» »

ali bo pokojnina čez 40 let?

ali bo pokojnina čez 40 let?

perci ::

Sem produktiven dobim dosti in raši del tega vlagam v razne "krivulje", da država ne dobi nič, kot da dam kaj državi, tako da dobro vem koliko bi me lahko država obrala.


Pravzaprav te ne razumem. Po eni strani praviš, da ni prav navzgor omejevati višine penzije, po drugi strani pa praviš, da zaradi višine prispevkov le-teh ne plačuješ, oziroma se raje poslužuješ raznih krivulj.

Zakaj to delaš? Raje ne ubiraj krivulj in pošteno plačaj zelo visoke prispevke. Saj menda ja hočeš, da penzionisti dobivajo 400k plače.

Če bi bilo po moje, bi bile pa tako penzije kot prispevki nižje. In to je edina prava pot. Vse ostalo pelje v propad gospodarstva.

smarkic ::

@midi:
Za konkretne odgovore v zvezi s pokojnino poglej na ZPIZ, ali se kar oglasi pri njih in vprašaj, kar te zanima.
Prispevke za delovno dobo se je vsaj včasih dalo vplačevati, tudi, če nisi bil redno zaposlen. Sicer pa, kot si sam ugotovil, je veliko vprašanje, koliko let dela bo treba nabrati za penzijo in kako visoka bo. Brez dodatnega varčevanja, kjer dejansko vlagaš za _svojo_ penzijo, skoraj gotovo ne bo več kot za kruh in mleko. Če si pripravljen tvegati (in delati) malo več, pa razmisli o naložbi denarja v kaj bolj donosnega. Če si do 30. leta nabereš nekaj milijonov evrov ;-), te penzija iz delovne dobe verjetno ne bo več prav hudo skrbela.

Vice ::

Zakaj tako pravim. Ker ko bomo šli med penzjoniste penzije od nas nobeden ne bo videl, razen tisti, ki so si jo prej zagotovili. Če bi s prispevki 3x , 4x al 10x večjimi kot jih prispeva nek navaden delavec si zagotovil tudi 10x večjo penzijo bi prispeval, ker pa temu ni tako tega ne počnem.
Kot drugo mi je zgrešena ta sindikalna miselnost, da je treba "bogatejše" davčno bolj obremenit kot ostale in ne samo to še penzije si taki potem ne zaslužijo. Človek mora biti res butast pri taki "poštenosti". To je zame vlaganje države v neproduktivnost in ne pospeševanje produktivnosti.

ZLOky ::

Malo dejstev (pa čeprav so še ta olepšana - resnica bo še malo hujša):


Kaj graf prikazuje:
-prikazuje razmerje med številom zaposlenih in med številom upokojencev po letih (in seveda predvidevanja).
-včasih je bilo razmerje med zaposlenimi in upokojenci 1:5. Trenutno je situacija 1:1,5 (+/- 0.05).
-po domače; danes mora dati manj ljudi večji znesek za isto penzijo, kot pred leti.
-na grafu je razvidno da se bo okoli leta 2024 (k večjemu prej) razmerje med zaposlenimi in upokojenci izenačilo. Teoretično bo moral tedaj dati en zaposleni svojo celotno plačo upokojencu. Kar pa seveda ne bo šlo. Od tod tudi izračun da bodo pokojnine v povprečju med 30% in 50% procenti.
-kako si bo pa kdo nadoknadil teh 70%-50% primanklaja, je pa stvar vsakega posameznika. Pri tem se je treba zavedati, da na dolgo dobo se da z malimi zneski storiti marsikaj. Kdor bo začel razmišljat o penziji 10 let pred penzijo, se bo lahko kmalu po upokojitvi preselil na ulico "Pod mostom ob ljubljanici" ali pa na ulico "Kartonska škatla XX".

Koliko bo pokojnina nižja od plače
Časi, ko so bile pokojnine iz obveznega pokojninskega zavarovanja edini dohodek upokojencev, s katerim so lahko brezskrbno uživali jesen življenja, so mimo.

Zaradi demografskega gibanja prebivalstva bo država bodočim upokojencem izplačevala pokojnine po zneskih, ki so blizu zneskom socialnih podpor.


Zaposleni, ki danes prejema 100 enot plače, bo leta 2025 prejemal pokojnino v višini 48,8 % plače (Raziskava IER, 2006).
V resnici bo še manj.
Vir: Prva
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

dolenska ::

zanimiv graf. me pa tole res malo skrbi. Dobr da že eno leto dajem v sklade denar. Na mesec dajem okol 80evrov. kar dost dnara, upam da se mi obrestuje.
Kam se pa najbolj splača vlagat, oz. kje najbolj splača varčevat?

nicjasno ::

Dolgorocno tam, kjer imas najvec garancij - garancije vplacanega denarja in garancije najvisjih vrednosti - (nalozbene police zavarovalnic - predvsem merkur, maribor in generali), kratkorocno pa v sklade.

