» »

Problemi v srednji šoli Domžale

Problemi v srednji šoli Domžale

1
2
3

Fizikalko ::

Matev, morda si v življenju obdan s samimi primitivci, da tako razmišljaš. Jaz se recimo ne spomnim razreda, ki bi v kakršnih koli pogojih delal kaj takega. Vzgoja pač. In to čisto osnovna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Fizikalko ()

Microsoft ::

Matev, ti mas neke cisto zgresene ideje. Ucitelj malo bolj grdo pogleda kakega ucenca, pa ze ima probleme. Tako v soli, kot izven sole. Ane, ce te enih par takih tipov na cesti sreca... ves, tam ni vec sola.
Tko da to, da je kriv ucitelj, je zgreseno na celi crti.

Poleg tega, ne vem zakaj je poklicna sola slaba? Sem bil tam, sicer pred leti, a vseeno. Tako dobre odnose smo meli z ucitelji, da lahko na taki soli, kot je na posnetku, samo sanjas. Skratka, poklicna ni nic slabsa, ker so tam bolj neumni ljudje. Sploh nevem, zakaj bi kdo mislil, da so tisti na poklicni neumni in nesposobni samokontrole. Ker to ni res.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

mercutio ::

Matev: Sam smeh no. Najbolš da damo tebe za šolskega ministra.

/sarcasm off

Matev ::

psohologoija obnašanja monožice bi morala biti prosvetnim delavcem malček bolj jasna

tpah ::

Najbolj nesposobni in najbolj odgovorni so tisti na vrhu (minister) in tako lepo po piramidi navzdol do teh učencev, ki samo izkoriščajo te možnosti, ki so jim dane. Hvala bogu.
A so smislene al nepravilne ? Ja bomo vidl...pa mamo še eno zblojeno generacijo več.

whatever ::

Edino pravilno bi bilo, da se za te stvari kaznuje starse!!! Z denarno kaznijo! Ce polomis stol, naj starsi placajo 10x vrednost stola. Ce otrok moti pouk, kljub temu, da ga ucitelj veckrat opozori, 100k za starse. Itn.

Se popolnoma strinjam z Microsoftom. Toliko, da se ne bi mogel bolj strinjati. Če jih starši ne znajo priviti, jih ne bo znal noben in to je dejstvo. Če je prepozno za to, bi pa morali prej misliti kako so jih vzgajali.
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

CCfly ::

Veriga odgovornosti (od največje do najmanjše stopnje):
- dijaki ki so zagrešili te ekscese
Pri 17. letih starosti se od mladega človega pričakuje, da osvoji minimalen nivo kulture in odgovornosti. Izgovor češ da le izkoriščajo kar jim je dovoljeno jih zreducira na nivo paradajzove sadike, ki nima ne pameti ne odgovornosti.
- roditelji ali skrbniki
Če so zanemarili svoje dolžnosti pri vzgoji.
- učitelji in njegovi nadrejeni
Če pri teh kršitvah niso ukrepali, da bi zagotovili ustrezne delovne pogoje za osebje in dijake.
- minister in morebitni podrepniki
Če so šoli odvzeli možnosti za zagotavljanje ustreznih pogojev.

Samo tole bi moral vsak normalen človek že vedeti, namesto da poskuša krivdo obesiti le na en člen.
"My goodness, we forgot generics!" -- Danny Kalev

snow ::

Matev
vsak razred se bo odločil za kaj takega če so mu dani pogoji in če so dijaki dobesedno izzvani
jaz bi takega profesoprja sam na gobec (ker je pač mevža in kar kliče po tem)


Razred pobožnih deklic z vasi ne bo šlo razbijat učilnice, če tudi bi jim učitelj rekel.

Sicer pa sem te vprašal nekaj druga in bom ponovil vprašanje:
Kaj naj stori strog učitelj, ko začnejo dijaki razbijati po učilnici?
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

zee ::

Po mojem mnenju bi bilo pravilneje tako:

- roditelji ali skrbniki
KER so zanemarili svoje dolžnosti pri vzgoji.
- učitelji in njegovi nadrejeni
KER pri teh kršitvah niso ukrepali, da bi zagotovili ustrezne delovne pogoje za osebje in dijake.
- minister in morebitni podrepniki
KER so šoli odvzeli možnosti za zagotavljanje ustreznih pogojev.

Strog učitelj bi "kažinarje" poslal ven in zahteval disciplinski ukrep.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

volkec ::

Ja in potem bi jih učitelj dobil po buči ... če bi mu jih že uspelo spravt iz razreda

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: volkec ()

tpah ::

whatever & co. : jst pa nism zato da bi kaznovali dedke in babice k bodočih staršev otrok niso pravilno vzgojili.
kdaj pa je še kaka kazen rešila problem ?

Pri strogih profesorjih do tega sploh ne more priti, kar lahko zagotavlja vsak, ki se je kdaj imel izkušnje s pravimi profesorji.

Zato je zaželjeno slišati prav njihove izjave, ki bodo iz prve roke povedali kako in zakaj do tega pride in kako se to lahko prepreči.
Ne pa kle k vsak izumi najpametnejšo denarno ali podobno kazen itd, malce prepozno, problem pa še vedno obstaja.

Ironično je to k bodo take osebe čez pet let jamrale, da ne dobijo službe, znanja pa tudi niso dobili za kar bodo obtoževali našo perfektno državo.

stealth ::

Saj obstajajo kazni za dijake, in obstajajo tudi izključitve. Če pa se šole teh ne poslužujejo, so si pa za to same krive. Predvsem pa ravnatelji in sami profesorji.

