» »

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

Nov zakon o piratsvu v Sloveniji

««
6 / 16
»»

BigWhale ::

Ali zakon sploh dopušča, da imetnik avtorskega dela, ki ni njegov lastnik in ki s strani lastnika ni pooblaščen, prodaja/poklanja kakršnokoli drugačno licenco od originalne lastnikove licence?


To pade v isto kategorijo, kot ce jaz tebi posodim sosedov avto.... ;)

AmokRun ::

Se pravi, če jaz kupim film na dvd-ju, ga lahko gledam samo jaz.
Če skupaj s familijo v dnevni pogledam ta film, smo pirati.;((

imagodei ::

Ja, če se cela familija skup dobi, skupaj z razširitvami ala tašča, tast, svaki in podobno, potem ste že prava gusarska posadka.
- Hoc est qui sumus -

Senitel ::

Pa pismo no... Če ti to gledaš doma s familijo to ni javno predvajanje... Če greš na kongresca in projeciraš film na eno ogromno platno je to javno predvajanje.
Če ti spustiš 10 neznancev v svojo dnevno sobo in si pogledate film to verjetno še vedno ne bo padlo pod javno predvajanje. Če pa pobiraš vstopnino za vstop v tvojo dnevno sobo...

AmokRun ::

Saj pri P2P ne gre za javno predvajanje.

strictom ::

Pri videorekorderju si narediš posnetek samo za svojo uporabo (če ne, si že pirat)

Potem pa hitro narest en FTP kjer bo samo admin pirat mi bomo pa čist legalno dljali muzko. Bejž, bejž.
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

Senitel ::

Saj pri P2P ne gre za javno predvajanje.

Ne, gre pa za reproduciranje! Nekdo je kupil en film, torej obstaja za ta film ena licenca, ampak se preko P2P ta isti film nekako magično pojavi v 10000 kopijah.
Jaz kupim od tebe recimo avto za 50000€, potem pa s pomočjo neke vesoljske tehnologije te avte repliciram in jih naprej posojam/prodajam za 0€. Sem naredil kaj narobe?
Edina razlika je, da obstaja tehnologija, s katero se to da počet s filmi/software-om, ne obstaja pa še tehnologija, da bi se to dalo počet s hardware-om.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

Tear_DR0P ::

In še vedno ne vem, kakšna je FOSS alternativa AutoCadu.

BRL CAD

če ne znaš v google napisat open source CAD, ti to še ne daje pravice do piratiziranja, če nimaš pojma koliko stane razvoj ene CAD aplikacije, ti to ne da pravice do piratiziranja,če nisi sposoben sam napisat CAD softvera, ti to ne da pravice do piratiziranja.
Obstajao pa ljudje, ki so zmožni plačati kopico programerjev za ravoj CAD softvera (za vsakim knofom v AutoCADu je precejšnje število ur dela neke osebe) in ti ljudje so celo tako dobri da ti v zameno za neko plačilo dovolijo uporabljati ta CAD softver - ti pa praviš da prasci drago prodajajo košček plastike, katereg reprodukcija ne stane nič, hkrati pa brez problema spregledaš 25 let dela na razvoju softvera - lopov je za take ljudi mil izraz
je pa res da dokler sem bil neumno dete tudi nisem razumel zakaj je piratiziranje slabo. ko pa sem en mesec dela vložil v učenje glupih sortitnih algoritmov, ali pa ko sem tri dni programiral maturitetno nalogo pa mi je postalo jasno od kod cene. seveda ko smo delali seminarske naloge in si kazali kodo, ter elegantne načine za reševanje problemov mi je tudi postalo jasno kaj je super na FLOSS softveru. ko pa sem enkrat rekel da na laptopu ne bom imel nelicenčnega softvera, sem zares ugotovil pravo vrednost FLOSSa.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

BigWhale ::

Saj pri P2P ne gre za javno predvajanje.


Dej se z enim kamnom po glavi!

Spc ::

Slednje pomeni, da mesečno plačujete licenco (najemnino) za uporabo stanovanja z omejitvami, ki jih nalaga lastnik, seveda v okviru zakona. Pri "trženju avtorskih del" se na trgu ne pojavljajo avtorska dela pač pa njim pripadajoče licence.

Kolko vem se pri filmih / glasbi ne plačuje mesečne najemnine ampak ko se film kupi za 80€ je tvoj in več ne rabiš nič plačevat - torej si ga nisi sposodil za določen čas ampak kupil.
Če bi si ga sposodil za določen čas bi moral plačevati vsako leto 20€ za pravice, da ga lahko predvajaš sam sebi še eno leto.

Se pravi, če jaz kupim film na dvd-ju, ga lahko gledam samo jaz.

Strogo gledano to drži.
Gleda lahko samo tisti, ki je zadevo kupil če zraven gleda še kdo drug (kot naprimer stari oče) mora tudi on kupit pravico do gledanja (beri kupit DVD).
Če tega ne stori si ti ilegalec ker daješ film tretjim osebam.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Izi ::

Meni se pa poraja eno vprašanje.