Recimo, razlika med varcevanjem v nalozbenih policah in skladih je tudi iz davcnega vidika zanimiva. V skladih placas davek 20 let od zadnjega vplacila, nalozbene police so pa oproscene vsakrsnega davka, v kolikor plaujes vec kot 10 let.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nicjasno ()

koyotee ::

@topic: o tem bomo govoril čez 40 let ;)
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Super Sonic ::

Sicer razumem, da ljudje morajo nekaj početi, da opravičijo svojo plačo, zato se mi tile grafi in razna predvidevanja, kar dopadejo.

Sicer pa noben ne ve kaj bo jutri, kaj šele čez 40 let. Vmes se lahko zaletiš z avtom in postaneš invalid. Lahko ti pade na glavo letalo ali pa kakšna bomba. Lahko se ti "zgodi" en večji potres ali pa ena huda poplava. Lahko te ustrelijo ali pa samo enostavno zboliš. Za rakom.

Ne verjamem, da bom sam svojo penzijo kdaj dočakal, ker glede na to kaj se vse danes dogaja in kakšen je način življenja, mislim, da bodo redki videli 70, 80 let - pa še ti bodo morali pri teh letih (ker se bodo takrat verjetno oglašali "pametni" 20 letniki) delati.

Verjamem pa, da nam bodo vmes, ko pridno šparamo v skladih in vlagamo skupaj s podjetjem v svojo penzijo po 6,7% plače, še ene trikrat spremenili sam sistem financiranja tako, da te lahko potem tistih zadnjih 10 let pred pezijo še kap od dejstva, da ko se boš upokojil - ne boš imel nič.

Sigurno pa je, da se ti tako daleč ne splača gledati več kot toliko, da TRENUTNO vlagaš v nek sklad in si polniš še drugi steber.
Photography is an immediate reaction, drawing is a meditation.
http://www.youtube.com/watch?v=O2WKoN8K6nI&feature=share

ZLOky ::

Jaooooooo!!!!!!

Kakšne neumnosti kvasite!!!

nicjasno: NE ZAVAJAJ LJUDSTVA!!! ;((

Zdaj grem spat. Se jutri zjutraj v službi razpišem.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

ZLOky ::

midi: Kot praviš, že vlagaš. 80€ ni dost, je pa nekaj. Kam vlagat. Univerzalnega odgovora NI. Za kaj takšnega potrebuješ induvidualni razgovor, s finančnim svetovalcem (po možnosti z neodvisnim). Ker vsaka oseba ima drugačne želje, potrebe inu zmožnosti... Vsekakor pa pozabi na kvazi agente oz. kakršnekoli agente!

KRATKOROČNO VLAGANJE V SKLADE VSEKAKOR NI PAMETNO. Tu se pogovarjamo za vlaganje nad 5 let in več. Seveda pa obstajajo izjeme. Ampak tu gre za eksotiko o kateri se pogovarjaš na induvidualnem pogovoru. Na splošno velja pa zgoraj napisano (za delniške sklade), (5 let -> ...).

Naložbene police so zelo malo odvisne od zavarovalnic, ki jih ponujajo. Predvsem je pomembno za kateri sklad gre in kdo stoji za njim!

Recimo, razlika med varcevanjem v nalozbenih policah in skladih je tudi iz davcnega vidika zanimiva. V skladih placas davek 20 let od zadnjega vplacila, nalozbene police so pa oproscene vsakrsnega davka, v kolikor plaujes vec kot 10 let.

Zavarovalna naložbena polica in vlaganje v sklad sta dva različna produkta in jih ni kar tako za primerjat!


koyotee: Ti že mogoče, ostali pa že govorimo danes, včeraj... To kakšne bodo penzije, se lepo vidi v večini evropskih držav, ki so že pri penziji na 40% plače... Zdaj si pa zamisli, zvizzzz, minilo 40 let, imaš penzijo, pa rec'mo 50% plače, zdaj pa povej, kako boš nadoknadil ostalih 50%?!? A ni malo prepozno?


Super Sonic:
Sicer pa noben ne ve kaj bo jutri, kaj šele čez 40 let. Vmes se lahko zaletiš z avtom in postaneš invalid. Lahko ti pade na glavo letalo ali pa kakšna bomba. Lahko se ti "zgodi" en večji potres ali pa ena huda poplava. Lahko te ustrelijo ali pa samo enostavno zboliš. Za rakom.

