» »

katere začimbe so "must have"

katere začimbe so "must have"

gzibret ::

Zanima me, katere začimbe morate imeti vedno na zalogi, saj brez njih vam živeti ni ;)

Moj spisek:

- poper mleti, poper v zrnu, mešanica 4 vrst popra v zrnu
- lovorov list (ponavadi naberem v Dalmaciji)
- rožmarin (glej lovor)
- muškatni orešček, cel
- mleta kumina
- brinove jagode
- timijan
- bazilika
- origano (tega porabim res veliko)
- majaron
- žafraniko
- čili
- sladka paprika
- curry (več variant)
- garam-mansala (neka indijska mešanica)
- kalunđi (ne vem, kako se točno napiše; ga ne rabim prav veliko)
- cimet
- ingver (ga tudi ne rabim prav veliko, ne vem, okus mi ni prav pretirano všeč)
- limonina lupinica
- klinčki
- česen (ogromno)
- sojina omaka
- pekoči feferoni
- tabasco (tudi tega porabim na tone oz. litre)
- tajska sladko-kisla omaka s feferoni
- kapre (porabim ogromno)
- BIOTOP mešanica začimb (bio varianta, izjemno paše k kakim juham)
- zelenjavne kocke na podlagi kvasnega ekstrakta in sojinih beljakovin (čist OK nadomestek mesnih kock)

In pa seveda - sol :D
Vse je za neki dobr!

profii ::

Sam bi dodal še mediteransko mešanico začimb
edit: in seveda peteršilj

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: profii ()

mojsterleo ::

doma imamo sicer veliko zacimb, ampak osebno imam najraje:

crni/barvni poper v mlincku - multiuporabno
curry - super za omake z belim mesom (npr. smetanova omaka z ananasom in piscancjimi koscki, posipana s curryem, zraven pa rizevi makaroni)
kajenski poper - dober na pecenih jajcih, makaronih
posusen petersilj - za razne pice, omake ali kot dekorativni posip
rdeci tabasco - multiuporabno
mesanica zacimb (vegeta) - vecina ljudi ribe najraje natre s soljo in poprom, jaz pa raje uporabim vegeto, ki da ribi tak zanimiv okus. pase predvsem k fileju oslica in soma.

Fave ::

Majaron in pa neka pekoča mešanica začimb, ki sem jo kupil v Toscani. Super stvar.
My mind's a hyper tool that fixes everything.

delfinus ::

Mesanica popra - (pride prav kamorkoli in je super)
Origano - za jedi s paradiznikom
Mesanica zacimb za solato - krasno izboljsa solate
Vegeta - univerzal
AiShiO - oplemenitena sol, je dobra, da jo jes skor samo :)
Tabasco - tezko recem, da je zacimba, je pa dobra
Maggi Wurze - ne vem kako se to slovensko rece, je pa ena crna tekocina v temni flaski in gre super v govejo zupco, fora pa je, da je vsak let redkejsa. Pred 20 leti si dal v zupo tri kapljice pa je blo dost, sedaj pa moras sipat ko pr norcih, da je isti efekt
Provansalska zelisca - to je krasno za pecenje (njam)

Ok dost, ker se mi ze slien cedijo.

mojsterleo ::

Maggi Wurze - ne vem kako se to slovensko rece, je pa ena crna tekocina v temni flaski in gre super v govejo zupco, fora pa je, da je vsak let redkejsa. Pred 20 leti si dal v zupo tri kapljice pa je blo dost, sedaj pa moras sipat ko pr norcih, da je isti efekt
verjetno si se navadil na zacimbo, pa se ti zdi redkejsa. pri meni je isto s tabaskom, od zacetka mi je usta zazgalo ze par kapljic, sedaj pa ga lahko sipam v omake, pa komaj opazim razliko.:D

delfinus ::

verjetno si se navadil na zacimbo, pa se ti zdi redkejsa. pri meni je isto s tabaskom, od zacetka mi je usta zazgalo ze par kapljic, sedaj pa ga lahko sipam v omake, pa komaj opazim razliko.:D


Tudi to je mozno poleg komercialno - recesijskega pristopa prehrambene industrije. Zacimbe so torej kot ena drogica, vedno vec jih rabis, da isto pocjo :).

ABX ::

Vino!
Vaša inštalacija je uspešno spodletela!

gzibret ::

Ja, tisti maggi Wurce re jer nuja za h goveji župi. Peteršilj sem pozabil.... Ja, pa vino tudi paše h kakim omakam.

