» »

PC ali iMac?

PC ali iMac?

AndrewSmith ::

Kolega me je uprasal ce mu najdem
kak komplet za okoli 200-250k sit.
Ker bo prvic uporabljal komp in nima
blage ne o winsih ne osx-u,sem mu kot
altenativo pokazal iMac-a 17" in mu
je seveda bil zelooo vsec.
Kaj menite???
Je stvar primerna za zacetnika?Uporabljal
ga bo pa samo za internet in podobne
zadeve.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

bluefish ::

če ga bo res uporabljal samo za internet in podobne reči je tudi Mac odlična izbira. Lahko kupi tudi Mac Mini (majhen, tih in hiter - Core Duo procesor), ter monitor posebej.

AndrewSmith ::

Ma on hoce komplet....plug&play zadevo.
Mac mini sem mu pokazal pa ni bil navdusen.
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

we_are_borg ::

Kako to misliš da je tudi dobra izbira.Če ne preigrava vseh mogočih iger je najbolša izbira.
death is irrelevant

zos ::

Se popolnoma strinjam s prejsnjim postom. Definitivno mac, ce ni igracar.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zos ()

AndrewSmith ::

Ma za igre ima PS2...pa se to
ga bolj redko uklaplja.
Kako se pa izkaze OSX pri zacetnikih?
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

Lamur De Zur ::

250k za surfanje po internetu? Ima prevec denarja?

150k za nek povprecen PC + 100k za kaksno potovanje :)

zos ::

Po mojem mnenju je OS X najbolj uporabniku prijazen sistem. S prehodom ne bo nobenih tezav.

opeter ::

Po mojem mnenju je OS X najbolj uporabniku prijazen sistem.

Se popolnoma strinjam, hehe :D Zdaj edina ovira je lahko angleščina... ampak, da se hitro privaditi. Govorim za tiste, katerim je ta jezik tuj. Itak pa lahko preklopiš v nemščino, italijanščino, francoščino itd. Povezava
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

mte ::

Dva problemčka, ki jih vidim pri najcenejšem iMacu:
- 512MB ram se mogoče sliši dovolj, vendar je tako "odzivnost" OS X podobna kot če bi XP imel 256MB ram, če le imaš zagnane več kot 3 povprečne programe hkrati.
- Combo drive - dvdjev pa tukaj ne bo pekel...mogoče se lahko nekomu zdi cd dovolj, vendar so že zdaj glede na gostoto zapisa precej dražji kot dvdji, tako da za dobo par let dvomim da bo to dovolj.

Če ga te zadeve ne motijo, potem ga pa z veseljem priporočim (sam imam macbooka z 2gb rama in sem zelo zadovoljen z delovanjem in samim sistemom, ki je za začetnike zelo enostaven, za zahtevnejše pa se spodaj skriva zmogljivost unixa).

Po drugi strani je res tudi to - za neko normalno brskanje po internetu je dovolj že mašina za 100-150 jurjev z ekranom vred.

AndrewSmith ::

hmm....ram ni panike,to combo
enoto pa sem spregledal:8)
Brez dvd pecke je malo shit...
1)Venice3200/DfiUltraD/2x512UltraX-BH5/X800Xl/LG DVDRW/Seagate320Gb
2)3xTechnics1210MK5/FinalScratch/DJM600/SennheiserHD25/
2xProel15A@250rms/1xB&C 15"@750rms

tjaz051 ::

zivijo imam racunalnk z windowsem 7 sedaj pa sem razmisljal da bi kupil imac 17, kaksne so izkusnje prednosti windowsa in os x in katere so slabosti.

hvala

shadeX ::

Kar mi pride prvo na pamet..

