» »

SSD za sistemski disk

SSD za sistemski disk

Temo vidijo: vsi
««
«
1 / 506
»»

kuglvinkl ::

OK, na tgu se bo dalo čez dva tedna kupiti SSD, velikosti 32 GB, zelo spodobnih hitrosti: lesen: 143MB/s • schreiben: 93MB/s • Anschluss: SATA II. Zanj bodo na začetku treba odšteti okoli 170 evrov. Nobl skratka. Gor bi bli Winsi in aplikacije.

Zdej, sekira me lastnost samih SSD-jev, to je, da se celice izrabijo, če preveč konstatno pišeš po njih. Tle sm našu par nasvetov.

RAMa bo 4 GB, tko da pagefile mirne duše lahko izklopim. Oziroma, ali bi se dalo pagefle prestavit na fizičen drug disk? Sam sicer še nisem nikoli probal, ampak po moje bi se dalo...

Naprej, mali tmp file-i od browserja. Po moje FF upošteva želje uporabnika, kam se to shranjuje, to da to lahko prestavim na klasičen disk.

Ali še kaj non stop piše po disku? Oziroma, ali ma še kdo kakšen nasvet glede tega? Bi se plačalo postavit RAM disk? in naj drka po njem?

kixs ::

Sploh ne bi nic skrbel glede Wear&Tear. Novi SSD so ze narejeni tako, da ni s tem problemov.

Tilen ::



Samo tk za primerjavo... Samsung F1 640GB.

Pa še dva enaka diska v raid 0



Primerjaš zadevo in presodiš...
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Zheegec ::

Mah pri teh novih SSD to niti ni takšna težava. Sploh ker elektronika notri lepo razporeja pisanje po celicah nekako tako, da se lepo razporedi - kolikor se to pač da, sploh če je prazen samo majhen del diska.

Anyway, za takšno zadevo jaz ne bi skrbel, sploh ne, ker nimaš kakšnih posebnih noro pomembnih podatkov na sistemskem disku velikosti 32GB :)

Page file pusti na SSD - ravno to je poanta SSDja - hudi dostopni časi. MS predlaga, da v USB vtakneš hiter ključek in uporabljaš tisti readyboost, zakaj bi to počel, če je SSD bistveno hitrejši?

Drugače ti lahko po disku praska kakšna indeksacija (sploh v Visti), system restore,... to je pa praktično vse.

[Edit] Tilen - prilepi sliko dostopnih časov :):)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Zheegec ()

kuglvinkl ::

Kul, ne, disk ne bo poln. Ene 12 GB zasedem skupi s pagefileom. Vse ostalo (data, tmp, lovilec za net) je po drugih treh/štirih diskih. Sej čez tri leta bo se na SSDjih, samo do takrat bo treba nekako zdržat.

OK, se pravi so Winsi leni. Tilen, v končni fazi dam lahko dva SSD-ja v RAID :) IN še enkrat, ne rabim ful placa, izključno za winse in app.

Žiga, boš kej dobavu, al bo treba klikat?

trnvpeti ::

naredis ram disk, ene 100M

FF about:config
browser.cache.disk.parent_directory
pa das recimo 50M

enviroment
tmp in temp prestavi na ram disk

izklopi pagefile

tako bo minimalni write na ssd disk

kuglvinkl ::

Kul.

Zheegec ::

Kuglvinkl, bom mal fprašu kekce k uvažajo OCZ (pa na veliko oglašujejo, da imajo njihove SSDje), bi tud jaz enega na test :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

WarpedGone ::

Zdej, sekira me lastnost samih SSD-jev, to je, da se celice izrabijo, če preveč konstatno pišeš po njih.

Tole je ena tak FUD, ki nikakor noče crknit. Tudi ko končno neka celica res crkne se vse skupaj opazi kot za par kB manj nezasedenga prostora. Nobenih podatkov ne zgubiš, performanse ne upadejo, nobenega klikanja etc. Stvar še vedno dela. Vsi diski, za katere je treba plačat več kot 2 EUR vsebujejo logiko za wear leveling, ki skrbi da so vse celice statistično enako obremenenjene - da ne piše nonstop v isto celico, kljub temu da bi recimo program to zahteval.

Vprašaj se koliko boš moral napisat na disk, da mu bo zaradi crknjenih celic kapaciteta upadla za 1%?

