» »

Blu-Rayi cenejši, a nepriljubljeni

Blu-Rayi cenejši, a nepriljubljeni

X-Bit Labs - Predvajalniki Blu-Ray se nezaustavljivo cenijo in postajajo dostopni tudi povprečnemu uporabniku, ugotavljajo na X-Bit Labs. Tako smo dočakali trenutek, ko se spustili pod mejo 150 dolarjev, četudi so še pred dvema letoma stali desetkrat toliko. Wal-Mart bo za praznične nakupe ponujal Magnavox MB500MG9 za 128 dolarjev, že sedaj pa je podobne modele mogoče dobiti za slabih deset dolarjev več. To so seveda oskubljeni modeli brez internetne povezljivosti in HDMI-kablov, a za takšno ceno več ne moremo pričakovati.

Kljub padajočim cenam pa Sony priznava, da prodaja samostojnih Blu-Ray predvajalnikov ne gre po željah. Od načrtovanih petih milijonov enot jih bo po vsej verjetnosti letos prodal le 4,5, kar je še vedno soliden rezultat. Glavni razlog za tak položaj so poleg dežurnega krivca finančnega krča cene filmov, ki so v Blu-Ray formatu nerazumno dražji od DVD-jev. Sony pravi, da razume studije, vendar kljub temu upa na nižanje cen, ki bi vzpodbudilo prodajo predvajalnikov in širjenje standarda, ki kani nadomestiti DVD-je.

53 komentarjev

«
1
2

Brane2 ::

Ne štekam. Po eni strani pravijo, da so cene filmov na Blueray ploščkih nerazumno visoke, po drugi pa pravijo, da razumejo studije.

Kaj je sedaj- eno ali drugo ?
On the journey of life, I chose the psycho path.

BigWhale ::

Ja. Oboje. Jest tud pravim, da so nekatere cene SW nerazumno visoke ampak vseen razumem proizvajalce cemu take cene. Sej to ni nic tacga.

T-h-o-r ::

a ti bluray playerji lahko potem berejo samo blue ray diske, ali lahko dvdje in ostalo tudi?? ker 150$ res ni veliko
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

Relanium ::

Ja pomoje morjo brat vse za nazaj do CDja, ker drugače je brezveze kej kupovat za povprečneža.

USS Liberty ::

vsi blu ray playerji so tudi DVD playerji, to pomeni, da berejo tudi DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW... berejo seveda tudi CD-ROM, CD-R, CD-RW...
http://en.wikipedia.org/wiki/USS_Liberty_%28AGTR-5%29

Frgazor ::

Raznim medijem je itak odklenkalo. Prej ko se bojo sprijaznili, ceneje bo za njih.

WarpedGone ::

BR enota: 130 EUR
BR nosilec: ??? EUR
16GB USB flash: 28 EUR
32GB USB flash: 78 EUR
64GB USB flash: 200 EUR
USB dela praktično povsod, BR praktično še nikjer.

Ko so prišli CDji, je bla alternativa 1,44MB disketa - izbira je bla nobrainer.
DVDji so naspram CDjem že en drek profita. CDji še vedno živijo.
BR ne bo doživel niti približno takšnega uspeha kot ga je doživel DVD.

SSDji ga bojo prehiteli po desni in levi hkrati. Kvečjemu bojo BRje furale uradne izdaje filmov dokler se jim ne premakne kolešček v glavi in začno furat online distribucijo.
Zbogom in hvala za vse ribe

Zgodovina sprememb…

KandazaR ::

BR je prišel prepozno da bi se množično prijel. Prihodnost je v tako kot je že predhodnik rekel v online distribuciji. Zanimivo je tudi da naslednji sony-ev PS nebo imel več vgrajene optične enote.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: KandazaR ()

roCkY ::

Seveda ne saj je treba 2 škatli prodat, če ju bo seveda kdo kupil...
PS3 nebi dosegel niti pol toliko "uspeha" (prodaje), če nebi vrtel BD medijev.

