» »

Marca 2009 nova serija ATI Radeonov?

Marca 2009 nova serija ATI Radeonov?

Slo-Tech - Po poročanju http://www.hardware-infos.com, nam AMD/ATI naveza pripravlja nova, v 40-nanometrskem proizvodnem procesu zgrajena GPU-ja, pod kodnim imenom poznana kot RV740 in RV790. Prvi inženirski primerki naj bi že bili zgrajeni in operativni, znane naj bi bile tudi nekatere specifikacije.

RV740, naslednik zdajšnjega RV730, naj bi se tako ponašal z 640 stream procesorji in 128-bitnim pomnilniškim vodilom, nekatere izvedenke naj bi bile na voljo celo v kombinaciji z najnovejšim GDDR5 pomnilnikom, medtem ko bi naj trenutni RV790 primerki bili opremljeni z enim gigabajtom 900 MHz GDDR5 pomnilnika, frekvenca čipa je glede na RV770 nespremenjena, povečalo pa naj bi se število stream procesorjev. Grafične kartice zgrajene okrog novih GPU-jev naj bi luč sveta ugledale marca letos.

61 komentarjev

«
1
2

DJ MartiNi ::

No moram rečt, da novih kartic niti nisem tako hitro pričakoval. Če pa bodo res že marca letos, potem pa super.
1:Phenom II X3 720BE/ASRock 970M Pro3/2x8GB G.Skill Aegis/Radeon HD2600XT
2:Athlon X2 BE-2300/Foxconn A7DA-S/2x2GB A-Data PC2-6400/Radeon HD3300

SmeskoSnezak ::

Ne samo super. Lahko rečemo, da se ATI trudi in sili naprej. Kar je odlična novica, price drop se lahko pričakuje za starejše kartice in prav tako pri nvidii, če bo hotela držati še kje konkurenco. Viva la ATI! ;P
@ Pusti soncu v srce... @

Jaka83 ::

Poleg tega pa je fino da grejo proti manjši porabi ... GDDR5, 40nm itd.

sch3ll3 ::

Poleg tega pa je fino da grejo proti manjši porabi ... GDDR5, 40nm itd.

LOL poraba se veča in ne manjša.

Jaka83 ::

Sch3ll3: Malo si poglej trg za notesnike, pa boš videl o čem govorim. Za enako zmogljivost porabijo novi čipi VELIKO manj.

The_hammer ::

A men se pa zdi, da je poraba tam tam... Ne kaj fejst povečala ali pa padla...
Morte pa primerjat laptop z laptopom itn.
Intel E6420@2950, 7900 gto, 2gb,seagate baracuda 160,Keyboard G11,
Mouse mx518,Mouse surface Razer eXactMat, Speed link Medusa 5.1,
Enermax liberty 500W

nekikr ::

Trg za prenosnike ni tako pomemben, tam močno prevladuje Intel. Tudi "gaming" prenosnikov se ne proda veliko, ker prenosniki pač niso temu primerni.

Sicer je pa za moje pojme čisto preveč "novih" kartic. V enem letu se zamenjajo tri serije s po 50 karticami. S tem da je razlika potem nekaj procentna. Če bi hotel biti v koraku s časom bi moral biti najmanj Šrot :)

dzinks63 ::

Drugače pa tudi nvidia ne sedi križem rok, pripravlja se GT212 v Q2 09. Bo prav tako zelo zanimiva zadeva. Fizično bo chip manjši, poraba in gretje prav tako, zmogljivosti pa znajo biti zelo dobre in če bo pri vsem tem še cena primerna, bo to prav tako prava stvar. Borba med velikanoma se bo nadaljevala, profitirali bomo pa spet mi, še več zmogljivosti za enako ali celo za manjšo ceno.

neocodex2 ::

Heh, že? Je bil že cajt da so kaj novega nardil.

zee ::

Hmnja...pohvale ATIju. Glede Nvidije pa je nagradno vprasanje, ce bodo njihove graficne kartice spet imele defektne cipe (manjse sicer, vendar vseeno defektne).
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

nocutius ::

zee, kolikor vem tisto ne velja za gtx200 serijo

Mr.B ::

http://www.theinquirer.net/inquirer/new...
NV: ima defekten Grafične čipe, in čipsete za prenosnike, šele letos so kao nedefektni čipseti za prenosnike prišli ven...

http://vr-zone.com/articles/nvidia-s-so...

OStalo so grafike, samo šrinkane, in prelepljene , kao nove.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

FireSnake ::

Trg za prenosnike ni tako pomemben, tam močno prevladuje Intel.