V današnjih SSDjih celice zdržijo vsaj kakih 20.000 prepisov (nizka ocena). Pri 32GB * 1% * 20.000 = 6.400 GB. Torej, na disk moraš napisat 6.4 TB podatkov da boš znucal 1% celic. Pri 90 MB/s je to 19 ur KONSTANTNEGA pisanja na disk z 90MB/s. Če počneš takšne zadeve tak disk pač ni primeren zate.
Če pa v povprečju na disk vsak dan zapišeš po 10 GB podatkov (rad bi videl normalnega uporabnika, ki to dosega dan za dnem) boš teh 6400 GB zapisal v 640 dneh oz. švoh dveh letih.

Ampak zaradi wear levelinga se to ne bo zgodilo niti po teh 2 letih, ker bo kontroler teh 6400 GB pisal na vse celice v disku ne samo na 1% njih. Tako bo praktično ob takšni uporabi disk zdržal 100x dlje = 200 let.
Zbogom in hvala za vse ribe

kuglvinkl ::

OK, to kar si ti povedal, bi pomenilo, da se mi lahko sladko jebe za preventivne ukrepe. Oziroma, še boljše,, glede na to, da bo kar precej placa nezasedenega, bi lahko gor dal še Photoshopov cache... nobl

Žiga, dej fpraši ja, če se že hvaljo :)

Urc ::

@ALIEn3001

[Edit] Tilen - prilepi sliko dostopnih časov

Saj je prilepil, treba mal boljše sliko pogledat :\

Drugače pa huda zadeva, zdaj ko je stvar nova in zelo popularna, še ne bom kupoval. Ko cena pade pod 100 € pa bo že treba kaj nabavit :))

itak37 ::

Če iščeš po celi EU, so cene še nižje.

OCZ Core Series SSD 128GB, 2.5", SATA II (OCZSSD2-1C128G) 11 Angebote ab € 380,72
OCZ Core Series SSD 32GB, 2.5", SATA II (OCZSSD2-1C32G) 11 Angebote ab € 137,48
OCZ Core Series SSD 64GB, 2.5", SATA II (OCZSSD2-1C64G) 11
Angebote ab € 213,91

Zheegec ::

U mater, 213€ za 64GB? Tako norega padca cen pa že dolgo časa nisem videl, če bo šlo tako naprej bojo te zadeve čez 2 leti že mainstream.
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

*TV* ::

slucajno kdo najdo ze kaki review tega diska?

gledo par dni nazaj pa nisem nic nasel.

Keyser Soze ::

Jih je en mali maljon na OCZjevi strani produkta. Kolk jih pa google zgogla pa ne vem.
OM, F, G!

*TV* ::

kuglvinkl ::

Ti si gledu tega, treba je pa gledat tega. Za tega za katerega jaz sprašujem, še ni reviewjev.

tole piše spodi: IMPORTANT NOTE: Solid State Drives DO NOT require defragmentation.It may decrease the lifespan of the drive.

Zgodovina sprememb…

Zheegec ::

Ja, čisto logično :)

Access time je čisto isti, ne glede na to, kje se fajl nahaja in kako je fragmentiran. Čisto podobno, kot v RAM. Pri defragmentiranju samo za brezveze premikaš byte levo in desno :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

kuglvinkl ::

Jes, čist logično, ampak navedba o lifespan je zanimiva...

elasto_mania ::

A podatki se ko jih brišemo dokončno zbrišejo al jih kot pri navadnih treba več krat brisat'

d0rK ::

Dan ko postanejo SSD diski manintream bo zelo dober v moji knjigi.


Pol se pa sam se pocasnih opticnih enot znebimo pa mamo komp brez premikajocih se delov.

r5r ::

Še vedno imaš tu pa tam kakšen ventilator. Sicer pa je za sam sistem (razen morda Viste) 8 GB SSD dober.
And it makes me wonder.

Keyser Soze ::

Pol se pa sam se pocasnih opticnih enot znebimo pa mamo komp brez premikajocih se delov.

Spominske kartice so že precej večje kot DVD nosilci. Stanejo pa toliko kot ena mal večja DVD tortica.
OM, F, G!

d0rK ::

Hehe, r5r. Sem meu bl v mislih v smislu performanca. :P


Keyser, se cist strinjam. Pa tudi mislm da bi lahko nardil 10GB SSD diske namest DVDjev. Pa ga v komp utaknes kjer
je pa neka bralna enota pododbna danasnjim swap hubom. Dostopni casi so pa lih posebnost SSDjev tko da bi letel.

kixs ::

Za prenasat imas USB kljuce in razne spominske kartice... kaj ti bo nucal SSD?

Hitrejse kartice ze danes uporabljajo paralelno tehnologijo - kar je priblizno to kar ponuja SSD. Seveda za nizjo ceno in nizjo hitrost. DVD pa so uporabni samo kot medij za dolgorocno shranjevanje podatkov.

lp

WarpedGone ::

>> DVD pa so uporabni samo kot medij za dolgorocno shranjevanje podatkov.