Izi ::

Blu-ray je za shranjevanje podatkov popolnoma nezanimiv, kot je bilo že ugotovljeno.
Je pa v redu zadeva za filme.
Problem ni v predvajalnikih, ki so že dokaj poceni, problem je, da so filmi hudo predragi.
En film na Blu-Ray plošči je 30 € :O
Na DVD-jih imajo filmi močno različne cene glede na starost filma in sicer jih najdemo od 3 € pa vse do 17 €, povprečno pa so okoli 7 €

Cena Blu-Ray filmom se mora najmanj prepoloviti, če mislijo, da jih bo kdo kupoval. 15 € bi bila še vedno visoka cena, ampak eno ali dve uspešnici na leto bi si pa že lahko nabavil brez da bi se čutil preveč nategnjenega.

30 € za en film pa je tudi za bogati zahod z mesečnimi plačami nad 3000 € odločno preveč.
In tukaj studijev nihče ne more razumeti, pa četudi nekateri govorijo drugače. To je enako, kot če bi se Volkswagen odločil prodajati svoje Golfe za ceno 90.000 Eurov.

kmetek ::

lol 3000€ pa jokajo za 30€. Kaj pa Slovenec z 600€ plače?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmetek ()

Tody ::

Poprečno normalno osveščen človek si potegne zadevo iz neta enkrat gleda in zbriše :) Če si paš Blueray collector je pač to tvoj problem :D

D0M3N ::

Problem je ker se tudi HDD cenijo.
Za shranjevanje podatkov bojo odpadli. Danes dobiš 1TB za dobrih 100€ tj. 1gb=0,1€
BR SL bi bil 2,5€ (25 gb)
BR DL bi bil 5€ (50 gb)
Zdaj da ne govorimo o praktičnosti diska al pa BR. pa o tem koliko stane predvajalnik in kaj šele snemalnik.
Xeon E5450| 8gb ddr2|
R9 270| P5QL-PRO| WD-750gb|

WhiteAngel ::

Pomoje se bo BR kar lepo prijel, ko ne bo več poporodnih krčev. Konec koncev imamo HD kamere, katerih posnetkov ne moreš shraniti na DVD brez izgube kvalitete. DVD je namreč po definiciji PAL.

Lahko bi jih shranil na SSD, HDD ali podobno, ampak je to bistveno dražje za izdelavo in včasih manj varno od BR-ja (SSD, HDD itd. vsebuje zbrisljive pomnilniške celice, BR je zapečen kos plastike!).

Če primerjamo kvaliteto posnetkov med BR in DVD, je prva HD in je bistveno boljša. Tako da BR all the way - seveda, ko bodo cene identične DVD-ju.

simnov ::

ko bo en blu-ray medij 25gb pod 5€ Prazen seveda kupim pekača in prazne medije.

x45 ::

zadeve so predrage mediji in naprava predvsem.

mtosev ::

amazon: ~19eur en bluray film.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

trdoreh ::

Par dni nazaj sem naročil 7 Blu-ray filmov, v povprečju sem plačal 15€ za enega. Amazon je kar drag, ima kako dobro akcijo, to pa je tudi vse. Še dobro, da obstajajo strani, ki ponujajo Blu-ray filme za 10-12€. Malo je treba pobrskat in stvar je takoj dosti cenejša. Je pa res, da so Blu-ray filmi v BB po 30€, kar je definitivno preveč, pa da ne govorimo o rabljenih filmih, ki se na bolhi prodajajo po 25€:O.

vasquez ::

Pomoje se bo BR kar lepo prijel, ko ne bo več poporodnih krčev. Konec koncev imamo HD kamere, katerih posnetkov ne moreš shraniti na DVD brez izgube kvalitete. DVD je namreč po definiciji PAL.


Ne bo čisto držalo. Na DVD lahko spraviš tudi BR format (seveda ustrezno manj), ki ga potem BR player brez težav predvaja v HD kvaliteti.