S takim razmišljanjem je najbolje, da se zapreš med 4 zide.
Problem je drugje, kaj pa če se ti ne bo zgodilo ničesar od naštetga ali karkoli podobnega. Kaj boš pa potem? Se zjokal ker se ti ni zgdilo nič hudega!

Ne verjamem, da bom sam svojo penzijo kdaj dočakal, ker glede na to kaj se vse danes dogaja in kakšen je način življenja, mislim, da bodo redki videli 70, 80 let - pa še ti bodo morali pri teh letih (ker se bodo takrat verjetno oglašali "pametni" 20 letniki) delati.

emm... starostna doba v razvitem svetu se veča. To zadnje imaš pa kar prav. V pripravi je zakon, ki govori o upokojitvi za ženske pri 68ih letih, za moške pa veš kje, če so že ženski pri 68.

Verjamem pa, da nam bodo vmes, ko pridno šparamo v skladih in vlagamo skupaj s podjetjem v svojo penzijo po 6,7% plače, še ene trikrat spremenili sam sistem financiranja tako, da te lahko potem tistih zadnjih 10 let pred pezijo še kap od dejstva, da ko se boš upokojil - ne boš imel nič.

To kar ti govoriš, niso "tapravi" skladi, ampak varčevanje v pokojninskih skladih, II. steber (pogruntavščina države) -> nateg ljudstva!!! Korist imajo samo ustanovitelji in podjetja, ki to plačujejo svojim zaposelnmim, ker jim gre v olajšavo. O donosih in malenkostih pa ne bi zdaj (bruh).
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

dolenska ::

Zloky hvala ti za te informacije oz. pojasnila. Bo treba najdt še kakšno varianto varčevanja. Koliko denarja pa bi blo dobr varčevat na mesec. Kam pa se najbolj splača vlagat. Vrjetno ne vse v en sklad....

ZLOky ::

Kot sem že omenil: Za kaj takšnega potrebuješ induvidualni razgovor, s finančnim svetovalcem (po možnosti z neodvisnim). Ker vsaka oseba ima drugačne želje, potrebe inu zmožnosti...

Pa tudi ljudje ne radi razkrivajo javnosti svoje osebne finance.

Poznam pa neodvisne finančne svetovalce. Hi hi, jaz ga imam.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

nicjasno ::

ZLOky: s cim konkretno zavajam ljudstvo? Utemelji prosim. Drugace se pa strinjam s tem kar si povedal.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

ZLOky ::

nicjasno: Oprosti, po pomoti se mi je zbrisalo tvoje ime pred repliko tebi. Sem že napisal. Vlaganje v sklade je dolgoročno. Poglej si graf (vsaj 10/20 let še boljše nad 50 let) od kateregakoli delniškega sklada pa boš sam ugotovil zakaj, no za ostale pa, zaradi nihanja vrednosti delnice oz. po slovenački VEP. Ker vrednost sklada niha in lahko v kratkem obdobju ustvariš tudi kapitalsko izgubo. Če rečem na splošno, vrednsot sklada raste od 5-7 let in pada od 1-3, tako je zgodovina pokazala, vendar "pretekli donosi niso garancija za prihodnost", dolgoročno pa vrednost sklada raste in tista negativna obdobja z leti izginejo.

In pa: pozabi na - garancije vplacanega denarja in garancije najvisjih vrednosti - . Tam kjer ti nekdo nekaj garantira (govorimo o skladih in naložbenih policah v le te), to stane, in s tem imaš posledično manjše donose.

Drugače pa še enkrat: Za kaj takšnega potrebuješ induvidualni razgovor, s finančnim svetovalcem (po možnosti z neodvisnim). Ker vsaka oseba ima drugačne želje, potrebe inu zmožnosti...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Gavran ::

Meni se zdi tole nakladanje o penzijah brezveze. Zakaj?
1. Kdo ima korist, če vlagam v razne pokojninske sklade? Odgovor: tisti, ki plačuje reklame zanje. Ker niso dobrodelna organizacija ampak pridobitna firma, ki cuza moj denar danes in ustvarja profit danes, jaz pa dobim samo in edino OBLJUBE in nič drugega.
2. Tisti graf zgoraj je tudi po moje nateg, plačan s strani upravljalcev skladov. Graf namreč prdvideva tudi povečevanje brezposelnosti in nadaljnje padanje natalitete obenem pa zanemarja (zavestno?) vpliv priseljevanja prebivalstva iz revnejših držav, ki bodo delali za naše penzije.
3. Poglejmo stroškovnik mladega človeka v primerjavi s penzionistom. Mlad človek si mora ustvariti eksistenco - stanovanje, družina, otroci, avto,... - povsod štarta iz nule (OK, od staršev - če). Za razliko od njega ima penzionist rešeno stanovanjsko vprašanje (če ga ni do penzije, ga k. gleda - tudi najem smatram za rešitev), ni mu potrebno skrbeti za otroke (no ja, tule je hakeljc - veliko penzionistov pravi "moram malo za otroka, je brez službe" - ampak to ne spada sem), v glavnem nima več investicij za svojo prihodnost (vključno s plačevanjem raznih skladov). Zato je povsem v redu, da dobi tudi ustrezno manj prihodkov.

