» »

matura 2005 Komu zvoni in Menuet za kitaro

matura 2005 Komu zvoni in Menuet za kitaro

charna ::

Pa debatirajmo, o vojni, o glavnih junakih v teh dveh knjigah in tako naprej. Kako napisati esej? pa pomagajmo drug drugemu, s tem da se pogovarjamo o teh dveh delih0:) poiščimo povezave korelacije med obema knjigama, v čem se deli razlikujeta, v čem se zdita podobni. Kakšna je ljubezen v knjigah? Kaj čutijo vojaki, o vojni? in tako naprej...:)

začnimo8-)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.
  • preklicalo razglas: STASI ()

Jeremias ::

hmmm kateri prirocniki pa so najboljsi? ker jih je z unaj poln kufer kolk sem zasledil...

charna ::

hmmm kateri prirocniki pa so najboljsi? ker jih je z unaj poln kufer kolk sem zasledil...


Jeremias:)

Mi uporabljamo naslednje:

KRESNICE
najpopularnejši literarni vodniki

Jure Šink

Menuet za kitaro
Vitomil Zupan
Priročnik za spoznavanje književnih del
za maturo in domače branje
založba rokus

SPARKNOTES
najpopularnejši literarni vodniki

Brian Phillips

Komu zvoni
Ernest Hemingway
Vodnik po romanu Komu zvoni
za maturo in domače branje

Pa tudi za pomoč pri angleščini imaš vodnik
SPARKNOTES
najpopularnejši literarni vodniki

Brian Phillips
The Great Gatsby
F. Scott Fitzgerald
Vodnik po Velikem Gatsbyju
za maturo in domače branje

Vse tri knjige so izdane pri založbi rokus.

Upam Jeremias, da ti bodo priročniki v pomoč, tebi in vsem ostalim bralcem in maturantom.
Sama, pa imam dobro mnenje o njih.
lep pozdrav:)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

Jeremias ::

Hvala za tak temeljit odgovor... bom ga posredoval sestri upam da ji bo kaj pomagal :) hehe

charna ::

Roman Menuet za kitaro je (avto)biografski. Če želimo to z zagotovostjo trditi moramo, vedeti nekaj o življenju Vitomila Zupana.

ŽIVLJENE IN DELO VITOMILA ZUPANA

Vitomil Zupan se je rodil 18. 1. 1914 v Ljubljani. Po končani gimnaziji 1932 je opravljal različne poklice. Bil je mornar v angleški mornarici, pleskar v Franciji, boksar, učitelj smučanja itd. Veliko je potoval. Sodeloval je z levim krilom Sokola. Po okupaciji se je pridružil OF, 1942 je bil v taboriščih Čiginj in GONARS, jeseni 1943, po kapitulaciji Italije, pa je odšel v partizane. Po koncu vojne je delal na Radiu Ljubljana, 1948 pa so aretirali in na montiranem procesu obsodili na 18 let zapora, med drugim zaradi vohunstva, poskusa posilstva, nemorale in izdaje domovine. V zaporu je preživel 7 let. 1958 je diplomiral in postal gradbeni inženir, vendar je ves čas deloval kot svobodni književnik – pripovednik, dramatik in esejist. Prejel je dve Prešernovi nagradi 1947 in 1984 za življensko delo. Umrl je 14.5. 1987 v Ljubljani.

Sokolstvo, nacionalistično telovadno gibanje slovanskih narodov, Njegovi pripadniki so se imenovali sokoli, skrajšano ime organizacij je bilo Sokol. Prvo sokolsko društvo je ustanovil M. Tyrš v Pragi, 1862, Slovenci pa leta 1863 Južni Sokol. 1905 so ustanovili Slovensko sokolsko zvezo SSZ, po ločitvi slovenskega narodnega gibanja na liberalno in katoliško stran je dobival SSZ vedno bolj liberalni značaj.

