» »

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Katera distribucija GNU/Linuxa je primerna zame?

Temo vidijo: vsi
««
7 / 27
»»

Rias Gremory ::

Hvala obema za odgovor.

@jinzo
Če bom slučajno uporabil 32- bitno verzijo me zanime če je PAE že privzeto vključen?

@technolog
Hvala za odgovor. Ali Skype dela v redu?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

technolog ::

Ne, PAE kernel moraš posebej scomilat ali pač nekje dobit binary-e (Ubuntu jih ima v repotih). Nikakor ni PAE privzeto vključen.

Ja, skype dela čist ok. Seveda je linux verzija dosti manj dodelana in grafično všečna kot Windows verzija. In seveda bo šlo še na slabše, ker je po novem M$ lastnik.

Icematxyz ::

Če boš izbral Ubuntu OS, preizkusi najprej Ubuntu 12.04 (64 bit), ki bo na voljo naslednji mesec. Težav s področji, ki si jih navedel ne bo.

Če boš pa vseeno izbral 32 bit različico pa tudi o pae jedru ne boš kaj dosti rabil razmišljati, ker bo za to Ubuntu poskrbel sam!

Rias Gremory ::

Hvala za ta podatek, vendar grem na Fedoro verjetno.

Zmeraj se zmedem in me zanima če imam prav:
i386 = 32- bit
x86_64 = 64- bit
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Da.

Rias Gremory ::

Sem že zapekel Fedoro. :)

Te smem vprašat kje si se tako veliko naučil o "linuxu" če se bolj domače izrazim? (ko gledam temo o 11.10 je pol odgovorov tvojih :P )
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Če se hočeš "veliko" naučiti o Linux-u je prvi korak ta, da Linux začneš uporabljati. Znanje pa boš s tem tudi pridobil/nadgradil na bolj splošnih področjih.

Kdo ve, morda najdeš tudi specializirano področje, ki ti zelo odgovarja in prej nisi niti vedel, da obstaja!

Aldo ::

Za začetek lahko namestiš kako bolj "zahtevno" distribucijo (Arch, Gentoo) v virtualki in se malo igraš.

Icematxyz ::

Ne, za začetek namestiš "lažjo" in v njej v navidezni stroj še "težjo". Če že. ;)

Zgodovina sprememb…

Aldo ::

Ja, mogoče sem se slabo izrazil. Pač on namesti Fedoro, hkrati pa poskuša kako drugo v virtualki, da če gre kaj narobe ne zapravlja časa. Meni je bil ta način super, ker si prisiljen npr. spoznati pomembne ukaze in uporabljati konzolo, medtem ko pa user-friendly distribucije komot lahko uporabljaš kot Windows in s prehodom na Linux nisi bistveno pridobil. Plus znanje, ki ga dobiš, je prenosljivo na vse distribucije.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Aldo ()

Rias Gremory ::

Eto Fedora je gor.
Je bolje dati najprej aplikacije gor in potem updejte ali obratno?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

technolog ::

vseeno je.

Rias Gremory ::

Hvala za odgovor!

edit: Umm...je kakšen poseben način kako dam flash gor? Ponavadi je več načinov.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

edit: Neka čudna težava se mi je zgodila oz. 2.
Inštaliral sem skype vendar ko kliknem na ikono mi pokaže error.
In ko sem naredil restart mi je pri izbiri načina (tisto z recovery modom itd.) pojavila nova možnost, zdi se mi da je bila številka jedra višja čeprav še nisem nič posodabljal.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

In ko sem naredil restart mi je pri izbiri načina (tisto z recovery modom itd.) pojavila nova možnost, zdi se mi da je bila številka jedra višja čeprav še nisem nič posodabljal.


Zadnje jedro izbereš in če ti ne povzroča težav se s tem ne obremenjuj, verjetno se je le kaj samodejno posodobilo. Glede Skype in Flash pa ti bo moral kakšen Fedora uporabnik povedati, kako je s tem.

Rias Gremory ::

Okej. Bom še poročal.

Eto zdaj bom probal naložiti flash.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Hexx ::

Glede Skype-a pa povej kakšen error se ti pojavi.
Pa probaj ga pognati iz terminala, mogoče dobiš več informacij zakaj se ne zažene.

Rias Gremory ::

Namestil flash uspešno s pomočjo te spletne strani.

@Hexx
Tukaj je začetnik, ki je do zdaj uporabljal samo ubuntu in mi je terminal nekako tako kot bi mi razlagal o ženskah- nič ne razumem. ;((
Torej kako poženem Skype in terminala?

Screenshot napake ko zaženem Skype:
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

  • zavaroval slike: Icematxyz ()

Icematxyz ::

Verjetno uporabljaš Fedora (64 bit) in boš moral namestiti še nekaj knjižnic za poganjanje 32 bit aplikacij. "Google ti bo povedal", katere in točno kako jih moraš namestiti!