No, tale je pa fejst v temo. Zakaj mislis, da se AMD ako trudi, da bi mu ratalo na podrocju "mobilnih" cipov? Tu je veliko denarja. Nedolgo nazaj se je prodalo vec prenosnikov, kot namiznih. Ti pa trobis, da ta trg ni pomemben.


No, ce AMDju res rata to izdat ze marca, se lahko samo smejimo, saj bomo starejse kartice dobili napol zastonj. A imam obcutek, da bodo kartice, ki bodo imele 40nm cipe zelo privlacne... in prvic bi graficni cipi po proizvodnem procesu prednjacili pred CPUji :D
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: FireSnake ()

Prospekt ::

"LOL poraba se veča in ne manjša."

Proizvodnji proces se počasi manjša, zmogljivost hitro narašča, poraba pa do pred kratkim sploh nobenega ni zanimala dokler ni prišlo do tega da so računalniki kar naenkrat potrebovali +500W napajalnike. Enako velja za CPUje.
edit:slovnica :(

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Prospekt ()

FireSnake ::

Ko se proizvoddni proces manjsa, pac oni bolj "navijajo". Zaradi konkurence so sli do meje in se dlje (zunanji konektorji za napajanje).

catal: se strinjam!
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

sch3ll3 ::

Sch3ll3: Malo si poglej trg za notesnike, pa boš videl o čem govorim. Za enako zmogljivost porabijo novi čipi VELIKO manj.

Novica ne govori o grafičnih za prenosnike. Ne vem od kod si to staknil.

Jaka83 ::

Sch3ll3: Tudi če ne govori o prenosnikih, je poraba na en nihaj manjša, kot je bila prej. Se pravi opraviš več v enakem času oziroma imaš manjšo porabo za enako količino procesiranih podatkov. Še kaj ni jasno?

nekikr ::

FireSnake - malo narobe si me razumel. S tistim sem mislil na to, da je trg prenosnikov povečini opremljen z Intel grafikami, ki so predvsem poceni. Dejstvo je, da v prenosniku praviloma ne rabiš zmogljive grafične kartice, ker je sama zmogljivost še vedno "pogojena" s porabo energije. Ne vidim torej nekega smisla, da bi Nvidia oz. ATI vložila ogromno truda in financ v izum tople vode. Bolj smiselna se mi zdi zadnja iniciativa, kjer imajo nekateri prenosniki dve grafični kartici. Eno za zahtevne zadeve, ki deluje kadar je prenosnik priključen na omrežje in drugo (ki je Intelova) kadar prenosnik deluje na baterije. Mislim, da je tu več opcij, kot pa izumljanje tople vode in konkurirati nekomu, ki obvladuje trg z zelo dobrimi izdelki (glede na ceno). Me sedaj razumeš, kaj sem mislil s tem?

Jaka83 ::

Pa vendar so vsi PRO modeli notebookov opremljeni ali s Quadro ali FireGL grafiko. About that...

Prospekt ::

Glede PRO prenosnikov: če že izkoriščaš quadro/firegl najbrž ne sediš nekje zunaj na kavi brez štroma. Zato ti najbrž ni problem poraba na takem računalniku.

EDIT: Če pogledate low-end grafe sploh od atija lahko vidite, da veliko dajo na porabo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Prospekt ()

Jaka83 ::

catal, komentar je letel na izjavo, da imajo prenosniki itak samo intel grafične. Jaz uporabljam prenosnik z ATI HD 3650 (HP EliteBook 8530p - T9400, 4GB RAM,...) in baterija zdrži štiri ure brez problema. Če bi imel pa še novejšo grafično kartico in namesto DDR2 sistemskega pomnilnika lepo DDR3, bi pa še kakšne pol ure dodal k avtonomiji.

Tako izjavo lahko da samo nekdo, ki še ni delal z notesnikom.

Buggy ::

Se samo meni zdi da v novici ni govora o graficnih cipih za prenosnike...

sch3ll3 ::

Sch3ll3: Tudi če ne govori o prenosnikih, je poraba na en nihaj manjša, kot je bila prej. Se pravi opraviš več v enakem času oziroma imaš manjšo porabo za enako količino procesiranih podatkov. Še kaj ni jasno?

Aha tak bi se rad zdej izvleku, tebi očitno ni jasno. PORABA BO VEČJA ! Tako kot je to že v navadi, nova generacija več žre, valjda tudi več zmore.

carot ::

Poraba se manjsa za enako zmogljivost, toda graficne kartice so zmeraj bolj pozresne elektrike, ce bo slo tako naprej, bodo nekoc rabile po kilovat elektrike.