O njegovem življenju precej povedo tudi prigode in zanimivosti, ki se delno kažejo tudi v junakih njegovih del, prav tako v Berku.
Ifigenija Simonović pravi, da je poznal tudi slikarstvo. Veliko slik je opisoval zelo natančno. Kitara je bila zanj kraljica vseh inštrumentov.

Epika: novela Črni šahovski konj, Andante patetico
Romani: Potovanje na konec pomladi zanj je prejel tudi Župančičevo nagrado leta 1973, Klement, Zasledovalec samega sebe, Menuet za kitaro, Mrtva mlaka, Duh po človeku, Igra s hudičevim repom, Komedija človeškega tkiva, Levitan zanj je dobil Župančičevo nagrado leta 1983, Gora brez Prometeja in Apokalipsa vsakdanjosti.
Dramatika: Med vojno je pisal enodejanke in skeče, ki so nastali iz trenutnih potreb in nimajo večje literarne teže. Punt, Tri zaostale ure, Stvar Jurija Trabajsa. Druge drame: Aleksander praznih rok, Ladja brez imena, Barbara Nives.
Lirika: pesniška zbirka Polnočno vino.


Menuet za kitaro

Roman je izšel 1975, prvotni naslov pa je bil Važno je priti na grič, kar se kot geslo ali motiv pojavlja večkrat v romanu. Roman partizane prikaže drugače, kot je bilo do takrat v navadi. Partizan ni več junak, pogumen, bister, brez napak. Nekateri kritiki so delo ocenili kot vrhunec slovenske povojne literature, kot najboljše pripovedno delo o vojni. Edvard Kocbek je v enem izmed pisem prijatelju Vitomilu zapisal: » da se Ti je posrečila čudovita poetizacija človekove usode.« Trditev je utemeljil s tem, da je delo združilo trdo, neusmiljeno človekovo usodo z dokumentarično resničnostjo in objektivno resnico.

Roman je torej (avto)biografski. Zupan se sicer skrije za prepisovalca zapisov domnevnega neznanca, s čimer želi ublažiti avtobiografskost prvoosebno pripovedi. Za Berka lahko kljub uvodnim namigom sklepamo, da gre za Zupana. Začetni prihod v partizane bi bil lahko uvod v avtobiografsko beleženje dogodkov, nekakšen spominski, memoarski roman. Menuet je nastal po vojni, 30 let pozneje. To je omogočilo beg od gole avtobiografskosti vojnega dogajanja, saj se poleg vojne in dogajanja tam pojavi tudi španski, oddaljeni, zrelejši pogled na tisto kar se je dogajalo pred 30 leti. To torej ni spominski, memoarski roman. Španski vidik zaostri in radikalizira pogled Berka na minulo in zdajšnje dogajanje ter razmišljanje. Vojni čas je tako opazovan in doživljan dvakratno, beleženje podatkov pa se prepleta z razmišljanji mladega in pozneje starega Berka. Menuet za kitaro je roman iskanja posameznika skozi okvir doživljanja vojne – kot pove Bitter: Človek nikjer ne spozna sebe in okolice tako dobro kot v vojski. In kot doda Aleš Berger: poti za seboj zlepa ni konec.

Po romanu je bil posnet tudi film Nasvidenje v naslednjo vojni, 1980.

ZGODOVINSKI IN VOJNI ROMAN

Zgodovinski roman se je razvil v obdobju romantike v 18. St., za začetnika pa štejemo Walterja Scotta, na Slovenskem pa šele po letu 1850. Zgodovinski romani zajemajo snov iz zgodovine in se opirajo na zgodovinske vire. Napisani so po resničnih ali deloma neresničnih dogodkih, opisujejo daljše časovno obdobje, zajemajo večje število oseb. Npr. Tolstoj – Vojna in mir ter Tavčar – Visoška kronika.

