» »

5400 vs 7200 rpm?

5400 vs 7200 rpm?

KontraCepec ::

Mi lahko kdo pove, kakašna je v praksi razlika med prenosnikom z diskom, ki se vrti s 5400 obrati na minuto in takim, ki ima vgrajen disk s 7200 obrati.

Mislim predvsem zaganjanje programov, prvikratno odpiranje raznih menijev, brskanje za podatki... take operacije med samim delom, pri katerih se bere iz diska. Kopiranje datotek in zapisovanje me ne zanima toliko (daš pač kopirat in počakaš).

Baje je pohitritev 25%, vendar me zanima kako se to opazi med delom. Konkretneje; ali je ta razlika vredna 100€ oz 60% višje cene diska iste velikosti (50€ vs 150€ za 250GB).

Kupujem namreč nov disk za svojega prenosnika. Sedaj imam vgrajenega Hitachi 160GB 4800 rpm. Zaganjanje programov in brskanje za podatki je občutno počasnejše od stacionarca v katerem je 3,5" disk s 7200 rpm.
Krijejtiv

zee ::

100 € razlike? kje?
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

mtosev ::

moj 5400 ima average 33.xMb al 34.xmb transfer.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro,
Enermax Platimax 1700W | moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Utk ::

Ja razlika sigurno je, kot si opazil, če je vredna te cene, se pa sam odloči. Pa je res tako velika razlika?

KontraCepec ::

Primerjava cen:
WD 7200 za 141 €

in
WD 5400 za 73

Je torej malo manj... dobrih 70€. Ampak to je 1x več (100% torej).
Krijejtiv

Zgodovina sprememb…

mjk ::

definitivno ... morš pa vedet, da bo 7200 hitrej pokuru baterijo ...
kup tist, kar je zate boljš hitrost : vzdržlivost brez napajanja.
če gledaš same performanse se pa pozna.

Revenant ::

a hitacija mas?:Draje si kupi atarija, ali pa vrzi denarce za morskegate momentus 7200.2

http://www.seagate.com/www/en-us/produc...

maloprodajna cena 200GB je 107 EUR. Argumenti? Eh, resnično se mi jih ne da pisat, raje se vprašaj katere vrste žid si da prenašaš trpljenje in duševne muke ob hitaciju oz. brez zadržkov klikni na review:
http://www.techwarelabs.com/reviews/sto...

evo, prinešeno na pladnju. vem, hvala
http://www.ceneje.si/seagate-trdi-disk-...
Bolje golob v roki kot kurac na strehi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Revenant ()

KontraCepec ::

Hvala ;) Je že naročen.

200 GB bo kar v redu ja. Sploh ker mu bo družbo delalo dodatnih 160 GB na starem disku, ki bo postal zunanji.
Krijejtiv

KontraCepec ::

Kupil sem torej Seagate 200GB 7200. Z računalnikom je 10x lažje delat. Nič več mi ni treba hodit na kavo, ko dam odpirat Photoshop ali Maxa. Odličen nakup in ga priporočam vsakomur, ki se odloča za nov disk za prenosnika.
Krijejtiv

Izi ::

Odličen nakup in ga priporočam vsakomur, ki se odloča za nov disk za prenosnika.

Stvari se ne sme kar posploševati, vsakdo ima drugačne prioritete.
Sedaj imaš resda nekaj hitrejši računalnik, ampak je pa tudi glasnejši in baterija se ti hitreje izprazni.

Če ti je najvažnejša hitrost potem je ena sama izbira in sicer SSD disk. So idealni za prenosnike.
Porabi zanemarljivo malo energije proti tvojemu sedanjemu disku, je popolnoma tih in približno 300% hitrejši od tvojega diska na 7200 obratov. Ima eno samo slabost in sicer, da je približno 150% dražji kot tvoj najnovejši disk.
Torej imaš popolno tišino, dolgotrajno delovanje in še hitrost, ki poseka 99% velikih desktop računalnikov.

Z trdim diskom na 5400 obrati imaš relativno tišino, dokaj majhno porabo in precej počasen računalnik.

Z trdim diskom na 7200 obrati pa nimaš tako rekoč nič omembe vrednega >:D
Disk se sliši med delovanjem, baterijo ti kuri opazno hitreje, hitrost pa je sicer malo hitrejša od 5400 ampak še vedno ni vredna omembe proti SSD diskom ali trdim diskom na 10000 oz. 15000 obratov.

Tudi tako lahko gledaš na stvar :D

KontraCepec ::

Z trdim diskom na 7200 obrati pa nimaš tako rekoč nič omembe vrednega


Točno tako, kot sem prej svetoval: Sprejemljivo povprečje, ki bi ga priporočal vsakomur.