Všeč mi je sistem, po katerem bi VSI plačevali enak, fiksen znesek za penzijo - in dobivali enako, fiksno penzijo, ki mora zadostovati za osnovno življenje (recimo sedaj v rangu 120 - 140 KSIT. Če kdo hoče več, naj vlaga kamor hoče, lahko tudi v sklade (če jim verjame). Je pa res, da je nujna reforma sistema, tudi ZA NAZAJ! Sedaj imamo namreč kup upokojencev, ki prejemajo bisveno višje pokojnine kot pa prejema plače delavec na enakem delovnem mestu. Ampak v to ne bo nihče ugriznil, ker so upokojenci premočno volilno telo da bi se jim kdo upal zameriti (kot avtoprevozniki na ljubljanskih ulicah).

ZLOky ::

...:D no comment :D ...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

jeti51 ::

Priporočam branje

Resnica je jasna in kruta - vsakih 5-10 let zakasnitve pri začetku vlaganja za pokojnino zmanjšuje tvoje možnosti, da boš privarčeval dovolj. Zaradi eksponente rasti absolutno gledano več zaslužižiš v "kasnejših 10-ih letih" kot v prvih 10-ih letih, saj je kasneje osnovna masa denarja veliko večja. Če začneš varčevati že pri 30-ih je to bistveno drugače, kot če začneš šele tam nekje ko se že bližaš 40-im, pa čeprav imaš takrat tudi še skoraj 3 desetletja do upokojitve.

Aja, na dolgi rok je najbolje vlagati v delniške sklade, "varne in zanesljive" naložbe te na dolgi rok ogromno stanejo (zaradi nižjih donosov).
Največji problem v vlaganju je sicer človek sam sebi, saj se vse prevečkrat ne drži prvotnega plana in ob večjem padcu zbezlja ter začne impulzivno prodajati ter čisto pozabi na to, da pravzaprav vlaga na dolgi rok.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: jeti51 ()

marvin42 ::

se strinjam z Gavranom, penzije bi morale biti za vse enake, ob enakem vložku.
Mostly Harmless

jeti51 ::

se strinjam z Gavranom, penzije bi morale biti za vse enake, ob enakem vložku.

Kar pa ne gre, če ne plačuješ prispevkov zase ampak za obstoječe pokojnine, saj je tistih, ki bodo za tabo podpirali tebe, vedno manj.:)

Gavran ::

jeti 51, to kar si zapisal je le vaba skladov za nabiranje naivnih vlagateljev. Ali res misliš da bo šez 30 let ozemlje Slovenije le polovično poseljeno ali naseljeno s samimi brezposelnimi? Kot je nekdo zgoraj zapisal - še za 10 let naprej ne vemo kako bo, kaj šele za 30 ali 40 let. Ni garancije. Garancija je le, da si danes trgaš od ust da skladi živijo, če pa bo kdaj kdo imel od tega je pa veliko vprašanje.
Pa še eno vprašanje. Poglej statistiko, koliko ljudi ima danes plačo ravno za preživetje in ne morejo vlagati niti tolarja v sklade. Ali res misliš da bo država dopustila čez 30 let 100000 ljudi umirati od lakote? Bodo dosti prej hudi socialni nemiri (ki pa seveda lahko odnesejo tudi sklade).

ZLOky ::

Penzije imajo vsi enake v Avsatraliji (kot je nekaj podobnega že kopernik zapisal, na 1. strani te teme). Nek minimalac, konkretneje 72.000SIT če je sam oz. vsak 61.000, če sta upokojenski par, za kaj več si preberite tukaj: Penzije v Avstraliji. Pa še ena zanimiva povezava: KLJIK.