Vonji roman je posebna vrsta zgodovinskega romana, saj večino zunanjih dogodkov tvorijo resnični zgodovinski dogodki iz časa vojne, ki so tudi natančno časovno določeni. Vonji roman sta tudi Komu zvoni in Zbogom orožje, Hemingwayja.

Vojni romani 20. Stoletja se razlikujejo od podobnih romanov pred tem stoletjem. Obe vpleteni strani npr. partizani in belogardisti, domobranci, partizani – Nemci, ravnata obsojanja vredno, zato ne moremo nobene označiti za moralno boljšo. Ta moralna zmeda je ena izmed značilnosti, po katerih se roman 20. St . razlikujejo od romanov 19. St. in še prej, kjer se nagibajo k romantičnemu predstavljanju vojne. Vidijo jo kot nekaj, kar nagrajuje čast in ponuja priložnost za veliko slavo.
Po nesmiselnem in vseobsegajočem uničenju, ki ga je povzročila 1. Svetovna vojna, so romani kot je Na zahodu nič novega Ericha Marie Remarqua, porušili bleščeč mit vojne in izpostavili grozote bojnega polja.

Menuet za kitaro in Komu zvoni zagotovo pripadata tej drugi kategoriji, saj gre za realistični portret, ki odkriva nečastna ravnanja obeh strani in oportunistično držo nekaterih udeleženih, vojake pa predstavlja kot tiste, ki slepo sledijo navodilom in tiste, ki o tem dvomijo ali so naivni, prestrašeni, zavedeni.

Vojak je torej človek s čustvi in ta so prisotna tudi v vojni. Zdi se, da je vsak posameznik v vojski marioneta, ki jo usmerjajo drugi.
Najvišji na hierarhični lestvici, svojim podrejenim na globusu s prstom pokaže, katero državo je treba napasti, potem ti podrejeni na velikem zemljevidu pokažejo svojim podrejenim, katero državo bodo napadli, in na koncu je zemljevid vse manjši in na njem je narisano samo točno določeno območje, kjer bodo napadli. Vsa ta navodila potem, posredujejo navadnim vojakom, ki z nosom v blatu, bojujejo boj, nekoga, ki se greje v prijetno toplih prostorih in misli, da je ves svet njegov.


Tako, to naj Vam bo nekaj v vzpodbudo, da boste razvili debato o knjigi in morda za začetek o Berkovih razmišljanjih o vojni v prvih treh poglavjih.

Lep pozdrav
:\
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: charna ()

charna ::

Marca poizkusni esej po mojih informacijah, iz menueta za kitaro.
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

ankaslovanka ::

pejte si pogledat predstavo k je v sentjakobskem gldaliscu ze neki casa.. bo igrala se par mescev

res vredno ogleda.. prepletena sta oba romana med sabo.. hudo je

charna ::

AnaB, kdaj pa so te predstave, katere dni v tednu, vikendi in uro če lahko poveš:8).

emm, je pa res dobra predstava, sem vidla eno kratko predstavitev po tv pika, če se ne motim
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

ankaslovanka ::

haha :D tm so tud mene intervujal.. :D se bom pozanimala kdaj igrajo pa se danes sporocim

STASI ::

"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

charna ::

AnaB, potem si ti tisto dekle, katere mama pravtako igra v predstavi?:\
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

charna ::

STASI zakonodaja.gov.si?? kje bi naj bil tukaj spored predstav?:\
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

ankaslovanka ::

ne ne.. jes sm tista punca, katero so cist nakljucno pohopsal.. sej upam da se ne spomns ker je zadeva res grozn izpadla..

sam predstava je res vredna ogleda

charna ::

aha pol pa vem kera si:) k si bla ti pa še ena oseba zraven ne
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