Gregor P ::

khm torej na oba medija lahko spraviš enke in ničke, na enega izmed njiju pač več;)
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Bistri007 ::

Čez kako leto se bo razmerje v korist (zunanjih) HDD še povečalo. Preprosto si kupiš 2TB disk in je zadosti velik za kar nekaj HD vsebine (posnete npr. s satelita ali, če hočeš BD). Za prenašat pa je tudi veliko bolj praktičen prenosni HDD ali 160GB iPod.

Frizbi-net je stvar preteklosti. Še posebej za tiste, ki imajo 20/20 optiko doma in se na domači kompjuter povežejo od koderkoli in si prekopirajo datoteke preko mreže.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

nejcek74 ::

Mah ja, jaz bi ga rabu za kopije podatkov delat, se mi res ne da 400 cd-jev al pa 30 dvd-jev na teden zapečt, samo so nosilic še čist predragi. Ni isto, samo zaenkrat ruknem stare diske, ki sem jih zmetal iz NAS-a ven v računalnik pa gre, hitreje in enostavneje.

Bistri007 ::

Priznam, za tedenski/mesečni backup je optični disk zelo primeren (HDD lahko crkne, optičnemu mediju shranjenem na suhem in hladnem se nima kaj zgoditi). Dnevno pa je najboljši backup na drug disk.

Ampak glede na to, kakšne so cene 15GB BD medijev, da ne govorim od 30GB DL BD medijih, se na veliko peči na BD ziher ne splača. Še danes so cene DL DVD previsoke.
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

Gregor P ::

... še malo pa bo treba skladišče najet za vse domače "backup" strežnike he he
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Izi ::

Par dni nazaj sem naročil 7 Blu-ray filmov, v povprečju sem plačal 15€ za enega.

Torej sem po krivici obtožil filmske studie. Izgleda so krivi spet naši pohlepni trgovci, ker prodajajo zadeve kar 100% dražje kot naj bi bila trenutna cena za trgovine.

Tiskanje filmske plošče verjetno ne stane več kot 2 €, filmski studio verjetno dobi kakšnih 8 €, naš trgovec pa si brez slabe vesti zaračuna 20 € in tako smo na 30 € >:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Izi ()

Utk ::

Ne ne, big bang ima približno 2% provizije. Me je nekdo prepričeval prejšni teden.

squngy ::

Ja za kakšno 50' plazmo ma verjetno res :D

@Bistri007
A ti si to šu HD-DVDje nabavlat al majo BDji po tanovem 15GB na plast?

Kolkor jaz vem nej bi BD mel 25GB na plast, če pa si kupoval HD-DVDje ti pa čist verjamem da se ti ne splača (predvsem zato ker so opustili podporo za njih...)

ender ::

Priznam, za tedenski/mesečni backup je optični disk zelo primeren (HDD lahko crkne, optičnemu mediju shranjenem na suhem in hladnem se nima kaj zgoditi). Dnevno pa je najboljši backup na drug disk.
Optični mediji niso preveč varna shramba, ker je kvaliteta medija precejšnja loterija. Morda bo posnet medij zdržal leta, prepogosto se pa zgodi, da zgnije že po nekaj mesecih.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.

neres ::

Jaz mislim da se Blu-ray ne bo nikoli tako razširil kot sta se CD in DVD, vsaj ne kot zapisljiv medij. Edino v videotekah in 'fizičnih' trgovinah se bo počasi uveljavil kot standard (za -ravno tako standardno- HD vsebino).
Ker dandanes se že večinoma prenaša podatke preko USB diskov, mreže, vedno hitrejšega interneta... to je dosti lažje, hitrejše in bolj zanesljivo kot snemanje na neke krhke ploščke.

opeter ::

Ko so prišli CDji, je bla alternativa 1,44MB disketa - izbira je bla nobrainer.


Kaj pa Zip-drive, Jazz-drive, SyQuestovi pogoni, LS-120/A:Drive, ORB-pogoni itn.?
Takrat pa je bilo resnično ogromne alternative, vsaj kar se tiče magnetnih medijeh.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

WhiteAngel:
Pomoje se bo BR kar lepo prijel, ko ne bo več poporodnih krčev. Konec koncev imamo HD kamere, katerih posnetkov ne moreš shraniti na DVD brez izgube kvalitete. DVD je namreč po definiciji PAL.

