» »

Apple posodobil svojo linijo prenosnikov in zaslonov

Apple posodobil svojo linijo prenosnikov in zaslonov

Aluminijasta kocka

vir: MacRumors.com

Obdelan aluminij - ohišje

vir: MacRumors.com

Novi MacBook Pro

vir: MacRumors.com

Novi MacBook

vir: MacRumors.com

Novi Cinema Display, priključen na MacBook-a

vir: MacRumors.com
MacRumors.com - Kot so po prostranstvih interneta že nekaj časa krožile govorice o posodobitvi prenosnikov, je Apple danes pred nekaj urami predstavil posodobljeno linijo svojih prenosnikov. Najnovejši modeli Apple-ovih prenosnikov pa tokrat niso osveženi le s sicer suhoparnim povišanjem hitrosti procesorja in/ali grafičnih kartic, pač pa se tokrat ponašajo tudi z novo obliko.



Za nov dizajn pa Apple ni izbral le preoblikovanja svoje nadvse prepoznavne linije prenosnikov, pač pa se je odločil, da bo ohišje za svoje prenosnike v celoti izdeloval iz enega kosa aluminija. S postopkom preoblikovanja enega kosa aluminija v ohišje s pomočjo CNC naprav je Apple tako postavil nov standard, saj še noben proizvajalec prenosnih računalnikov ne izdeluje ohišij na podoben način. Takšen način izdelave pomeni da so ohišja (in posledično tudi celotni računalniki) sedaj lažja, tanjši in močnejša.



Profesionalna linija Apple-ovih prenosnikov je poleg že omenjene nove oblike sedaj prejela še steklen trackpad, ki omogoča zaznavo večprstnih gest in po novem nima nobenega fizičnega gumba za klik, saj lahko klikate na samem trackpad-u. Ker seveda golo pritiskanje ni preveč uporabno in uporabnikom prijazno, je Apple uporabil podoben princip kot pri svojem mišaku - tako na primer običajen zvok klika simulirajo. Dvig specifikacij je seveda samoumeven - tako po novem lahko izbirate med 2.4, 2.53 ali 2.8 GHz dvojedrnim procesorjem, GeForce 9400M ali 9600M GT grafično kartico s 256 ali 512 GDDR3 spomina, 2 ali 4 GB pomnilnika in 250/320 GB običajnim trdim diskom ali 128 GB SSD diskom. So pa vsi novejši modeli prenosnikov ostali brez DVI izhoda in imajo po novem opremljeni z Mini DisplayPort-om, kar bi moralo zadovoljiti tudi najbolj v prihodnost zagledane ljubitelje jabolk.



Ker je Apple v zadnjem času pridobil ogromen tržni delež tudi med študenti (v ZDA naj bi tako dosegal med študenti že več kot 45 odstotni delež), Apple seveda ni mogel dopustiti, da bi bili posodobljeni le profesionalni modeli. Tako se modelom s sedanjim belim ohišjem (katerih ceno bodo spustili na 999 dolarjev) pridružujejo tudi bratci z novim dizajnom ohišjem, ki bodo dosegljivi v različicah z 2.0 ali 2.4 GHz procesorjem in bodo (tokrat prvič) posedovali grafično kartico (GeForce 9400M s 256 MB spomina) in LED osvetlovanjem zaslona. Kot pri večjem bratcu je tudi pri navadnem MacBook-u opcija SSD diska (128 GB), cena pa se bo pričela 1299 dolarjev.

Nova grafično kartico in 120 GB trdi disk ali 128 GB SSD disk pa je na voljo tudi za MacBook Air.



Poleg posodobitve linije prenosnikov pa je Apple tudi prvič po dolgem času posodobil svojo linijo LCD zaslonov, ki so sedaj močno integrirani s prenosniki samimi. Tako lahko namesto namenskega električnega priključka za svoj novi prenosnik, le-tega priključite na monitor sam, ki ima sedaj vgrajene tudi tri USB vhode in iSight kamero. A pazite - podprti so le novi modeli prenosnikov, saj novi 24" Cinema Display-i podpirajo le Mini DisplayPort. Cena? 899 dolarjev.

