Steam prepovedal blockchain igre, Epic jih sprejema

Jurij Kristan

18. okt 2021 ob 20:38:42

V kanec nenavadni odločitvi so pri Valvu enoznačno s svoje trgovine vrgli vse igre, ki kakorkoli vključujejo tehnologijo blockchain in s tem povezane NFTje. V Epic Games so bolj spravljivi in pravijo, da takšnih iger na svojem Game Storu zaenkrat še ne bodo prepovedali.

Nezamenljivi kriptožetoni NFT so brez dvoma magična beseda tega leta in čeprav je področje poleti že doživelo prvi trenutek streznitve glede na povsem podivjano pomlad, se tako tehnologija kot dejavnost sama še vedno nezadržno razvijata, pri čemer so pomemben segment tudi igre. Naša prva asociacija v tem oziru so običajno zbirateljske igrice, kot so CryptoKitties in podobna šara, toda v resnici je razvoj že precej dlje. Letos je bilo že lansiranih več naslovov, ki dejansko premorejo pošten igralni sistem in veriženje blokov, oziroma NFTje, vdelujejo na veliko globlji ravni od golega zbirateljstva ter preprodaje. Axie Infinity je tako na primer klon spopadov s pokemoni, kjer pa igralec za nagrado ob zmagah prejme NFTje, ki jih uporabi za gojenje boljših zverc ali pa jih preproda za pravi denar. Gre torej za novo poglavje v menjavi stvarne in digitalne imovine v igrah. Investitorji so zaenkrat mnenja, da ima zadeva velik potencial in čeprav je treba takšne trditve vselej jemati z zrnom soli, je področje letos v resnici zabeležilo skokovito rast, saj so s tem povezane firme v prvi polovici leta nabrale skoraj za pol milijarde dolarjev investicij, pri čemer prednjačijo razvojni studiji in pa podjetja z infrastrukturo, kot je Forte.

Toda hkrati se področje NFTjev nenehno otepa resnih očitkov, na primer o energetski potratnosti in prenapihnjenosti; še vedno so močno razširjene tudi prevare. To slednje je bržda glavni razlog, da so pred dnevi pri Valvu na svoji tržnici Steam igre z vključkom NFTjev na počez prepovedali s posodobljenim razdelkom v pogojih sodelovanja. Poseg argumentirajo z načelom, da na svoji platformi nočejo iger, ki vsebujejo digitalno imovino z realno denarno vrednostjo. Kaj natančno jih je do tega stališča pripeljalo, še ni jasno, saj takšne sorte NFTji niso ista reč kot prav tako razvpit problem mehanik v stilu iger na srečo (loot boxes), ki se ga s prepovedmi lotevajo že tudi države. Brez dvoma pa gre za precejšen udarec za področje. Toda njegovim privržencem je lahko v uteho, da je glavna konkurenca, vsaj zaenkrat, glede tega bolj odprta. Po tem, ko je šef Epic Games Tim Sweeney pred slabim mesecem dejal, da se NFTjev nočejo niti dotakniti, pa je ob robu Steamove prepovedi nato objavil, da je to veljalo zgolj za njihove lastne igre, ne pa tudi za vsebino trgovine Epic Games Store, kjer so NFT igre zaenkrat dobrodošle. Sweeney pravi, da Epic zaenkrat ne namerava razvijati niti infrastrukture, a da na področje blockchaina v igrah gledajo z zanimanjem in menijo, da so inovacije v tej smeri dobrodošle ter jih ne bi smeli prepovedovati.