Heh, kje ti živiš ?
Vse moderne HD kamere snemajo na flash. Pa ene na hard disk, ampak za SSD si že čul upam.

In ja, mogoče se najde kaki "ekzot", katerega dizajner je prespal zadnje desetletje in snema na kaki vrteči se plošček, ampak to je tak, kot če bi se dandanes prevažal z vpreženo živaljo. Da se in tudi se počne, ampak saj veš ... ;)

Bistri007:
Še danes so cene DL DVD previsoke.

To jaz tudi mislil, potem pa sem v trgovini videl, da ni res.
Cena DL medija je 2x cena navadnega. (razen kakih izjem in predpredpredlanskih zalog)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

simnov ::

Ko bo tole http://www.akcija.si/izdelek/61003/BD-R... bo pa že cenejše od dvoplastnih dvdjev.



Tole http://www.cdtisk.si/catalog/product_in... mi pa sploh ni jasno , da 10 medijev stane 10€ pa tudi dvdji so nekam poceni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: simnov ()

dba ::

Ne ne, big bang ima približno 2% provizije. Me je nekdo prepričeval prejšni teden.



Itak; Zato Corsair 8gb usb ključek v Comtronu stane 17€, v BB pa so ga ravno znižali (!) na 27,99€... In potem živoratijo z tistimi 2 % :D

techfreak :) ::

WhiteAngel:
Heh, kje ti živiš ?
Vse moderne HD kamere snemajo na flash. Pa ene na hard disk, ampak za SSD si že čul upam.

In ja, mogoče se najde kaki "ekzot", katerega dizajner je prespal zadnje desetletje in snema na kaki vrteči se plošček, ampak to je tak, kot če bi se dandanes prevažal z vpreženo živaljo. Da se in tudi se počne, ampak saj veš ... ;)

In po kateri definiciji HDD nima vrtečega ploščka (razen SSD)?

mtosev ::

Par dni nazaj sem naročil 7 Blu-ray filmov, v povprečju sem plačal 15€ za enega. Amazon je kar drag, ima kako dobro akcijo, to pa je tudi vse. Še dobro, da obstajajo strani, ki ponujajo Blu-ray filme za 10-12€. Malo je treba pobrskat in stvar je takoj dosti cenejša. Je pa res, da so Blu-ray filmi v BB po 30€, kar je definitivno preveč, pa da ne govorimo o rabljenih filmih, ki se na bolhi prodajajo po 25€:O.

BB max 10 bluray filmov.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Phoebus ::

Tudi DVDji so bili na začetku enostavno predragi...in so bile enote eksotične in so jih imeli samo največji geeki.
Moj prvi DVD player (za gledat filme) je stal 50.000SIT in je bil super ponudba- v bistvu je bil tako poceni da sem ga isti trenutek kupil. N let nazaj. Tudi v računalnikih nekaj let ni bilo niti za sanjat da boš imel DVD player, kaj šele pečko. Če se spomnemo nazaj je bilo enako pri CDjih; vsi sojim govorili da bodo kot računalniški zapisljiv medij umrli, ker pečka stane preveč, mediji pa sploh 3 much (1500 sit za 1 CD, anyone? 150.000 SIT za CD pečko- seveda le na scsi vodilu, na ide jih ni bilo?)

Ko so tajvanci in kitajci osvojili tehnologijo so postale cene normalne...in ne vidim razloga zakaj nebi bilo enako tu. DVD stane manj kot euro, nanj daš film iz videokamere (2 kopiji) in tako izprazneš kartico. Vsakih nekaj mesecev narediš backup in hraniš zadnja dva. Ko bo (in seveda BO) BR pod euro spoh ni kaj razmišljat.

Ceneje in bolj sigurno od diskov (ko tako zagovarjate diske; sploh nebi o tem kolikokrat so me klicali "da so imeli vse fotke na zunanjem disku ki je umrl, a lahko rešiš".Enako veljaza flash ključke...so šle diplomske in podobne reči.