Slabosti MAC:

-na Windows lahko igraš igrice medtem ko jih na MAC nemoreš oz. imaš zelo omejeno zbirko iger.
- če si omejen z denarjem lahko zaključiš kaji MAC preplačaš za 1/3 ali pa celo 1/2 ( če govorimo o nakupu npr HP-ja ali pa MacBooka z istimi specifikacijami)

Prednosti MAC:

- Manj virosov in druge nesnage

Na koncu se vprašaj, zakaj bi sploh menjal operacijski sistem? Si z windowsi nezadovoljen?.. na bazi česa se odločaš za menjavo?

tjaz051 ::

Ja menam racunalnik zato ker je tastar ze zelo bogi z eno besedo zastarev, zdej ma je pa sam zanimalo ker jaz bi ga uporabljal samo za internet, in kako obdelavo videov, ubistvu sm hotu sam to kupt prov imaca ker pac nezasede velik prustora (nima kiste) me pa od vas zanima se to kak je s posodovanje programske opreme torej kje se da nove osx kupit in ali so drazji kot windowsi?

Zgodovina sprememb…

  • polepsal: Mavrik ()

Mavrik ::

Tjaž: Na Slo-Techu imamo pravilo, da se sporočila pišejo v slovenščini. Malo bolj se potrudi pri komunikaciji prosim.
The truth is rarely pure and never simple.

Gandalfar ::

Zadnjih par let stanejo upgradi ~15 EUR - https://itunes.apple.com/us/app/os-x-mo... in jih lahko kupis samo v Apple onlnie Storu. Ce nimas kreditne lahko kupis gift carde v parih slovenskih trgovinah.

Seveda pa zadnjo verzijo dobis skupaj z novim iMacom.

trnvpeti ::

imac17 je dokaj star hw
odvisno , ce bi sel nov osx na njega, in ce ja, kako bi deloval

tjaz051 ::

sam zakaj hudiča so pa potem mac računalniki tako dragi? zaradi firme?

tjaz051 ::

nakdo mi imac 17 ponuja za 120eur.
je to preveč/premalo?

trnvpeti ::

ne kupit
prvo se pozanimaj o namigih
potem bos vedel

Gandalfar ::

tjaz051 ::

17" zaslon
- procesor PowerPC G5 1.8GHz
- pomnilnik 2GB (nadgrajeno iz 512MB)
- trdi disk 160GB
- nameščen Mac OS X Leopard (10.5.8)

Gandalfar ::

Ja, ne tega jemat, ker ima se staro arhitekturo Mac procesorjev (powerPC) in danes prakticno nic novega vec ne tece na tem.

(pac da se, ampak za 200 eur sestavis bolj normalen PC)

2loud4u ::

tjaz051 je izjavil:

Ja menam racunalnik zato ker je tastar ze zelo bogi z eno besedo zastarev, zdej ma je pa sam zanimalo ker jaz bi ga uporabljal samo za internet, in kako obdelavo videov, ubistvu sm hotu sam to kupt prov imaca ker pac nezasede velik prustora (nima kiste) me pa od vas zanima se to kak je s posodovanje programske opreme torej kje se da nove osx kupit in ali so drazji kot windowsi?



NE kupuj Mac-a! Stran boš vrgel veliko preveč denarja, kot je že shadex povedal in dobil tako zmogljivost, kot bi jo lahko dobil pri PC-ju že za precej manjši denar. Poleg tega si tudi precej omejen z igrami in programi... Mac-i so dragi samo zaradi firme, ne zato, ker bi bili super zmogljivi. (pač tako, da se lahko hvališ, da si mac-a kupil, v bistvu si pa s tem naredil neumno potezo)

Upam, da to kaj pomaga pri odločitvi.

lp

PS: kupuješ laptop ali namizni računalnik? In pa koliko misliš dati zanj?
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: 2loud4u ()

tjaz051 ::

hvala ja pomaga veliko!