Če bi izključili ene 2 ali 3 dijake, bi se potem drugi malo zamislili...
Če ne pa pač izključiš vse, zakaj pa ne. Tako namreč razmišljajo taki di(v)jaki - "dokler držimo skup in smo enotni nam tako ali tako nič ne morejo." ...

Pa naj potem smeti pobira do konc življenja, sam si je kriv. Če bo sploh imel to srečo da bo dobil tako službo.

whatever ::

kdaj pa je še kaka kazen rešila problem ?

Ah, nikoli, kje pa. Pohvalimo jih raje, saj pohvala dobro dene.

Da malo obrazložim svoj pogled na stvar: predlagam progresivno kaznovanje z denarno kaznijo glede na dohodek družine v primeru hujših kršitev: pretepanja, namrenega poškodovanja šolskega inventarja, itd. Ta denar pa se naj porabi za rehabilitacijo pacientov, torej obvezna psihoterapija, obvezna vključenost v razne interesne dejavnosti ali družbeno koristno delo. Ker je gotovo večina takih prestopnikov iz neurejenih družin (alkoholizem & stuff, slabe socialne razmere, zavoženi starši) bi jih bilo pretirano še dodatno tlačiti v drek nesmiselno.

Pri strogih profesorjih do tega sploh ne more priti, kar lahko zagotavlja vsak, ki se je kdaj imel izkušnje s pravimi profesorji.
Mogoče ne boš verjel, imam še kako veliko izkušenj s strogimi profesorji. To kar si dejal v večini primerov res drži, da pa do tega ne bi moglo priti je pa seveda nonsens.

Zato je zaželjeno slišati prav njihove izjave, ki bodo iz prve roke povedali kako in zakaj do tega pride in kako se to lahko prepreči.
Kaj pa bojo rekli? Jaz sem ta in ta, sem bog i batina, pošljite mularijo k meni če bojo delali probleme?
Veliko jih je notri, še več jih je pa zunaj.
Bilijarde v šole! - Ivan Kramberger
Abnormal behaviour of abnormal brain makes me normal.

Matev ::

vsi govorijo da je prišlo do nečesa

ni res

to kar je na posnetku se je dogajalo dlje časa - več dni ali več tedno, let

in tu ni opravičila v smislu - so me učenci povsem presenetili

upirna ::

Problem je če rinemo iz ene skrajnosti v drugo. Primer, če "pridnega" dijaka obdržimo v šoli in mu damo eno papirnato kazen je to ena skrajnost, če ga vržemo iz šole je druga.

Problem kaznovanja vidim, da te ta kazen dejansko ne prizadane. To je tko kot bi bil na sodišču obsojen za umor in bi dobil "opomin pred zaprtjem" ali kaken podoben non-sens. Na drugi strani nasilje vsekakor tudi ni rešitev - saj bi na ta način morda dali napačen signal dijakom. Najboljša rešitev se mi še vedno zdijo kakšna javna dela in podobno. To nikakor ni nasilna rešitev, je pa zelo vzgojna.
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

tpah ::

whatever, rekli bodo to kar je smisleno.
Zgleda da nimava iste definicije profesorja. Iz lastnih izkušenj ti povem, da sem bil še v bolj problematičnih razredih pa so se take in hujše stvari dogajale samo pri določenih profesorjih. Lahko ugibaš zakaj oziroma mi raj povej zakaj pri strogih profsorjih do tega ni prišlo ?
That makes sense.

še odgovor na tvoj podpis: da bos razumel vsaj del Vesolja in popolnosti.

upirna ::

->in tu ni opravičila v smislu - so me učenci povsem presenetili

Matev razlika med tabo in mano je ta, da ti misliš, da mora profesor poleg poučevanja delati v razredu tudi red. S tabo bi se strinjal recimo če bi bili to kakšni otroci nižjih razredov OŠ, vendar to so že skoraj odrasli ljudje in od njih se menda lahko pričakuje nekaj resnosti!!!!

Osebno mislim, da je velik problem že na OŠ - tam je v nižjih "kategorijah" preslabo sito. Ne vidim razloga, zakaj morajo danes vsi narediti OŠ. Zakaj so merila za pozitivno tako "dinamična"?
[to sporočilo bo spremenil upirna, kadar bo to njemu pasalo]

tpah ::

-> Osebno mislim, da je velik problem že na OŠ - tam je v nižjih "kategorijah" preslabo sito. Ne vidim razloga, zakaj morajo danes vsi narediti OŠ. Zakaj so merila za pozitivno tako "dinamična"?