Rečeno je bilo, da si jaz za lastno uporabo lahko snemam muziko in filme iz Radia in TV.
Imam digitalni prenos na desetine Radijskih in čez 100 TV postaj, ki oddajajo v enaki kvaliteti kot je muzika na CD ploščah in Video na DVD ploščah.
Zadostuje en klik na računalniku in že je en komad muzike v MP3 formatu na mojem računalniku, drugi klik in je cel film posnet na mojem trdem disku. Specializirani filmski programi nimajo niti reklam niti logotipa v sliki, specializirani radijski programi za določeno zvrst muzike tudi nič ne govorijo med komadi. Pa tudi vse to ne bi bil problem, saj lahko vsak spodoben program že med snemanjem izrezuje reklame, lahko pa jih izrežeš tudi kasneje.
Skratka na disku imam lahko povsem legalno na 1000 komadov muzike in na stotine filmov enake kvalitete kot tiste iz torrenta.
Kako torej dokazati, da si si muziko in filme posnel sam in jih nisi nikoli downloadal, kar pomeni, da jih tudi nikoli nisi nikomur dajal na razpolago ?

Če je torej zbirka španskih limonadnih nadaljevank na video kasetah legalna, potem je tudi vsa moja muzika v MP3 formatu, ki bi jo posnel iz digitalnega Radia direkt na računalnik povsem legalna. In vsi filmi iz HBO-ja, ki nimajo nobenih logotipov v sliki in se v ničemer ne razlikujejo od tistih potegnjenih iz torrenta so potem tudi legalni.

Torej je edino kaznivo, če te ujamejo med downloadanjem muzike ali filmov preko torrentov. Ko je to enkrat na računalniku po naših zakonih ni kaznjivo, dokler ne bodo povsem prepovedali snemanje z radia ali televizije, kar pa pomeni, da morajo najprej prepovedati tudi prodajo vseh snemalnih naprav.

Pa tudi če si snemaš muziko in video preko FTP strežnikov ne kršiš popolnoma nobenega zakona, saj delaš povsem enako kot če si snemaš iz radia ali televizije.

Tukaj malo mešate zadeve.
Za vsak računalniški program potrebuješ licenco in si ga torej brez licence ne smeš pridobiti na nikaršen način.
Za muziko in video pa ne potrebuješ nobene licence !!!
Muzika in video se prosto razprečujeta preko radija, televizije, kabla, IPTV, ... in kar je bilo kadarkoli javno predvajano si si za lastne potrebe lahko posnameš.

Sedaj se sicer grabijo na dejstvo, da z torrenti pač med downloadm tudi uploadaš, kar je res prepovedano.
Ampak smenanje muzike in videa preko FTP-jev ali kakorkoli drugače pa je še vedno dovoljeno in imetje muzike in videa na računalniku tudi ni kazniva.

Je pa to težko dokazovati na sodišču, kjer imaš proti sebi odvetnike, za katerimi stojijo milijarderske korporacije.

Spc ::

Muzika in video se prosto razprečujeta preko radija, televizije, kabla, IPTV, ... in kar je bilo kadarkoli javno predvajano si si za lastne potrebe lahko posnameš.

Včasih so še programe pošiljali preko radija.. se spomnite Commodore 64 ??
 

AmokRun ::

Ne, gre pa za reproduciranje! Nekdo je kupil en film, torej obstaja za ta film ena licenca, ampak se preko P2P ta isti film nekako magično pojavi v 10000 kopijah.
Jaz kupim od tebe recimo avto za 50000€, potem pa s pomočjo neke vesoljske tehnologije te avte repliciram in jih naprej posojam/prodajam za 0€. Sem naredil kaj narobe?
Edina razlika je, da obstaja tehnologija, s katero se to da počet s filmi/software-om, ne obstaja pa še tehnologija, da bi se to dalo počet s hardware-om.

Saj razumem zakaj se gre. Samo se mi zdi da imamo na tem području neko tako srednjeveško zakonadajo, če bi jo striktno izvajali bi bilo verjetno še slabše kot je zdaj. Pravzaprav zdaj sploh ni tako slabo, vsaj zame ne. Komaj čakam to vesoljsko tehnologijo.>:D

Dej se z enim kamnom po glavi!

Sem že, škoda kamna.:D

BigWhale ::

Kolko vem se pri filmih / glasbi ne plačuje mesečne najemnine ampak ko se film kupi za 80€ je tvoj in več ne rabiš nič plačevat - torej si ga nisi sposodil za določen čas ampak kupil.
Če bi si ga sposodil za določen čas bi moral plačevati vsako leto 20€ za pravice, da ga lahko predvajaš sam sebi še eno leto.


Nisi kupil filma. A ne razumes tega? Kupil si omejeno pravico za uporabo avtorskega dela. Ta omejena pravica je v glavnem omejena na privatno predvajanje. Ce bos predvajal doma svojemu dedku ne bo nic narobe. Ne smes pa filma posoditi dedku.

Mislim, a ti RES ni jasno al kaj?

Spc ::

Kaj pa če si dedek vzame film, ki leži na mizi ?
Potem ga jaz tehnično nisem posodil ampak si ga je sam vzel.
 

AmokRun ::

Ne smes pa filma posoditi dedku.