STASI ::

charna: link je besedilo ki je podčrtano torej klikni na: Spored predstav v Šentjakobskem gledališču.
"WAR IS PEACE, FREEDOM IS SLAVERY, IGNORANCE IS STRENGTH"

abcčdefghijklmnoprsštuvzž

ankaslovanka ::

ja ja... jes pa se moj prjatu :) smeh ja

zepek ::

uglavnm,

mene pr menuetu sam ena stvar bega. moja profesorca pravi, da je bil (berkov prijatelj) Hauzer izdajalec(da je to kao razvidno iz knjige) in da ga zaradi tega ni pozdravil ko sta se srečala(da ga kao nebi zajebu-se opr. izrazu). Men se zdi to krneki, ker iz knjige nikakor ni razvidno, da bi bil Hauzer izdajalec..

kaj o tem menite vi?
borovnicke 4life

charna ::

hauzer se pojavi, če sem čist ziher samo v drugem poglavju, in sicer ko ga dva oborožena partizana pelejta who knows where. berk hauzerja, pozdravi, ta pa mu samo malo pokima nazaj, ker karkoli je že ušpičil si verjetno ni hotel nakopati še tečnih dveh pratizanov na grbo, kao zakaj moraš še klepetati z znanci, itak si v vojski in tukaj delaš samo tisto kar ti ukažejo, če narediš kaj posvooje si že lahk nevaren za družbo. :\

kaj se je zgodilo z hauzerjem ne vem, samo vem da mu je pokimal v odgovor na pozdrav.;)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

charna ::

individualizem je v posamezniku težko zatreti, ga premostiti in ga povezati z občutkom pripadnosti kolektivu. Berk v resnici zmore opustiti indivdualizem le v stiku z Antonom. Razložite njegov odnos do sebe, skupni odnos njega in antona ted odnos s kolektivom. Zakaj je samo anton tisti, ki zmore ublažiti močan individualizem v Berku? ali bi tudi vi kot močan individualist ravnali enako kot Berk?

evo to je en izmed predlogov za esej iz priročnika... kaj pisati?
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

charna ::

Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: STASI ()

charna ::

za vse informacije o maturi obiščite stran

www.ric.si8-)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

charna ::

v soboto predmaturitetni preizkus iz slovenščine, ne pozabite osebnih dokumentov:)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

chlovechek ::

jako veselje ... komaj ze cakam :(

charna ::

in kako vam je šel esej? ;)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

chlovechek ::

jah no, smo preziveli ... ceprav sem bluzo da kr hudo ... no bomo vidli kak bo ... in kak je tebi slo?

charna ::

ja pa še kar šlo je... pisala sem interpretativnega, kar nas je večina, no vsaj pr nas:)
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

Zheegec ::

Huh, pri razpravljalnem sem FUL nakladal. Navodila so bila kratka in precej zahtevna, potem pa hočeš napisati bistvo in bi prišlo cca 2 strani :D Potem pa sem šel pač še off-topic čisto pri vsakem vprašanju 8-)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

charna ::

ojla:)

Zanima me kako se na eni strani Berk in na drugi strani Robert Jordan sprašujeta o smiselnosti vojne, kje v romanih se to kaže?

in pa
Ali Anselmo ko govori o vseh tistih ubiti živalih, ki je kot lovec ubil, na tak način dokazuje svojo pomembnost?

in pa če bi kod kaj povedal o povezavi

človeška roka= medvedja šapa.

lep pozdrav,
Večino trpljenja si človek povzroči sam.
Na napakah se učimo. Pametni se učijo na tujih.

Skatey ::

emm moje mnenje kolikor sm si zapomnil, zapiskov se mi trenutno ne da brskati...

*** Zanima me kako se na eni strani Berk in na drugi strani Robert Jordan sprašujeta o smiselnosti vojne, kje v romanih se to kaže?

Berk kolikor se spomnim po tem, ko se noče priključiti partiji in se tudi pogovarja z komandirjem, ne Mihajlovom razmišlja, da vse vodijo ljudje iz pisarn, razmišlja tudi o Stalinu in Hitlerju ter o tem kako so samo oni pomembni glede vojne - voditelji in pogumni, od ostalih ne bo za njimi ostalo nič.