Ker ma vsak svoja merila po katerem ocenjuje dijake po tem kar ne znajo, nemesto da bi preverjali in iskali to kar najbolj znajo.
Kar je pa že star velik problem šolstva, ne samo pri nas.

aja še razlog...da nas nauči skupnega življenja in lepe urejene prihodnosti.

imo

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: tpah ()

Tear_DR0P ::

Edino pravilno bi bilo, da se za te stvari kaznuje starse!!!
katerega? očeta? mater?
mama dela v mercatorju 16/7, letno izkoristi 50% dopusta (več ji pač ne uspe, šefi ne dajo) - sine seveda živi pri njej, oče je pa bogat poslovnež, ki ima 30 let mlajšo ženo, jahto in vikend na morju, keša ko pečk in keš je tudi edino kar je sine od očetove vzgoje videl - koga boš sedaj kaznoval s 100 čuki kazni - mamo, ki je ne bo mogla plačat in ki ni sama kriva za sinovo vedenje ali očeta, ki bo pač dal šoli 200 čukov, zato da se bo lahko ravnatelju v fris smejal?
to je seveda napol izmišljen primer
to da ni avtoritete, ni samo učiteljeva krivda, je tudi krivda staršev, sociale, države, šole, ravnatelja, sveta učiteljev, dijakov,...
je pa res da če bi tip pršu prvi dan zajeban v razred bi mel skoz spoštovanje. sm hodu u srednjo šolo v velenje - za tiste ki ne veste kako je tam - fužine ali jesenice so podobna reč - v šoli so se nam štihal, strelal, stoli so letel skozi okna, otipaval se je učiteljice (pač elektro je bla šola od monterjev do računalničarjev) prfoks ki je z nami znal trgovat, je mel mir, kdor ni znal, pač ne - sevda je v zameno lahko ponudil kar je hotel (prfoksa za nemščino je dovolila opravičene izostanke od svojih ur, ravnatelj pa ni sankcioniral igranja taroka med odmori, spet en prfoks je pršu vedno točno ob uri, zahteval mir in tišino, tudi sodelovanje in odvisno od tega kolk smo bli pridni, tolk prej je bil fertik in smo mel več časa za odmor - čik, tarok, po izbiri)
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Daedalus ::

Matev, kupi si malo pameti. To, da je nekdo v nekem trenutku v podrejenem položaju, nikomur ne daje pravice, da se nad njim izživlja. me zanima, kak bi se ti počutil, če bi ti kdo razsul rilec, pol ti pa rekel, da je to naredil zato, ker se mu zdiš mevža.

Kaj lahko naredi učitelj? Bore malo. Je že tako, da lahko učenec učitlu dobesedno serje po glavi, če se ga bo pa učitelj samo dotaknil, bojo pa zgodbice v časopisih, pa tožbe, pa disciplinski postopki. Se pa zadnje čase dogaja marsikaj žalostnega, pa ne samo pri nas. Na Hrvaškem so učitelji že protestirali zaradi fizičnih napadov mladoletnikov na njih (tudi z orožjem). In mam občutek, da bo tudi pri nas nekdo mogo dobiti par centimetrov jekla med rebra, da se bo na tem področju kaj premaknilo.

Smo meli pri nas že v OŠ par zanimivih primerkov, ki so non stop izzivali in delali nered, pa kdaj pa kdaj tud kak WC polamali. Kaj se jim je zgodilo? Nič, če je že grozila kaka kazen, se pa kak foter prikazal, pa grozil s kaj jaz vem čem. ČE se je sploh kdo prikazal. Srednja šola - par bedakov, nikol nič. So se lahko tud pijani šetali po šoli, se garbali pred šolo, nikol nič. To, kaj so tile bedaki s filmčka počeli, se dogaja marsikje že dolgo časa, samo šole ali ne morejo, ali pa nočejo ukrepat (zarad slabe reklame). Kak se temu upret? Hja, najprej probat s kakim svetovanjem, tahujšim "frajerjom" pa magari "polomit par kosti". IMO je edin način prevzgoje za nekatere, da jim fizično pokažeš, kdo je tisti, ki postavla pravila. Po istem principu deluje policija, s katero se takile itak slej ko prej srečajo. Jim je pa grozno težko kaj dopovedat, ker so po večini pač frajerji, slovenske vzgojne in prevzgojne ustanove so pa v precej bogem stanju...tako kot vsesplošno stanje duha. Je pa res, da je družinsko ozadje takileh izgrednikov ponavadi zelo žalostna zgodba...sam tu se spet v velikem loku vračamo k neunčinkoviti državi, oziroma njenim službam, ki ne delujejo v smeri preprečevanjasituacij, iz katerih pol zrastejo takile moroni.
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

Matev ::

lej dedalus
kdorkoli se bo kaj učil in poslušal predvsem od človeka za katerega misli, da je pametnejši ali sposobnejši ali izkušenejši od njega samega

če človeka prečitaš in ugotoviš da je jajčnik potem se od njega niti ne nameravaš kaj dosti učit ali ga sploh imeti za avtoriteto

spoštovanje je prvi pogoj za učenje in poslušanje ter kar še k temu paše

na naši šoli smo z nesposobnimi prfoksam počeli ravno enake stvari kot so vidne na tem posnetku
in sankcij ni bilo nikoli nobenih

pri ostalih učiteljih (pravih) smo bili pa pridni

Jaffa ::

To sam kaže vašo (mal skregano) kulturo. Ti je Dedalus dal dober primer. Pa verjetno jih ne dobiš kr tako od mimoidočih, a ne?

In zakaj bi jaz MORAL (primer) vlomit v neko trgovino, ki ima stekleno izložbo, ker je pač steklena, pri tisti, ki pa ima spredaj steno in jeklene vrate pa ne? Ker se mi pač steklo ni zoperstavilo? Potem pa res lahk gremo tepst vse povprek. Vsak bo našo enega, ki je šibkejši od njega...
www.markosoft.si | www.markoshop.si
GRYPHON Z87|i7-4770k@4200MHz|16GB VENGEANCE 1866MHz
2x SAMSUNG 850PRO 256GB|GTX960|LIAN LI|BENQ BL3201PT 4K

Matev ::

pusti odklenjen avto in denarnico na armaturi
kdo bo kriv da so te ukradli

ja lopov... ane
ali res?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matev ()

Microsoft ::

Tear_DR0P, ce je to PTERS, dej povej mal vec, katera leta si bil tam. Ker teh stvari, ki si ti nastel, jaz tam nisem opazil.