MrDelight ::

Ali imate težave z razumevanjem moje novice? Ker vaši komentarji so totalen off-topic... 8-O

RC14 ::

Sicer razveseljiva novica, da bo zgrajen v 40nm tehnologiji, super (seveda če to drži),manjše gretje, drugače pa razen malenkost povečano število stream procesorjev bo hitrost GPUja in hitrost rama ostalo nespremenjeno, torej neke vidne pohitritve v primerjavi z 4870 ni za pričakovati.
Upam, da bo ta HD 5870 (če se bo tako imenoval) vsaj v rangu gtx 285, v kar pa DVOMIM.

Lp
:4770K@4.5GHz @ BeQuiet!Dark Rock Pro2; MSI Z87 GD65 Gaming; 16GB RAM:
::GTX 1060 6GB; SSD Samsung 840 EVO 250GB; SEAGATE 3TB+3TB+1TB; LG 27"IPS::
:::: XFX 850W Black Edition; X-Fi Titanium; Fractal Design ARC R2 ::::

nekikr ::

Jaka83: Od kdaj ima beseda "povečini" enak pomen kot "vsi" ? Prosim razloži, ker mislim, da sem ali zaspal kakšno uro pri slovenščini ali pa ti nimaš razjasnjene osnovne slovnice. Kot drugo, tvoja HD3650 ni neka gaming grafična o katerih naj bi bil govor v novici, tako da je logično da zdrži nekaj ur laptop, saj ni ne vem kaj požrešna. Če bi imel Intel grafiko, bi imel enako korist od nje, pa mogoče bi še kakšno minuto dlje zdržal prenosnik (ob nižji ceni le-tega, ker je Intel grafika cenejša kot Nvidia/ATI).

carot: Res je. Prav tako je res, da ob vsaki generaciji trobijo na veliki zvon, kako malo da pokuri, kako bolj varčna je od neke primerljive...a pred leti sem imel v računalniku 300W napajalnik, sedaj imam pa HD4870 1GB, ki porabi za eno nuklearko energije...

Buggy ::

Jaz sem pa ravno hotel zamenjati Ati 3870 z 4870. Bom se malo pocakal...

BioTech ::

Brezveze da vsake 2 meseca nova kartica višjega razreda, naj raje naredijo več izboljšav in enkrat na leto izdajo kartico, ki bo res mnogo boljša od predhodnice.
sori bula!

Mr.B ::

To boš moral za NV reči, ne za ATI-ja, nv samo doda števiko, kao nova generacija
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Jaka83 ::

Sch3ll3: Tudi če ne govori o prenosnikih, je poraba na en nihaj manjša, kot je bila prej. Se pravi opraviš več v enakem času oziroma imaš manjšo porabo za enako količino procesiranih podatkov. Še kaj ni jasno?

Aha tak bi se rad zdej izvleku, tebi očitno ni jasno. PORABA BO VEČJA ! Tako kot je to že v navadi, nova generacija več žre, valjda tudi več zmore.


Zato danes baterije v prenosnikih zdržijo 3× dlje kot so dve leti nazaj? Don't answer that, it's what we call a rhetorical question. Najbrž mi ni potrebno poudarjat, da se razvoj baterij ni kaj dosti premaknil v dveh letih, se je pa čipovje premaknilo na izboljšane procese in ravno to ATI tudi v tem primeru potrjuje. Po tvoji teoriji bi jaz zdajle poleg mojega notesnika rabil nuklearko.

Dr_M ::

To boš moral za NV reči, ne za ATI-ja, nv samo doda števiko, kao nova generacija


Provzaprov za oba velja enako.

G8x in G9x sta iste generacije, pravtako RV6x0 in RV7x0.
Je pa nvidia res nardila en rahel kiks, da je najprej oznacila G92 z 8800GT/S, potem pa se z 9800GT/X. Sicer je biu GPU enak, so bile pa druge izboljsave.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

M-XXXX ::

G8x in G9x sta iste generacije, pravtako RV6x0 in RV7x0.

Boš rekel da 100% povišanje zmogljivosti pri atiju (3870 vs 4870) enako kot naprimer 8800GT in 9800GT?

Dr_M ::

Ne razumes. Nova generacija bo DX11.
Ostalo sm razlozil spodi.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

Markoff ::

V normalnih okoliščinah bi bil prav vesel, ker pa sem ravno včeraj dobil 4850 iz mimovrste, pa jih lahko samo kolnem...GRRRRRR!
Antifašizem je danes poslednje pribežališče ničvredneža, je ideologija ničesar
in neizprosen boj proti neobstoječemu sovražniku - v zameno za državni denar
in neprofitno najemno stanovanje v središču Ljubljane. -- Tomaž Štih, 2021

BioTech ::

Boš rekel da 100% povišanje zmogljivosti pri atiju (3870 vs 4870) enako kot naprimer 8800GT in 9800GT?

