» »

SuSE linux (zmesnjava)

SuSE linux (zmesnjava)

suprpp ::

Odlocil sem se, da si za webserver omislim SuSE Linux (cincal sem se med FreeBSD in CentOS-om). FreeBSD sem preskocil ker se za PHP/MySQL (baje) Linux obnese bolje, SuSE pa sem izbral mimo CentOS-a zaradi (spet - baje) dobrega sistema namescanja popravkov.

Zmeda pa zdaj je, kater SuSE naj si omislim?
- Enterprise server (novell.com)
- Professional (novell.com)
- openSUSE (opensuse.org)

btw: a ni Professional verzija brezplacna (na strani stane cca 20k)? In kakšna je razlika med Novellovim SuSE-om in openSUSE-om?

Ce bi mi kdo znal pojasniti tole bi blo supr :)

napsy ::

OpenSUSE je novejša različica Novell SUSE, ki je brezplačna.
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

64202 ::

Ce izbiras med centosom in zastonj suse-jem (pro. eval), potem si raje daj gor centos, ker je bolj stabilen.
I am NaN, I am a free man!

suprpp ::

Se pravi openSUSE distribucija ni okrnjena na kakrsenkoli nacin - je enako stabilna, hitra etc. kot Novell Linux?

Predvidevam, da lahko potem za obe razlicici uporabljam iste manuale, howtoje, tutoriale, ...?

suprpp ::

64202: to so tvoje izkušnje ali je to splošno znano?

Pa ravno zdajle sm opazil da je na KISS-u suse 9.3 ... to je ta pro. eval verzija?

Edit: Sem dobil odgovor v sorodni temi

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: suprpp ()

64202 ::

> 64202: to so tvoje izkušnje ali je to splošno znano?

Oboje :). Bavim se z linuxom ze kar nekaj casa, pa je takoj ocitno da suse (pro!) nima toliko poudarka na serverjih. Recimo, hotel sem restartat squid proxy in je skripta crknila, ker ima bug. To se na kakem debianu ali pa red hat enterprise (-> centos) zihr ne bi zgodilo. suse pro tudi sam novell oglasuje kot "for enthusiasts".

suse enterprise server ali pa novell desktop je pa baje iz cisto drugega testa, nisem pa sprobal ker so zlo $$$
I am NaN, I am a free man!

64202 ::

drugace opensuse je samo nadaljevanje suse professional in je trenutno se v beta fazi.
I am NaN, I am a free man!

suprpp ::

Ja, 500$ ... No, za preizkusit se že dobi, da bi pa server laufal je pa treba imet kr požegnano verzijo; sem opazil na novellovih straneh, da imajo kar Service Packe - ofkors, moras biti narocen in clan in kajjsvemkajsevse da se dokopljes do njih ...

Edit: Ce smo ze pri CentOS-u, katero verzijo bi priporocil: 3, 4, 4.1? 32bit ali 64bit? (athlon 64)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: suprpp ()

64202 ::

Tazadno verzijo, zakaj ne. Glede 64 bitov ti pa ne morem osebno kaj veliko reci, ker imamo vse serverje na 32 bitih :). No, sicer linux in pripadajoc softver ze dolgo laufa na 64 bitnih arhitekturah (powerpc, sparc, alpha,...) in predvidevam da dela b.p.
I am NaN, I am a free man!

strelajasna ::

zdravo!

Odločil sem se, da bom na računalnik dal dva OS- Windows xp in Linux Suse pro 9.0....
vse je bilo lepo in prav, dokler ma ni ob prvem zagonu Linux "vprašal" po paswordu.

To je neke vrste okno, v katerem se izpišejo sistemskim zapisom podobne skupine črk in na dnu tega okna mi napiše log in:
geslo: ga poznam - sem ga določil ob inštalaciji
password: - nikjer me ni vprašalo, da ga izberem


Kje bi lahko dobil password za vpis v Linuxse



LP

moj_nick ::

Brez skrbi, moral si vpisati username in password za userja med inštalacijo. Če si pa samo next klikal si pa sam kriv.
110111001001010001010000

napsy ::

Sem se poskusu zadržat, sam ni šlo :D :D

password = geslo

:D :D
"If you die, you die. But when you live you live. There is no time to waste."

strelajasna ::

napsy: tud jst sm to mislu pa ni res..... mi ponudi dve možnosti...geslo in password... sem probal napisat oboje isto pa ne dela...

moj_nick: ja to sem moral vpisat, sam moral sem vpisat tudi geslo za linuxse. In kaj naj zdej vpišem tam ki zahteva geslo in password

hvala za odg...

Zgodovina sprememb…

suprpp ::

strelajasna: res dvomim da ti zahteva geslo IN password, res prvic slisim za kaj takega :) Drugac ti pa zahteva isti uname/pass, ki si ga najbrz nastavil ob instalaciji, ce se ga pa ne spomnis pa ne vem... da se sicer resetirat root password (ne vem postopka na pamet -> google: root pass recover), najlazje pa ti bo reinstalirat prolly :)

64202: kako pa vzdrzujes svoj(e) streznik(e) glede na to da sta CentOS in SuSE rpm based? Mal sem bral po drugih forumih da ni najboljsa ideja s sourca compilat na takih distribucijah zaradi dependencies (: Ampak samo na RPM se zanasat je tut bolj ubogo, na rpm.pbone.net ne najdem PHP 4.4.0 paketa...

64202 ::

Serverji so debian. Desktop/workstation pa suse & ubuntu. Ce ze uporabljas kaj takega kot centos, potem naj ne bi na roke kompajlal kaj prevec, ampak uporabljal kar pride zraven. Enterprise verzije distrotov bolj testirajo in nove verzije programov na vecji rok spreminjajo.
I am NaN, I am a free man!

