» »

Nemscina - Präteritum

Nemscina - Präteritum

d0rK ::

Torej bi se komu dalo napisat en schnellkurs Praterituma? Tvorjenje, uporaba itd. Glagole ze znam na pamet, spregat haben ter sein tudi. Ne vem pa kako to vse uporabiti.

Nekako bi rabil cim prej tole, ker imam popoldne test tako, da ce se komu da, nej prosim napise.


Hvala.

McHusch ::

Tu ni neke tezke teorije. Präteritum tvoris tako s koncnicami -te, -test, -te, -ten, -tet, -ten.

Ich liebte, du liebtest, er liebte, wir liebten, ihr liebtet, sie/Sie liebten.

Pri nepravilnih glagolih se koncnice -0, -st, -0, -en, -t, -en, uporabis pa prvo nepravilno obliko (druga je Partizip II)

Ich fuhr, du fuhrst, er fuhr, wir fuhren, ihr fuhrt, sie/Sie fuhren.

Tvorba stavkov je pa polnoma identična Präsensu.

Ich wohnte in diesem Haus.
Ich wollte in diesem Haus wohnen. (Modalverb, glagol v nedoločniku na koncu).
[Perfekt: Ich habe in diesem Haus wohnen wollen] (Zato se Perfekt po navadi ne uporablja za modalne glagole)
Ich stand heute um 7 auf (treenbares Verb, predpona na koncu).
... daß ich heute um 7 aufstand (odvisnik, glagol na koncu).

Raba. V pogovoru in neformalnih besedilih se uporablja skoraj izključno Perfekt, razen za glagola sein in haben, ki sta običajno v Präteritumu.

V formalnih in leposlovnih besedil se iz estetskih razlogov (odpade ponavljanje haben, sein) rabi Präteritum. Präteritum se v splošnem rabi za bolj oddaljene dogodke, sta pa običajno zamenljiva.

Viel Glück!

Sc0ut ::

Ej mchush, vidim da malo obvladaš, daj jas mam vedno probleme z dem pa den al pa wo wohin. Ker ze neakaj casa nimam nikjer pouka nemscine bi te prosil ce mi nekaj poves. včasih, sem si pri dem pa den pomagal s komu ali čemu in pa koga ali kaj. Zdaj pa ne vem, kateri vprašalnici spadata h komu? Pri wo pa wohin pa vem da je eno za stvari ko so statične, eno pa za stvari k ise premikajo. Mi malo osvežiš spomin prosim.

Hvala.
1231 v3, Z97 A, 16GB ram 1600mhz, 3070 RTX, HX850

ddeben ::

za den - koga ali kaj
za dem pa komu ali cemu
(kje) wo je 3. sklon - za tiste ki se ne
(kam) wohin je vprasalnica za 4. sklon - verjetno za tiste stvari ki se premikajo, ceprav se nisem slisal za to

:)

McHusch ::

Wo sprašuje po mestu nahajanju, torej _kje_. Wohin sprašuje po cilju premikanja, torej _kam_.

dem je določni člen tretjega sklona za moški in srednji, der pa za ženski. Vprašaš se komu ali čemu.

den je določni člen četrtega sklona za moški, das je za srednji, die pa za ženski. Vprašaš se koga ali kaj.

Na wo odgovarjaš s tretjim sklonom, torej Wo bist du? In dem Staat. Na wohin odgovarjaš s četrtim sklonom, torej Wohin gehst du? Auf den Balkon. To velja za "krajevne" predloge - in, auf, an, über, unter, vor, hinter, neben, zwischen - ki lahko vzamejo tretji ii četrti sklon, odvisno od vprašanja.

Nekateri drugi predlogi vzamejo vedno tretji (zu, mit, bei, von, nach, seit...) ali vedno četrti sklon (durch, gehen...). Tu zgornje pravilo ne velja.

