» »

Kako pravilno naviti samo procesor

Kako pravilno naviti samo procesor

xtrEeme ::

Pozdravljeni!

Sem čisti začetnik kar se tiče navijanja in sem se malo za hec odločil naviti moj stari procesor preden ga zamenjam. Imam torej AMD Athlon XP 3500+ 64bit.
Vendar nevem kako se navije samo procesor brez tega da nebi zvišal tudi frekvenco RAMov. Namreč ko višam bus speed se dvigne tudi frekvenca RAMa. Jaz bi rad zvišal samo frekvenco procesorja. Prosim za kak nasvet.
hvala in LP

Vuli ::

To je skoraj normalno. Poišči nastavitve za ram in jih dej vrednost, ki ti ustreza.(800mhz,667mhz,..)
|Gb x570 Pro|R9 5900x|32GB DDR4 RAM G.Skill V@ 3600 cl16|6800XT Merc319 Black|

xtrEeme ::

ja saj sem dal na 800. samo pol ob spreminjanju bus speeda za procesor se frekvenca avtomatsko tudi dvigne

Wofk ::

zato pa daj rame na 667

j3rn3jk ::

najprej rame "odviješ" na 667mhz, pol pa procesor naviješ tako da ramo dosežejo 800mhz.
Mogoče boš še moral HT multipler znižat.

lp

thefire ::

em, dečki... ko navijes procesor... navijes komplet masino
od rama, grafike, pci vodil dalje
ker mora bit vse 100% sinhronizirano in navijes eno stvar, navijes vse!
po novem lahko res samo ram "navijes" ce pa navijas procesor, navijes komplet masino.
pa se to... 667 ali 800mhz rami...
800mhz rami nemorejo delat z procesorjem ki ni 1333 fsb.
tako da vse skupaj ni tako preprosto kot izgleda:)

thefire ::

oz. ena napakica... procesor nezna delat z 800mhz rami ce ni procesor 1333fsb :D

ravsek ::

Ko navijes procesor, navijes zraven se graficno? Zanimimo, vsak dan nekaj novega...

Blinder ::

oz. ena napakica... procesor nezna delat z 800mhz rami ce ni procesor 1333fsb :D

zakaj pa to?

drugace athlon 3500 je verjetno a64 in ne xp:D
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 3050 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

AapocalypseE ::

Ko navijes procesor, navijes zraven se graficno?

Od kod pa vam to? Procesor naviješ recimo na 400x9 to je 3.6GHz, kar pomeni, če imaš rame 800MHz bojo lepo delali 1:1 in bo navit samo procesor. Grafična pa sploh nima veze pri tem. To se navija posebaj v windowsu ali s flashanjem biosa na grafični.

darius ::

the fire prodaja buče.. :D
- P5KC - E6750 - HD4870 - 4GB ram - Samsung T220 -
ROVER POWER ;)

j3rn3jk ::

@thefire
Bolje da si tiho

xtrEeme ::

Torej, kako naj zdaj navijem stvar? :D

kixs ::

Kako pravilno naviti samo procesor?


Kupis verzijo procesorja, ki nima zakljenega mnozilnika in le tega potem enostavno spreminjas v BIOSu. Pri vecjem navitju dodatno povecas napetost procesorju. :P

kixs ::

Torej, kako naj zdaj navijem stvar? :D


Verjetno imas zadevo na Socket 939. Navijes lahko precej enostavno s pomocjo dvigovanja CPU frekvence.

V korakih nekaj taksnega.

1. najprej gres v BIOS
2. najdes meni za nastavljat frekvence, voltaze, tajminge ramov...
3. najprej nastavis HT mnozilnik na recimo 3X
4. CPU frekvenco nastavis na recimo 220MHz
5. RAMu spremenis razmerje, da ne bo 1:1, saj mora biti koncna hitrost okoli DDR400 (+/-20MHz) oz. 200MHz. Ce bo prevec, se sistem ne bo dvignil!
6. za vsak slucaj malo dvignes napetost (Voltage) CPU-ju, morda za 0,1V

Nato shranis, rebootnes in ce je vse OK, se butne.

