Države se zoperstavljajo Clearview AI

Jurij Kristan

31. maj 2022 ob 08:10:16

Velika Britanija je razvpito firmo za razvoj orodij za prepoznavo obraza Clearview AI oglobila za 7,5 milijonov funtov in ji zapovedala izbris vseh podatkov Britancev. Omejili so tudi njeno delovanje v ZDA, kjer bo lahko sodelovala zgolj z državnimi akterji.

Na že tako kočljivem področju prepoznave obraza je eno podjetje še posebno kontroverzno: Clearview AI, ki je svojo bazo podatkov oblikovalo na približno 20 milijardah obrazov, postrganih z javnih internetnih prostorov, predvsem družbenih omrežij. Zatem na tej podlagi razvija orodja za hitro prepoznavo, ki jih zadnje čase trži predvsem pri policijskih uradih in državah, kot je Ukrajina. Ker podjetje za soglasje seveda ni povprašalo nobene od oseb, katere obraz je pridobilo, proti njemu že nekaj časa na različnih koncih sveta potekajo preiskave. Da Clearview AI krši GDPR, je lani odločila Francija, dočim ga je Italija letošnjega marca za to še oglobila za 20 milijonov evrov. Ta mesec se je dogajanje v tej smeri nadaljevalo z več bistvenimi odločitvami.

Britanski informacijski pooblaščenec je preiskavo predlani odprl v navezi z avstralskim in lanskega novembra v preliminarni odločitvi Clearview AI najprej oglobil za 17 milijonov funtov. Prejšnji teden je sprejel končno odločitev: denarna kazen je sicer precej zmanjšana, na 7,5 milijona funtov, a podjetje mora obenem izbrisati vse podatke, ki so bili oblikovani na podlagi obrazov Britancev. S tem sledi podobnemu sklepu, ki so ga že lani v tej preiskavi sprejeli Avstralci. Že v začetku maja pa je prišlo do bistvene sodne odločitve v ZDA, ko je tamkajšnja slovita organizacija za zaščito svoboščin ACLU (American Civil Liberties Union) uspela v tožbi na podlagi zakonodaje v Illinoisu, ki ima enega najbolj omejevalnih zakonov glede prepoznave obrazov na svetu. Clearview AI se je bil prisiljen z ACLU in oblastmi pogoditi tako, da svojih storitev na področju celotne ZDA ne bo mogel več prodajati zasebnikom, v Illinoisu pa prihodnjih 5 let sploh nobenemu.

Ameriško barantanje se morda zdi kanec mlahavo, saj bo firma še vedno sodelovala s policijami in državnimi uradi, kar bo skoraj gotovo še botrovalo spornemu dogajanju. Toda po drugi plati bodo Evropejci Clearview AI s trenutno zakonodajo težko prisilili v plačilo glob ali izbris podatkov, saj na primer v Italiji ali VB ne deluje več, zato so njegovi pravniki že odvrnili, da jih to sploh ne zadeva. Zato gre v teh primerih bolj kot kaj drugega za prepoved delovanja na področju določene države, toda ostane problem rabe podatkov državljanov te države drugod po svetu. Evropski uradniki se tega zavedajo in trenutno oblikujejo krovni zakon o rabi strojne inteligence, ki bi lahko vseboval dodatne vzvode.