2loud4u ::

Kupuješ laptop ali desktop? Cena, ki si jo pripravljen plačati?
c^2=E/m
HP XW6400|2× Xeon E5320 @1.86GHz|16MB L2
Cache|Sapphire HD6850|4GB FB-DIMM|HP 575W

tjaz051 ::

kupujem deskop
pripravlen sem dati do 200eur za rabljenega

bluefish ::

tjaz051 ::

ok

The Player ::

Prevečkrat se pri temah PC vs. Mac sprašuje + in -

Treba prestavt prestavo malo višje.

Zakaj bi se računalnik sploh uporabljal? Dejstvo je, da če se ne ukvarjaš s stroko MAC odpade, pa še tu je vprašanje, ker je PC zelo napredoval.

Največji problem pri Mac-u je programska oprema, ker jo je manj in se jo težje da dobit prek travnikov kot npr. pri PC-ju, poleg tega obstaja tudi mnogo več pluginov in ostalih opensource programov za PC kot Mac.

Potem za navadnega človeka odpade Mac, ker je predrag in ima slabo ali ničelno podporo za igre (inštaliranje WIN na Mac ne pride v poštev potem raje kupiš PC)

Prednost Maca je ta, da je zelo zanesljiv in je manj nagnjen k virusom (čeprav tudi to se spreminja, meni je tudi že nekajkrat se obesil na faxu ali še huje, pri odpiranju PDF-ja ;((), ampak tudi to se da preprečit pri PC-ju s preventivo. Dobra stvar mac-a je tudi ta, da se ni treba mučit z registri, dll-ji, driverji in podobnimi zadevami.

Maci so včasih veljali za ultimativni stroj, danes so pa bolj kot ne uporabni za šminkiranje beri: Kaj ti bo Mac, če si s FDV-ja (ali kakega drugega šminkerskega faksa :D)

Zgodovina sprememb…

M-XXXX ::

tjaz051 je izjavil:

sam zakaj hudiča so pa potem mac računalniki tako dragi? zaradi firme?

Da, točno tako: zaradi firme.

Konponente so iste, cene so iste. Pač vse skupaj dajo v ohišje ter sestavijo ter prodajo za opazno višjo ceno.

opeter ::

Zakaj je drag? Ker je Apple kot blagovna znamka v zadnjem desetletju ali malenkost več postala neke vrste prestiž oz. kul (se spominjate še kampanje Mac vs. PC?). Če imaš Mac-a, si nekaj več (vsaj to kažejo reklame). Resnica pa je seveda kanček drugačna.

Če si lahko privoščiš, kupiš Maca.
Vsakemu svoje.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

bojany ::

:)
berem kar pišete in kako ocenjujete zadeve kar tako povprek.
Sam sem doživel večji del IT revolucije in sem kakih 25 let uporabljal PC-je (še v času DOS-a, za katerega marsikdo sploh ne ve, da je ovstajal :) )
Moje izkušnje? S PC-ji je tako, da je treba stalno nekaj popravljat in 'čačkat' in če je že mir, le ta ne traja dolgo. Sam sem se tega naveličal.
Želel sem samo, da se lahko usedem za računalnik, naredim kar želim, ne pa da gledam in čakam, updejtam antivirus, posodabljam firewall - ugotavljam kaj ne dela,... Pa da ne bo pomote, nisem nek IT analfabet temveč informatik z diplomo in si z informatiko služim kruh.
Kako leto in pol nazaj sem si enostavno drznil in se odločil za MacBook Pro prenosnik. To, da je overpriced je zadeva za debate ampak odkar sem si ga kupil sem ponovno dobil vero v to, da se da izdelati računalnik, ki služi človeku in ne obratno. Imel sem tudi high-end PC prenosnike toda navaden 13'' mac preseže vse kar sem do sedaj spoznal.
Prvo, baterija. 6 ur zdrži brez težav in pazi to, po letu in pol baterija še vedno normalno dela. (pri PC prenosnikih je ta običajno šla po 6-8 mesecih in zamenjava je običajno pomenila kakih 100€). Me zanima s katerim prenosnikom iz pc sveta lahko delaš tako dolgo. Ne govorimo o kakih extended verzijah temveč o tem kar kupiš in ne nadgradiš.
Kar zadeva hardware sicer ni nek zadnji hit tehnologije ampak tipkovnica in drsna ploščica je še vedno brez primerjave. Torej že prvi dve stvari pomenita, da je uporabniška izkušnja nekaj, kar si lahko samo želiš.
Kar zadeva OS-a je pa zadeva taka, da se je moraš nekoliko navaditi ampak so zadeve precej enostavne in logične, tako da nekega posebnega študija ni potrebnega. Ob tem, da je večina software-a na voljo takoj, ko zaženeš računalnik. Specialnega programja na mac-u običajno ni ampak tu govorimo o res redkih stvareh. (sam pogrešam šahovske programe ampak so alternative) Je pa vedno alternativa Parallels in poganjaš win programe, kot bi bili pisani za mac :)