205 komentarjev

«
1
2 3
...
5

McLuzo ::

in kakšno matriko uporablja ta 24 colar? glede na to da ima LED backlit osvetlitev sem pričakoval malce višjo ceno... zihr je pa zato TN matrika.

mtosev ::

9600M Gt je weak
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Liker ::

Hehe, najbolj zanimivo se mi zdi da Apple inc. sedaj uporablja visoko odsevne zaslone, čeprav že nekaj časa velja da so mat zasloni mnogo boljši za skoraj kakršnokoli resno delo.
Izgled je sedaj malo čuden, nekako mi črna/ALU kombinacije ne gre preveč skupaj.
Moje osebno mnenje je, da je prejšnja generacija MBPjev izgledala MNOGO bolje.

EDIT: odstranil nekaj nepomembnega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Liker ()

Macketina ::

Napaka:
z procesorjem in bodo (tokrat prvič) posedovali grafično kartico (GeForce 9400M s 256 MB spomina) in LED osvetlovanjem zaslona.

IceIceBaby ::

Macbook me nekako ne prepriča. Preveč se mi zdi podoben proju. Pa svinjarija se mi zdi, da ima backlit keyboard samo močnejši model macbooka.

Air mi je pa vedno bolj všeč. Za grafično in disk mi je sicer vseeno, škoda da niso malo cene spustili :)

[MYTiX] ::

GeForce 9400M ali 9600M GT grafično kartico

Ni ali, ampak in. Obe ima.
podpis

opeter ::

Tako je. Napaka v novici. Računalnik ima oba GPU-ja, ti pa lahko v sistemskih nastavitvah v MacOS X preklopiš z ene kartice na drugo z nekaj kliki.

Graphics

NVIDIA GeForce 9600M GT graphics processor; and NVIDIA GeForce 9400M graphics processor with 256MB of DDR3 SDRAM shared with main memory3

razlike je v velikost max. količine deljenega pomnilnika

več tukaj
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Highlag ::

Moram reči da tako ploščat kocke, kot je prva slika še nisem videl.
Nas so včasih učili v šoli, da ima kocka vse stranice enako dolge. Očitno so se časi spremenili....
Never trust a computer you can't throw out a window

strictom ::

Kak je dejanski delež prodanih Apple prenosnikov in vseh ostalih?
"Violence is the last refuge of the incompetent" - Salvor Hardin

opeter ::

Highlag, kje ti vidiš kocko? Sicer pa na prvi sliki, to ni izometrična perspektiva (če te to moti?). Celo v naravi (optično) kocka nikoli nima enako dolge stranice...

Če pa misliš na "kocko" v besedilu (oz. v opisu slike), pa je točno takšen stereotip uporabe neke besedo za določeno stvar, kot je recimo "džip" za terence.

Skratka "kocka" se uporablja tudi za telesa, ki dejansko niso kocke. Splošni sleng.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: opeter ()

neoto ::

Kaj je prednost tega, da je vse iz enega kosa aluminija? A aluminija se ne da preoblikovati na mašinah?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: neoto ()

borchi ::

> Kak je dejanski delež prodanih Apple prenosnikov in vseh ostalih?

USA 3Q08: Dell - 30%, HP - 25%, Apple - 10%, Acer - 9%, Toshiba - 6%
l'jga

trnvpeti ::

tale apple kr nekaj po svoje
vsi cenijo notebooke, apple pa podrazi
pa se kaksen subnotebook , recimo 12" jim manjka
pa manjka jim kaksen midi mac
sam ocitno ne jebejo 5% nobenga

CoolBits ::

Kako podražili?
Novi so zdaj izboljšani za ceno starega... stari so se pa pocenili na 999$...
edit: pravim za macbook-a

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: CoolBits ()

coma2black ::

....Pa svinjarija se mi zdi, da ima backlit keyboard samo močnejši model macbooka....



to je očitno bila napaka TAKO v predstavitvi kot TUDI drugih ne-US prodajalnah...na apple support forumu se je nekaj pisalo o temu, nekaj ljudi je namreč klicalo na apple suport kjer so potrdili da imajo vsi novi notebooki backlit tipkovnico...upam da je res, bi bilo pa edino pravilno....