Kar pa se kobinacij tiče, pa mi je zakon:

- čili + muškatni oreh + kumina (za k praženi zelenjavi - te začimbe je treba prepražit)

ali pa:

- muškatni oreh + kumina + cimet (da tak orientalski priokus, samo s cimetom izjemno previdno, saj ga je zelo hitro preveč)

Mediteranska mešanica pa je zakon k raznim zelenjavnim ali pa gobovim juham:

- rožmarin + lovorov list + origano + bazilika (s tem, da je treba rožmarin nujno malo prepražit na olju, da da vse iz sebe)

Za pasulj:

- česen (veliko) + sladka paprika + čili + koren od peteršilja
Vse je za neki dobr!

Poldi112 ::

asafetida, garam-masala, kardamom, kumina, janež, ingver, kurkuma, fenel, koriander.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

delfinus ::

asafetida, garam-masala, kardamom, kumina, janež, ingver, kurkuma, fenel, koriander.


Poldi zdaj pa se povej kaj kej skuhas s temi zadevami, da bo dodana vrednost zacimb razjasnjena.

lp, d.

Steinkauz ::

Vegeta, poper, čili, curry, bazilika, sladka paprika, sojina omaka, česen, javorjev sirup.

Vegeta paše povsod, na meso, čez pomfi namesto soli, čez jajce na oko namesto soli, v omlete, na ribe, vse! Vegeta je men űber alles :))

feryz ::

Vegeta, poper, čili, curry, bazilika, sladka paprika, sojina omaka, česen, javorjev sirup.

Vegeta paše povsod, na meso, čez pomfi namesto soli, čez jajce na oko namesto soli, v omlete, na ribe, vse! Vegeta je men űber alles :))

Citat:
Ali jedci in kuharji po svetu vegeto trenutno res uporabljajo tako množično, ni znano, saj velja za sintetični dodatek k jedem, ki v visoki gastronomiji ne šteje prav veliko.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: feryz ()

Nejc Pintar ::

Pri meni prevladujejo bazilika, timijan, rožmarin, origana se izogibam, ker mi ima potem vse preveč po pici okus :)
Lahko je biti prvi, če si edini!

Steinkauz ::

Vegeta, poper, čili, curry, bazilika, sladka paprika, sojina omaka, česen, javorjev sirup.

Vegeta paše povsod, na meso, čez pomfi namesto soli, čez jajce na oko namesto soli, v omlete, na ribe, vse! Vegeta je men űber alles :))

Citat:
Ali jedci in kuharji po svetu vegeto trenutno res uporabljajo tako množično, ni znano, saj velja za sintetični dodatek k jedem, ki v visoki gastronomiji ne šteje prav veliko.


Me prov boli kurac kam jo štejejo "gurmani". Res, da ima neki Ejev not, sam bmk. Huda je :)

whatever ::

Sladkor je začimba? Ker ga še nihče ni omenil.:)
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

ReBi ::

Gobe uradno niso začimba kajne?
Sicer pa najbolje, da skopiram:

- poper mleti, poper v zrnu
- lovorov list nekje ob morju)
- rožmarin (glej lovor:D)
- muškatni orešček, cel (ponavadi naberem v sparu)
- timijan (sveža)
- bazilika (sveža)
- origano
- majaron
- žafraniko
- čili
- ingver
- limonina trava
- rdeča paprika
- klinčki
- česen (ogromno)
- pekoči feferoni
- tabasco
- rdeča paprika v prahu

Poldi112 ::

>Poldi zdaj pa se povej kaj kej skuhas s temi zadevami, da bo dodana vrednost zacimb razjasnjena.

Indijsko - v glavnem sabji - to je neka priloga, navadno rižu. Edino kardamom je za lassi (jogurtov napitek, ki mu ravno kardamom da tisti specifičen okus). Točno kakšen okus ima pa lahko najbolj preiskusiš v LJ v Govindas. Tam sem se tudi učil kuhat. Pa Vegedrom ima tudi podobno.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

#000000 ::

ljuta papričica
hren
česen ali vložen čemaž
Sol v zmernih količinah drugač pa njen kitajski al japonski ekvivalent
poper v poljubnih količinah vedno pa v zrnju, da ga pač lahko poberem ven ker vsakemu ne paše da ga žge
bazilika sveža ali suha
lovor -fuck off- razn sveža (ravno zaklano) svinska pražena jetrca
curry na vso aviacijo
piment - malenkost v vse jedi kjer je zraven kralj živali
******** - velika skrivnost malih kuharskih mojstrov :))
pol kavne žličke vegete ali začinke v vsako jed zaleže kot božja mast

