5G in letala: tresla se je gora, rodila se je miš
Matej Huš
8. jul 2023 ob 12:40:47
Minil je 1. julij, letala pa tudi teden dni pozneje ne padajo z neba, ker bi jih 5G motil. Lani so v ZDA sprejeli odlog postavitve omrežij 5G v okolici nekaterih letališč za leto dni, torej do 1. julija letos, da bi v tem času poiskali rešitve za sožitje letalskega prometa in nove tehnologije. Že maja letos je bilo jasno, da novega zamika ne bo, zato so se vnovič pojavila svarila, da bi lahko 1. julija videli množične zamude in odpovedi letov v ZDA. Zgodilo se ni nič.
Celotna zgodba letal in 5G je omejena na ZDA, ker 5G tam uporablja pas C (3,7-3,98 GHz), radarski višinomeri na letalih pa 4,2-4,4 GHz. V Evropi bojazni ni, ker je razmak med 5G in višinomeri dvakrat večji. Vsaj 400 MHz pa je že dovolj, da nevarnosti za interferenco ni. V ZDA so v minulem letu zamenjali ali na novo certificirali višinomere, da lahko varno delujejo tudi v bližini 5G. Uprava za letalstvo (FAA) je dala prevoznikom sicer časa do februarja 2024, da to storijo na vseh svojih letalih, zato so si prizadevali, da bi omejitve 5G veljale do tedaj. Doslej je bilo nadgrajenih 80 odstotkov letal v ameriškem domačem prometu, medtem ko popravke potrebuje še 65 odstotkov letal tuji družb, ki letijo v ZDA.
A težav doslej ni bilo. Prizadeti bi bili le leti na letalih brez novih višinomerov, kadar bi pristajali v slabi vidljivosti (torej instrumentalno z ILS). Doslej v letalskem prometu motenj niso opazili, je povedal Ian Petchenik iz FlightRadar24. Kmalu pa bodo tako ali tako popravili vsa letala.