...največ ljudi se bo po mojem pritoževalo da so kište downgradali ob enem pa jim zvišali ceno, kar v bistvu ne drži, saj je imel tastar 800fsb novi imajo 1000fsb (high end star MB 2.4x800=1920, low end now MB 2.0x1000=2000), tako da dejansko low end nov MB presega high-end starega že samo v frekvenci delovanje in v kombinaciji z DDR3 ramom (1066mhz) in boljšo grafiko, mislim da bo stare modelo pustil daleč zadaj....to je moje mnenje, bo pa potrebno počakat na kakšne teste 8-)

btw: a ve kdo mejbi koliko časa traja da FMC oz. i-style trgovine dobijo novo robo?
--=- [ Dex ] -=--

Zgodovina sprememb…

BigWhale ::

Marketing Appla je fenomenalen! To enostavno moram se enkrat povedat... Hehe.

There’s a story behind each part. Take the thumbscoop, for example. It’s the indentation that allows you to open the display.


Ooooh...

The designers at Apple worked on hundreds of versions of the thumbscoop — even examining them under an electron microscope — to get it right.


Double oooooh! :>

Software tells the hard drive to spin down when it’s not in use.

Omg! :)

trnvpeti ::

prej je bil lowend 1099$ sedaj je 1299$
ostali znizajo cene pa tudi pojacajo config.
pa MB kupis, da lahko kamero priklopis gor pa potegnes dol
sedaj si bos kabel kam vtaknil

coma2black ::

prej je bil lowend 1099$ sedaj je 1299$
ostali znizajo cene pa tudi pojacajo config.
pa MB kupis, da lahko kamero priklopis gor pa potegnes dol
sedaj si bos kabel kam vtaknil



zdaj je low end 999$
--=- [ Dex ] -=--

jamiroq ::

hm, meni sta pa nova macbooka dejansko vsec. cena (na store.apple.com/it/) je priblizno enaka 2.4ghz modeloma na epl.si - 1199 in 1499 eur. edino nadgradnja rama zna bit zaenkrat tezavna (ddr3 so-dimm anyone? :)).
zdaj je potrebno samo pocakati, na nase uvoznike :P.

techfreak :) ::

Lowend MB je 999$ (star bel MB).
Potem drugi je včasih bil 1250$, zdaj pa je prenovljen in samo 1200$.

Cena MBPjev se pa ni spremenila.

Čeprav me pa zelo moti prenova MBPje. Prejšnji so bili veliko lepši. Sploh pa še ta glossy display ... jao Apple.

Pri MBju so pa odstranili FW, ker bi ga navadni uporabniki naj ne uporabljali (FW).
Kamero si pa lahko priklopiš preko USB.:D

trnvpeti ::

pa kaj se slepite, podrazili so!
lowend bo 999$ se kaksen mesec,dva

techfreak :) ::

Pocenili so. Pač mogoče bodo lowend nehali prodajati čez kakšna dva meseca, ampak vseeno.

trnvpeti ::

dejan, ti si maczaslepljen :)
iz stare serije 1099$ na novo serijo 1299$ in to je pocenitev hehe

coma2black ::

mah pocenili se ravno niso ampak ponujajo pa za to ceno kar nekaj dodatnih zadev, ki jih prej ni bilo... to da ni FW in opcije mat ekrana je res slabo, vendar mene ne moti.

jaz pa mislim da low end-a ne bodo nehali prodajat in bo ostal njihov simbol še kar nekaj časa...mogoče ga bodo upgradali pri naslednje refreshu

rok dobave v sloveniji je baje 30 dni... mislim ta slovenija je res en dizaster;((
--=- [ Dex ] -=--