Ok se ne morm zadržat. Se pravi dedek si sam fima ne sme ogledati. Moram bit jaz zravn.

BigWhale ::

Skratka na disku imam lahko povsem legalno na 1000 komadov muzike in na stotine filmov enake kvalitete kot tiste iz torrenta.
Kako torej dokazati, da si si muziko in filme posnel sam in jih nisi nikoli downloadal, kar pomeni, da jih tudi nikoli nisi nikomur dajal na razpolago ?


Arhiva celotne produkcije neke zalozbe ne smes imeti doma. A se ti ne zdi?

Če je torej zbirka španskih limonadnih nadaljevank na video kasetah legalna, potem je tudi vsa moja muzika v MP3 formatu, ki bi jo posnel iz digitalnega Radia direkt na računalnik povsem legalna.


Kje pa pise, da je?


Tukaj malo mešate zadeve.
Za vsak računalniški program potrebuješ licenco in si ga torej brez licence ne smeš pridobiti na nikaršen način.
Za muziko in video pa ne potrebuješ nobene licence !!!


To se ti samo zdi.


Muzika in video se prosto razprečujeta preko radija, televizije, kabla, IPTV, ... in kar je bilo kadarkoli javno predvajano si si za lastne potrebe lahko posnameš.


Tudi to se ti samo zdi... ;)


Ampak smenanje muzike in videa preko FTP-jev ali kakorkoli drugače pa je še vedno dovoljeno in imetje muzike in videa na računalniku tudi ni kazniva.


Nerad se ponavljam ampak, tudi to se ti samo zdi.

BigWhale ::

Kaj pa če si dedek vzame film, ki leži na mizi ?
Potem ga jaz tehnično nisem posodil ampak si ga je sam vzel.


Vsekakor. Potem bo sel v zapor dedek in ne ti. A ti ni to logicno?

---

Ok se ne morm zadržat. Se pravi dedek si sam fima ne sme ogledati. Moram bit jaz zravn.


Ja, ce si ga ogleda bo sel v zapor. Ce tebe ni zraven. Ce pa si, potem ne bo sel v zapor. Razen ce ne bos ti predvajal filma dedku na kongresnem trgu. Potem bos sel v zapor. Ti, ker si ti kupil DVD pa ga potem javno predvajal. Lahko se pa zlazes in reces da dedek javno predvaja in ne ti.

A stekas?

Senitel ::

Saj razumem zakaj se gre. Samo se mi zdi da imamo na tem području neko tako srednjeveško zakonadajo, če bi jo striktno izvajali bi bilo verjetno še slabše kot je zdaj. Pravzaprav zdaj sploh ni tako slabo, vsaj zame ne. Komaj čakam to vesoljsko tehnologijo.

Ja zakonodaja glede tega je glupa, ampak tega se pač ne rešuje s piratiziranjem vse povprek!
In konec koncev, misliš da se bo še komu dalo vložit sredstva in dizajnirat novega ferarija, če ga bo nekdo kupil in nato repliciral okrog?
Poglej samo kaj se pri igrah dogaja...

Spc ::

BigWhale obvlada v nulo.
:D
 

Bellzmet ::

@BigWhale:Ne smes pa filma posoditi dedku.

Ah dej ga no srat. Ko kupiš DVD si kupil tudi pravice za predvajanje (privat) in če zadevo (original DVD) posodiš dedku, prijatelju,...je zadeva popolno zakonita. Kaj bomo sedaj, ko bomo kupili DVD podali osebne podatke in ko bo policija "ujela" nekoga, ki gleda DVD doma, bo morala najprej preveriti, če je ta ista oseba kupila DVD!? Halo!?

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bellzmet ()

Bipo ::

Ne, sam čip ti bodo ugradili, DVD bo pa špilal če boš manj kot 6m oddaljen od DVD playerja, ki bo obvezno povezan v centralno bazo :).
Ma kdo kako idejo, kako se na vse to nanaša tisti davek, ki ga plačujemo pri nakupu vseh medijev in gre potem na SAZAS za Hektorja, Kresota, Lovšina in Šniclja?

Spc ::

Ne samo na medije ampak tudi na naprave.
 

Izi ::

Nekateri tukaj ste bolj papeški od papeža :D
Snemanje muzike in videa je in bo dovoljeno, in z tem seveda tudi hranjenje, pa čeprav bi tukaj nekateri najraje videli, da se vse popolnoma prepove.
Saj firme same izdelujejo snemalnike, kasetofone, videorekorderje, digitalne videorekorderje, celo televizijski ponudniki dajejo v najem STB-je z vgrajenimi trdimi diski in ko kupiš TV kartico je zraven obvezno program, ki ti snema vsebino na disk.

Povsem legalno jaz lahko snemam vse radijske in TV programe, za katere plačujem naročnino, kar pomeni, da lahko vsak dan posnamem tudi več 10 Terabajtov muzike in videa.

Tudi, če si moj prijatelj iz Amerike posname najnovejšo epizodo Terminatorja in si jo jaz prek FTP protokola posnamem na moj računalnik, nisem naredil nič protizakonitega. Je pa kršil zakon moj prijatelj iz Amerike, ker je razprečeval epizodo, ki si jo je sicer posnel povsem legalno.

