Evropske organizacije za varstvo zasebnosti s pritožbami zoper Clearview

Matej Huš

27. maj 2021 ob 22:38:17

Več evropskih organizacij za zaščito zasebnosti in človekovih pravic na čelu s Privacy International je vložilo pritožbo zoper podjetje Clearview, ki je znano po razvoju sistema za prepoznavanje obrazov, ki zmore identificirati skoraj vsakogar. Njihova baza po lastnih navedbah obsega več kot tri milijarde fotografij oseb. Aplikacijo rade uporabljajo policije več držav, četudi nimajo ustrezne zakonske podlage. V pritožbi Informacijskemu pooblaščencu, ki je vložena v Avstriji, Franciji, Grčiji, Italiji in Veliki Britaniji, trdijo, da Clearview krši evropsko zakonodajo o varovanju zasebnosti.

Clearview uporablja orodja, ki prečesavajo javno dostopne fotografije in na njih iščejo obraze, s katerimi gradijo lastno podatkovno bazo. Orodje, ki jo izkorišča, potem prodajajo organom pregona po vsem svetu. Ali je to legalno početje, preiskuje več informacijskih pooblaščencev. Avstralija in Velika Britanija sta preiskavo začeli že lani, letos pa je Kanada ugotovila, da je tovrstno zbiranje fotografij nezakonito. Švedska policija je bila že oglobljena zaradi uporabe te aplikacije, v Nemčiji pa je moral Clearview pobrisati podatke človeka, ki se je pritožil. V ZDA teče več tožb proti podjetju. Informacijski pooblaščenci evropskih državi imajo sedaj tri mesece časa, da se odzovejo na prijavo. Vsakdo pa lahko zahteva izpis podatkov, ki jih ima Clearview o njem, in izbris iz baz.

Pred časom smo pisali, da naj bi se za ClearView zanimala tudi slovenska policija. To je preverjal tudi Informacijski pooblaščenec, ki pa je postopek ustavil na podlagi izjave policije, da tega programa nimajo. Prav tako je ustavil postopek nadzora zaradi rabe programa FaceTrace, ki ga imajo, ker to po njihovo ne predstavlja uporabe biometrije, saj mora prepoznavo na koncu potrditi še policijski strokovnjak za prepoznavo obrazov.