FAA poziva k menjavi starih višinomerov, ki ne znajo sobivati s 5G
Matej Huš
5. maj 2022 ob 07:37:51
V začetku leta je čez Lužo veliko sivih las povzročil zagon omrežja 5G, saj ameriška letala niso bila preverjena, kako bodo sobivala z njim. Prvi dan zagona omrežja je bilo nemalo letov odpovedanih ali vsaj zamujenih, v nadaljevanju pa se je položaj ustalil. Težave so povzročali radarski višinomeri, ki delujejo v pasu 4,2-4,4 GHz, medtem ko pas C 5G obsega spekter od 3,7 do 3,98 GHz. To je dovolj blizu, da bi lahko drug drugega motila. Nadaljevanje zgodbe pričakujemo v začetku julija, ko bodo operaterji 5G zagnali s polno močjo in tudi tam, kjer ga doslej še niso.
Uprava za letalstvo (FAA) je zato včeraj pozvala letalske prevoznike, da v svojih flotah zamenjajo radarske višinomere, ki jih okoliške frekvence 5G motijo. Ugotavljajo, da določeni starejši višinomeri ne morejo odfiltrirati motečih frekvenc, zato je edina rešitev njihova zamenjava. Druga možnost je popravilo s posebnimi filtri, ki bodo polovili moteče frekvence. Pri tem FAA v precejšnjem zaostanku, saj je Zvezna komisija za telekomunikacije (FCC) že februarja 2020 opozorila, da bo pas nad 4,2 GHz v uporabi za 5G in da naj letalski prevozniki poskrbijo za skladnost.
FCC je aprila letos celo uvedla preiskavo slabo načrtovanih naprav za brezžične komunikacije, ki sprejemajo frekvence izven dodeljenih pasov v spektru. Doslej je FCC sankcionirala le nepooblaščene oddajanje, sedaj pa bo strožje preverjala tudi, kaj vse lahko naprave sprejemajo. Povod je seveda zaplet s 5G in radarskimi višinomeri, kjer so slednji dizajnirani tako slabo, da jih lahko motijo 220 MHz oddaljeni signali. Ni sicer pričakovati, da bo zaplet v celoti rešen pred poletjem.
Drugod po svetu težav ni, ker je 5G vsaj 400 MHz od radarskih višinomerov.