Ko bo zaprt prvi človek zaradi snemanja oddaje iz Televizije ali muzike iz radija se bomo pa naprej pogovarjali.

AmokRun ::

In konec koncev, misliš da se bo še komu dalo vložit sredstva in dizajnirat novega ferarija, če ga bo nekdo kupil in nato repliciral okrog?
Poglej samo kaj se pri igrah dogaja...

Ne vem kako bi blo pri ferrariju. Ampak zakaj se pa potem freeware še vedno razvija, če je zastonj? Verjetno razvijalci freewarea ne delajo ravno zastonj.

Kaj se dogaja pri igrah? Ne spremljam prav preveč.

SmeskoSnezak ::

Ti bom kar jaz odgovoril. Igralski studii se vedno bolj posvečajo konzolam, saj je trg bolj zaprt in se da bolje nadzorovati kopiranje in reproduciranje, itd. Kaj imajo od tega? Ja, večji dobiček...

It's all about the money.
@ Pusti soncu v srce... @

Izi ::

Ko bomo imeli stroje za repliciranje materije, si boš pa ja sam na računalniku naredil svoj unikatni avto. >:D
Na razpolago bo nekaj generičnih modelov, ki jih boš priredil po svojih željah in nato samo pritisnil tipko "Print".
Kljub vsemu pa se mi zdi, da zadeva ne bo zastonj, saj bo verjetno treba kupovati drage kartuše, za vsako vrsto atomov iz periodnega sistem boš potreboval svojo kartušo :D

Ali bodo te "replikator" mašine pomenile konec človeštva ali začetek nove dobe bomo pa še videli. Vsekakor ljudem ne bo treba veš hoditi v službo, saj si boš lahko repliciral tudi hrano.
Jasno pa to ne bo povšeči vsem ljudem, kar se vidi tudi tukaj na forumu. Nekateri so pripravljeni tudi umreti, da bi preprečili kakršenkoli napredek.

Dejansko je velikanski napredek, da imamo dandanes v vsakem trenutku dostop do celotne avdio in video zbirke, ki jo je človek ustvaril skozi celoten svoj obstoj.
Mnogim pa se zdi to preveč komunistično in takorekoč nezaslišano, da lahko "mali" človek dostopa do enake baze podatkov kot največji bogataš. In proti temu se bodo borili do svojega konca.
Na srečo se njihov konec neizogibno bliža in to vedno hitreje kot kažejo tudi zadnja dogajanja v svetovnem gospodarstvu.

Ne pozabite, da so ljudje skozi vso zgodovino delali muziko in ustvarjali najrazličnejše reči brez da bi jim kdo plačal. To imamo v genih.
Tudi pred 20 leti smo na veliko igrali igrice na računalnikih, čeprav nihče ni bil plačan za njihovo izdelavo. In nikoli jih ni zmanjkalo. Celo jaz sem naredil dve precej uspešne igre za Spectrum :D, ki sta se razširili po celem svetu in nikoli nisem niti pomislil, da bi moral za to dobiti kaj denarja.

lufthammer ::

Vsekakor. Potem bo sel v zapor dedek in ne ti. A ti ni to logicno?.......A stekas?


Imam slučajno obisk parih prijateljev, da ne bo ravno dedek, in si želim ogledat DVD, ki sem si ga kupil. Torej moram prijatle nagnat, da bom "po zakonu", če bomo pa gledali kakšen mehiški poc na TV, je pa vse v redu??

Enim se vam je že pošteno poslabšal. Kakšno družbo bi radi?

imagodei ::

Tear_Drop,

da ti nau žila na čelu ven stopila. ;)

Nisem nikoli trdil, da imam pravico piratizirat. Je pa mal zajeban, če ne znaš brat, pa zaradi tega stalno narobe zastopiš ljudi...

Glede BRL CAD: Ne vem, ne poznam. Niti ne delam z AutoCadom. Sem samo admin v firmi, pa sem ravno prejšnji mesec enemu sodelavcu prepovedal namestit nelicenčno verzijo. Bom pa preveril, kaj je na stvari s temle BRL-jem, tko da hvala za link.
- Hoc est qui sumus -

Spc ::

Imam slučajno obisk parih prijateljev, da ne bo ravno dedek, in si želim ogledat DVD, ki sem si ga kupil.

Po besedah BigWhale-a ga ne moreš kupit.


N E K U P I Š !

Glej, še enkrat:

N E K U P I Š !

Pridobiš si dovoljenje za uporabo! Omejeno uporabo, ki ti jo predpiše avtor programa, glasbe, filmskega dela ali pa knjige.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

imagodei ::

Spc

in kaj ti tukaj še ni jasno? Povej, ti bomo poskušali pomagat.
- Hoc est qui sumus -

Spc ::

Nevem.
Prvo nam pove BigWhale, da filma ne moreš kupit in da vbistvu kupiš pravice za gledanje.
Torej če grem film kupit v trgovino ga ne morem kupit ampak grem v trgovino kupit pravice za gledanje filma.

V čem se jaz sedaj tukaj motim ?
Tako je razložil zadevo BigWhale.
 

