netu? To, kar bi mi filozofirali o takih temah smo tako pomembni kot da polži ko bi hoteli napraviti upor in vsem solato pojest.
Tako to gre.

ABX ::

V idlu itak še fajn našpanan sistem ne pokur kej dost,k pa rabiš moč = j*beš porabo :)


Odvisno zakaj navijaš.

To je isto kot tisti ki za pridobit 5KM na motorju zvišajo porabo za 50%.

Stvari treba delat za prav.
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

M-XXXX ::

Brez veze je prišparat 200-400E na CPU če potem ti zadeva kuri elektriko kot kaka termoakumulacijska pečka.

Hehe, preden boš ti prinesel tistih 400€ porabe nazaj z bolj varčnim procesorjem bo šla zemlja že v sonce:D Resno mislite, da je poraba 20x večja ali kaj?:D

Praktično pri navijanju prihranite tudi pri porabi. Če potrebujete zrendirat nek film pri stock frekvenci potrebuje 15h in porabi 100W, pri naviti frekvenci pa porabi 130W in potrebuje 10h, kar pomeni 1.5KWh proti 1.3KWh kar pomeni kar 15% prihranek na elektriki (če se gremo že tako:)).

hamax ::

Če potrebujete zrendirat nek film pri stock frekvenci potrebuje 15h in porabi 100W, pri naviti frekvenci pa porabi 130W in potrebuje 10h, kar pomeni 1.5KWh proti 1.3KWh kar pomeni kar 15% prihranek na elektriki (če se gremo že tako).

A to je tako direkt iz riti, ali imas kaksne podatke?

terryww ::

It is the night. My body's weak.
I'm on the run. No time to sleep.

M-XXXX ::

A to je tako direkt iz riti, ali imas kaksne podatke?

Niso ravno najbolj točni, so pa v pravi smeri...

Edit: kar potrjuje tudi link zgoraj:)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: M-XXXX ()
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Računalnik za full HD obdelavo

Oddelek: Kaj kupiti
283794 (2845) opeter
»

kateri procesor kupiti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
23014107 (9857) xnnx
»

navijanje AMD procesorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
776143 (4746) Davidf1
»

Sami problemi z navijanjem 4-jedrnika

Oddelek: Navijanje
392473 (1605) Fr33man
»

navijanje Quad procesorja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Navijanje
37323581 (18271) Jst

Več podobnih tem