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Ziga Dolhar ::

Matev: potemtakem "odvzem denarnice iz nezaklenjenega vozila" ni tatvina, oz. "tatu" ne gre obsodit?
https://dolhar.si/

Matev ::

pojdi s tako prijavo na policijsko postajo
in boš videl hudiča

Ziga Dolhar ::

No, tudi tako se lahko pogovarjava, Matev.
https://dolhar.si/

Tear_DR0P ::

na PTERŠ sem hodil od 1995/1996 do 1999/2000
če te zanima več, takrat so se okrog šole gradil prizidki in vsaj dva dijaka sta bila izključena oz šole, ker sta skozi okno vrgla stola. pri elektrikarjih elektronikih je prišlo do prepira in pretepa, nakar je manjši pretepač iz kovčka za praktični pouk uzel "probeštift" in ga zapičil v levo stran prsi nasprotnika (nekako do ročaja), monterji (dvoletna) so mel eno prfokso za slovko, taka višja, z dolgim nogam, skodrani črni lasi (simona mislim da ji je blo ime) in je sicer dost sama izzivala, je redno hodla v minikah po šoli - na dvoletno so pa sprejel vse sorte retardov (komur sta manjkala 7 in 8 razred osnovne, je z dvoletno dobil še to). nek dijak se je med urami slovenščine redno samozadovoljeval, enkrat jo je pa tud napadu in mal prešlatu, so ga pol sošolci umiril sicer. pa še en dgodek iz triletne je bil zanimiv - dečko je v drugem letniku fasu popravca - s pištolo je prislil razrednika, da mu je popravu oceno v redovalnici - to so socer vse primeri, ki so bili obravnavani s strani policije in ustrezno sankcionirani, obstaja pa še več primerov, ki so se zgodil potiho (ko so men eni žalčani grozil, sem za plato pira zrihtu vodji take batine, v sami šoli, da mi je blo kr žal, me pa zato še danes pozna in ve da me ne sme pogledat :8) ) v zadnjem letu smo sicer dobil potem vrata na elektronsko ključavnico, dva varnostnika pri vratih in mislim da še nekaj drugih varnostnih ukrepov.
podrobnosti pa pač poznam, ker sem bil med bolj pridnimi dijaki šole, predsednik razreda in še bi se našla kakšna uradna funkcija.
aja tarok je bil pa modern v mojem razredu. od začetka smo imel težave in nekateri prfoksi (kališnik) so vztrajal pri pravilih in smo jih tud upošteval med urami :D . Večino težav pa smo rešli tako, da smo vsi izjavili da ne igramo za denar (čeprav smo) - je v bistvu takrat blo kr srnaje, kr eni nižji letniki so kockal za keš, pa eni so tud poker za keš igral (sam mi smo bli maturanti in smo bli pridni). poleg tega smo igral na dve rundi v odmoru (2 minuti za eno) torej ni blo časa za sranje po hodnikih.
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

Microsoft ::

Zanimivo!:D

Enivej. Jst sem tja prisel leta 98/99. Pa nimam obcutka, da je blo tolko problemov. Na zacetku so sicer bli eni reparcki. Eden od teh je bil iz rudarske iz Zalca (iz tu je blo kar nekaj obupnih primerkov). Mislim, da se pise Mkronic. Prvi letnik je itak tezil na polno, kot se za reparja spodobi, potem dve leti kasneje, ko so ga vrgli iz sole, me je pa prosil, ce mam deset tolarjev. Pa sem mel poln denarja zravn, sam mu nisem dal. Prascu.
No drug, katerega pa sem samo videl, je bil pa Klinc. Velencan. Verjetno poznas. On in kampanija so tudi na vlko tezili za denar, bone, cigarete. Na sreco je po treh letih sel. Pa se eden Velencan je bil, pa mislim, da mu je bilo ime Matic.

Pa ko poznas ucitelje na tej soli, recimo Ruganija. Tazga bi mogli dat v Domzale, da bi jih malo izprasal.:P In za Simono mislim da vem, katera je. Ce poznas Sonjo, uci slovnescino; je bla razrednicarka dve leti.>:D


by Miha
s8eqaWrumatu*h-+r5wre3$ev_pheNeyut#VUbraS@e2$u5ESwE67&uhukuCh3pr

Zgodovina sprememb…

Highlag ::

No celo na 24ur.com ste se pojavli. :D

Delno krivim učitelja za takšno stanje. Mislim, da bi moral pouk prekiniti in oditi po ravnatelja oziroma pač nekoga z čini.
Po drugi strani ga zastopim. Če mularija ne spoštuje učitelja kot človeka, mu lahko zakuha tudi kakšno stvar po šoli. Ob učinkovitosti naše policije in sodnega sistema, ga popolnoma zastopim. Mogoče bi morali videoposnetke pokazati staršem, če jih še niso. Vendar rahlo dvomim, da bi to kaj pomagalo.

Meni tudi na kraj pameti ni prišlo, da bi starejši osebi jezikal, kaj šele zmerjal... To je pač od vzgoje odvisno. Učitelji niso vzgojitelji. Te imajo v vrtcih. Ko prideš iz vrtca, so tvoji vzgojitelji starši.