Icematxyz ::

Lahko se prepirate koliko hočete in ste vsak svoj petelinček na svojem kupu gnoja.

Stanje jutri bo pa enako. ;)

Spc ::

Jaz se ne prepiram ampak debatiram o zanimivi stvari.
Če drugi žalijo in se prepirajo pa žal nisem jaz kriv.
 

blackbfm ::

BigWhale bi rad mleka cicu pa teži tuki po forumu z nekimi pravicami pa licencami:))

Senitel ::

Prvo nam pove BigWhale, da filma ne moreš kupit in da vbistvu kupiš pravice za gledanje.
Torej če grem film kupit v trgovino ga ne morem kupit ampak grem v trgovino kupit pravice za gledanje filma.

V trgovini kupiš medij, na katerem se nahaja film. Ti imaš pravico s ta film ogledat. Imaš pravico, da si ga s familijo/prijatli ogledaš v dnevni sobi. Nimaš pa pravice da si s prijatli ogledaš film na kongresnem trgu na velikem platnu. Nimaš pravice replicirat medija in ga dajat prijatlom. Nimaš pravice da v svojo dnevno spustiš 50 ljudi in od vsakega pobereš 2€ za ogled filma.
Kinomatograf je kupil film z drugačno licenco (dražjo) in oni lahko film javno predvajajo (in pobirajo vstopnine).

Ti pa trdiš, da sedaj ko si šel v trgovino in si dal 20€ za DVD lahko vse kar je na tistem DVD-ju uporabljaš kakor tebi srce poželi. Lahko zažgeš DVD, lahko ga prestreliš,... Če ga pa hočeš replicirat in dajat na razpolago naprej ali zastonj ali za €, se boš pa moral zmenit za drugačno licenco!

P.S.: Zlo lep primer, da se da zmenit tudi za drugačne pogoje so recimo filmi na DVD-jih zraven vseh mogočih časopisov/revij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Senitel ()

Spc ::

Ja sej to sem rekel.
Da kupiš pravice za ogled filma katere ima potem samo tisti,ki je DVD kupil.
Filma pa ne moreš kupit v trgovini - samo pravice.
Tako nas je naučil BigWhale.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Senitel ::

Ti lahko komot DVD prodaš/podariš naprej, lahko po 10x ceni če ti uspe! Ampak to tudi pomeni, da si uničil vse svoje varnostne kopije, oziroma gredo te varnostne kopije kupcu originalnega DVD-ja!

Grey ::

Prvo nam pove BigWhale, da filma ne moreš kupit in da vbistvu kupiš pravice za gledanje.
Torej če grem film kupit v trgovino ga ne morem kupit ampak grem v trgovino kupit pravice za gledanje filma.

V trgovini kupiš medij, na katerem se nahaja film. Ti imaš pravico s ta film ogledat. Imaš pravico, da si ga s familijo/prijatli ogledaš v dnevni sobi. Nimaš pa pravice da si s prijatli ogledaš film na kongresnem trgu na velikem platnu. Nimaš pravice replicirat medija in ga dajat prijatlom. Nimaš pravice da v svojo dnevno spustiš 50 ljudi in od vsakega pobereš 2€ za ogled filma.
Kinomatograf je kupil film z drugačno licenco (dražjo) in oni lahko film javno predvajajo (in pobirajo vstopnine).

Ti pa trdiš, da sedaj ko si šel v trgovino in si dal 20€ za DVD lahko vse kar je na tistem DVD-ju uporabljaš kakor tebi srce poželi. Lahko zažgeš DVD, lahko ga prestreliš,... Če ga pa hočeš replicirat in dajat na razpolago naprej ali zastonj ali za €, se boš pa moral zmenit za drugačno licenco!

P.S.: Zlo lep primer, da se da zmenit tudi za drugačne pogoje so recimo filmi na DVD-jih zraven vseh mogočih časopisov/revij.

Avtorske pravice kršiš že s tem, ko si DVD predvajal svojim prijateljem in familiji, ker oni niso plačali zanj. Sedaj jim ga ni treba kupiti. Med predvajanmje tretji osebi, ki medija ni zakupila, in posojanjem ali repliciranjem medija ni popolnoma NOBENE razlike, ker producent ne bo videl denarja od mojih prijateljev.

Spc ::

Če pa si dedek vzame pa gre v zapor ?
To nasprotuje tvoji logiki.

Vsekakor. Potem bo sel v zapor dedek in ne ti. A ti ni to logicno?
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

imagodei ::

Poslušej SPC, nehaj se smešit.

Trgovina ti proda DVD s filmom. S tem postaneš lastnik DVD-ja in fizičnega zaporedja ničel in enic na DVD-ju. Ne postaneš pa lastnik filma v smislu umotvora. Avtor in lastnik filma je še vedno npr. Stephen Spielberg in ena izmed filmskih hiš. Razumeš?

Če bi ti postal lastnik filma, bi ti lahko računal kinematografom in gledalcem po celem svetu za uporabo.