V UK imajo državno redno penzijo 30.000SIT na teden, tudi vsi enako. KLJIK
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

jeti51 ::

Naiven "vlagatelj" je tisti, ki na dolgi drži denar v nogavici (ali pa npr. na banki) in ne vlaga nikamor. Tak sam sebi dela največjo škodo, saj je realna vrednost njegovega premoženja vredna vedno manj in manj, namesto da bi z (lahko tudi zmernimi) donosi imel vedno več.
Ali res misliš da bo država dopustila čez 30 let 100000 ljudi umirati od lakote? Bodo dosti prej hudi socialni nemiri (ki pa seveda lahko odnesejo tudi sklade)

Če ni, še vojska ne vzame. Ko bo denarja zmanjkalo, ga bo enostavno zmanjkalo in pika, pa če bo država še tako želela pomagati ljudem. Da, to lahko povzroči tudi socialne nemire, ampakda bo "lahko odneslo tudi sklade" je pa neumnost. Sploh veš, kaj so skladi, kaj je dejansko premoženje sklada? Razloži mi, kako bi socialni nemiri pri nas odnesli npr. podjetja v ameriki, kjer ima tak sklad naložen denar vlagateljev. Prav zanima me tvoja razlaga.>:D

ZLOky ::

Penzijski sistemi v Evropi

Čitajte Čite: KLJIK. Vse piše, samo potruditi se je treba MALO.

Kaj že piše v mojem podpisu...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Gavran ::

V mislih sem imel tiste, ki NIMAJO kaj vlagati, ker gredo vsi prihodki za preživetje in takih je veliko.
Kar se skladov tiče sem hitreje tipkal kot mislil, mislil pa sem na negativni donos. Podjetje v Ameriki? Spomni se 9/11. Glede na Bushevo politiko se zadeva zlahka ponovi. Možne so politične spremembe kot na primer Morales ki je podržavil naftno industrijo. Firme propadajo in se pojavljajo. Kje je garancija, da upravljalci sklada ne morejo narediti večjega zaj... in sklad izgubi velik del vrednosti. Spomni se Enrona. Ali pa (kot prispodobo) nepotopljivega Titanica.
Vsekakor je 40 let predolga doba za kakršnokoli garancijo razen recimo nominalne vrednosti. In brez skrbi, upravljalci skladov bodo najprej poskrbeli zase.
Jaz sem vlagal in še vlagam v nepremičnine. Donos je majhen, tveganje pa tudi. In če bo penzija premajhna za življenje v dragi Sloveniji, se še vedno lahko preselim v kakšno cenejšo državo.

ZLOky ::

Gavran: Oprosti, ampak nimaš pojma.

Enron ni sklad. Je pa imel aka pokojninsko blagajno, bla, bla. Propadlo, bla, bla... Pokojninska blagajna pa en svetovni sklad je kot klobasa in Luna. Ni povezave, razen to da lahko ješ klobaso na Luni :D.

Povej mi koliko je nekdo zgubil, ki je imel vložen denar v skladih, kateri vlagajo v Ameriko za časa krize 9/11 (Takrat je bilo itak vseeno kje imaš vloženo, povsod je šlo dol več 10% na letni ravni, razen na Balkanu (SLO) in Maldivih)!!!

Upravljalci skadov ŽE skrbijo zase, in to z upravljalsko provizijo, ki se je v SLO ne omenja preveč (ker so kar visoke pri SLO skladih), v razvitem svetu pa je to normalno (in so sicer nižje).

Mah, moram še nekrat rečt: Oprosti, ampak nimaš pojma.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

marvin42 ::

ZLOky: če ti ni všeč primer z 9/11, pa se spomni leta 1929 v ZDA in njihov zlom borze. Noben ti ne more ničesar garantirati na zelo dolgi rok.
Mostly Harmless

ZLOky ::

In kaj je problem "Zlom borze leta 1929 v ZDA"? Jaz ga ne vidim. Problem je v ljudeh.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

ZLOky ::

Do danes je bilo vmes še naslednje (bom izpostavil res največje):

- začetek II. svetovne vojne
- I. naftna kriza (okoli l. 1973)
- Vojna Iran-Irak (1980)
- Zlom borze II. (1987)
- Padec Berlinskega zidu
- Zalivska vojna
- Zlom borze III. (2001)

Pa smo vse preživeli in skladi tudi...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

amerikanec ::

Sm si vzel čas in si prebral vse kar ste napisali (večinoma buče) in mislim da ste krenili malo s poti.

Midi je vprašal če bomo dobival pokojnino: NE!

Moj nasvet je, da poiščeš finančnega svetovalca in čimprej začneš vlagat. Določi si znesek, ki ga lahko NA MESEC brez problema vplačuješ v kakeršnkoli obliko varčevanja. Naredu sm preprost račun, ki ti ga bom predstavil.

Predpostavil sm mesečni zaslužek 150k neto, od katerega lahko na mesec 10k vlagaš (se mi zdi neka rezumna velikost). Predpostavil sm tudi 5% letni donos, kar ti prvo leto prinese 122k prihrankov. Konstantno varčevanje za 40 let ti na koncu prinese premoženje vredno 15.200.000 SIT. Ta znesek nam zdej lahko služi kot usnova za našo pokojnino (ob predvidevanih 5%), kar na na mesec prinese 68.000 SIT za vedno!