64202 ::

Povej se, za kaj ti rabis ta webserver. Ker si sprasval za suse & centos, sem predpostavil, da nucas eno easy-to-use 24/7 resno zadevo. Zdaj, ce se pa ucis, pa mas webserver "kr tko", je pa itak popolnoma vseeno kaj si das gor.
I am NaN, I am a free man!

suprpp ::

S kolegom sva sprogramirala en portalcek (zdajle se ne morem povedat kater) in bova kolocirala ded. masino. Sicer sem vseskozi racunal, da bom nalozil Slacka, ker ga pac uporabljam cca 3 leta, ampak v zadnjem casu vedno bolj razmisljam o alternativah... mal raziskat sceno ne skodi.

Pred tem sem samo malo 'poslatal' SuSE in RedHat, ampak me ni ravno ocarala nobena distribucija.

strelajasna ::

eko...
zdej me je prašalo za neki druzga. Napiše mi:
login linux:
Password:

Kaj naj upišem tukaj?

aja, pa kaj je prolly. (nisem strokovnjak)

64202 ::

Mah, ce je pa tko, pa pokn gor debian IMHO pa ne mores falit :))
I am NaN, I am a free man!

suprpp ::

strelajasna: login = tvoje uporabnisko ime, password = geslo. Ce si ju pozabil, bos moral nekak resetirat root password ali pa na novo instalirat.
(prolly = okrajsava za probably = verjetno)

Skrat ::

strlajasna: ob instalaciji si moral dolociti vsaj eno geslo - to je geslo superuporabnika (root), po vsej verjetnosti pa ti je instalacija ponudila tudi kreiranje uporabnika, ki si mu moral dolociti uporabnisko ime in geslo.

Lahko poskusis naslednje:

1. moznost:
login linux: root
Password: nekogeslozasuperuporabnika

2. moznost
login linux: tvojeuporabniskoime
Password: geslouporabnika
Free software is a matter of liberty, not price.

strelajasna ::

skrat: vpisal sem prvo možnost in me je spustilo korak naprej. Vendar tudi pri naslednjem koraku sem "nemočen":)) :)) Izpiše se mi:

You have new mail in /var/mail/root.
Have a lot of fun...
linux:~#



Kaj pa naj tukaj storim?


LP

bmen ::

startx
... B ...

64202 ::

Kaj bi pravzapral rad dosegel? A se ti grafika ne zalaufa? Potem napisi komando sax2
I am NaN, I am a free man!

strelajasna ::

rad bi prišel v linuxse....in nikakor ne morem....

bmen: ko napišem startx mi izpiše "FATAL ERROR: Screens no found"


help.

64202 ::

napisi sax2, ko mas #
I am NaN, I am a free man!

Gapi ::

Tale linux:~# to je linux ukazna vrstica tako kot command prompt pri windowsih. Ti bi pa verjetno rad prišel v grafično okolje ali GUI za kerega misliš da bo bolj prijazen do tebe , za to bo pa treba konfigurerat grafiko da se bo znal linux dogovorit z strojno opremo na kaki resoluciji bo delal v grafičnem načinu. V SuSEtu to naštimaš lahko z Yast2 ali pa sax2.


upam da sem ti vsaj malo razvetlil tvoje možgančke.

strelajasna ::

ja in kako naj konfiguriram grafično in monitor?
ob inštalaciji mi je ponudilo da izberem strojno opremo, ponudilo mi je seznam monitorjev in grafičnih kartic, samo ne grafične ne monitorja ni na seznamu. Kako naj izberem prav(o)ega?

GAPI: rad bi prišel v namizje, kot pri windowsih

Gapi ::

Katero grafično imaš? Med grafičnimi izbereš tisto ki je najbolj podobna tvoji glede na procesor in ram, ne glej po firmi kartice ker je sigurno ne boš najdu. Lahko pa izbereš tudi navadno vga kartico samo boš omejen na 640x480 in 16 barv. kar se pa moitorja tiče pa vpišeš njegove podatke horizontalno frekvenco pa vertikalno frekvenco in bi mogl delat.

strelajasna ::

imam integrirano grafično, in sicer Sis 661 fx (AGP 8x). kje bi lahko ugotovil katera je najbolj podobna (med čim naj primerjam). Kje pa ugotovim horizontalno in vertikalno frekvenco?

hvala za odgovore.

kriko1 ::

@strelajasna: Ponavadi vse avtomatsko nastavi, že ob namestitvi, ali si mogoče izbral minimal installation? Ti samo izberi monitor, resolucijo in globino barv, ter poskusi. Samodejni zagon X-a pa nastaviž prek YaST-a v hardware->graphic card and monitor.

64202 ::

Glede monitorja zberes enga iz seznama "standard vesa/crt monitor" in pol pogledas pri kaki resoluciji bi rad imel stvar. Recimo 1280x1024 @ 85 hz.
I am NaN, I am a free man!

64202 ::

Graficna bo pa verjetno kar sama od sebe delala: tukaj pise, da jo X podpira. Ce ne, izberi na roke graficni driver "sis".
I am NaN, I am a free man!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: 64202 ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Linux OS

Oddelek: Pomoč in nasveti
223428 (2554) DarKel
»

MySQL auth bypass

Oddelek: Informacijska varnost
122130 (1863) technolog
»

kateri Linux za server

Oddelek: Omrežja in internet
172671 (2360) residual
»

Izšla Fedora 16 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
5911980 (9424) Ales
»

Kateri linux za v službo

Oddelek: Operacijski sistemi
101141 (895) christooss

Več podobnih tem