Koliko let pa zdržijo tisti doma spečeni? 1 ali 2?
Zbogom in hvala za vse ribe

Keyser Soze ::

E, to je pa odvisno od firme, in seveda od hrambe. Če boš ti DVD shranil na hladno, temno in ne pretirano vlažno mesto zdrži kar nekaj let.

Če ga imaš pa poleg računalnika, na pisalni mizi v enem velikem zmešanem kupu stvari, ali ga celo tovoriš s sabo v avtu. Potem se pa pač ne čudit, če ti crkne zadeva.
OM, F, G!

PlayTheGame ::

Torej bodo šli običajni trdi diski sčasoma v pozabo, kot se je to zgodilo npr. z CRT monitorji, ki so jih izpodrinili LCD-ji? Ker če bo zadeva čez 2 leti postala 'mainstream' potem ne vidim več potrebe po navadnih HDD ali pač?
Asus P8Z77-V Pro|i5-3570K|16GB DDR3 1600|Gigabyte G1 1060 GTX 6Gb
SSD Samsung 860evo 500Gb & 850evo 500Gb|4TB HDD|EVGA G3 750W

kuglvinkl ::

<b>Ker če bo zadeva čez 2 leti postala 'mainstream' potem ne vidim več potrebe po navadnih HDD ali pač? </b>

Natančno. Zadeva sicer še zori in je še precej prostora za izboljšave, lahko recimo, ko se bodo SLC čipi pocenili, oziroma bodo pogruntali nove, se hitrosti dvognejo vse to teoretične prepustnosti SATA II, se rpavi 300 MB/s. Potem lahko pričakujemo tudi SATA III, IV... Skratka. Hitrosti se dvigujejo precej hitreje kot pri trdih diskih, kjer je za res višje prenose treba imeti zelo goste plate in 15k obratov.

Tko da ja, trdi diski bodo sčasoma tko kot diskete, neki čudnega. Vsaj za doma seveda. Diskovna polja bodo rabila nekaj več časa.

OCZ mora bit samo še dobavljiv :)

Žigec, so se ubozniki za OCZ kej zjanislil in bodo zadevo uvozili, al samo čeljustajo?

Keyser Soze ::

No ja, recimo.

Čeprav za ene enormne količine podatkov bodo takrat IMO še vedno najboljši HDDji. Glede na ceno/GB. Čez malo več let, bodo pa tako kot CRTji ja. Za stare mašine oz. oldtajmerje, ki se prodajajo po 10-20€. =)
OM, F, G!

huelz ::

Informacija s prve roke, OCZ-jevi SSD core diski bodo dobavljivi, ampak v roku cca treh tednov pri uvozniku (torej pri Izidu).
Je pa zanimivo, kaj lahko naredi padec cen :)

Prej je bilo bore malo zanimanja za SSD diske, zdaj pa si za ceno prejšnjega 8GB SSD diska lahko omislimo 32GB varianto ;)

kuglvinkl ::

trdi tedne bomo že preživeli, glede na to, da je poletje :) Kaj pa cena, je že kaj znana?

DixieFlatline ::

Dobr bi blo vidt,koliko hitreje se bootajo Windowsi oz. Linux pri SSDju. Gledam malo videote pa ni še nobenega za OCZjove diske(dosti hitrejši od ssdjev "prejšnje" generacije).
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

Zgodovina sprememb…

huelz ::

Cene zaenkrat take, bodo pa se nižje (pri vašem lokalnem prodajalcu:D )

Tilen007 ::

Če se prov spomn sm pred pol leta šele prvič slišu za SSD, kot nadomestilo za disk... cene so ble 'nore', zdej pa so že za 174 eur 32GB diski, še ene pol leta pa bojo za kupt... čist hudo :)

DixieFlatline ::

V Avstriji(trgovina) pride 32GB model 145€ - 30€ cenejši kot pri iziShopu.
The sky above the port was the color of television, tuned to a dead channel.

huelz ::

Kdo ti pa brani, da greš v Avstrijo po disk? Ali pa, da ga naročiš? V vsakem primeru daš nekaj ali za bencin ali pa za poštnino, in kaj hitro ugotoviš, da prišparaš bolj malo, če sploh.

Najbolj smešne so mi primerjave cen s tujino, ki velikokrat niso upravičene, kjer noben ne upošteva stroškov prevoza, RMA-ja itd.