Vsak ki je kdajkoli vlagal v karkoli drugega kot v banke lahko potrdi da je dolgoročno 5% obrestna mera nizka vrednost in da v kasnejši karjeri lahko pričakujemo višjo plačo in s tem tudi večji znesek za šparanje. Seveda 68k ni nevem kaj, a veliko bolje kot nič in ob upoštevanih merilih si lahko 95% prebivalstva privošči tak način varčevanja in s tem tudi neko majhno svojo pokojnino.
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

marvin42 ::

amerikanec: vse lepo in prav, ampak kje si pa dobil tistih 95% mi pa ni jasno... ogromno ljudi nima niti za sproti, kaj šele da bi vsak mesec dali 10 jurjev na stran.
Mostly Harmless

Gavran ::

ZLOky, sam si ugotovil da je velikih dogodkov v svetu kar nekaj oziroma v zadnjih 20 letih si jih naštel 5 (pa pozabil na 9/11 in vzpon terorizma). Kdo ti lahko garantira karkoli na rok 40 let? Kos papirja na katerem piše da si lastnik nečesa?
Enron je seveda bila firma ampak ne pozabi da je do nekaj mesecev pred koncem veljala za zelo trdno naložbo. Spomni se zloma "dotcomov" pred nekaj leti. V 40 letih lahko pride do tega da nafte ne bo več in bo svetovna energetika slonela na kakšni drugi zadevi. Malo se pozanimaj zakaj se ZDA tako upirajo prodaji nafte za evre in kaj bi prodaja nafte za evre pomenila za ameriško ekonomijo (ko že navajaš naložbe v Ameriki). Poglej kaj se je dogajalo v svetu pred 40 leti in pomisli na vse spremembe v tem času, razmisli o stopnji razvoja v tem času pa mi še enkrat povej, kje so garancije? V 40 letih so propadle države, propadli so državni sistemi, menjale so se valute, imeli smo velike potrese in druge naravne katastrofe.
Po moje 40% prebivalstva Slovenije nima kaj vlagati, ker živijo iz rok v usta.

kekz ::

"(ob predvidevanih 5%), kar na na mesec prinese 68.000 SIT za vedno!"

NA prvi uč se mi zdi, da si pozabil na inflacijo. Inflacija v evro območju se giblje nekako med 2 in dobre 3% letno.
To ti znese v 10 letih med dobrih 20 in 40%,
v 20 letih slabih 50 do slabih 100%,
v 40 letih 120 do slabih 300%.

Pomeni, da je tvojih današnjih 68.000 SIT/mesec po 40 letih dejansko lahko vrednih le še toliko kot danes 25 jurjev.

Pred leti so bili pri meni eni zavarovalničarji, ki so mi ponujali vsaj garantiran D+78% donos po 25 letih.
Samo nakuril sem jih in vrata pokazal. Izguba! Niti inflacije mi ne bi pokrili.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

nicjasno ::

Zato pa morajo vse police kjer se mesecno placuje bit indexirane, da se to ne more vec zgodit.
www.nicjasno.com | www.vsejasno.com

kekz ::

Zdaj res. Včasih niso bile.
Včasih smo pri nas imeli hiperinflacijo in takoj ko si ljudem omenil marke, so pozabili, da je tam tudi inflacija. :D
Indeksacija tudi pri devizni klavzuli je prišla kasneje. Vmes so eni dobro služili in drugi bili dobro nabrisani >:D .

ZLOky ::

He he, lahko bi vas poimenoval Bučarji. :D

Še vedno pričakujem odgovore na moja vprašanja od Gavrana in marvin42!!!

Od Gavrana: Povej mi koliko je nekdo zgubil, ki je imel vložen denar v skladih, kateri vlagajo v Ameriko za časa krize 9/11 (Takrat je bilo itak vseeno kje imaš vloženo, povsod je šlo dol več 10% na letni ravni, razen na Balkanu (SLO) in Maldivih)!!!
Od marvin42: In kaj je problem "Zlom borze leta 1929 v ZDA"? Jaz ga ne vidim.