Vendar ti ne postaneš lastnik filma. Kupiš zgolj in samo dovoljenje za ogled. Zato, da je bolj prikladno, skupaj z dovoljenjem dobiš tudi medij. Lahko pa bi v trgovini kupil samo kupon, s katerim bi iz neke uradne strani lahko LEGALNO povlekel film. Ali pa bi šel LEGALNO do kolega in si naredil kopijo DVD-ja. Vse to, dokler imaš v rokah licenco oz. dovoljenje za omejeno uporabo!

Podobno je tudi v kinu: dobiš vstopnico, s katero dobiš pravico do ogleda filma. Ne postaneš pa lastnik filma. Sicer je v primeru kina vseeno malo drugače, kot pri DVD-ju, ker pri kinu dobiš pač pravico do enkratnega ogleda filma, v primeru DVD-ja pa dobiš permanentno pravico gledat film. Ampak samo ti.

Sploh pa je situacija takšnale... Pred 20 leti se nihče nikjer na svetu ni sekiral, če si ti film kupil in ga potem pogledal skupaj s svojimi 50 prijatelji. Nihče se ni sekiral, če si posodil VHS kaseto stotim sosedom in če si jo prinesel v razred, da ste potem pri razrednikovi uri (ali kdaj že) pogledali film.

Danes je situacija drugačna. Ne, da so se bistveno spremenila licenčna pravila. Spremenila se je situacija. In avtorji/založniki postajajo živčni, ker menijo, da bi lahko zaslužili 20x več, kot sicer zaslužijo.
- Hoc est qui sumus -

Izi ::

Pustite že ubogega dedka pri miru. Pravica gledanja ni vezana na določeno osebo, ampak se prenaša na vsakega ki prime tisti kupljeni DVD v roke.

Tole piše na vseh DVD-jih:
"Vse pravice producenta oziroma lastnika licenčnih pravic tega filma so zaščitena, nedovoljeno je vsakršno nepooblaščeno presnemavanje oziroma montiranje, ter izposoja, javno prikazovanje in druge oblike pravnega prometa tega DVD-ja ali njegovega dela, v kolikor s pogodbo ni drugače dogovorjeno."

Film lahko gleda kdorkoli, kadarkoli in kolikokrat hoče.
Film se lahko predvaja kjerkoli, razen na javnem prostoru ne.
Lahko domov povabiš 100 prijateljev ali neznancev in jim predvajaš film.
Lahko film odneseš tudi k prijatelju in ga tam skupno gledate.
Lahko ga vržeš v smeti, ga uporabiš kot podstavek za pivo, lahko ga prodaš ali podariš komurkoli.

Še celo računalniški programi, ki imajo 1000-krat bolj omejeno uporabo kot audio in video, lahko uporablja kdorkoli in kadarkoli.
Nekateri pa so že tako prestrašeni zaradi vse te protipiratske gonje, da bi kar svojega dedka poslali v zapor, če bi si ogledal film iz domače videoteke >:D

Spc ::

v primeru DVD-ja pa dobiš permanentno pravico gledat film. Ampak samo ti.

No sej to sem ravno rekel.
Da če bilo kdo drug gleda zraven tebe film je avtomatsko pirat ker imaš pravico samo ti ki kupiš DVD oz. pravico v trgovini.
:)

Lahko film odneseš tudi k prijatelju in ga tam skupno gledate.

To že lahko samo po pravilih je to prepovedano.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

imagodei ::

Tako je.

No, vidite, slo-techovci, tudi če imaš IQ le malo večji od številke svojih čevljev, se lahko določenih enostavnih konceptov priučiš z vztrajnim ponavljanjem.
- Hoc est qui sumus -

Shegevara ::

Grey, ne se smešit¨!

Če greš v trgovino po kruh, ga kupiš. Ampak ti ga lahko po mili volji ješ s svojimi prijatelji. Lahko jim ga celo podariš, nesmeš jim ga pa PRODATI zaradi tega ker DRŽAVA ne do bi nobenega DDV, in ne zaradi tega ker pekarna mlinotest ni dobila denarja za kruh, ki bi ga morali tvoji prijatelji kupiti, ker ga ti njim nebi smel dat.

Spc ::

No, vidite, slo-techovci, tudi če imaš IQ le malo večji od številke svojih čevljev, se lahko določenih enostavnih konceptov priučiš z vztrajnim ponavljanjem.

No evo vidiš da samo debatiramo.
Vse lepo in prav.
Problem za mene nastane ko grem kupit prenosnika z windowsi in se ne strinjam z EULO.
Ali pa kupim prenosnika in mi podvalijo windowse katere ne morem odvrnit .. kajti če jih:

1. Ne morem kupit prenosnika
2. Kupim prenosnika, plačam za windowse vseeno ali jih bom uporabljal ali ne (tudi če se ne strinjam z EULO ali če uporabljam linux) - plačat moram.


Če greš v trgovino po kruh, ga kupiš. Ampak ti ga lahko po mili volji ješ s svojimi prijatelji. Lahko jim ga celo podariš, nesmeš jim ga pa PRODATI zaradi tega ker DRŽAVA ne do bi nobenega DDV, in ne zaradi tega ker pekarna mlinotest ni dobila denarja za kruh, ki bi ga morali tvoji prijatelji kupiti, ker ga ti njim nebi smel dat.

To ravno ni najboljši primer .. saj če posodiš prijatelju (ali 100000 ljudem) nisi nič zaslužil.
 

