» »

Mandrake 8.0 help

Mandrake 8.0 help

R0K ::

Mam problem pri linux distribuciji mandrake 8.0 .Kako nastaviti tiste 4 sekunde ko se odločiš kaj hočeš popgnati (linux, win,...) ??? kje najdem te nastavitve ??

upam da ste me razumeli !

thx
  • spremenil: R0K ()

Administrator ::

To mas tm na namizju ikono mandrake control center. Pol mas pa tuki povh nastavitev in tud to kr ti rabs.>:D

R0K ::

W|TBOY : jst to vem, samo kako se reče nastavitvi ?

Administrator ::

-ROK- bom sov pol pogledat v linux pa ti bom cit tocon povedu k na pamet ne vem.>:D

DC- ::

Gre za boot config.
In notr neki od tem pa boš vidu kje je se nastima

DC-

Cr00k ::

izi, u /etc/lilo.conf datoteki spremenis cist use kar se ti zdi....

roscha ::

Ja pol pa klikneš, pa pokličeš na TV prodajo, pa si predstavljaš da si v win$ih... ma dajte mir, če niamte pojma. Edino Cr00k je lepo povedal. Drugače pa www.linuxdoc.org vabi.


Ups! Mogoče sem tudi sam malo v temo, ampak je vprašanje čudno. Tiste 4 sekunde se spremeni v /etc/lilo.conf npr. v 20 sekund. Drugače pa po LILO boot pritisneš shift in vpišeš kaj (kam) boš bootal. Oz. pritisneš shift, pa tab , da dobiš spisek kaj je na voljo, vpišeš in gremo. Hm, recimo da te je to zanimalo.
lp!

R0K ::

thx, bom probal in poročal ...

R0K ::

ker mi ni ratalo nastavit tiste ure, imam nou problem.
nažalost tudi moj foter uporablja comp in so tiste 4s za preklop na windowse znatno prehitre8-).in bi vprašal če se da nardit da bi linux-e zaganjal z zagosko disketo ne dabi mi bilo treba na novo install linux-e ?

hvala

bastadu ::

V terminal napiši linuxconf ali linuxconfig (moraš biti root) in odprle se ti bodo vse pomembne nastavitve sistema, tam lahko enostavno spreminjaš tudi boot parametre. Ta programček (linuxconfig) bi po defaultu moral imeti inštaliran, če nisi kej po svoje delal...
Glede zaganjanja z diskete v Mandrake nevem, vem pa, da se da to brez ponovne inštalacije narediti v SuSE 7.1. Skoraj 100% sem, da se da tudi v Mandrake, lahko pa da samo preko ukazne vrstice...

P.S.: 4s za izbor OSa je ja dovolj, za mene še preveč:P

krho ::

drgac pa laohka v /etc/lilo.conf pod vrstico kjer pise default=linux ali nekaj podobnega
napised default=windows odviso od tega kaksno label imas za start winsow
pa se bodo defoltno startali winsi

roscha ::

Hja, tale Mandrake mi bolj izgleda MANDREK. Klinčevi (not)user friendly programčki, pri katerih ne veš za kaj se gre. Malo sem pobrskal po www.mandrake.com in kot kaže tale fak poleg LILO-ta uporablja še GRUB - kao okenski booter. Copy/paste iz reference manuala (najdeš ga na www.mandrake,com pod documentation).

15.6.1. Updating grub
Obviously, retain the possibility of starting your current kernel! The simplest way of updating GRUB is to
use DrakBoot (see chapter Change your boot-up configuration in the User Guide). Alternatively, you can
manually edit the configuration file as follows.
You need to edit the file /boot/grub/menu.lst. This is what a typical menu.lst looks like, after you have
installed your Linux-Mandrake distribution and before modification:
timeout 5
color black/cyan yellow/cyan
i18n (hd0,4)/boot/grub/messages
keytable (hd0,4)/boot/fr-latin1.klt
default 0
title linux
kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz root=/dev/hda5
title failsafe
kernel (hd0,4)/boot/vmlinuz root=/dev/hda5 failsafe
title Windows
root (hd0,0)
makeactive
chainloader +1
title floppy
root (fd0)
chainloader +1
This file is made of two parts: the header with common options (the five first lines), and the images, each one
corresponding to a different GNU/ Linux kernel or another OS. timeout 5 defines the time (in seconds) for
which GRUB will wait for input before it loads the default image (this is defined by the default 0 directive in
common options, i.e. the first image in this case).
....


**** DEBIAN RULES! *****

by!

R0K ::

bom zle kmal probu tole vse kar ste mi predlagal.mam pa še eno vprašanje.

kako zbrišeš linux-e ? (v mislih mam mandrake 8.0)

bastadu ::

Z fdiskom zbrižeš particijo, ki si jo dodelil linuxim, potem pa fdisk /mbr, da ti prepiše lilotov boot sektor...

R0K ::

ej bastadu : a lohk vržem nove linux-e prek starih in si naštelam bootanje iz zagonske ?

bastadu ::

Kako to misliš nove preko starih? Lahko jih greš še enkrat inštalirat in potem, ko naštimaš particije tudi označiš, da jo naj, preden začne kopirati fajle, formatira. Na koncu pa te še vpraša, kje bi rad imel LILOta in pač označiš floppy...

simon ::

V dokumentaciji ki je poleg mandraka je kar nekaj nacinov kako naredis boot disk. Ce pa pobrskas po Mandrake Control centru bos lahko tudil lilo skonfiguriral. Mislim da lilo konfigurator lahko najdes tudi KDE control centru pod system. Vse te zadeve pa delajo to, kar izves tudi ce vpises:
man mkbootdisk
man lilo
man lilo.conf
ali pa v kde pritisnes Alt + F2 in vpises # "komanda"
Brez branja ne bo slo :(


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

lilo boot loader problem

Oddelek: Operacijski sistemi
151852 (1484) Michael7
»

gnu grub

Oddelek: Operacijski sistemi
81199 (1152) Loaded
»

Kriv MBR?

Oddelek: Operacijski sistemi
131378 (1178) CaqKa
»

Suse 9.0 (strani: 1 2 )

Oddelek: Operacijski sistemi
664803 (4089) moj_nick
»

Inštalacija Linux - WinXP

Oddelek: Operacijski sistemi
191434 (1096) Gh0st

Več podobnih tem