Mularija danes vidi samo svoje pravice, dolžnosti pa ne. To je narobe.
Never trust a computer you can't throw out a window

Nejc Pintar ::

Sicer ne vem če je že kdo odgovoril, ampak:

Hmmm... ven iz razreda po zakonu ne smeš letet, kaj šele, da bi dobil neupravičeno. Maš srečo, da pri vsa kršite zakon, je tako bolje za vas...

Po novem zakonu te brez problema postavi iz razreda.

Sicer pa je to nenormalno, da profesorju rečeš "Kva se delaš neumnga" je že absurd!
Lahko je biti prvi, če si edini!

Alexius Heristalski ::

V prvi vrsti so zaj* starši, očitno nesposobni vzgajati lastne otroke. Zdaj, iz katerih razlogov se je to zgodilo, bi se dalo razpravljati. Ali niso imeli časa, ali ne znajo, ne vem. Ampak za to ni opravičila! Naj torej kaznujemo starše?
Drugo, šole, kakršne imamo zdaj, ne vzgajajo, temveč so namenjene zgolj izobraževanju. Vsaj tako sem jaz razumel Gabra. Morda bi veljalo razmisliti, da bi šle šole tudi v smer vzgoje. Vprašajte Zvera.

Na hitro pa se sistema tudi ne bo dalo spremeniti, če ga sploh bodo.
fantje, ni blo slabo, samo dajte še v herbicidščini

VolkD ::

Najprej naj vam povem, da štejem prek 50 let. Sam sem hodil v srednjo šolo, kjer je veljal tak režim, da je na vratih WC-ja moral dijak na ukaz dahni , dahniti v obraz profesorju. Če je dah prinesel vonj po tobaku je to pomenilo ukor po ravnatelju.
Sam imam 19 letnega sina in tukaj torej lahko nastopam tudi kot starš.
Ne ravno mnogo, a 2 leti sem učil matematiko. Nekaj časa pa tudi poučeval fiziko in računalništvo, kot dopolnilni pouk na delavski univerzi. Vodil kar nekaj krožkov praktičnega pouka.
Bil sem torej v vseh treh vlogah. In kot tak sem že zdavnaj dojel probleme odnosov med posameznimi udeleženci teh procesov.

Verjemite ali ne, ampak po mojem je krivda v tem, da naša družba ne da pravega pomena vzgoji otrok. In to že od starosti nekaj let dalje. Osnovna napaka ni v premalo časa, ali premalo denarja v družini, ampak v vzorcu obnašanja. Tako generacije starejših, najsibodi staršev ali pa učiteljev ne dajo priložnosti otrokom razviti pravilno lestvico vrednot. Ne dajo, ker preprosto ne spoštujejo osebnosti otroka. Ker je ta osebnost konstantno v podrejenem položaju. Vsak ne samo otroci, pa si želi dokazovanja. Če se mladi do spoštovanja pri svojih stvaritvah ne uspejo prikopati pri starejših generacijah, potem pač utrejo pot tam, kjer so za njihova početja plodna tla. Najprej so na vrsti male "luparije" - tako za vzorec. Kaka brca, nagajanje z nadimki, rastresanje vsebine šolske torbe,... Kasneje ko osebnost zraste, je to seveda premalo. Snemanje filma je vsekakor eden od takih večjih "podvigov". Verjamem, da so se ob kameri, še posebej potrudli. Stanje brez nje je bilo verjetno znosnejše.

Manjka torej boljše vodenje otrok, že skozi osnovno šolo. Iskanje njihovega znanja in talentov, ter nagrajevanje le tega. Najboljša nagrada, pa seveda ni ocena, ampak priznanje njihovega dela. Pa ne v obliki papirnatih diplom na koncu leta. Največje priznanje, ki si ga vsi želimo, je pravzaprav zaupanje. Žal tu delajo velike napake tako starši, kot učitelji. Mnogokrat mlade ljudi prezremo, podcenjujemo njihove sposobnosti. Logično je, da se osebnost takega mladeniča(ke) potem napaja v publiki, kjer čuti odobravanje. Žal je to precej ceneno odobravanje v stilu "U kaj si upaaa".Ceneno ali ne, za dušo, ki je lačna priznanja je vsekakor kot dež v puščavi. Naslednji dan ga potrebuje znova ! Ampak groza ! Naslednji dan, je takih, ki si upajo že vsaj 5. Ni druge izbire, treba je iti še korak dalje. V danem primeru so pač naleteli na profesorja, ki si ni več vedel pomagati iz te situacije, saj je avtoriteto že zdavnaj izgubil. Upoštevati je pač treba, da človek nima enako energije skozi vse svoje življenje. In mladi rod se je kot trop spravil nanj, da "poravna " vse račune s temi generacijami, ki jih stalno zatirajo. Skratka dali so si duška.

Pri prispevkih na netu in televiziji me torej zelo moti odgovor na pozabljeno vprašanje, ki bi ga morali novinarji dati ravnatelju. Vprašanje bi se moralo glasiti:" Kakšne izvenšolske dejavnosti imate in koliko mladih ste pritegnili vanje ?"