Ne želim netiti vojne temveč le podati mojo perspektivo in izkušnjo in meni ni niti malo žal, da sem se odločil za mac-a, četudi za nekaj več denarja. Nisem mac fanatik. iStvari mi niso pri srcu zaradi zaprte platforme in Android teče na mojem Samsung telefonu :) Mac prenosniki so pa zakon.

LP, Bojan

lexios ::

Kvaliteta izdelave tud šteje! ;)

Mavrik ::

bojany je izjavil:

:)
berem kar pišete in kako ocenjujete zadeve kar tako povprek.
Sam sem doživel večji del IT revolucije in sem kakih 25 let uporabljal PC-je (še v času DOS-a, za katerega marsikdo sploh ne ve, da je ovstajal :) )
Moje izkušnje? S PC-ji je tako, da je treba stalno nekaj popravljat in 'čačkat' in če je že mir, le ta ne traja dolgo. Sam sem se tega naveličal.
Želel sem samo, da se lahko usedem za računalnik, ...

LP, Bojan


Kaj ma tvoja prelestna izpoved veze s starim 17" počasnim G5 Macom, o katerem se pogovarjamo tu? A bo star G5 čudežno lepo in fajn delal ker je Mac (še posebej ko bo ugotovil da na njem ne dela noben novejši OS in velik delež aplikacij zahteva vsaj 10.7?)?

Dajte prosim tele srčne izpovedi kako ste si razsvetlili življenje, ko vam je nekdo prepovedal uničevati OS s "čačkanjem" in napišite raje kakšno objektivno preverljivo dejstvo.
The truth is rarely pure and never simple.

bojany ::

Hja, očitno teče beseda o preverljivih dejstvih...
Zakaj je drag? Ker je Apple kot blagovna znamka v zadnjem desetletju ali malenkost več postala neke vrste prestiž oz. kul (se spominjate še kampanje Mac vs. PC?). Če imaš Mac-a, si nekaj več
-


sam zakaj hudiča so pa potem mac računalniki tako dragi? zaradi firme?

Da, točno tako: zaradi firme.

Konponente so iste, cene so iste. Pač vse skupaj dajo v ohišje ter sestavijo ter prodajo za opazno višjo ceno.


Največji problem pri Mac-u je programska oprema, ker jo je manj in se jo težje da dobit prek travnikov kot npr. pri PC-ju, poleg tega obstaja tudi mnogo več pluginov in ostalih opensource programov za PC kot Mac.

Potem za navadnega človeka odpade Mac, ker je predrag in ima slabo ali ničelno podporo za igre (inštaliranje WIN na Mac ne pride v poštev potem raje kupiš PC)


Zelo pametni in koristni nasveti ter zelo podkrepljeni z dejstvi in očitno osebnimi izkušnjami :)

Drugače pa baje beseda teče o temle:
zivijo imam racunalnk z windowsem 7 sedaj pa sem razmisljal da bi kupil imac 17, kaksne so izkusnje prednosti windowsa in os x in katere so slabosti.