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spc ()

Izi ::


No, vidite, slo-techovci, tudi če imaš IQ le malo večji od številke svojih čevljev, se lahko določenih enostavnih konceptov priučiš z vztrajnim ponavljanjem.

Imagodej, ne sodi vse po sebi.
Zakaj širiš napačne informacije po internetu ?
Ali si zaposlen v kakšni glasbeni ali filmski založbi ?

Poslal sem dobesedni izpis celotnih pravic za gledanje filma, pa še vedno nabijaš svoje.
Še enkrat si preberi kaj sem zgoraj napisal.
Če bi kdajkoli kupil kakšen original film ne bi trosil takih bedarij.
A si se moral kje registrirati ob nakupu filma, da si ravno ti in samo ti tisti, ki lahko gleda ta film. Ne bodi smešen.
Kdorkoli ima v rokah original DVD film si ga lahko ogleda !
Če ti misliš drugače prosim, da poveš kje in na katerem DVD-ju ali BluRayu piše, da ga lahko gleda samo registrirani uporabnik in kje sploh prijaviš lastništvo DVD-ja, v katerem členu našega zakona si prebral, da moj originalno kupljeni DVD ne smem pogledati skupaj z mojo ljubico v hotelski sobi (ali pa pri prijatelju kot si ti omenil).

BlueRunner ::

@Spc: Pojdi si malo prebrati predmetno zakonodajo, pa boš ugotovil kako zelo so tvoje želje in potrebe daleč od dejanskih predpisov (tudi že nekaj let starih). Za začetek ti priporočam branje ZASP. Še posebej 3. pododdelek, kjer piše več o materialnih avtorskih pravicah.

V 21. čl. tako piše dobesedno: "Materialne avtorske pravice varujejo premoženjske interese avtorja s tem, da avtor izključno dovoljuje ali prepoveduje uporabo svojega dela in primerkov svojega dela". V nadaljnih členih pa nato piše, kaj točno te materialne avtorske pravice so in kaj ter pod kakšnimi pogoji se lahko z njimi počne.

Konkretno je v 25. čl. definirana "pravica dajanja v najem". Definicija se glasi: "Pravica dajanja v najem je izključna pravica, da se izvirnik ali primerki dela dajejo v rabo za določen čas ter za neposredno ali posredno gospodarsko korist". Po tej definiciji to pomeni, da posojanje sorodnikom, prijateljem in znancem ni predmet tega zakona, dokler ne služi za "neposredno ali posredno gospodarsko korist".

Še več. Dejansko ti 50.čl. kot fizični osebi omogoča, da prosto reproduciraš delo v do treh primerkih, če to storiš za privatno uporabo, če teh primerkov ne izročiš ali priobčiš v javnost in če s tem ne dosegaš posredne ali neposredne gospodarske koristi. To pokrije tako "ripanje" glasbe iz CD-jev na prenosne predvajalnike, kot tudi npr. snemanje TV in radijskih oddaj. Seveda pa je jasen pogoj v tem členu, da to delaš zase in da teh kopij ne moreš prodajati ali podarjati tretjim osebam. To pa je tudi edina pravica, ki izhaja iz 37. čl., ki predpisuje nadomestila pri nakupu naprav za reprodukcijo in nosilcev zvoka ali slike.

Glede tega kaj v trgovini dejansko kupiš/plačaš, pa največkrat pride do zmede zato, ker se spregleda 40. čl. ZASP, kjer sta jasno razmejeni avtorska pravica in lastninska ter druga pravica na stvari: "Avtorska pravica je neodvisna in skladna z lastninsko pravico ali drugimi pravicami na stvari, na kateri je avtorsko delo vsebovano, če ni z zakonom drugače določeno". To pomeni, da si s plačilom pridobil lastninsko pravico na stvari (npr. DVD), na kateri je avtorsko delo (npr. film) vsebovano, ne pa tudi (materialno) lastninsko pravico nad avtorskim delom samim. Obe pravici sta neodvisni in v 41. čl. je zapisano, da ne vplivata ena na drugo, če to ni drugače določeno. Praktično to pomeni, da ti lahko nekdo ukrade DVD, ki je tvoja lastnina, neodvisno od tega, da film na njemu ni tvoja lastnina.

Edina povezava, ki pa je zelo pomembna, je v zakonu v 43. čl., kjer piše: "S prvo prodajo ali drugačno obliko prenosa lastninske pravice na izvirniku ali primerku dela v Evropski uniji, ki je izvršena po avtorju ali z njegovim dovoljenjem, je pravica distribuiranja za ta izvirnik ali primerek za območje Evropske unije izčrpana". To ne pomeni, da dela več ni možno distribuirati naprej, temveč ravno nasprotno: s tem, ko je lastnik "pravice do distribuiranja" to pravico izkoristil, jo je tudi izčrpal v smislu, da je več ne more omejiti. To pomeni, da lahko potem, ko legalno kupiš nek plošček, tega mirno prodaš - distribuiraš tudi naprej, ne da te bi lastnik avtorske pravice pri tej distribuciji omejeval. To ni enako t.i. "First-Sale Doctrine", ki se uporablja v ZDA, saj tam s prvim nakupom ugasnejo distribucijske pravice IN pravica dajanja v najem. V EU z nakupom ne pridobiš avtomatične pravice do dajanja v najem.