Ni dobra goveja župa ko ima okus po popru in soli, ampk dostkrat vidim v gostilni ko pride v nedeljo
pobič še zmer v pajca napravljen in naštupa župo s poprpm d je kr črna in pol švica ter si predstavla kak
džek je :)

Prjatu ::

Ojej, kdor ne zna skuhat brez vegete oz začinke samo en nasvet, zadevo se da jest tud po žlici in ne vem zakaj bi se nasploh zamujali s kuhanjem :D

Najhuje je, ko greš jest v kakšen pajzl in so zadeve polne ojačevalcev okusa, pa po možnosti še škroba.

Drugače pa, k vsaki jedi paše svoja začimba, seveda v zelo zmernih količinah, samo za izostritev okusa, ne pa da prevlada!

Uporabljam večinoma sveže začimbe, če le gre:
bazilika, navadna in grška
origano
koriander
peteršilj
majaron
timijan
rožmarin
čili, več vrst

potem pa suhe:
poper, par vrst
kumina
curry
muškatni orešček
čili, več vrst

sol

za bolj eksotične jedi pa seveda bolj eksotične začimbe, spet v zelo zmernih količinah

Pyr0Beast ::

Večina naštetih.

Sveže; Bazilika, rožmarin, peteršilj (d'oh), drobnjak, luštrek.

Bazilika in rožmarin morata biti _obvezno_ sveži za kakršnokoli aromo. Bazilika z velikimi listi je fuj in fej, ne diši pol toliko kot tista z manjšimi. Razlika je verjetno v sorti ali pa gnojenju. Pesto iz take pa je bolj kot ne zanič (preveč zelenja in premalo eteričnih olj).

Za posušene pa še kurkumo in papriko v prahu. Vegeta je bljak.

Mogoče se najde še kaj samo se trenutno ne spomnem.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

STASI ::


- tabasco (tudi tega porabim na tone oz. litre)

Hm. Potem moraš zamenjati zadevo z tole omakico .
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

gzibret ::

Kar se tiče vegete in raznih argo kock se strinjam z napisanim. Naredit dobro juho z uporabo vegete oz. ojačevalcev arome (Na-glutaminat, K-sorbat ipd..) sploh ni umetnost. Samo v tem primeru imajo vse jedi enak okus, pa najsi gre za musako, juho, omako za špagete, pasulj itd... Zame je umetnost narediti dobro stvar brez uporabe vegete in kock, z dobro izbranim redosledom začimb (ne uporabljajo se vse začimbe enako; ene je treba pražit, druge rabijo malo več olja, tretje se dodajajo čisto pri koncu kuhe itd...).

Podobno velja za meso.... Za dobro čorbo rabiš le dovolj "smelly" prekajenega mesa, vse ostalo pa je po želji, če pa daš še žličicu vegete, pa itak ne ne moreš faliti ;)

STASI - kje se to kupi v SLO?
Vse je za neki dobr!

gzibret ::

Poldi - kje v SLO se da kupiti garam mansalo in pa kakšno dobro curry mešanico?
Vse je za neki dobr!

BadB0y ::


mesanica zacimb (vegeta) - vecina ljudi ribe najraje natre s soljo in poprom, jaz pa raje uporabim vegeto, ki da ribi tak zanimiv okus. pase predvsem k fileju oslica in soma.

:) to pa zato ker so ti v vegeti dodani ojačevalci okusa :)


Jeronimo ::

Sicer nisem vsega bral ... vendar sem že nekaj časa navdušen nad pripravljenimi mešancami začimb podjetja NOMU - če se ne motim iz južne Afrike.
JURIŠ !!!
Preko vode do slobode!

STASI ::

gzibret:
Sem kupil online. Pri nas teh zadev mislim, da ne dobiš. Jest sem kupil na tejle strani.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vegeterjanski nasveti-recepti (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7313264 (3997) c3p0
»

Vok in stir-fry (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6716040 (13641) Brane22
»

Kebab omaka

Oddelek: Loža
3732338 (25545) ;-)
»

Kuharske knjige

Oddelek: Loža
212526 (2141) hot
»

Jetamova mala šola kuhanja

Oddelek: Loža
314772 (3861) Mercier

Več podobnih tem