» »

Laptop cooling getto style :) AKA kako narediti laptop hladilnik doma

Laptop cooling getto style :) AKA kako narediti laptop hladilnik doma

OmegaBlue ::

Torej pred dobrim mesecem sem kupil tole žverco..
...in kot se za performance laptop spodobi, se tudi lepo greje (seveda lesena miza tudi ne pomaga prav preveč). In ker moj revček v teh poletnih dnevih malo švica se imel namen kupiti nekaj takega:
In tukaj je vprašanje.. pa to sploh kaj pomaga? Gremo sami probat >:D

Temperature pred uporabo:


Za izdelavo sem rabil:

  • Staro škatlo od matične plošče

  • 2x 80mm ventilatorja

  • 1x stock intel cooler ventilator (tualatin)

  • 3x stikalca oz. gumbe za vklop

  • 12v napajalnik za skirco :D

  • Nekaj molex konektorjev in kablaže

  • In seveda.. selotejp :P



Najprej sem vzel škatlo, izrisal pozicije vijakov za ventilatorje in luknje:


Potem pritrdil ventilatorje:


in "lepo" izrezal luknje


Potem žrtvujemo en molex konektor da mu poberemo 2 žički in priklopimo na napajalnik:


Če bo kdo tole delal naj prej pogleda polariteto napajalnika :) in kontakte varno pritrdi s selotejom :P

Končna notranja vezava (ne me križat vem da je grdo):


Stikalca za vklop, pritrjena na okrasno ploščico malega disketnika za trdnost:


Zapremo škatlo in to je to:


in zadnij vent ki skrbi za intake:


In končne temperature:


Ventilatorje sem "malo" narobe postavil tako, da tok zraka zadane disk in grafično kartico a popolnoma zgreši CPU :/

V izdelavi je aluminijasta verzija in upam da bo kmalu (delamo načrt za izrez).

Have fun :P
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.
  • premaknilo iz Loža: OwcA ()

Gwanaroth ::

Vse lepo in prav, edino moti me to, ker je potem laptop dvignjen za višino škatle, kar pa niti ni tako malo.. in moraš ubistvu roke držat v zraku.
Lights often keep secret hypnosis..

OmegaBlue ::

Ah to je samo proof of concept, nikakor pa ne za 24/7 uporabo zato je nov v nastanku, tak lepo izrezan iz aluminija. Postam še tisto ko bo narejeno.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

sverde21 ::

Omy mal sm razočaran... ti bi lahk vedu de tole spada pod Hlajenje in modifikacije >:D
<?php echo `w`; ?>

OmegaBlue ::

Je loža čisto primerna za takele dejavnosti :) če pa kakemu moderatorju ne paše pa naj premakne. ne grizem :P... preveč
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

Sandoval ::

Hmmm
Bi se dalo hladiti za nagnjeno hladilno ploščo.
Torej, da plošča ni v obliki kvadra, temveč prizme z osnovnico pravokotnim trikotnikom. Iz tega dobimo še vedno prostor za ventilatorje na zadnji polovici prenosnika. Pa še tipkovnica je nagnjena, kar nam (baje) omogoča prijetnejše tipkanje.
Še slika: skica
Kr3nU_X JAZZ-WA Sandoval

OmegaBlue ::

To je v planu ja. Morem čez vikend dokončat načrt in narest potem ponedelj - torek. In še enkrat tole je samo da vidim če kaj pomaga :)
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

CCfly ::

Za tak namen sem si jaz pred časom naredil ghetto USB ventilatorček, ki sem ga pripel na zadnji del prenosnika.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

OZZY ::

Po mojem bi bil mal večji efekt če bi bil prenosnik vignjen kake 5-10mm da luftbolj kroži po njem...Samo to spet obiš na višini..Pa tudi stranski vent ne bi bil potreben ampak bi ble 2 take luknje ob strani dovolj za dotok zraka.
Go with the flow.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: OZZY ()

Tic ::

Laptop cooling - YOU - getto style

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

tiborrr ::

GG Tic, tale resitev OmegeBlue je pa res bolj ceska... Cakamo kaksno alu resitev z drum-ventilatorji... Tako ne rabis drzati rok v luft!
Don't test the captain's validity or his vulnerability!