Zgodovina sprememb…

Yohan del Sud ::

Po mojih izkušnjah, odvisno od modela 30-90 dni po predstavitvi v ZDA so applove zadeve uradno dostopne in otipljive tudi v SLO v več kot le vzorčnih količinah. Hint, v tem času se mrzlično praznijo skladišča starih modelov in so trgovci bolj dovzetni za barantanje. Še en hint, običajno je bilo pri novih modelih vedno dobro počakati vsaj na prvo revizijo (dodaj še 90 dni).
www.strancar.com

IceIceBaby ::

to je očitno bila napaka TAKO v predstavitvi kot TUDI drugih ne-US prodajalnah...na apple support forumu se je nekaj pisalo o temu, nekaj ljudi je namreč klicalo na apple suport kjer so potrdili da imajo vsi novi notebooki backlit tipkovnico...upam da je res, bi bilo pa edino pravilno....


Iz apple.com


2.0GHz MacBook
* Built-in full-size keyboard with 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys, including 12 function keys and 4 arrow keys (inverted “T” arrangement)

2.4GHz MacBook
* Built-in full-size illuminated keyboard with 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys, including 12 function keys and 4 arrow keys (inverted “T” arrangement)


Upam, da je res napaka.

Pyr0Beast ::

To mi disi bolj na reklamo, kot na novico.
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

coma2black ::

to je očitno bila napaka TAKO v predstavitvi kot TUDI drugih ne-US prodajalnah...na apple support forumu se je nekaj pisalo o temu, nekaj ljudi je namreč klicalo na apple suport kjer so potrdili da imajo vsi novi notebooki backlit tipkovnico...upam da je res, bi bilo pa edino pravilno....


Iz apple.com


2.0GHz MacBook
* Built-in full-size keyboard with 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys, including 12 function keys and 4 arrow keys (inverted “T” arrangement)

2.4GHz MacBook
* Built-in full-size illuminated keyboard with 78 (U.S.) or 79 (ISO) keys, including 12 function keys and 4 arrow keys (inverted “T” arrangement)


Upam, da je res napaka.



vem vem, povsod je tako razen pri checkout-u v trgovini... ampak če je folk res klical...ja jaz tut upam da je pomota



EDIT: ravnokar gledam v apple storu in so očitno spremenili...dang res škoda ;((
--=- [ Dex ] -=--

Zgodovina sprememb…

3p ::

in kakšno matriko uporablja ta 24 colar? glede na to da ima LED backlit osvetlitev sem pričakoval malce višjo ceno... zihr je pa zato TN matrika.


LED je po mojem drag bolj zaradi tržne logike (ker je novost). Ima ga recimo precej netbookov, pa zaslončki tam gotovo ne stanejo več kot par deset evrov...

3p ::

Tako je. Napaka v novici. Računalnik ima oba GPU-ja, ti pa lahko v sistemskih nastavitvah v MacOS X preklopiš z ene kartice na drugo z nekaj kliki.


Nakar te zgleda računalnik odjavi iz sistema, kot se že delajo norca po netu...

Keyser Soze ::

LOL, spet fenomenalen "en kos aluminija". Saj sem že rekel. Hvaljen bodi ingot in njegova izjemna veličina, da lahko sprovedejo tak marketing.

Kakšen ovčji ku** od standarda pa je to? Nov standard? Ni kaj, so prijeli svojega boga za njegova unijajca. O_o
OM, F, G!

IceIceBaby ::

Folk pa spet pameten, čeprav nima pojma kako zadev zgleda v resnici :)

jamiroq ::

jah, komplekse moras nekje zdraviti. :>

Keyser Soze ::

Folk pa spet pameten, čeprav nima pojma kako zadev zgleda v resnici :)

Ti to slučajno meni? Al "pluješ" po drugih?
OM, F, G!