Odgovor na vprašanje, ali bomo dobivali pokojnino je DA.
Koliko, je pa druga zgodba o kateri se pogovarjamo tudi tukaj, kjer je primerno 100% spljoh!

amerikanec: zakaj si vzel 5%, to velja za II. steber oz. za pokojninske sklade!!! Izračun bi moral delat nekje med 10 in 15% (svetovni delniški konzervativni skladi)!!! In tako pridemo do dostojnih številk vključujoč INFLACIJO. Baj D Mimo, tudi z leti bomo vlagali vse večji znesek, saj ne bo nekdo celo življenje vlagal 100€ ampak bo recimo čez 5 let 150€, čez 10 let 200€ itd (kot si tudi sam ugotovil).

marvin42:
ogromno ljudi nima niti za sproti, kaj šele da bi vsak mesec dali 10 jurjev na stran.
Tu se motiš, ogromno ljudi ne ve da ima 10 jurjev za na stran. Kot sem že povedal, problem je v ljudeh samih.


Gavran: Pa ENRON je en KONJ, v smislu kot da bi na dirki stavil na enega konja, to je ZELOOOOO tvegana naložba. Sploh pa Enron je imel svoj/o pokojninski/o sklad/blagajno, to je stava na enega "konja". Po domače še enkrat; to je tako, kot da bi Krka d.d (iz Novega mesta) ustvarila svoj pokojniniski sklad, v katerega bi vplačevali Krikini delavci, pa še kdo iz zunaj. In bi šlo vse "čez noč" (pri Enronu je ta noč trajala 30 dni) "zugrunde" - cugrunt - rakom žvižgat -> PROPADLO. In seveda takrat bi mnogi izgubili svoje prihranke. NE ENAČIT ENRON IN VSE OSTALE SVETOVNE DELNIŠKE SKLADE!!! Še enkrat Enron je samo eno podjetje. Skladi pa vlagajo v okoli 150 podjetij pa tudi do 3000 (svetovnih seveda). To je pa VARNOST!!! Razumeš zdaj ERNRON 1 PODJETJE --- SKLAD 150 (3000) PODJETIJ!!!
V 40 letih so propadle države, propadli so državni sistemi, menjale so se valute, imeli smo velike potrese in druge naravne katastrofe.
Sranje, kaj pa zdaj, v jok pa na drvo. OK, malo ga kvasiš. To kar si naštel so bile SAMO RANE v zgodovini, ki so pa z leti izginile, kot da jih ne bi bilo!!!
Po moje 40% prebivalstva Slovenije nima kaj vlagati, ker živijo iz rok v usta.
Po moje je ta znesek še višji, ampak zato KER NI FINANČNE DISCIPLINE!!! In zarad ničesar drugega, OK, je pa res da nekaj jih pa je takih, ki realno res ne morejo dati ničesar na stran.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Poldi112 ::

Ti verjento še nimaš otrok, ane?
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ZLOky ::

Ti verjetno še nimaš finančne discipline, a ne?
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Poldi112 ::

Predvidevam da je tvoj odgovor ne.
Isto kot moj. Jaz bi mirno dal 100k vsak mesec na stran, pa raje vse zapravim za potovanja. Ampak vidim na kolegih, ki so šli v poroke, otroke, kako so iz mojega načina prišli v "reven" način. In jasno da ne boš na otroku šparal da boš dal 10k na mesec na stran za penzijo. In jasno da ti to težko razumeš.
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ZLOky ::

Ne vem, ali ti ne razumeš, ali imaš pa premajhen vzorec družin, ki KAO ne morejo vrčevat. Pri meni je slika (in ne predvidevanje) drugačna glede "družinic".

Pa bom še eno parkrat napisal: KER NI FINANČNE DISCIPLINE!!!
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Poldi112 ::

Ne vem a ne razumeš, ali ne znaš brati, ampak bom še enkrat napisal:
Preveliko posploševanje.
:)
Where all think alike, no one thinks very much.
Walter Lippmann, leta 1922, o predpogoju za demokracijo.

ZLOky ::

Se slišimo/pišemo čez 40 let. :D
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Thomas ::

Še jaz povem svoje. Nobena firma in noben sklad in nobena država ni dolgoročno (povsem) zanesljiva.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

ZLOky ::

No pa mi ti povej, koliko slovenceljnov sploh vlaga/varčuje/investira v vzajemne sklade?

Mimogrede v Evropi je to okoli 40-60%. Mi smo pa kje? Na papiru v Evropi, realno na Balkanu.
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Thomas ::

Jest tko mislim, da bi vsi morali postati kapitalisti.

Dopovedal jim pa ne bom/boš tako zlepa.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kekz ::

"Jest tko mislim, da bi vsi morali postati kapitalisti."

Že videno. To smo že bili. >:D :D
Očitno se ljudem ni izplačalo, da niso več?