Wohin gehst du? Zur Post (tretji - zaradi predloga) ali Auf die Post (četrti - predlog auf podpira oba, zaradi vprašanja wohin je četrti).
Wo bist du? Auf der Post. (tretji)


Če kaj ni jasno, pa še vprašaj. ;)

d0rK ::

Wau McHusch, res najlepsa hvala, zelo lepo si napisal! Ce prids na nasledn NEST dubis pijaco po zelji :-).


Ce imas kaj casa, bi mi lahko na hitrco razlozil se naslednje stvari:

- tvorjenje stavkov z wenn in weil
- clenici mal, doch (samo to pise na opisu kaj bo v izpitu)
- sklanjatev samostalnikov z dolocnim, nedolocnim in zanikanim nedolocnim clenom ter svojilnimi zaimki

Tole je edino kar se ne razumem.


Res najlepsa hvala se enkrat.

gzibret ::

Der Die Das, jebe nas >:D

Wenn Ich der Zeit habe, lese ich der Slo-Tech Forum.

Weil der Wetter schlecht is, gehe ich nicht Schneefahren.

Einmal war ich in den Osterreich.

določni:

Kdo ali kaj: der Mann - die Rose - das Sonne - die Stadte (plural)
Koga ali česa: des Manns - der Rose - des Sonnes - der Stadtes
Komu ali čemu: dem Mann - der Rose - dem Sonne - den Stadte
Koga ali kaj: den Mann - die Rose - das Sonne - die Dtadte

Pri nedoločnih je isto. Namesto Der je ein, namesro Die je eine, namesto das je ein, nadaljuje pa se z istimi končnicami, kot pri določnih (Dem -> einem, der -> einer itd..). Pri Plural ne uporabljaš ein :D . Pri svojilnih zaimkih uporabi pravilo sklanjatve nedoločnih členov (Der -> mein, Des -> meines, Dem -> meinem itd...).

A sem prav povedal? Ne se preveč zanašat na moje odgovore, ker sem mel nemščino vedno 2. To sem napisal zato, da malo ponovim.
Vse je za neki dobr!

McHusch ::

Wenn ich (die) Zeit habe, lese ich das Slo-Tech Forum.

Zeit je die, samo pri frazi Zeit haben se člen opušča. Nasprotno je keine Zeit haben. Forum je tujka in je das.

Weil das Wetter schlecht is, gehe ich nicht Ski fahren.

Wetter je das, Ski fahren si verjetno mislu. ;)

Einmal war ich in Österreich.

Vse države (razen die Turkei, Schweiz) so das, vendar člena ne uporabljamo.

V principu je pa prav. Pri odvisnih je glagol na koncu, pri glavnih pa na drugem mestu. Če se poved začne z odvisnikom, se ta šteje za prvi člen, tako da mu sledi glagol glavnega stavka.

Množino si narobe sklanjal.

die Freunde
der Freunde (ne dobi -s!)
den Freunden (vsi dobijo -n, razen če se konča na n).
die Freunde.

Ostalo je pa vredi. >:D

jRk0 ::

Ne, ni vredu.

Kdo ali kaj: der Mann - die Rose - das Sonne - die Stadte (plural)
Koga ali česa: des Manns - der Rose - des Sonnes - der Stadtes
Komu ali čemu: dem Mann - der Rose - dem Sonne - den Stadte
Koga ali kaj: den Mann - die Rose - das Sonne - die Dtadte

die Städte
des Mannes
der Städten
den Städten

bi naj blo.
Sam ok, eno leto ze nisem bil pri nemscini, mam pa DSD opravljen :D
You fuck up once, you loose two teeth.

gzibret ::

Jaz pri govorjenju nemščine bolj malo sklanjam oziroma povem tisti člen, ki mi prvi pade na pamet. Če grem po pravilih, porabim 1 minuto, preden v glavi ponovim vse po vrsti.

Ich habe gestern (potiho: kerga spola je že sonce. mislim da die. Kdo ali kaj, koga ali česa, komu ali čemu, koga ali kaj. Aha, 4. sklon. der des dem den die der der die AHA!, 60-90 sek.) die Sonne vermissen.

