Sam Bankman-Fried obsojen na 25 let zapora

Jurij Kristan

28. mar 2024 ob 22:54:57

Ustanovitelja in direktorja propadle kriptomenjalnice FTX, Sama Bankmana-Frieda, so ameriški zvezni pravosodni organi obsodili na 25 let zapora in zaseg 11 milijard dolarjev.

Vrhunec je dosegel eden od najbolj razvpitih sodnih procesov s področja novih tehnologij, sojenje vodilnim v propadli kriptomenjalnici FTX, ki se je sesula jeseni 2022. Med preiskavo dogodka je prišlo na dan, da propad ni bil posledica nesrečnih razmer na trgu, temveč nelagalnih praks, zavajanja in malomarnosti vodstva družbe, ki je sredstva strank pretakalo v vse mogoče druge smeri. Na čelu je bil ustanovitelj in izvršni direktor Sam Bankman-Fried, ki je skušal organe pregona in javnost na mnoge načine prepričati, da se mu dogaja krivica in je zgolj žrtev slabih poslovnih potez. Sodišče njegovih izgovorov ni kupilo in ga je lanskega novembra spoznalo za krivega po vseh sedmih točkah obtožnice, pri čemer je porota za odločitev potrebovala zgolj 4 ure. Izrek kazni je bil predviden za 28. marec.

Teoretična najdaljša zaporna kazen v tem primeru bi lahko znašala 110 let, toda tožilci so menili, da kaj takega ni potrebno in so predlagali med 40 in 50 leti zapora; po njihovem namreč obstaja nevarnost, da bi se Bankman-Fried ob dovolj zgodnjem izpustu lahko znova lotil prevarantskih podvigov, obenem pa naj bi tako poslali tudi močno sporočilo potencialnim posnemovalcem. Odvetniki so po drugi plati predlagali zgolj do 6 in pol-letno kazen, ker da se je možakar pokesal in že odplačuje dolgove. Sodnik Lewis Kaplan je ubral razmeroma sredinsko pot: SBM bo moral v zaporu ždeti točno četrt stoletja (pogojni odpust ni možen), obenem mu bodo zvezni organi lahko zasegli dobrih 11 milijard dolarjev sredstev, kolikor znaša izguba vseh vpletenih strank zaradi propada FTX. Obenem ni odredil neposrednega vračila, oziroma se bo vračanje dolga odvijalo po bolj zapletenem postopku.

Sodnik je v obrazložitvi opomnil na zelo kaotično pričanje Bankman-Frieda, ki mu je prineslo že lansko hitro obsodbo, in pojasnil, da pri njem ni zaznal iskrenega obžalovanja nad dogajanjem, temveč zgolj iskanje neštetih izgovorov. Obtoženi je med procesom tudi kršil pravila pogojnega izpusta iz pripora in skušal večkrat vplivati na priče. V končni fazi je treba spoznati, tako Kaplan, da propad FTX ni posledica slabih poslovnih odločitev, temveč jasnega kriminalnega naklepa. V tej luči je kazen še razmeroma blaga.