IceIceBaby ::

Ja, tebi :)

Pač so naredili nekaj novega in zdaj zadevo trobijo okoli na veliko. Tako se dela v poslu. Če ti uspe nekaj novega, dobrega poskrbiš, da to slišijo VSI. Kdor tega ne naredi je neumen ali nesposoben.

Kar se pa nas potrošnikov tiče je pa stvar lahko samo dobra. Važno je, da je ohišje lažje in bolj trpežno.

MTm2H37rqt7B ::

Fanboi! Napišite še, da so odstranili Firewire port iz navadnih MacBookov :)

Drago bodo uporabniki plačali za tole:)

Zgodovina sprememb…

Keyser Soze ::

Ja, tebi :)

Pač so naredili nekaj novega in zdaj zadevo trobijo okoli na veliko. Tako se dela v poslu. Če ti uspe nekaj novega, dobrega poskrbiš, da to slišijo VSI. Kdor tega ne naredi je neumen ali nesposoben.

Kar se pa nas potrošnikov tiče je pa stvar lahko samo dobra. Važno je, da je ohišje lažje in bolj trpežno.

Heh, sem upal da meni.

In glede sposobnosti se mi precej dobro začenja "porajati", kdo je tisti, ki je nesposoben.

Dej prosim, razsvetli me, ker si tak Jack, kaj je tako fenomenalnega pri tem štancu aluminijaste plahte? Dej, razloži nam ta nov standard? Ker tako zveličaven kot je tule (tam) opisan, mora bit gradiva najmanj za par strani tle gor. Al te fascinira tist "super duper space pooper cnc mašin" ki vse to dela?

Matr, sta ko lolek in bolek s temle jamiroq-jem. Sam da je Apple pa mal nabluzi in že gremo v akcijo.

Ajde, pa dejmo kst-ju šanso, da obrazloži to "Space age tehnlogijo" aluminijaste kište. O_o
OM, F, G!

Ingemar ::

Jah, škoda prepira fantje. Apple ima svojo strategijo marketinga, pa tudi če prodaja buče. In zgleda, da jim kar uspeva. Če pa smo kupci tako naivni/pametni, da tej komerciali nasedemo, je pa samo naš problem, ker konkurence je ogromno in nihče nas ne sili k kupovanju njihovih izdelkov. Kar se tiče produktov, mislim, da tudi stil nekaj stane in brandname tudi. Isto je tudi drugje npr. avtomobilizem.

IceIceBaby ::

Fenomenalno je to, da so uspeli narediti lažje in bolj trdno (togo) ohišje, ob enem pa so očitno celo znižali stroške izdelave. Meni se to zdi ogromno.

Čez mesec ali 2 se bodo začeli pojavljati "macbook killerji", ki bodo uporabljali podobno ali enako metodo izdelave. Ampak takrat bo prepozno, ker bo Apple že zasidran v glavah potrošnikov kot leader.

Kar se pa sposobnosti Appla tiče pa naj presodijo rezultati. IMHO so carji, ker enostavno nočejo vstopiti v cenovno vojno, ampak delajo še naprej tako, kot naj bi se delalo. Uporabniki očitno na veliko kupujejo njihove izdelke in kar je še bolj pomembno, z njimi so zadovoljni in ostajajo zveste stranke. Med tem, ko se ostali pobijajo z nizkimi maržami Apple pridno nabira tržni delež.

robbe ::

Kaj potlej ni ohišje boljše, če je narejeno iz enega kosa? Če je bolj vzdržljivo, potem je to novost,ki šteje. Ali pa se je to že kdo drug spomnil?

krho ::

Jep, pa preko DVIja ali VGA tud ne moreš več monitorja gor priklopit, ultra uporabno ni kej. Zakaj se to ne obeša na veliki zvon, ker to je Zelo zelo pomemben podatek, ker praktično trenutno nimaš monitorja, ki bi ga lahko priklopil tule gor.
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

borchi ::

> ker praktično trenutno nimaš monitorja, ki bi ga lahko priklopil tule gor

na starega macbook-a pa nisi mogel priklopit NOBENEGA monitorja.