Seveda ostane še RAID...koliko povprečnih janezev, ki bi si postavljali raid NAS pa poznate? In ki potem iz tega NASa gledajo fotke in filme na TVju? Pa smo tam.

MrStein ::

DejanL15, vrteči se plastični plošček. V redu zdaj ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

opeter ::

Phoebus, jaz se spominjam, ko je Philipsov CD-ROM pogon stal 4000 DEM. Pozneje so cenejšo inačico lansirali v njihovi konzoli Philips CD-I. Tukaj pa je en zanimiv test, ko so DVD-pekači stali še cca. 1500 DEM: klik (artikel iz leta 2002).
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

roCkY ::

Sedaj je pa industrija panična, ker nočemo BD pekačev pograbit po 250-300€...

simnov ::

Ko bo tole http://www.akcija.si/izdelek/61003/BD-R... bo pa že cenejše od dvoplastnih dvdjev.



Tole http://www.cdtisk.si/catalog/product_in... mi pa sploh ni jasno , da 10 medijev stane 10€ pa tudi dvdji so nekam poceni.



Ja z sem jih vprašal če je res takšna cena in je 10 blu-rayev stane 9,90€ to je neverjetno poceni.

Bistri007 ::

BD-R, če stane pod 3-4€/25GB je konkurenčen s trdimi diski.

http://www.enaa.com/oddelki/racunalnist...
1.5TB HDD stane 160€, tj. 60x25GB.
25GB placa na tem HDDju torej stane 2.66€.

Ni torej za offloading vsebine, za katero ni več placa na disku, kot je bilo v časih CD/DVDjev, ampak za arhiviranje podatkov je pa več kot priročno.
V WinRAR izbereš non-solid arhiviranje in 10% recovery record. V tem primeru ne bi smelo biti straha če se kakšen sektor sem pa tja pokvari 8-)
Največja napaka desetletja je bila narejena 4. novembra 2008
Oni so goljufali in Alah je goljufal, Alah je najboljši prevarant. (Koran 3:54)
Citiraj svetega očeta Benedikta XVI. in postani "persona rudis"...

simnov ::

Trenutno je Blu-ray najcenejši na Gb (uh kar 250gb za 9,90€) Komaj čakam,da vse dvdje prenesem na Blurayčke.

squngy ::

Jah sam to more bit neka fora, drgač pa komi čakam da bodo povsod tolk, pa da bodo pečke stale tolk kot zdej DVD (no manj tud nebi škodlo :P)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: squngy ()

MrStein ::

Tista cena 1 EUR na komad je ali napaka ali kaka izredna akcja. Normalne cene so tam od 6 EUR na kos dalje. Geizhals najde najcenejšega za 5,60 EUR, nato naslednji takoj 6 EUR in počasi navzgor 7-9 EUR je neko povprečje.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

simnov ::

je meni so sporočili žal je prišlo do napake in je sedaj 50€ namesto 10€ jaz pa sem naročil že 3 tortice sedaj sem pa 2 odpovedal. Pa zato sem si pekača naročil.

MrStein ::

Si že slišal rek "Too good to be true" ? ;)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

T-h-o-r ::

a lahko kdo razloži, zakaj v big bangu 10 dvoslojnih dvdjev pride 35€???8-O
Why have a civilization anymore
if we no longer are interested in being civilized?

opeter ::

Je to poceni, ali predrago?
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

MrStein ::

Malo drago je.
Normalna cena je nekje 1 EUR na ploščko.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zaton optičnih medijev (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
558127 (6388) ABX
»

Prodaja Blu-rayev zrasla, DVD-ji daleč spredaj

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
425736 (3221) Mr.B
»

Kam so šli vsi Blu-Rayi? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
549400 (7017) kuglvinkl
»

HD-DVD je mrtev - Tokrat uradno

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
436620 (3679) Invictus
»

Blu-ray Samsungov predvajalnik v Evropi in TDK-jev 200 GB medij

Oddelek: Novice / Optične enote / mediji
174383 (3705) Matevžk

Več podobnih tem