Da ne bomo samo o upoštevanju osebnosti, mogoče bi se bilo tudi za zamisliti nad tem, da govorimo o kaznovalni politiki, namesto, da bi govorili o vzgojni politiki. Premalo nas je slovencev, da bi si lahko privoščili mlade ljudi preprosto izključevati iz šol ! Menim, pa da bi ob takih dogodkih bilo potrebno pretehtati, ali so posamezni mladostniki zreli za šolo ? Mogoče pa dozore šele čez leto ali dve ? Bi bilo vzgojno, če bi družba poskrbela, da se ta čas zaposlijo v že pri študiju izbrani smeri ? Pogoj za nadaljevanje šolanja, pa bi lahko bilo priporočilo delodajalca. Ne pravim, da je to absolutno pravilno, menim, pa da je ena od možnosti, da tak človek pridobi zaupanje drugih in s tem dozori in ustvari primeren lasten odnos do starejših generacij in tudi do šolanja.

Mimo grede bom omenil, da so mogoče sodobne komunikacije iz dogodka naredile velik rompompom popolnoma brez potrebe. Zakaj tako menim =? Zato, ker smo tudi mi v srednji šoli posneli film med poukom. In ne boste verjeli, na tem filmu sem tudi jaz, ki otiskam mokro gobo profesorju na glavo.
Aja .. še to.. film je videl tudi moj sin.

Kajzar ::

Detektorji za kovine, varnostniki, video nadzor pouka... Vse to ni več oddaljena prihodnost naših srednjih šol.

Učitelj res ni imel avtoritete, bi pa lahko vsaj zapustil razred in pojamral ravnatelju, da ne obvladuje položaja.

Vajenc ::

VolkD, se vidi , da imaš več let izkušenj...ampak jaz še vedno mislim, da je glavni problem dandanašnje vzgoje to, da se starši bolj posvečamo gonji za zaslužkom in ustvarjanju kariere, kot pa kvaliltetnemu preživljanju časa z otroci. Navsezadnje otrok niti nima možnosti (beri časa), da bi prevzel kake pozitivne vrednote od staršev oz. dojema bolj efekte.

Tear_DR0P ::

Detektorji za kovine, varnostniki, video nadzor pouka... Vse to ni več oddaljena prihodnost naših srednjih šol.

ko sem hodil v srednjo šolo je blo to montirano v osnovni šoli katero sem obiskoval - zadnje leto srednje šole(2000) pa je bilo tako že tudi v srednji šoli - OK detektor za kovine ni bil prisoten, kamere in varnostniki pa.

mislim, da je glavni problem dandanašnje vzgoje to, da se starši bolj posvečamo gonji za zaslužkom in ustvarjanju kariere

mene gonja po zaslužku ne moti - mi je pa hecno gledat ljudi, ki se cele dneve gonijo za zaslužkom, cele vikende zaslužek zapravljajo, ponoči v gostilnah, čez dan na motorju/dragem avtu/kartah/... doma majo pa froca, ki ga čuva babica - pa koji kurac ni mogu met kondoma ko je seksu
"Figures don't lie, but liars figure."
Samuel Clemens aka Mark Twain

G-man ::

Koji k**** vse nadzorstva. Dejstvo je, da so dijaki bolj zaščiteni od medvevo (in to sem slišal od profesorja) in zato jih je nekaj zrelih za odstrel. Potem se bojo unesli za nekaj cajta, nato pa spet razgrajanje. In spet palica.

In tako naprej do večnosti... :D

krneki0001 ::

Tukaj mi je pa ameriški sistem (skoraj edina ameriška varianta ki mi je všeč) zelo dober. Če ne dela normalno šole, če se prevečkrat stepe in dela štalo, se ga pošlje v vojaško šolo, kjer pa pravice dijaka ne veljajo več kot take, ampak mu jih določa poveljnik-učitelj. Ker ne more spati doma, ampak mora biti v domu mu tam narekuje pravice drug poveljnik učitelj in če učenci kaj ne paše in se buni dobi pucanje WC-ja za kak teden ali več, poleg vsega kar mora zraven še narest.

Tko da to manjka v naših šolah - ena velika grožnja, če ne boš pokazal znanja in ne boš miren ti ostane samo še vojaška šola - tam te bodo pa mučili.

VolkD ::

nebivedu, ko sem petič prečital tvoje pisanje, sem ugotovil, da je v njem edina primerna stvar tvoj nick !

krneki0001 ::

Zakaj tako misliš? Vzgoja je stvar reda in to morajo vzpostavit starši, če so pa ti nemočni naj pa to vzpostavi kdo drug. Včasih je učitelj potegnil ravnilo ali pa puščico(tiste stare lesene) in te namlatil po prstih z njo, če nisi ubogal, danes ti pa ne sme "bu" rečt, ker ga že tožiš za nespodobno vedenje in bo lahko iz šole letel.

Me zanim kok učencev je leta od leta 1945 do leta 1960 polomilo stol pred učiteljem in kako so bili kaznovani? Ali pa kok jih je v tistem času sploh upalo učiteljem ugovarjat?
V šolah je potrebno demokracijo ukinit. Tam imajo avtoriteto učitelji in te je treba spoštovati. Seveda mora obstajat inštitucija ki bi tudi nadzirala učitelje, saj vemo da tudi ti niso vedno nedolžni.

VolkD ::

Zakaj tako mislim ? Prečitaj si moj post nekoliko zgoraj !

Vzgoja ni stvar reda! Vzgoja je stvar medosebnih odnosov in vrednot. Ko zaradi takih in drugačnih razlogov, starši, učitelji, pa tudi današnje družbene norme, na tem izpitu padejo, hočejo nekateri zavožene odnose popraviti z vojaškim redom.

