» »

Fizikalna naloga (gibalna količina)

Fizikalna naloga (gibalna količina)

N-E-O ::

naj mi nekdo prosm razloži postopek reševanja..

--
Na ledu stoječ drsalec z maso 72kg odvrže v vodoravni smeri kamen mase 3kg s hitrostjo 8m/s, zaradi česar se začne gibati v nasprotno smer. Za koliko ( x ) se premakne, če je drsni koeficient trenja med drsalkami in ledom 0,02?
(Rešitev: v0= 0,33 m/s, x=0,3m)

DavidJ ::

Gibalna količina kamna je enaka gibalni količini drsalca. Iz tega lahko izračunaš hitrost drsalca v(z).

Iz koeficienta trenja dobiš pospešek a, s katerim se drsalec ustavlja in ga uporabiš v formuli

s = (v(k)^2 - v(z)^2)/(2a)

pri čemer je v(k) končna hitrost drsalca (0 m/s) v(z) pa začetna, tj. tista s katero se je drsalec začel gibati potem, ko je odvrgel kamen.

;)
"Do, or do not. There is no 'try'. "
- Yoda ('The Empire Strikes Back')

N-E-O ::

dobro razloženo, povej mi še samo, kako dobiš pospešek (a) iz koeficienta trenja?

JamesBond ::

Jao, jao, daj odpri učbenik pa vstavi podatke v teh par bogih formul...
Aja, je pa res, da so ti učbeniki za fiziko tak bogo napisani, vsaj ti kaj sem jih jaz videl, da prej doktoriraš kot najdeš ven kaj rabiš...

OwcA ::

Sila trenja je produkt normale (za ravno podlago kar m*g) in koeficienta trenja. Vsota vseh sil na telo z maso m je m*a. Edina sila na naše telo je trenje, torej je a=k*g.
Otroška radovednost - gonilo napredka.

N-E-O ::

Hvala, kaj pa tole? Razlaga?

Žoga z maso 500g s hitrostjo 10m/s pod kotom 30 stopinj glede na zid zadene ob zid in se od njega prožno odbije ( to pomeni z enako hitrostjo in pod enakim kotom, kot vpade ). Kolikšna je sprememba gibalne količine žoge ob odboju?
[ REŠITEV: ∆G = 2mv sinα = 5kgm/s ]

ni mi jasno zakaj je potrebno pri računanju gibalne količine v enačbi izrazit sinα. naj mi nekdo to razloži..
Follow the white rabbit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: N-E-O ()

McHusch ::

Ker je gibalna količina vektor. Razstavi jo na dve komponenti, pravokotni in vzporedno zidu, pa poračunaj.

kunigas ::

Verjetno je potrebno le se dodati, da se vertikalna kolicina pri tem trku ne spremeni, tako da se spremeni le vodoravna komponenta hitrosti.
Sicer pa je bilo - po moje - dovolj povedanega.
Pax!

Quod scripsi, scripsi.

KrEnIdiot ::

Na telo z maso 200 g, ki v začetku miruje, začne delovati stalna sila 10 N. Kolikšna sta sunek sile in hitrost telesa po času 0,03 s?

A mi lahko nekdo to reši? Rabim za jutri ker je reku prfoks če bom to nardila mi bo dou 2. :(

Gilbes ::

"KrEnIdiot"
Če kaj pomaga:
Sila in pospešek: F=m*a => a=F/m
Sunek sile: I=F*(t2-t1)=F*dt
Hitrost: v=v0+a*t

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Gilbes ()

KrEnIdiot ::

Hah hwala 2 mi je dou tooo :) xD

Brasi10 ::

imam en problemček...ena naloga me zaj.....če ima kdo idejo se zahvaljujem že v naprej!

izračunaj evalvacijski kot s katerim orožje zadane v vodoravnici cilj, ki je oddaljen 300m (v mrad)

Vse kar je podano je:
masa izstrelka 10g
začetna hitrost v0= 500m/s
razdalja je 300m

stopnja zahtevnosti: fakulteta-osnove balistike

še enkrat hvala

seminal ::

To upoštevaš zračni upor al ne? Ker če upoštevaš zračni upor se analitično ne da rešit. Če pa je brez pa poglej poševni met si :D

Brasi10 ::

Da. Upoštevaš.
to je copypaste cele naloge...če maš idejo...


Izstrelek z maso 10g je v zračnem prostoru izstreljen navpično s hitrostjo na ustju cevi 500m/s. Izstrelek doseže največjo višino 1000m.

Določite:
1. čas letenja izstrelka do najvišje točke (v s);
2. pojemek hitrosti izstrelka zaradi upora zraka (v m/s);
3. evalvacijski kot s katerim orožje zadane v vodoravnici cilj, ki je oddaljen 300m (v mrad);
4. čas letenja izstrelka do cilja v vodoravnici, ki je oddaljen 300m (s);
5. višino temena krivulje pri streljanju na cilj, ki je vodoravno oddaljen 300m, če je znano, da se teme nahaja ne 2/3 oddaljenosti od cilja (v ft);
6. padni kot izstrelka na vodoravni razdalji 300m (v mrad);
7. udarni kot izstrelka na vodoravni razdalji 300m, če je tarča nagnjena za 30o (v mrad);
8. kinetično energijo izstrelka pri udaru v cilj vodoravno oddaljen 300m (v J);
9. kinetično energijo izstrelka na temenu krivulje pri streljanju na cilj, ki je vodoravno oddaljen 300m (v J);
10. derivacijo izstrelka na razdalji 300m, če je njen bočni pospešek 0,1m/s2 (v inch);
11. tlak poka, če je njegova glasnost 180dbA (v bar).

men se tud zdi da bi blo fajn met še kakšen podatek. Npr. končno hitrost ali pojemek,...?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

6 nalog za fiziko ... prosim pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
7111892 (9587) lebdim
»

Fizika... (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6214563 (11403) MatVZ
»

Pomoč pri fiziki

Oddelek: Šola
82574 (1996) šernk
»

Štiri naloge iz fizike?

Oddelek: Šola
52834 (2766) Princo22
»

Toča! (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
748225 (6557) gzibret

Več podobnih tem