Ne vem zakaj, ampak vsi švabi mi rečejo: Deine (Ihre) Gramatik ist sehr gut! Čeprav vem, da govorim porazno, kar so pokazale tudi ocene v srednji.

Glede členov in spolov pa je ponavadi tako, da če vprašam katerega švaba, katerega spola je ta in ta samostalnik, me bo samo butasto gledal.

Pa še neki:
Če švaba govori tako, da ga nič ne razumem, samo rečem : Hochdeustch, bitte, pol pa se malo potrudi in govori lepo.
Vse je za neki dobr!

jRk0 ::

Jaz sem se vedno zanasal na obcutek, nikol po pravilih delal :)
You fuck up once, you loose two teeth.

d0rK ::

Je tole pravilno?

Rechts neben der tür ist einer hoher breiter Regal. Davor stehen einer runder Tisch, einer alter Sessel, zwei alte Stühle und eine breite Sofa. Rechts vom Sofa steht eine altmodische Stehlampe in der Ecke. Rechts von der Lampe ist einer grosser Screibtisch vor dem Fendate.


Ce sem prav razumel, se pridevnike z nedolocnim clenom sklanja tako, da se uporabi spol samostalnika.
Za samostalnike z dolocnim clenom sm se pa tole razpredelnico napiflov: Samostaniki z dolocnim clenom.

Kksna napaka kje?

jRk0 ::

breiter hoher...

pri opisu ne mors kar rect da nekaj kar stoji je visje in širše. višje kot kaj? širše kot ka?
breit und hoch.

Na hitro pogledano, rajsi znova napisi, ker se mi zdi zelo veliko napak. Da steht einer tisch. a-a. Da steht ein tisch. in tako naprej, s pravili sem sicer res ze malo mimo, ampak to mores zacutit da se slisi zelo prevec trdo.
You fuck up once, you loose two teeth.

McHusch ::

Mnja, klasična napaka, ko se naučimo sklanjati pridevnik. Pridevnik res dobi končnico -er, ein pa ne!

Das ist ein hoher Tisch. Ein hohes Regal... usw.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: McHusch ()

d0rK ::

Nichts gut....Spljoh ne. Ahja, ce bom naprasku za 50% bom veseu, drgac pa zelo ne...Kva nej.


Pofukana dojca.

jRk0 ::

odpri google. in nemsko vpisi neko zadevo, ki te zanima. in beri. pa teve glej.
pa ne se zdaj smejat, televizija neverjetno pomaga pr znanju tujih jezikov
You fuck up once, you loose two teeth.

d0rK ::

Aja pa BTW, kaj je zdej pravilno? Hoher in breiter je? Einer pa ne? Ok se tretji edit, sm vidu od McHuscha post. Ma kdo kksn dobr link dab na hitr tole preleteu? Oz. se lazje, ein-a nikoli ne sklanjam? Vedno ga pustim kakor je?


jrk0, izpit mam cez 2 uri :). Gledanje TVja bi zdele izpadl bl kot zabavnje kot ucenje :].

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

gzibret ::

Rechts neben der tür ist einer hoher breiter Regal. Davor stehen einer runder Tisch, einer alter Sessel, zwei alte Stühle und eine breite Sofa. Rechts vom Sofa steht eine altmodische Stehlampe in der Ecke. Rechts von der Lampe ist einer grosser Screibtisch vor dem Fendate.

Desno od >koga ali česa< se nahaja >kdo ali kaj< . Pred **komu ali čemu stoji >kdo ali kaj< , >kdo ali kaj< , dva >kdo ali kaj< in >kdo ali kaj< . Desno od >koga ali česa< stoji >kdo ali kaj< . **jaz bi malo obrnil ta stavek: Rechts von Sofa in der Ecke steht ... Desno od >koga ali česa< je >kdo ali kaj< . **kaj je Fendate?, spet malo obrni stavek: Rechts vom >koga ali česa< vor >komu ali čemu< ist >kdo ali kaj< .