100%? kvečjemu 30%
sori bula!

M-XXXX ::

Boš rekel da 100% povišanje zmogljivosti pri atiju (3870 vs 4870) enako kot naprimer 8800GT in 9800GT?

100%? kvečjemu 30%


Prej 130%+

http://www.oc-lab2.com/forum/viewtopic.... Veselo branje in razširjanje obzorij...

Mr.B ::

?
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

PaX_MaN ::


Zato danes baterije v prenosnikih zdržijo 3× dlje kot so dve leti nazaj?

Ne, tolikokrat dlje zdržijo baterije v netbookih, ki jih pred dvemi leti sploh še ni bilo.

Najbrž mi ni potrebno poudarjat, da se razvoj baterij ni kaj dosti premaknil v dveh letih, se je pa čipovje premaknilo na izboljšane procese in ravno to ATI tudi v tem primeru potrjuje.

Procesi, ja, samo kaj, ko so to še vedno samo prepakirane različice namiznih izvedenk. Kar poglej si blamažo z 945-tko.

Po tvoji teoriji bi jaz zdajle poleg mojega notesnika rabil nuklearko.

Saj jo imaš. Krško, to.

patrickas ::

RC14
to bo serija 49xx
58xx serija naj bi prišla ven čez kakšno leto

Saladin ::

z 128-bitnim pomnilniškim vodilom

Mar to samo mene moti?
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Relanium ::

Ja, in ko bo to generacijo nasledila še novejša bom js še zmer igral tazadnje igre, ki bojo pršle ven na Xboxu 360, ki sem ga kupil lani. Za dosti manjšo ceno.
(ok, če odmislim druge stvari, ki niso povezane z igrami)

DOOM_er ::

Wau ti si tak car. A se te lohk dotaknem
Robots will steal your job. But that's OK

Relanium ::

Ne, 1€ mi morš prej dat :D

I mean.... pred parmi leti sm kupu GeForce 6600GT za okrog 50 jurjev ko je vn pršla. Zdaj jo mam pa že neki cajta še sam za desktop vglavnem ker pač ni več dost močna da bi še kej delalo bolj zahtevnega.
Stran metanje denarja!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

jest10 ::

z 128-bitnim pomnilniškim vodilom

Mar to samo mene moti?

Če bo dovolj visoka frekvenca rama, ne bo nobenih ovir.

Saladin ::

z 128-bitnim pomnilniškim vodilom

Mar to samo mene moti?

Če bo dovolj visoka frekvenca rama, ne bo nobenih ovir.


In zakaj ne bi bilo oboje?

Naj naredijo über-kartice za petičneže, ki jih bom lahko čez pol leta kupil po pošteni ceni.

Potem bi vsaj imel namensko high-end kartico z vsemi cukrčki in dolgoročno uporabnostjo - ne pa zgolj trenuten mid-range kompromis.
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

jest10 ::

z 128-bitnim pomnilniškim vodilom

Mar to samo mene moti?

Če bo dovolj visoka frekvenca rama, ne bo nobenih ovir.


In zakaj ne bi bilo oboje?

Naj naredijo über-kartice za petičneže, ki jih bom lahko čez pol leta kupil po pošteni ceni.

Potem bi vsaj imel namensko high-end kartico z vsemi cukrčki in dolgoročno uporabnostjo - ne pa zgolj trenuten mid-range kompromis.

Če nisi dobro prebral novice, boš imel 2 seriji kartic. Eno iz srednjega razreda, ki se bo kosala s trenutnim HD 4830 in eno HI-END kartico

Saladin ::

High-End grafa brez 256-bitnega vodila zame ni high-end grafična.

Ampak OK - zaradi krize jim odpustim (za sedaj).
Dobro je kar nosi največ svobodne koristi/najmanj bolečine čim več sentientom
na najhitrejši, najvarnejši in najbolj moralen način za najdaljše obdobje.
"Utilitarianizem po Saladinovo"

Dr_M ::

Sej to ne bo High End... Se 1x si preberi novico.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Radeon HD 4000 v številkah

Oddelek: Novice / Grafične kartice
396249 (2173) Blinder
»

AMD izdal Radeon HD 4890

Oddelek: Novice / Grafične kartice
264124 (2706) M-XXXX
»

Prvi 40 nm čip iz ATija - RV740

Oddelek: Novice / Grafične kartice
153969 (3088) PrimozR
»

Marca 2009 nova serija ATI Radeonov? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
617851 (5860) Mr.B
»

AMD bo razširil 4800 družino

Oddelek: Novice / Grafične kartice
184305 (3478) OChack

Več podobnih tem