(razen, če si uporabil konverter. ampak kaj bi ti jaz razlagal...)
l'jga

IceIceBaby ::

Kupiš adapter in priklopiš gor DVI ali VGA monitor. V čem je problem?

borchi ::

v folku, ki še ni videl ne starega ne novega macbooka?
l'jga

krho ::

DisplayPort ni kompatibilen s DVIjem kaj češ potem priklapljat gor?
Stari Mac je imel mini DVI-I, torej nobeneg problema....
si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Keyser Soze ::

Fenomenalno je to, da so uspeli narediti lažje in bolj trdno (togo) ohišje, ob enem pa so očitno celo znižali stroške izdelave. Meni se to zdi ogromno.

Čez mesec ali 2 se bodo začeli pojavljati "macbook killerji", ki bodo uporabljali podobno ali enako metodo izdelave. Ampak takrat bo prepozno, ker bo Apple že zasidran v glavah potrošnikov kot leader.

Kar se pa sposobnosti Appla tiče pa naj presodijo rezultati. IMHO so carji, ker enostavno nočejo vstopiti v cenovno vojno, ampak delajo še naprej tako, kot naj bi se delalo. Uporabniki očitno na veliko kupujejo njihove izdelke in kar je še bolj pomembno, z njimi so zadovoljni in ostajajo zveste stranke. Med tem, ko se ostali pobijajo z nizkimi maržami Apple pridno nabira tržni delež.

?

WTF? Dej prosim no. Sem te prosil, da mi obrazloži tale novi standard. In ti mi razlagaš "kako se dela jabolčni štrudl". Prosim te no. Če se že delaš norca, se delaj norca znotraj prvega in drugega kolena sorodstva. Ostale izpusti ven.

Pa kakšen en kos no? Dej ne me basat no. Pokaži mi en kos. Pokaži mi fakn patent za to brihto in se bomo naprej pogovarjali.

Do takrat. Bi rekel STFU (milo rečeno) pa nehi bluzit tle o eni superiornosti, ker ta superiornost obstaja zgolj in samo v glavah zapriseženih "vernikov". Fanatizem se reče temu.

P.S.: Kakšen tip ALU pa sploh uporabljajo? Ker ALU sam po sebi je prekleto mehak.
OM, F, G!

IceIceBaby ::

Mini DisplayPort to DVI Adapter
The Mini DisplayPort allows you to connect an external display or projector using an adapter. You can use an external display as your main workspace or to extend your desktop, or you can work in mirrored mode with a projector so you can view what your audience sees. The Mini DisplayPort to DVI adapter lets you connect an advanced digital monitor, such as the 20- or 23-inch Apple Cinema Display, that uses DVI video. Review the documentation or check with the manufacturer of your monitor to make sure you're choosing the right adapter.


Cena 29 USD.

TilenS ::

In ta ALU naj bi bil lažji od zadjšnih plastik fantastik ohišij ? Pomojem ta zadeva ne more biti kaj lažja poleg tega pa to res ni nobena novost, novost je vrjetno samo za apple, ki je kot kaže šele zdaj odkril CNC rezkanje :)

CoolBits ::

No pa prosim pokažite ostale alu prenosnike če to ni taka novost v svetu prenosnikov...
Ideja je dobra tudi zaradi odvajanja toplote stran od CPU...
«
1
2 3
...
5


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Macbook Pro 2010 in monitor DELL U3417W

Oddelek: Strojna oprema
6955 (840) opeter
»

Ultrabook- Apple, Dell, Asus, HP

Oddelek: Kaj kupiti
173530 (3244) zee
»

Applove novosti (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
5620377 (18905) Key Quest
»

Novi iMac in cene pri nas

Oddelek: Strojna oprema
373850 (2889) IceIceBaby
»

Apple posodobil svojo linijo prenosnikov in zaslonov (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Grafične kartice
20521644 (14066) coma2black

Več podobnih tem