Robert Jordan pa razmišlja o tem v drugem delu, ko ima retrospektivo z Goltzom in razmišlja, da mora on le izvršiti ukaz, da tudi Goltz dobi povelje od višjih sil. Drugače pa Jordan razmišlja o smiselnosti vojne in napada po vsaki kritični situaciji, proti koncu knjige vedno bolj, ko začenja imeti več notranjih monologov in se v dialogu pogovarja sam s sabo.

***in pa
Ali Anselmo ko govori o vseh tistih ubiti živalih, ki je kot lovec ubil, na tak način dokazuje svojo pomembnost?

Dokazuje kakšno pomembnost, v odnosu s čim. Glede na to, da je ubil živali ga ne naredi ravno pomembnega. Še vedno se kaže njegova osebnost v tem, ko gleda tiste vojake na straži in razmišlja o tem, da noče ubijati ljudi. Tudi z Jordanom se o tem pogovarjata. Njegova pomembnost je se mi zdi v nekakšni tovariškem odnosu, da si Jordan z Anselmom zaupa.

***človeška roka= medvedja šapa.
Hmm se mi ne da več razmišljati..

upam, da kej pomaga, nekaj razmišljanja...
Design, elephants and stuff... www.yukaii.com/blog

PilotGirl ::

Pozdravljeni!

A ste razmišljali v čem so razlike spoznanj med Berkom in Robertom Jordanom, po koncu vojne? Kaj je Berk spoznal oziroma ni. Ter kaj je Jordan spoznal predn so do njega fašisti prišli?

thx

drood ::

še eno vprašanje... kakšne občutke/spoznanja/dožitja doživlja Berk z Bridko oz. Sonjo? katera od teh dveh se vam zdi da je bolj podobna Mariji, ne samo z svojo osebnostjo, ampak tudi na z vplivom na Berka/Roberta?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: drood ()

LapD ::

hm torej kako ste kej pripravljeni na jutr? Kresnice obdelal? Prebral knjigi 3x? Esej na maturi znate na pamet? :D :D hehe upam da ne bojo zakompliciral naslovov prevec...šušlja se da naj bi bla tema za razpravljalni esej Prijateljstvo in Tovarištvo v vojni...ampak to so pomojm kot vedno slepa ugibanja :)

speed machine ::

Samo da je konec. :D
//

CWIZO ::

Sam da je konc ja.
Sem pricakoval bl zajebane naslove pa je blo cist lustno. Sam upam da me slovnca ne bo zjebala, ker zacuda sem mel torkat ful velik za pisat in sem clo par stvari spustil:)

Zdej pa ce se enkrat slisim o berkovem individualizmu bom bruhal.
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Person ::

Hehe, gremo zaj zakurit toti dve knjigi>:D >:D >:D

Brilko ::

To ja fertik je.

Prodajam biblijo Kresnice in biblijo Sparknotes >:D

Ma sej je blo kr ql vse... važn je sam da se je berk vsaj delno lahka vklopu v kolektiv... ;)

CWIZO ::

Hehe:D

A kdo kup knjigo "Menuet za kitaro"? Komu zvoni je od bakice...
hancic.info
I can't uninstall it, there seems to be some kind of "Uninstall Shield"...

Person ::

Hehe, gremo dražbo naredit:D

Brilko ::

Po želji se lahko dogovorimo tudi za količinski popust. :D

speed machine ::

Hejte pobje. Mali oglasi so drugje. :D

>:D
//


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša najljubša knjiga/avtor? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
848261 (1841) donvito
»

Dobri vojni filmi (strani: 1 2 )

Oddelek: Sedem umetnosti
5838743 (27229) Anney
»

Poker ter polakirani nohti

Oddelek: Loža
101716 (1308) charna
»

Poletno branje

Oddelek: Sedem umetnosti
284118 (3662) kuglvinkl

Več podobnih tem