PS:
Mozno seveda, da imas AM2 socket, pa je potem zadeva malenkost drugacna.

lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kixs ()

thefire ::

decki moji dragi, dajte si recimo gor kaksno AIDA32 kaj podobnega od programa, kateri vam pove realni clock in trenutni clock. in ko boste navili procesor, boste tudi vodilo od VGA.
procesor, ce ni 1333fsb, nebo delal z rami na 800mhz, lahko imas rame notri tudi 1066mhz in procesor 1066mhz, vendar bojo rami delali veliko bolj pocasi in izkoristka nebo, bo masina delala na 80% ali manj svojih zmoznosti.

bluefish ::

daj, thefire, umiri se malo. Kar trenutno govoriš so buče.

thefire ::

za en primer, par let nazaj, recimo celeron ali p4 ki je bil na 400mhz fsb, ni znal delat z ddr 333... procesor je moral imet fsb 533 da je delal lahko z ramom 333. drugace je vse skupaj delovalo na 266mhz (ram)

thefire ::

modra ribica, sem se tudi jaz igrackal z navijanjem in zadeva je veliko globlja kot si mislis ko navijes procesr. nemore delovat grafika na 100mhz, ram na 800 in procesor ki je tovarnisko na 1066fsb, da bos samo procesor navil na 1200fsb... potem nebo vec sinhronizirano in bojo napake pri "racunanju"
samo malcek logike. potem pa se pojavljajo teme kot so "mi zmrzuje pc".... ja valda...kdo ve zakaj a?

bluefish ::

pogej, pri današnjih matičnih ploščah je vodilo PCI in tudi PCI-E zaklenjeno. Procesor lahko naviješ na 4GHz, pa zaradi večanja FSB-ja grafična ne bo nič bolj navita.
Res je, da se ob navijanju procesorja zaradi višanja hitrosti FSB vodila posledično veča tudi frekvenca RAM-a, vendar pa je tukaj v pomoč delilnik FSB:RAM,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

thefire ::

bo, vodilo grafike bo tudi, saj sem reku, poberi si aida32 ali kateri podoben program, ki ti pove temp. procesorja, grafike zunanje vodilo procesorja in grafike pa bos vse lepo videl. ko bos kaj navil da se navije komplet pc, ne samo 1 komponenta. danasje plsoce so res kao pametne in to, zato ti tudi ne pokazejo vec podatka za koliko si navil vga vodilo, ker samo izracuna, prejsnje plate, so tut to pokazale

bluefish ::

katerega dela v "vodilo je zaklenjeno" nisi razumel?

thefire ::

poglej, poberi si program, pa bos sam videl.

bluefish ::

No, ga bom. Upam, da boš potem zadovoljen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

thefire ::

bluefish ::

je že zagnan, samo povej še kje to ti gledaš.

thefire ::

imas agp ali pcie vga?

bluefish ::

pci-e

thefire ::

imas kje opcijo, oz si nasel kje kjer ti pise hitrost pci-e?

bluefish ::

odkrito povedano je ta program tako zastarel, da ni vreden truda. Ob t.i. merjenju branja in pisanja v RAM kot primerjavo pri rezultatih navede še star P4 gre celo do procesorjev, ki so že zdavno le spomin.

Skratka, z uporabo gpu-z pa je lepo videti, da vodilo deluje pri deklarirani hitrosti.

Me pa zanima, kateri procesor imaš ti, da si tako sveto prepričan v svoje trditve in v program, ki se že od leta 2004 ni spremenil.

kmxkmx ::

thefire - tehnologija gre naprej ;)

Sindroom - daj povej katero matično imaš.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: kmxkmx ()

thefire ::

ja to vem da je ful stra, samo nazalost ni novejse verzije.
doma imam c2d 2.66mhz

delam pa v servisu za racunalnike, in vem da je tako:) kot pravim... ker se zgodi da dečki navijejo procesor, pol pa jocejo da jim zmrzuje slika in da v igricah jih vn mece in tako dalje. pa ni samo to da dvignes voltazo za proc. ampak je tudi to da navijes grafiko... kar pa kake kratice "SE" pomenijo da niso za navijanje ali ma "MX" tudi slabo prenasajo in se sesuvajo"

kmxkmx ::

A si ti razumel kaj ti je prej napisal bluefish? Nove matične imajo možnost zaklepa frekvence PCI-E vodila(vsaj malo boljše).

bluefish ::

am, MX kartic že dolgo ni, v katerem stoletju si ti.

thefire ::

hja. trenutno se ne igram vec z navijanjem, navijal sem p4 pol od kar je c2d zunaj ali celo c2qextreme, se niti ne igram vec z navijanjem, brezveze, ker samo procesor trpi pa se prej crkne, hladi ga kolikor hoces:D

ja bem vredu... uzivajte v navijanju, samo ne se cudit ce bo pc zmrzoval in delal slabse ali pocasnaje, v najbolsem primeru enako kot prej (pred navitjem) :)
KER, ZAPOMNITE SI ZADEVA MORA BIT SINHRONIZIRANA 100% ce je odstopanje 0,1% bo delalo, ma napake bojo vse pogostejse kar se odraza v pocasnem delovanju in zmrzovanju.

vidim pa da znate vec kot jaz :) kar je tut vredu.

j3rn3jk ::

thefire, še čudno da te niso odpustili gelde na to da si ti 10let zadaj.