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

Jap 64- bitna verzija.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Preveri, če je privzeto na voljo skype-helper in če je ga namesti.

-Najprej namestiš paket skype-helper.
-Snameš Skype s uradne spletne strani in ga namestiš.

Rias Gremory ::

Preden si odgovoril sem že nekaj poiskal in našel: http://blog.linux4us.org/2011/11/13/ins...
Upam, da bo to popravilo zadevo. Moram tisti Skype ki sem ga že namestil odstraniti?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Mislim da ne boš rabil odstraniti Skype in ga po postopku ponovno namestiti, če pa slučajno ne bo deloval pa seveda to stori. Uporabi pa paket skype-helper, če je na voljo. Se pravi uradno podprto metoda za namestitev Skype.

Rias Gremory ::

Eto skype sem zrihtal z zgornjim linkom in dela! 8-)
I love you guys.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Hexx ::

Super, drugače pa samo za informacijo če boš kdaj rabil se program iz terminala poženejo tako, da enostavno napišeš njihovo ime(firefox, skype...) in pritisneš enter.

Rias Gremory ::

Hvala za ta trik.

Zdaj me pa zanima kako naložiti gonilnike za grafično kartico? Je ta metoda za kaj?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Lepo, da si rešil.

Moram pa se popraviti, ker paket skype-helper najverjetneje ni na voljo v Fedora. Sem pa slučajno naletel na Autoplus, če komu zadeva koristi.

Rias Gremory ::

Jap, zdaj vse lepo dela, tudi javo sem namestil čeprav ni najnovejša. ;((
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

No razen video gonilnikov, ki jih moram namestiti dela vse prav lepo.
Sploh pa, ker lahko gledam Inuyasho. 8-)
In Slo-Tech mi reši dan. :D
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Za lastniške gonilnike za grafiko bo ti moral postopek povedati kdo drug. Ker pa imaš ATI/AMD grafično kartico preveri najprej, kako delujejo odprto kodni gonilnik se pravi, kakšna je uporabniška izkušnja out-of-the-box.

Rias Gremory ::

Torej so odprto kodni gonilniki že vključeni?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Rias Gremory je izjavil:

Torej so odprto kodni gonilniki že vključeni?


Da.

Rias Gremory ::

Ok, do zdaj mi je še vse delalo.

Je Evolution za kaj?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Icematxyz ::

Uporabljaj en čas in boš videl. ;)

Rias Gremory ::

Imaš prav.
Vse sem nastavil in je bilo skoraj preveč lahko. Mi je všeč.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

Ojoj, popizditis bom dobil.
Sem na računalniku, imam odprt Firefox, Skype, Evolution odprem še Transmission in grem na Partis nakar kliknem tipko na tipkovnici, ki ima narisan znak od oken (pokaže mi vsa odprta okna, na levi so pa "favourite" aplikacije. Do zdaj mi je ta gumb delal ok) in hočem klikniti nazaj na Firefox nakar slišim, da mi je glasba "zaribala" in se mi ponavlja prav tako zvok na Skaypu. To je trajalo približno 2 sekundi potem se mi je pa računalnik restartal.
Kaj narediti? :'(
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Icematxyz ::

Glede na opis morda:

Če bo podobno težavo vedno povzročal/sprožil pritisk na sistemsko tipko, potem je morda zadeva povezana s gonilnikom za grafiko.

Če se zadeva ne bo vedno pojavila/sprožila s pritiskom na sistemsko tipko najdi problematično aplikacijo.

Več ti bo pa moral povedati kdo drug!

PacificBlue ::

Nisem začetnik v linuxu, sem ze uporabljal prej Mandrake in Ubuntu. Zadnje časa me mika da bi spet poskusil, pač ne igram več iger in delo z računalnikom mi je samo net, glasba in filmi. Pa sem razmišljal o Fedori že kak teden in evo..berem slotech. V osnovi sem mislil pohvalit Icematxyza da si vzame čas in razloži veliko koristnega o linux problemih in vprasanjih. Če se mi bo pojavilo kaj nerešljivega pri uporabi Fedore se bom vsekakor oglasil:)

Rias Gremory ::

Le probaj PacificBlue. :)

@Icematxyz
Sam mislim, da je kaj z video gonilniki. Vendar je seveda lahko tudi kaj z aplikacijami, Skype je beta in je lahko tudi to vzrok IMO.