- Poceni in zadosti prostora (obratno od skromnih in predragih SSDjev)
- Izjemen skok hitrosti napram običajnim 5400 obratom
- Baterija se ne sprazni nič opazno hitreje (prej 2:10 h, sedaj 2:00 h)
- Glasnejši pa napram staremu disku ni niti malo (Prejsnji je bil Fujitsu in ne Hitachi kot sem narobe povedal prej).
Krijejtiv

Revenant ::

Žiu! A lahk če lahk poženeš nevem, podrobno analizo NOD32, defrag ali kaj sličnega za kakšno uro in s pomočjo speedfana poveš temparaturo diska v takem stanju? Sam ima v idle 42C, med enourno podrobno analizo in hkratnim 10-minutnim raztegovanjem 6 GB velikega .rar arhiva pa je dosegel temp 53C! Sicer je delovna temp. 0-60C in kratkorajna temp. mu ne škodi, a vseeno bi rad primerjal. Imam pa HPja 6715b.
Bolje golob v roki kot kurac na strehi.

fictionel ::

Kakšna pa je razlika med novimi diski z 5400 oz 7200 obrati v prenosniku?
Gledam diske velikosti 250 (5400) in 200 GB (7200).
Razlika v ceni je precejšnja (84€) (em.. original HP roba...).

Ostale specifikacije pa bi bile C2D 2,53ghz in 4gb rama.

Utk ::

Kakšna pa je razlika med novimi diski z 5400 oz 7200 obrati v prenosniku?
Gledam diske velikosti 250 (5400) in 200 GB (7200).
Razlika v ceni je precejšnja (84€) (em.. original HP roba...).

Ostale specifikacije pa bi bile C2D 2,53ghz in 4gb rama.


A ne bi prebral teme v kateri nekaj sprašuješ?

xandros ::

Kje kupim SSD disk, po kakšni ceni.
Zadosti bi mi bilo recimo ene 50G diska.

fictionel ::

V temi je KontraCepec zamenjal strari 4800 rpm disk z novim 7200 rpm z večjo kapaciteto (in najbrž tudi večjo gostoto zapisa na ploščah).
In razlika je (subjektivno gledano) ogromna.

Mene pa zanima, koliko se to pozna pri dveh novih diskih 250 GB in 5400 rpm ter 200 GB in 7200 rpm.

Tudi:
- Izjemen skok hitrosti napram običajnim 5400 obratom (KontraCepec)

se mi ne zdi ravno dokazano, zato pa sprašujem.

Sem tudi googlal, vendar kake novejše primerjave nisem našel (2002-2006 testi se mi nekako zdijo zastarani).

Če pa je vse to zapisano v odgovorih, se pa iskreno vsem (še posebej tebi, CrniE) opravičujem!
In nekako mi odgovor v stilu (+psiho efekt, ker sem dal 100€ več za 30 obratov na sekundo več): "ejga stari, veš kolk zdej to leti.. ma noro, ej!" ni zadovoljiv.

Lp

bond007 ::

Brezveze keš zapravlat za minimalno, če sploh hitrejše 7200 diske. Namreč nekateri 5400 diski imajo dosti večjo gostoto zapisa in so pri prenosu dejansko hitrejši kot kakšni 7200 rpm diski. Večji 5400 rpm zaostajajo le v dostopnem času. Pomoje škoda keša... Nabaviš recimo WD blue 320GB:
The Blue is a good all-around performer and it's occasionally faster than the Momentus 7200.3, which is quite a feat. And with a street price of just $110, you get 320GB for just $0.34/gigabyte.

Link do testa...

Utk ::

Okej, bomo to rešli matematično. 5400 obratov na minuto je 90 obratov na sekundo. V povprečju mora disk naredit pol obrata, da pride na pravo mesto, to traja pri 90 obratih/s 5,5 ms. Pri 7200 obratih je to 4,1 ms. Če je cel dostopni čas tam okoli 15ms, se 1,4 ms kar nekaj nekaj pozna, ze to je 10%, zelo verjetno je pa, da se pri hitrejših diskih tudi glava hitreje premika, tako da se komot še tam dobi ena tisočinka, ali celo 2, in imamo ze 20% ali še več.
In ja, 20% se pri disku zelo pozna, če je to vredno te cene, je pa odločitev posameznika.

bond007 ::

Dostopni časi - 5% razlike:

Pyr0Beast ::

Namesto, da kupiš disk, kateri se hitreje vrti, kupi disk z večjo gostoto zapisa, poraba ostane enaka, hitrost branja pa je večja :)
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

Utk ::

Med 14,8 in 16,4 je 5 procentov? Nekaj novega. Vsak lahko vidi kar hoče :)

fictionel ::