Vzgoja z "ravnilom po prstih" je žal tudi šola ! Mlad človek se torej svoje težave nauči reševati s silo . Se ti zdi to prav ? Najino nestrinajne, bi se po tvoji metodi končalo namesto z izmenjavo mnenj, z nasiljem, recimo s streljanjem. In verjemi, da sem tu boljši !

Kakšne možnosti vse ima učitelj in kake ne, to je stvar debate ! V srednji šoli sem imel učitelja, ki ga ne bom nikoli pozabil. To je bil Franc Klopčič. Vprašal je mojega sošolca - avtomatske in signalne naprave. Dal mu je 5 vprašanj. Odgovoril je samo na zadnjega. Prvo je bilo nekaj srednjega, ostala so bila vse eno lažje od drugega. Zadnje se je glasilo:"Ali si mogoče kaj bolan?" . Odgovor je bil :"ne".
"Potem ti bom, žal moral dati ena". Stal je sredi prostora na tistem delu poti mimo table do katedra. V rokah je držal žepno redovalnico. To je bilo njegovo prvo leto učiteljevanja. Samo stal je. Kako minuto. Potem je počasi dvignil roko in zapisal tisto enko, pri tem pa loboko zajel sapo. Ko je izdihnil, so mu spolzeli dve solzi. Bilo mu je strahotno nerodno. Nam tudi. Opravičil se je rekoč:"To je moja prva negativna ocena". Še nikoli nisem bil tako vesel zvonca, res je bilo mučno. Dijak je bil Flere Stanislav, žal je že umrl, učitelj pa je danes že upokojen.
Razred se je odzval. Najprej ene tri dni sploh nismo govorili z Stanetom. Potem smo ga pa začeli spraševat, kaj se je naučil. Nato smo mu pomagali, spraševali smo ga najbolj zajkebane stvari. v treh tednih je znal ko "urica". Bilo mu je jasno, da bo v nasprotnem izločen iz družbe.
Dobili smo tudi nagrado. "Me veseli, da lahko to negativno izbrišem iz redovalnice, še posebej, ker je znanje tako odlično, pravzaprav brezhibno". Praznovanje je bilo v restavraciji Koper. Pol zadnje ure je odpadlo in profesor je bil z nami.

Kar se pa lomljenja stolov tiče,.. no se ne spomnim ravno takih primerov. Je bilo pa vsega, po malem. Nekaj kraj, pa celo enkrat so vlomili v prostore. No samo tisto niso bili z naše šole. Eno od kraj je ta isti profesor rešil na zanimiv način. Po šolskem ozvočenju je predstavil škodo, ki je s tem nastala, ugotovil, da je storilcu verjetno žal, a se istočasno boji. Obljubil, da stvar ne bo sankcionirana, če bo storilec predmete vrnil. Zanimivo je, da so se stvari pojavile nazaj. In zanimivo, da se je ta isti profesor potem po ozvočenju zahvalil in pohvalil pogum, da se je storilec ojunačil to prinesti.
S tem si je pridobil nerazumevanje pri ostalih profesorjih, pa tudi neizmerno spoštovanje pri vseh dijakih.

Zakaj tu zdaj pravim vse peripetije? Zato, ker se ne spominjam, ali sem ali ne dobil kak ukor, tudi ukorov drugih se ne spominjam, a vem da so bili, ne vem pa več kdo ga je dobil in zakaj. Očitno je pozitivna reakcija tega dotičnega profesorja pustila v meni mnogo globjo sled, kot pa vse kazni in represivni ukrepi skupaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

klemen22 ::

Večji del se strinjam z @Nebivedu. Neko osnovno spoštovanje mora en mulc star 17 let pa le pokazati ne pa da se obnašajo nekateri kot teleta. Če ne na demokratičen način pa bolj z radikalnimi ukrepi (javna dela, ..)
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

Fizikalko ::

Volk, v praksi te s takim pristopom današnji mulci živega požrejo. Za tisto solzo bi se ti nasmejali so solz.

VolkD ::

" Neko osnovno spoštovanje mora en mulc star 17 let pa le pokazati ne pa da se obnašajo nekateri kot teleta."
Besedico mora , bi zamenjal z naj.
Besedico mulc, bi zamenjal z človek.

Tudi primerjava človeka z teleti se mi ne zdi na mestu. Za 17 letnika je sigurno žaljiva in reakcija bo seveda odpor. Na tak ali drugačen način. Ali res ne morete do ljudi, ki imajo 17 let pokazati spoštovanja ? Zakaj potem pričakujete, da ga bodo pokazali oni ???

" Če ne na demokratičen način pa bolj z radikalnimi ukrepi (javna dela, ..)"

Ker si star 17 let in moraš biti tiho, ko starejši nekaj ukažemo, ti pa ne ubogaš. V nasprotnem boš pa moral delat za nas !
Če si demokracijo razlagaš na tak način, potem sem proti. Je pa res, da marsikdo ni še zrel za srednjo šolo, preprosto je mentalno mlajši, kot pa so njegova fizična leta. Nič narobe ni , če kako leto dela v poklicu, ki si ga je izbral za štidij in potem študij nadaljuje. A tega ne gre jemati, kot nekaj sramotnega. Je pač samo ena od anomalij, pri odraščanju človeka.