Sam ne vidim nič slabega v tem, kar sem napisal, kot sem tudi zapisal, da ne netim vojne temveč povem kako se je odvila stvar pri meni. iMac 17 pa tudi ni ne vem kako stara zadeva vprašanje pa je za kakšno ceno ga lahko človek dobi in kaj namerava početi z njim. Če bo človek pisal knjigo je to čisto ok izbira :)

tjaz051 ::

ja se strinjam s tabo mavrik! tukaj je govora o imacu 17 , ampak tudi kaksno vase mnenje na sploh o applu ne skodi ! :D

opeter ::

Marvin pa ti je lepo napisal, da se mu nakup 17" iMaca odsvetuje, ker:
- je PowerPC tehnologija v taki obliki mrtva
- Universal Binary aplikacije so bile samo na začetku, že nekaj let so novi programi skoraj 100% samo Intel only
- sam bo na**bal na vseh frontah, če bo investiral v tako staro opremo
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

tjaz051 ::

ja nekdo mi ga ponuja za 120eur, uporabljav bi ga pa predvsem na montazo videov ( s pogramom imovie) in za brskanje po spletu, obcasno pa tudi za pisanje kaksnih nalog.. a pa na imaca lahko instaliras word,powerpoint a so drugi programi ze gor?

opeter ::

Lahko instaliraš MS Office, ampak samo stare verzije, ki imajo podporo za PowerPC (zadnji je mensezdi verzija 2008).

Ampak jaz bi se tega starega skopucala (oprostite temu izrazu) izogibal, ker, že za montažo videjev (ne vemo, kakšno kvaliteto želiš) je enostavno (pre)počasen.

Skratka, nakup odvsetujem.

Če že hočeš kakšnega Mac, glej tega:
CPU Mac mini i5 2.5GHz/4GB/500GB/Intel HD Graphics 4000 CR
Št. izdelka: md387cr/a

Redna cena: 679,00 €
Cena v predplačilu: 658,63 €

http://www.epl.si/cenik/?id=87

To je nekako minimum, kar glej, če ga hočeš še dolgoročno uporabljat (aka naslednjih nekaj let).

Internetne tehnologije in programska oprema se naglo razvija, kar pomeni, da čez nekaj časa sploh ne boš mogel namestiti novejših programov in določene zadeve ne bodo več delovale. Apple pa je itak znan po tem, da podporo stari strojni opremi opusti nekako po dveh-treh letih. Potem pa si gotof.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j

hojnikb ::

for the last time, ne kupuj tistega PowerPC imaca za 120€. Razn če hočeš, da doseže muzejsko vrednost čez neki let..

Sestavi si lepo eno kišto iz rabljenih komponent ali kombiniraj rabljeno/novo.
Maš tem na s-tju polno + še ene par tvojih tem, ko si spraševal za to...
#brezpodpisa

tjaz051 ::

se vam zahvaljujem za vsa odgovore, zdej ne pa zanima kaj bi lahko sestavu za do 120eur iz rabljenih komponentov da bi blo kolkeryol vredi?

hojnikb ::

up the budget, če hočeš met kej, ko nebo treba menjat že nasledn let..
#brezpodpisa

tjaz051 ::

ja lej mam. dam najvec 150

Gandalfar ::

Ja, lej odpri novo temo za sestavljanje PC-ja v tem cenovnem razredu.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Nakup: iMac ali PC? :)

Oddelek: Pomoč in nasveti
456503 (5339) Mr Hilter
»

Apple iMac. Ali se izplaca?

Oddelek: Kaj kupiti
384121 (3019) Matty
»

Appli popularnejši v luksuznem segmentu (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
629026 (6637) Matek
»

Leopard proti Visti (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
20516594 (12322) opeter
»

MacWorld Expo 2006

Oddelek: Novice / Apple iPhone/iPad/iPod
494975 (3550) TribesMan

Več podobnih tem