Pa še vprašanje: Za uporabnike Fedore, ali je privzeto nastavljen kakšen "welcome" zvok, ko se prijavim? Ker zmeraj ko vnesem geslo mi v zvočnikih "zaprasketa" kot, da ima računalnik probleme pri predvajanju sistemskih zvokov. Prav tako mi ne delajo zvoki pri Skaypu.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

Eto še en bug v video gonilnikih ali pa v flashu/fedori. Včeraj se mi to ni dogajalo, namreč prej sem gledal anime (v Mozilli Firefox v: 11.0) in če sem šel v drug zavihek med tem ko se mi je predvajal video, se mi je po 2 sekundah zaustavil video (ne sliši se več zvoka iz videa) in istočasno mi še Firefox za sekundo "zamrzne".
Če hočem ponovno gledati video moram narediti refresh strani, seveda se napaka ponovi če grem spet v drugi zavihek.

EDIT: Prilagam še screenshot pri normalnem predvajanju in pri napaki:
 Normalno predvajanje

Normalno predvajanje


 Napaka pri predvajanju

Napaka pri predvajanju



EDIT2: Tudi če samo odprem povezavo do videa in NE kliknem predvajanja in grem v drug zavihek in spet nazaj na video je v oknu predvajalnika samo črno, tako kot pri screenshotu.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Rias Gremory ::

Upam, da je zdaj težava z flashom zdaj rešena.
Torej zdaj mi flash lepo dela, tudi če grem v drug zavihek.
"Zbrisal" sem vse nastavitve v flashu.
Screenshot:
 Rešitev

Rešitev

Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Hexx ::

@LinksysOne
Nameščeno imam Fedoro 16 z xfce namizjem namesto Gnome 3, in pri meni ni nobenega welcome zvoka.
Glede na to kar sem našel na internetu pa mislim da tudi v Fedori z Gnome 3 ni nobenega welcome zvoka.
Pri skype kakšne zvoke misliš, pogovori delajo vredu?

Rias Gremory ::

Pogovori delajo brez problema, tudi youtube mi dela ko sem v pogovoru.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Rias Gremory ::

Ali kdo ve kje se nahaja Python interpreter v Fedori?
Ker, če se prav spomnem moram pred vsako skripto zapisati shebang line.
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

Zgodovina sprememb…

Brane2 ::

"which python" ? :|
On the journey of life, I chose the psycho path.

Rias Gremory ::

Eto sem našel:
 Python

Python


Zdaj me zanima katerega moram napisati v shebang line?

@brane
Kaj misliš s tem?
Mirno gledamo, kako naš svet propada,
saj za časa našega življenja ne bo popolnoma propadel.

MrStein ::

BigWhale je izjavil:


Če bi radi vsakega po malo, je vprašanje česa bi radi več. Več namizja in več afnarije, izberite desktop distribucijo.

Katere pa so desktop distribucije?
Med branjem sem ravno na to pomislil, da desktop kategorije nisi napisal, še iskanje sem uporabil, potem pa to priporočaš.
A to misliš na "Delovna postaja"? Jaz sicer to dvoje ne bi enačil.

V glavnem, v petek sem kupil nov PC (namen: web, video, kaka igra, kako kompajlanje tu in tam...) in iščem OS.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dzinks63 ::

Prenesi si več Linux verzij in testiraj direktno iz cd-dvd plošče brez instalacije, odloči se za tisto katera ti najbolj sede. Sicer pa počakaj še par dni na uradno izdajo 12.04 verzij, katere bodo v mnogočem dodatno izpopoljene. No ja, tudi sedanje 12.04 beta2 so že kar ok za test.

Hexx ::

@MrStein
Distribucije ki so trenutno med bolj popularnimi so Ubuntu(oz Kubuntu, Xubuntu, Lubuntu..), Fedora, Debian, Mint(spoliran Ubuntu), openSuse(mislim da nima toliko programov v software centru kot Ubuntu/Fedora).

Če pa te zanimajo različna namizja pa obstajajo Unity(Ubuntu), Gnome 3, KDE, Xfce, Lxde in ostala eksotika

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Hexx ()

MrStein ::

No, saj vem kaj obstaja. Testiral pa sem že tudi 10000 ur.
Ampak to je bilo pred leti.

"odloči se za tisto katera ti najbolj sede"
Najbolj mi sede, da vse deluje. Torej da ne crkujejo komponente, s katerimi imam opravka dnevno. Recimo da brasero ne zmore zapeči DVD+RW na polno velikost je en taki fail. (Ubuntu zadnje verzije, 12.04 še nisem probal)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!
««
7 / 27
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1066315876 (1388) polozweii
»

Najljubši Linux/Unix OS/Distro (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Operacijski sistemi
15736076 (25307) diler515
»

Prosim predlog-kateri linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
5916170 (14184) krneki0001
»

Netbook, Ubuntu?

Oddelek: Operacijski sistemi
448680 (7721) NSA Agent
»

Kateri Linux? (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5112485 (11310) panteist

Več podobnih tem