No, hvala vam. Taki odgovori so mi všeč :)

Če pustimo številke - koliko je hitrost opazna pri normalnem delu za računalnikom? Beri: odpiranje raznih programov, surfanje, ostala pisarniška dela ...
Pa boot time? In hibernacija?

lp

Pyr0Beast ::

Največ pridobiš na hitrosti, če si gor naložiš kakšen Linux™, dokupiš še 2G rama (4G skupaj), ter vse skupaj lavfaš iz rama. Bootaš lahko tudi iz USB-ključka, kar pomeni, da diska ne rabiš več (večja avtonomija).
Some nanoparticles are more equal than others

Good work: Any notion of sanity and critical thought is off-topic in this place

bond007 ::

Med 14,8 in 16,4 je 5 procentov? Nekaj novega. Vsak lahko vidi kar hoče :)


Ti očitno gledaš najhitrejši 7200 disk in najpočasnejši 5400. Očitno res vidi vsak samo tisto kar hoče. Glej najhitrejšega 5400 (15.4) pa ti bo jasno odkos meni 5% .. ubistvo je še manj kot 5 :) Sicer je vseskup skoraj nič ... glede na to, da imajo 5400 še večjo gostoto zapisa, prednost 7200 praktično izgine.... kar je tudi napisano v povzetku testa (da je nekje 5400 disk celo hitrejši od 7200 - prav zaradi gostote zapisa).

Utk ::

Ja to je res, ampak a je kak dober razlog, da 7200 ne bi imel enake gostote zapisa? Če elektronika ne more sledit tem obratom, potem so res nepotrebni in tudi še slabši kot 5400. Elektronika pa ne bi smela bit problem. Razen če nekdo ne naredi 7200 diska samo zarad lepšega. Kot da bi imel 200 konjski avto in ne bi mogu do konca stisnit gasa.

joze67 ::

Okej, bomo to rešli matematično. 5400 obratov na minuto je 90 obratov na sekundo. V povprečju mora disk naredit pol obrata, da pride na pravo mesto, to traja pri 90 obratih/s 5,5 ms. Pri 7200 obratih je to 4,1 ms. Če je cel dostopni čas tam okoli 15ms, se 1,4 ms kar nekaj nekaj pozna, ze to je 10%,


Tukaj se matematika konča. Nadaljevanje je špekulacija:

zelo verjetno je pa, da se pri hitrejših diskih tudi glava hitreje premika, tako da se komot še tam dobi ena tisočinka, ali celo 2, in imamo ze 20% ali še več.


Polovico končnega izkupička je torej prinesla na "zelo verjetni" predpostavki izpeljana trditev.

Če takole iščemo procente, bi vsekakor morali upoštevati tudi zorec porabe (na katerega sicer lahko sklepamo iz form factor-ja in baterije, torej prenosnik) in datotečni sistem.

Utk ::

No, čista špekulacija tudi ni. V diskih se glava premika v povprečju od 4 do 10 ms. V takih bolj normalnih diskih od 8 do 10. V bistvu lahko tu prišparamo še več kot pri obratih. Samo, da je tezko preverit ta čas pri disku in bi treba verjet proizvajalcu. Bolj zanesljivo je pa naredit test, ki zmeri vse skup in pozabit na to in obrate :)

WamPIRe- ::

Tudi jaz premišljam o novejšem disku za prenosnika.
Sedaj imam vgrajenega HITACHI Travelstar 7K100 100GB 7200 RPM 8MB Cache SATA 1.5Gb/s Notebook Hard Drive

Prenosnik je večinoma priključen na napajanje, torej se ravno ne obremenjujem s porabo diska. SSD ne pride v poštev zaradi cene, saj rabim nekje 320GB prostora.

Odločam se med:
WD 320 GB SERIAL ATA 2,5" 7200obr 16MB cache
WD 400 GB SERIAL ATA 2,5" 5400obr 8MB cache

Oz. ali priporočate kaj hitrejšega?
Zanima me tudi kateri diski omogočajo največjo gostoto zapisa.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Seagate ukinja 2,5-palčne trde diske s 7200 rpm

Oddelek: Novice / Diski
265479 (3974) SuperVeloce
»

Prvi 2,5-palčni terabajtni disk s 7200 rpm

Oddelek: Novice / Diski
155106 (4393) Jst
»

disk za prenosnik

Oddelek: Kaj kupiti
141945 (1782) IvoJan
»

menjava diska v prenosniku na 7200 obr/min

Oddelek: Pomoč in nasveti
393499 (2760) urosp
»

2,5" diski

Oddelek: Kaj kupiti
91451 (1285) mmmato

Več podobnih tem