VolkD ::

Fizikalko, verjetno res. A vedeti moraš, da hočem povedati, da so stvari zavožene, že bistveno prej, ne pa pri 16, 17 letnikih in da problem tiči v družbenih merilih današnjega časa. Ne gre jemati moje pisanje kot recept za reševanje problemov, temveč kot iskanje razlogov. Ko je razlog najden, pa problema ni več tako težko rešiti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: VolkD ()

krneki0001 ::

Volkd

Več kot očitno si hodil na Vegovo. Klopčiča sem imel tudi sam. Med drugim tut nakladača Lazarja, pa Holza in podobne. Da o Opeki ne govorimo. Ali pa mogoče o tekmovanji Oblaka in Špornove, kateri bo več učencov pometal.
Tudi pri Pešcu je sošolec dobil 3 vprašanja na popravnem izpitu
1.) Kako ti je ime
2.) kako se pišeš
3.) kok je olimpija včeraj igrala
In predmet je popravil z 2, ker je povedal da ga šport sicer ne zanima, ampak je po dnevniku slišal da je bil rezultat tok pa tok.

Bili so dnevi ko smo imeli predavanja v Zlati ladjici namesto v učilnici, vendar od tistih predavanj smo vseeno odnesli nekaj. Učitelj je dal za rundo celemu razredu in v zameno zahteval, da ga poslušamo - razložil elektronske elemente in povedal da naslednjo uro pišemo o tem kar je razložil. Negativne ocene ni bilo. To pomeni da smo se nekaj naučili.
Recimo Opeka je bil na vegovi zelo strog(kao), ampak ko ga je takratni 4F(naš razred) prosil če gremo lahko 5 minut prej od ure, ker moramo it na malco v trgovino, je izjavil da to ne gre tko in da so malce na šoli odlične. Ko smo mu pa povedal da je ta malca 2 kosa kruha in kos salame vmes, cena pa taka kot v burji tavelik sendvič, se je on zbunil da to ni res, ker on pa vedno dobi mehke žemljice in podobno. Dokazali smo mu s tem, ko je šel sošolec malico iskat in mu pokazal kakšna zanič hrana je bila za učence. Takrat je vrgel tisto podjetje iz šole in prišli so drugi - pa tretji in nobeni mu niso bili všeč, dokler ni bila ponudba taka da smo za isti denar, kot prej 2 kosa kruha in košček salame, dobili francosko štručko nafilano s salamo, sirom in kumaricami + sok. Tko da če si bil kasneje od mene na vegovi, potem si po zaslugi našega razreda jedel boljše malice.
Pri našem odhodu iz te šole se je Opeka zarekel in preveč naglas povedal, da odslej, če bo še en tak razred na šoli, kot je bil naš, da ga bo komplet pometal iz šole, brez izjem. Bili smo namreč vedno več kot 93% po uspehu po neupravičenih urah pa jih je imel najboljši odličnjak več kot 50 komadov. In vedno smo skupaj držali, česar pa danes ni več. Če je en učitelj komu hotel zaključiti oceno 1 smo mu težili (seveda so bile izjeme, katerim nisi mogel do živega) s tem, da naj zaključi raje tistim, ki so med ocenami a so pozitivni navzdol in naj da vsem, ki imajo 1 možnost da popravijo ocene. In jih je potem prfoks spraševal tut celo uro, da je izvlekel iz njih za tisto dvojko. Ampak na koncu so bili tako učenci kot učitelj veseli.

VolkD ::

Pravilno si zaključil da sem bil na Vegovi. Iz tvojega posta, je tudi videti, da si sam zaključil, da se je mnogokrat dalo z zelo deokratičnimi prijemi doseči lepe uspehe. Ne gre zato, da bi poučevanje v zlati ladjici bilo model, bistvo je odnos. In tega sedaj manjka.
offtopic: Mnogo pred teboj sem bil, Opeka je bil moj razrednik in še ni bil ravnatelj. Se pa z njegovim izživljanjem nad dijaki nikakor ne morem strinjati. /offtopic.

Ampak na koncu so bili tako učenci kot učitelj veseli. To je stavek, ki veliko pove ! Govori o nekem medsebojnem spoštovanju in odnosu, o razumevanju učitelja za mladostne norčije in o tem, da se je skupnost razreda pripravljena zavzeti za njene člane.

Ja na Vegovi so včasih ( ne vem kako je sedaj) pazili na te odnose. Ne rečem, da je bilo vse prav, a v veliki meri je bilo dobro. In še danes je mnogo v življenju uspešnih ljudi, ki s ponosom rečejo, da so z Vegove !

klemen22 ::

Volk sit, koza cela.
Motiti se je človeško, odpuščati pa božje. Torej ti odpuščam ;)

krneki0001 ::

Kok pred mano si pa bil. Ravnatelj je postal v našem 3 letniku.
Tko da si mogoče 2 leti pred mano bil. Kdaj si zaključil? 92 ali prej?

Fizikalko ::

VolkD je starr preko 50 let, tako da definitivno pred 92...
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Starši, ki uničujejo svoje otroke (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
11929210 (24693) solatko
»

žaljenje dijakov v srednjih šolah

Oddelek: Šola
223588 (2644) Aston_11
»

Vzgoja otrok in učiteljeva avtoriteta (strani: 1 2 )

Oddelek: Problemi človeštva
6210131 (8825) gruntfürmich
»

kazenski test 13. junij, a ni da 2 tedna pred koncem... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
779314 (7894) ERGY

Več podobnih tem