OmegaBlue ::

Ma sej mam zrisano.. samo EDEN se izmika delu.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

;-) ::

dobro je za začetek....vrjamem da bo aluminjasto zelo dobro...

sam enih pra stvari preuredi... ammm...kot je že nekdo rekel naj bi bil komp dvignjed za kakega pol cm. da bi zrak bolje krožil-ja to bi moglo bit (stvar lahk rešiš tak da na škatlo daš dva trda alu traka na vsaki strani, ki držina prenosnik dvignjen-veš kaj mislim?)

pa lahka bi 2x120mm ventilatorja...pa eden-tisti na strani manjši.

EDIT:


no da se bolje ve ka sem mel mislih....

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Tic ::

Jst bi to čist drgač naredu.

;-) ::

jaz tud tole ne moja skica ne tvoja ni preveč stabilna

OmegaBlue ::

Ubistvu sem si za vzor vzel tole:



Izi za narest iz aluminija, samo jaz sem imel v mislih 120mm ventilatorje na ene 7V, počasi in hladno :) S tem da napajanja ne mislim naredit preko usb. Laptop je malo pod kotom za lažje tipkanje in dvignjen tako da je postavljen na tačke, ki se uporabljajo za pritrjevanje stekla na mizo recmo in so strateško nameščene tam kjer ima sam laptop tačke in znese ene 0.5cm.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

;-) ::

tole je pa res najboljša ideja glede tega...

kok pa stane tole tako že nareto?- pomoje nemoreta bit tale dva venta pa kabl + plošča aluminija preveč draga...

OmegaBlue ::

Točno takega pri nas ni.. enostavno ni. Podobni modeli pa stanejo tam okoli 9-10k, ni veliko/predrago samo ti ne da takega zadovoljstva kot če je homemade :P
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.

BaRtMaN ::

Si kaj izdelal, OmegaBlue?

Tudi sam razmišljam o podobni zadevi

pikipirs ::

Tudi delo s kupljeno podlogo je lahko zabavno >:D

V tej temi poglejte moj odgovor (peti na prvi strani).

Tudi tu sprašujem (ker bi pač rad naletel na čim več moderjev >:D):

Ima kdo kakšne izkušnje/znanje, kako obrniti smer vrtenja vetrnic? Obrnit smer toka ne gre ;(, fizično obrnit ventilatorje tut ne (ker so lopatice oblikovane tako, da vlečejo od zgoraj, pihajo pa na stran, torej zasuk celega venta bi povzročil vleko zraka iz dna podloge, brez učinka).

Preostane mi edino, da predelam motorčke, da bi se vrteli v obratno smer. To pa ne vem, če je sploh mogoče :|. Če je, bi rade volje vedel, kakšen je recept. Aja - venti majo vgrajeno "standardno" elektroniko, kot vsi drugi računalniški venti.

LP, Piki
Whata...

Tic ::

Narejeno v 45sekunah, deluje odlično!

Ghetto#2




Edit: podlozena 2 stara diska, 92mm star vent (BREZ MOLEXA, lol omy) in odrabljen Nokia polnilec :P

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

kuglvinkl ::

Tole sicer ni geto, ampka kar v redu verjetno:

klik

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: kuglvinkl ()

Timo ::

hehe vam bom jst pokazu eno bl simpl zadevco ki učinkovito ohladi laptop in podlago pod njim :D

No pa poglejmo si moje čudo:
(Sem bolj amater pa orodja tut nimam glih dost tko da sm mal švoh naredu... sam učinkovitost je pa kr ql :D hehe)

Za začetek sem si iz dveh starih kišt priskrbel napajalnika... ven sem vzel ventilatorja in kable.
Potem sem ventilatorja zvezal (vzporedno) ter ju z izolirnim trakom zlepil skupaj...



Ampak za delovanje ventilatorje vpotrebujemo tudi napajanje... hmmm... Malo sem pobrskal po omari in našel stare avtke na daljinca kateri so se polnili prek adapterja kot nalašč za moje ventilatorčke :D



Ja connector mi je tudi zelo všeč :D



To je lahko že dovolj za rahlo izboljšano hlajenje... Tak ventilator enostavno pristavite k reži za izpihovanje vročega zraka... tako ventilatorja povečata hitrost zraka ki potuje skozi laptop...