Drugače pa, najprej stokamo, da imamo v primerjavi s tujino previsoke cene, ampak glede na kupno moč in količine, ki jih Slovenija premore kupiti/prodati, je razumljivo, da se ob nekaj deset kosih ne bo nihče sekiral, če se v nakup odpravite v tujino.

BluPhenix ::

Tudi ko končno neka celica res crkne se vse skupaj opazi kot za par kB manj nezasedenga prostora.


No no brez takih bi bilo tudi dobro. Ko celica, na kateri imaš podatke odleti, odletijo z njo tudi podatki, tu ni nobenega dvoma. Flash pomnilniki (kar vsebujejo SSD), imajo navadno celice velikosti 512kB, tako da ni samo par kB. Zgodi se, da celica "odleti" tudi kar tako, ko še ni iztrošen njen pisalni življenjski krog. Če odleti kontroler pa je malo večja j****, ampak sej tudi kakšen disk crkne od časa do časa.

Sicer pa o nabavi razmišljam tudi jaz, poročajte če se kaj obnese pri Win.

A podatki se ko jih brišemo dokončno zbrišejo al jih kot pri navadnih treba več krat brisat'


Načeloma dokončno. Ko vpišeš novi podatek na isto mesto pa vsekakor dokončno.
Podpisa ni več, ker so me poskušali asimilirati.

Zgodovina sprememb…

d0rK ::

Baje revolucionarna zadeva: Japanese boffins develop long-life Flash

100 milijonov zapisov napram 10 ali 50 tisoc.

Keyser Soze ::

Najbolj smešne so mi primerjave cen s tujino, ki velikokrat niso upravičene, kjer noben ne upošteva stroškov prevoza, RMA-ja itd.

A dej ga srat no.
OM, F, G!

GrimReaper ::

Cene zaenkrat take, bodo pa se nižje (pri vašem lokalnem prodajalcu:D )

Še predrago, bom razmislil o nakupu ko bo 64GB za 100-150€. 32GB je pa za Visto ravno za glih, trenutno mi zavzame 37GB, samo imam gor Crysis za 7GB.
Itak mam pa zdej 60GB particijo, tko da 32GB odpade. Te hitr zna kej presenetit, sem mislil da sem izključil hibernacijo pa zdej vidim da mi zavzame 4GB.
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

Antares88 ::

Sam mislm zamenat sistem čez slabo leto, tko da bojo verjetno tile SSDji dost bol privoščljivi do takrat že. 64GB je drgač ideal za sistemski disk ja, vsaj zame.

Jst ::

SSD za sistemski disk so tudi moje mokre sanje, ampak nisem pripravljen plačati celo premoženje, za nekaj 4^x GB. Sedaj, ko se cene bližajo cenam, ki smo jih priprjavljeni plačati navadni smrtniki, misilim, da ni daleč, ko do takšna zadevca počivala tudi v mojem računalu. Leto, max dve. Čeprav moja kristalna kugla ni ravno jasna glede tega.

OCZ Core Series so že nekako bližje mojemu računalu, ampak vseeno mislim, da bo potrebna druga - novejša - tehnologija izdelave.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Invictus ::

Moj naslednji sistemski disk bo SSD v RAID-0 :-D.

Da ne bi šparali z brzino. 64 GB bo čisto dovolj za moje programe in igrice ...

LP I.

itak37 ::

Še en test, pri zagonu OS in aplikacij in AV skeniranju dobesedno pomete z Raptorjem, 2 do 4 x hitreje!!!

itak37 ::

Konec leta prihajajo se hitrejsi Micro SSD-ji:
The drives peak read speed is that impressive-sounding 250MBps, with a write speed of 100MBps.
Klik!

Jst ::

Špekuliram, da bo naslednje leto ponudba SSDjev tolikšna, da bo začela vladati konkurenca in s tem, nižje cene. Že šparam za dva SSDja za v RAID...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

kixs ::

Špekuliram, da bo naslednje leto ponudba SSDjev tolikšna, da bo začela vladati konkurenca in s tem, nižje cene. Že šparam za dva SSDja za v RAID...


Konkurenca RULZ :))

madicho ::

Ves vesel sem prišel do denarja in potrebujem en disk. Uporabljaj ga bom za operacijski sistem in za datoteke, ki jih uporabljam dnevno. Kaj mi priporočate, SSD ali VelociRaptor? Je SSD že dosegljiv v Sloveniji po normalni ceni? Obstaja kakšna manjša različica kot 300giga V.Raptor?
Me, myFriend and WorldWideWeb

tilinho20 ::

Ja baje pride manjša verzija.
««
«
1 / 506
»»