thefire ::

tudi kratina nx je enaka... recimo kao ful dobra grafika ki jo dobis za 100 ki pise da je nvidia 8800 in ima kako cudno kratico zraven.... s to graficno pc-ja nebos navijal

thefire ::

ja popravljam napake, ki jih delate vi ki ste 15 let naprej:D

bluefish ::

no, se vidi, da si navijal še v času P4, ko se je hitrost vodil AGP in PCI res spreminjala skupaj z navijanjem procesorja.
In verjetno boš procesor prej prodal ali pa bo zastaral, preden boš opazil posledice navitja. Teoretično pa na staranje vpliva le višanje voltaže.
In ne boš verjel, sem navil še vsak procesor, ki sem ga imel, pa je bil računalnik vedno stabilen, ne glede na obremenitev - od igranja iger, do rendiranja in kodiranja.

In ja, žal si rahlo za časom. Razumem te, da na servis dobivaš napačno navite mašine, kljub vsemu pa je to zaradi napak uporabnikov in ne zaradi samega principa navijanja.

Tisto z NX pa si verjetno imel v mislih FX, ki označuje družino kartic za delo s CAD/CAM programi. Zgrajene so z uporabo enake arhitekture kot vse ostale kartice in se tudi lahko navijajo. Seveda pa temu niso namenjene.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

thefire ::

odlicno, vendar je bil pc 100% sinhroniziran, saj dela, jaz samo pravim da navijes komplet masino ne samo proc. to je vse.
to da zaklenes vodilo vga, v biosu, pa... nevem ker se tolk s tem ne zezam vec.

j3rn3jk ::

Moj proc že več kot 3 leta tikataka s 55% overclokom.

kmxkmx ::

Naviješ lahko tudi samo procesor in PIKA.:)

thefire ::

saj tut moj servercek je navit pa dela ze 4 ali celo 5 let 24h 365dni :)

bluefish ::

vodilo je že tovarniško neodvisno od ostalega in ni potrebno dodatnega truda. Je pa res, da ga lahko na lastno željo tudi naviješ.

j3rn3jk ::

Naviješ lahko tudi samo procesor in PIKA.:)


TAKO JE !!!

thefire ::

ja ok:)

WamPIRe- ::

No kot so že napisali drugi... thefire rajši nehaj pisat na to temo, da se ne boš preveč osmešil.

SInDrOoM: Povej nam točno katero matično imaš, procesor, rame. Tako ti bomo še lažje pomagali.

Ker si napisal AMD 3500+ sklepam da imaš procesor na 939 podnožju. Če imaš še srečo z matično (DFI Ultra-D) pa se bo dala zadeva še "enostavno" naviti (enostavno- za tebe še najbrž ne, koliko pa, pa je odvisno še od procesorja (ne navijajo se recimo vsi 3500+ enako!), hlajenja , ramov)
Za A64 sisteme je tudi ram (latence) zelo pomemben!

Približne korake je pa že kixs napisal.


Original FSB procesorja je 200MHz in množilnik 11x torej procesor dela s frekvenco 2200MHz! Ker je množilnik zaklenjen, ga ne moreš nastaviti več kot 11x, torej ti preostane samo še višanje FSB.

Sicer pa najprej moraš ugotoviti najvišjo frekvenco procesorja:
Nekaj korakov:
1. HTT : 3x
2. RAM/FSB : 1/2 (100MHz) -(tako rame resnično upošasniš in si lahko siguren, da ne bodo delali zgage pri navijanju procesorja)
3. Povišaš FSB: v korakih po 10MHz. V prvem koraku FSB nastavi na 220MHz, torej prvi korak bo 220x11 =2420MHz itd.Ko povišaš FSB, shraneš BIOS nastavitve in bootaš mašino.
Poizkusi prižgati par programov in delati par stvari, da malo obremeniš procesor. Če je par minut vse ok, se vrni na 3. točko. (povišaš FSM za 10... itd.). Ko ti windows "zmrzne" ali dobiš BSOD potem -> Ker ne vem kakšno hlajenje procesorja uporabljaš ti ne priporočam prevelikega dvigovanja napetosti procesorja (vCPU). Napetost dviduješ tudi v BIOSu. Če imaš original hlajenje lahko povečaš za nekje 0.1-0.125V. Moraš vedeti da zaradi prevelike napetosti lahko skuriš procesor !!! (pa tudi če ni skoraj nič vreden :) ) Za max frekvenco procesorja ti priporočam tudi programček SuperPI (malo pogoglaj), in stestiraj z njim (izberi recimo 4MB) in ga zaženi.
Ko vrne program napako, pomeni da je frekvenca previsoka! (Če še nisi dosegel najvišje dovoljene napetosti, lahko poizkušaš le-to povečati). Ko dosežeš max. napetost, spusti FSB za recimo 5MHz in čaka te testiranje! :)
4.V Windows (predvidevam da imaš Win XP ali Vista) si naloži programa Orthos (google it! ;) ) in ga zaženi. Pusti, da računalnik dela par ur! Najbolje kar čez noč. Če kljub temu ne vrne napake pomeni, da si dosegel (skoraj) najvišjo frekvenco tvojega procesorja. Če vrne napako, še znižaj FSB za recimo 2MHz in zopet sledi testiranje.