Ni pa to pravica do distribucije po prvem prenosi tudi absolutna pravica, saj se jo lahko v pogodbi za uporabo avtorskega dela (npr. računalniškega programa) tudi odrečeš. To pomeni, da lahko, pod določenimi pogoji, pride ravno do tega, da imaš doma 10 legalnih reprodukcij Windows XP, ki jih lahko tudi prodaš, vendar pa nimaš možnosti prodati tudi "pravice do uporabe" tega avtorskega dela. Tej pravici si se odrekel s sklenitvijo pogodbe, Microsoft pa izvrševanje tega določila pogodbe zagotavlja s tehničnimi ukrepi (aktivacija programskega paketa). Teh tehničnih ukrepov pa ne smeš zaobiti (166.a, 166.b, 166.c čl. ZASP) razen pod posebnimi pogoji (166.c čl. ZASP). Ja. Tudi v Sloveniji imamo DMCA, čeprav ga večina ljudi verjetno še ni opazila.

Ali je sedaj ostalo še kaj nejasnega glede nakupa, kopiranja, posojanja in prodajanja stvari na katerih se nahajajo avtorska dela?

Kar se pa tiče nakupa prenosnikov in ostalega strojnega smetja. Če ti nekdo noče prodati stvari pod pogoji, ki so zate sprejemljivi, je pač ne kupiš pri njemu. Če imaš dovolj somišljenikov, bo slej ko prej nekdo začel prodajati stvari, ki ti bodo ustrezale. Če nimaš dovolj somišljenikov (če ne predstavljaš omembe vrednega trga), pa se pač sprijazni z usodo. Karavana gre vedno naprej. Tudi jaz si v življenju marsikaj želim, pa to še ne pomeni, da sem zato pripravljen kršiti zakone. Kot je že nekdo omenil: te stvari se rešujejo z volilnimi skrinjicami. Upam, da bodo prihodnje generacije po vsem svetu, ne samo pri nas, po prevzemu oblasti (beri: potem ko stara garda pocrka) pometla vse to "moderno" smetje in našla nov družben dogovor.

imagodei ::

:)) Zeh,

Izi, Spc, & company, dolgočasite nas že. Jaz se ne strinjam s takšnim stanjem, kot je. Ni mi prav, da se avtorske pravice obravnavajo tako, kot se. Ampak žal je realnost takšna.

Tisti "tako je" je namenjen izključno Spc-ju, ker se obnaša kot bedak. Kdor bedasto sprašuje, dobi tudi bedaste odgovore. Ti pa dokaži, da si boljši, pa začni slediti debati in temu, kaj posamezen avtor pove v daljšem časovnem obdobju. Ne samo skakat na zadnje objavljeno sporočilo. Boš? IOW, pojdi si prebrat, kaj sem pisal npr v temle sporočilu.

In, mimogrede... Licenca je zapis pravic, ki ti jih avtor daje. S filmom/programom/[vstavi_poljubno] v smislu intelektualne lastnine lahko počneš zgolj tisto, kar je posebej navedeno v licenčni pogodbi. Avtor ti priznava določene pravice. Določene sicer specifično prepoveduje, ampak to ni point. Point je, da je licenca DOVOLJENJE za omejeno uporabo. Z intelektualno lastnino ne smeš početi nič drugega kot samo tisto, kar posebej piše v licenci.

Vse pogodbe pa so še vedno predmet zakonodaje določene države. Ne glede na to, kaj pravi licenčna pogodba, ima zakon zato prednost. Če ti slovenska zakonodaja omogoča naredit 3 varnostne kopije, jih očitno lahko narediš.

Prav tako sem prepričan, da je v državnih zakonodajah jasno specificirano, kaj je "zasebna uporaba". Pod zasebno uporabo gotovo spada ogled filma v družinskem krogu, ali pa poslušanje glasbenega CD-ja v avtu, ko se pelješ s punco na morje (čeprav ona gotovo ni plačala licence). Zagotovo pa zasebna uporaba ni, če namontiraš projektor tako, da se film prikazuje na fasadi od sosedove hiše, če zmontiraš par kW zvočnike tako, da cela vas sliši efekte v filmu.

Za ostalo je pa čas, da se nehate delat pametne.
- Hoc est qui sumus -

BigWhale ::

Zaradi sestanka v sluzbi sem zamudil vso zabavo... :(

What they said!
««
6 / 16
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Evropsko sodišče o nadomestilih za zasebno reproduciranje avtorskih vsebin (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Industrijska lastnina
15334481 (31944) MrStein
»

Mininova zmanjšuje obseg ponudbe, postaja legalna (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
28018280 (13039) Okapi
»

Francija pripravlja ostrejšo protipiratsko zakonodajo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
13915756 (11068) redo
»

220.000 dolarjev za 24 pesmi (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Avtorsko pravo
21220089 (14883) Brane2
»

Avtorske pravice 2 - konkretni primeri kršitev (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
13912508 (10491) jype

Več podobnih tem