Vendar če se pri integrirani grafi lotiš igrat igrice potrebuješ malo bolj konkretno vlečenje zraka :D no malo sem potuhtal ter prišel do tega:



Ja, ne vem kako naj to imenujem ampak jst bom temu reku "šoba"
Izdelava je tako kot vse doslej zelo preprosta... 4 stranice zlepljene z lepilnim trakom... priporočam vam kak trši papir, ker jst sm uporabil pisarniški papir ki ni najbolj močen zato so bile potrebne ojačitve kot jih vidite na spodnjih slikah...




No, malo bolj se je potrebno potrudit za najbolj ozek del, ki je takoj med laptopom in "šobo"... Jst sm se ga lotil na (mislim da) poenostavljen način... iz 4 ostankov papirja sem naredil valjčke ter jih zaradi trdnosti s sekundnim lepilom prilepil na ustje "šobe"



In imamo že vse sestavne dele te magične napravice...





"šobo" samo potegnite čez oba ventilatorja in dobili boste dosti bolj učinkovito hlajenje...

in WALA!




Napravico pomaknite čim bližje reži za izpihovanje vročega zraka in v nekaj minutah boste opazili razliko...
Meni moj sistem zelo pomaga pri hlajenju laptopa in podlage (edina slabost tega sistema je da je dokaj glasen)

Ne znam pogledati temperature sistema ampak učinkovitost hlajenja je opazna po tem da ko igram igrice brez hlajenja se mi sistem hitro sesuje zaradi napak na grafični kartici... ko pa uporabljam dodatno hlajenje mi vse lepo teče...

Prosim da malo pokomentirate ;) (ni slabo a? :D )
Pazi življenje je smrtno nevarno še nihče ga ni preživel

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: OmegaBlue ()

Timo ::

A kdo ve kakšna je napetost in tok v USB reži???

Študiram da bi kar na en USB kabel priklopu 2 venta... hmm upam da ne bo prevč komplicirano :D

(aja pa dejte mi prosim še napisat če kdo ve kako se pogleda temp. systema na visti...)
Pazi življenje je smrtno nevarno še nihče ga ni preživel

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Timo ()

CCfly ::

Napetost je 5V, max tok pa je mislim da tam nekje okoli 100 mA, razen če se z USB kontrolerjem uspeš zmeniti za več (500 mA ???).
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

zcetrt ::

Pri zagonu ventilatorja obstaja velika verjetnost prevelikega tokovnega sunka in posledično kurjenja USB portov. Sicer pa je max 500mA za inicializrano napravo.
4.

Timo ::

aha

A ima kdo idejo kako bi priključil dva venta na USB ne da bi skuril porte???

(a kdo ve kje lahko preverim temperaturo sistema?)
Pazi življenje je smrtno nevarno še nihče ga ni preživel

shadowfax ::

Vidim, da že dolgo ni nihče komentiral te teme, zato me zanima kakšne izkušnje imate se je še kdo kaj ukvarjal s tem oz. kaj ustvaril? Namreč tudi sam nameravam izdelati laptop cooler in me zanima kako obrniti ventilatorje? Tako, da neposredno pihajo v prenosnik ali obratno, da odvajajo toploto?

Hvala, lp

OmegaBlue ::

Raje obrni tako da zajemajo relativno hladen zrak spodaj in pihajo v prenosnik. Dovolj je da kroži zrak.
Never attribute to malice that which can be adequately explained by stupidity.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ohišje (strani: 1 2 )

Oddelek: Kaj kupiti
646634 (4923) Janac
»

NMT Egreat EG-M31C: stabilno, tiho in hladno

Oddelek: Zvok in slika
384143 (2378) Bellzmet
»

Navijanje Intela i7-860

Oddelek: Navijanje
413457 (2810) TeraTM
»

kako ohladiti prenosnika

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
63116 (2907) pikipirs
»

Kje dobiti ventilator na USB?

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
131464 (1145) dwinxp

Več podobnih tem