** označuje napako
>< označuje sklon

Fajn bi blo, če bi napisal še izvirni SLO txt.
Vse je za neki dobr!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: gzibret ()

jRk0 ::

hitro si zacel :)
kaj bi jaz dal, da bi mel nemscino na faxu :( pa je ni, blah.
no, hoher, itak ne obstaja...samo hoch pa hocher.

ein tisch, ein hocher tisch, ein breiter tisch, da ist ein breiter tisch.
You fuck up once, you loose two teeth.

d0rK ::

Ni slo teksta, je nemski. Navodilo naloge je izberi ustrezno dopolnilo.

Takole zgeda naloga:

Rechts neben der tür ist ein_____ hoh_____ breit_____ Regal. Davor stehen ein_____ rund_____ Tisch, ein_____ alt_____ Sessel, zwei alt_____ Stühle und ein_____ breit_____ Sofa. Rechts vom Sofa steht ein_____ altmodisch_____ Stehlampe in der Ecke. Rechts von der Lampe ist eine_____ gross_____ Screibtisch vor dem Fendate.

d0rK ::

jRk0, 100% "pise hoh_____" na tej moji kontrolki :).

jRk0 ::

blah, sam je res hoher in hohen...

=) saj pravim da ze leto dni nisem slovnice videl =) sori :D
You fuck up once, you loose two teeth.

McHusch ::

In kaj je tle težkega? Za vsak samostalnik se vprašaš:

1) Katerega spola je?
2) V kateri funkciji (sklonu) nastopa v povedi?
3) Kaj stoji pred pridevnikom = Katero sklanjatev zahteva (schwache, starke, gemischte)?

Tabele je pa treba znat, ja. Okej, so še drugi načini. :>

d0rK ::

Okej, prvi dve znam. Pojasni mi le tretjo. Katero sklanjatev zahteva? Kako to ugotovim. Sicer pa poznas kaksno dobro tabelo s to stvarjo na netu?

gzibret ::

Rechts neben der tür ist ein_/_ hoh_e_ breit_e_ Regal. Davor stehen ein_/_ rund_e_ Tisch, ein_/_ alt_e_ Sessel, zwei alt_en_ Stühle und ein_/_ breit_e_ Sofa. Rechts vom Sofa steht ein_e_ altmodisch_e_ Stehlampe in der Ecke. Rechts von der Lampe ist eine_**brez e_ gross_e_ Screibtisch vor dem Fendate.

A to pišete sam tolk, da vidi učiteljica, če znate spole na pamet?
Vse je za neki dobr!

d0rK ::

O ne :]...Celoletna ocena...

d0rK ::

Kaj poecete na moj plonkic ;]...Drugic v lajfu plonkam, oz imam namen plonkat :>.



Ta-Da!.

d0rK ::

Ok, grem jz se pod tus, pol pa pisat. 16 ur neprestanega ucenja me je dokaj izcrpalo ampak bom zdrzu se uro pa pou.


Hvala vsem za pomoc. =)

gzibret ::

Vso srečo!
Vse je za neki dobr!

d0rK ::

Hvala :). Sm ze duma.....Tkole je blo..

Adjektiv deklinacion sploh ni bil na testu. Niti en primer. Resil sm nekje 90% testa, in to brez plonkca. Sm se odlocu, da se bom pokvaru mojga dobrga rezimeja.

Se enkrat, hvala.

No, naredil sem!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: d0rK ()

lojza111 ::

ej a mi kdo pove kdaj se urine noter ta morfen e pa kam?
ni treba preveč na dolgo pa čim prej prosim ker se mi mudi:(

lebdim ::

kaj te zanima natančno? ne razumem vprašanja ...


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Prevod besedila

Oddelek: Šola
71921 (1644) marko181914
»

[Nemščina] Kako prevesti...

Oddelek: Šola
244160 (2815) fimaznanje
»

nemščina

Oddelek: Šola
374353 (2709) klihk
»

Mi prevede kdo v nemŠčino

Oddelek: Šola
10920 (679) Saladin
»

eBay - prosim za pravni nasvet (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
5210640 (8806) mn

Več podobnih tem