Potem pa so sprejeli še tako "pametno" zakonodajo. Ravnokar so me prisilno razlastninili enega podjetja (saj so mi plačali). Zakon večinskemu delničarju pač omogoča, da se znebi (izplača) manjšinske.;((

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kekz ()

ZLOky ::

Thomas - persona ...:
Še jaz povem svoje. Nobena firma in noben sklad in nobena država ni dolgoročno (povsem) zanesljiva.


Moj kolega pravi: Dolgoročno smo vsi mrtvi. Pa še prav ima.


Sploh ne potrebujemo (povsem) zanesljivih stvari! Ta ti je pa MALO preveč splošna. Saj ni vse črno in belo, so tudi sivine...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ZLOky ()

amerikanec ::

Pri mojem izračunu sem vzel realne obresti (kot je ZLOky povedal so skladi višji) in teh skoraj 70k je (bo) takrta vrednih toliko kot danes.

Se pa popolnoma strinjam z ZLOkyjem glede finančne discipline. Na splošno ljudje NIMAJO POJMA kako se z denarjem dela, nepoznajo njegov vpliv skozi čas in večini se ne sanja kaj je to obrestno obrestni račun. Zato pa imajo oglaševalske kampanje, ala pol plačaš sedaj pol pa tvoji otroci ko boš ti pod rušo, tako zaskrbljujoč dobr efekt...

Podatek pa da tako malo vlagamo v sklade pa je ta, da je "edini" varen kraj za naš denar banka oz. še bolje da na vrtu zakopljemo bankovce. Popolnoma zgrešena Slovenska mentaliteta, ki se gre z roko v roki, da ko bo prišlo do problema bo pa vsa mogočna država prišla in nam pomagala (btw od koga država pobere denar???)...
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

ZLOky ::

amerikanec: Končno nekaj pametnega.
Dr'gač pa; Vzel si realne obresti za kaj? Pokojninske sklade, svetovne konzervativne delniške sklade, pikapolonico, kaj?


Tako za razmislek;

- kaj je bilo prej, banka ali borza?
- koliko bank je že propadlo in koliko skladov?
- ...
http://www.google.com/ dela čudeže!!!

amerikanec ::

Izbral sm realno obrestno mero da si je znesek lahko predstavlat (se pravi obresti+inflacijo). Kva ti pomaga nek znesek če pa tud približno neveš kakšna je njegova realna vrednost? (tko da nevem zakaj tvoje pripombe o pikapolonici)

Prej so pa obstajale banke (ali so bile prej pikapolonice??? 8-) )

Propadlo je že veliko bank in tudi skladov tko da tuki tud nevem kaj si mislu???
"Zdrava pamet je od vseh reči na svetu porazdeljena najbolj enakomerno:
Vsakdo nemreč meni da je ima zadosti." Rene Descartes

jeti51 ::

Gavran: daj poglej si kakšen graf. Npr Dow Jones index za zadnjih 100 let. Na dolgi rok vsi tisti zlomi, ki jih naštevaš, ne izgledajo nič kaj strašni, pač ena malo večja motnja v dolgoročni rasti. Kot dolgi rok seveda mislim nekaj desetletij, kolikor bi nekdo varčeval za pokojnino. Ja, so borzni zlomi in so potem še višji vzponi. Problem je, kot že rečeno, v ljudeh, ki v času krize panično vse razprodajo in se na borzo oz. v sklade ne vrnejo več, razen morda potem, ko že res silovito raste in so glavni del rasti zamudili, ob naslednjem zlomu pa spet isto... Skratka ni finančne discipline.

Zdaj pa mi še razloži, kako naj bi sklad propadel? Vzemimo recimo nek sklad skladov, ki ima preko točk v drugih skladih v lasti na tisoče in tisoče podjetij. Da bi sklad propadel, morajo propasti VSA podjetja, kar pa ni ravno verjetno, se ti ne zdi? Če pa se že zgodi, da propadejo vsa ta podjetja na svetu, potem je pa nekaj očitno hudo narobe (jedrska vojna, trk kometa...), a takrat bomo vsi imeli povsem druge skrbi kot pa pokojnine.

In se strinjam z navedbo, ki jo je nekdo napisal zgoraj - večina ljudi nima pojma, kako upravljati z osebnim premoženjem.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vlaganje denarja na srednji in dolgi rok (skladi, pokojninsko zavarovanje,...)?

Oddelek: Loža
305895 (4838) jakanov
»

Kje varčevati za pokojnino

Oddelek: Loža
328735 (7141) harmony
»

Prihaja prvi večji test za zasebni pokojninski sistem (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Nakupi / združitve / propadi
9419009 (16120) MrStein
»

Premalo let delovne dobe - kaj se zgodi?

Oddelek: Problemi človeštva
4918968 (17775) amigo_no1
»

življensko zavarovanje... (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5326894 (24062) rh^

Več podobnih tem