Ko dosežeš max. frekvenco si zapomni FSB!

Tako nakako dobiš najvišjo frekvenco procesorja oz. FSB sistema.
Sedaj sledi iskanje najvišje frekvence rama.
1. HTT 3x
2: RAM/FSB : 1/1 (200MHz)
3. CPU multi 7x (tako ne bo procesor ne dela zgage pri višanju FSB)
4. Latence (Latency) To najbolje da pustiš na auto, ker ne želim, da se ti navijanje "zaserje" ;)
5. FSB (začni pri 220MHz) Višaj FSB v korakih kot pri procesorju za 10MHz. Lahko povišuješ tudi vRAM, ki pa je odvisno od tipa rama (BH-5 (3,2V), UCCC in TCCD 2,8V) Ker se rami tudi pri povišani napetosti in hitrosti bolj grejejo, je priporočljivo da preko piha kakšen ventilator.
Enako kot pri procesorju, v primeru napak v testnih programih, zmanjšaj malo FSB in zopet testiraj.
Ko dosežeš najvišji FSB si ga zapomni :)

Recimo da bo frekvenca za CPU 250MHz (2750MHz), za RAM pa 225MHz (DDR 450MHz).
Torej uporabiš malo matematike:
225/250 = 0.9 (razmerje med RAM/FSB)
200*0.9 = 180 (RAM frekvenca)
Torej nastaviš FSB na FSB, ki si ga dosegel pri navijanju CPU (250 MHz), frekvenco RAM pa 180 MHz oz. razmerje 0.9 (9/10).
Shraniš nastavitve in si navil svoj računalnik.

Seveda je treba sedaj računalnik stestirat, če je stabiln. Če se pojavijo napake pa znižaš še za 1-2 MHz FSB.

To je to!
Pa veselo navijanje ti želim!
Za uničen, skurjen, preklet, u steno zmetan hardware ne odgovarjam!

lp, Jernej

j3rn3jk ::

@WamPIRe-
Bravo, super vodič.

WamPIRe- ::

No pozabil sem dodat še par stvari in omenit nekaj programov, ki so nepogrešljivi pri navijanju (linke ne mislim iskati -> pogoglajte)

Kadarkoli povečujemo voltaže nad tovarniškimi je treba paziti na temperaturo. Ob primernem hlajenju si lahko privoščimo več, saj se hlajenja razlikujejo, ne le po izvedbi in samem sistemu, ampak tudi po zmožnosti koliko toplote lahko odvedejo.

Velikokrat je treba povečati tudi voltažo chipseta (NB voltage - northbridge), če hočemo doseči višji FSB.

Nakej nepogrešljivih progremov:
- TEMPERATURA: pri 939 procesorjih naj temperatura ne bi smela preseči nekje 50-55°C!
Obstaja en kup programov, ki nam omogočajo odčitavanje temperatur. CoreTemp, SpeedFan, Everest, SiSoft Sandra,...Izpišejo tudi temperaturo sistema (NB), diska,...
- PRIKAZ FREKVENC in VOLTAŽ: Ti programi nam prikazujejo frekvence procesorja, FSB, frekvenco ramov, latence (zakasnitve), razne voltaže (CPU, NB, RAM, +12V,...). Najbolj poznan je CPU-Z (osnovni prikaz frekvenc),
- NAVIJANJE v WINDOWS okolju: Sam se nikoli nisem veliko posluževal takšnega navijanja, razen za kakšen bench, kjer gre rez za vsak MHz.
Poznamo kar nekaj teh programov. A64Tweaker, SetFSB, ClockGEN,...
- TESTIRANJE: memtest 86+, SuperPI, Orths, Stress Prime, 3dMark (01 - Vantage) ko začnete navijat tudi grafične kartice ;)

Še enkrat: Za uničen, skurjen, preklet, u steno zmetan hardware ne odgovarjam!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: WamPIRe- ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

OC : intel E2140 1.6 GHz

Oddelek: Navijanje
312979 (2568) urbyluzar
»

Intel pentium dual core e2200 navijanje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Navijanje
1265625 (4643) anzel26
»

navijanje AMD procesorja (strani: 1 2 )

Oddelek: Navijanje
776185 (4788) Davidf1
»

Navijanje starega Pc

Oddelek: Navijanje
14848 (848) Evil mind
»

Kako je z Athloni 2500 XP (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Kaj kupiti
1327863 (5540) Tarzan

Več podobnih tem