Amazonova športna zapestnica Halo analizira glas
Jurij Kristan
28. avg 2020 ob 09:15:05
Amazon je v preizkusno obdobje lansiral Halo, skupek športne zapestnice in povezane aplikacije, katerega samosvoji podrobnosti sta, da skuša z analizo glasu izluščiti uporabnikovo čustveno stanje in s fotografiranjem določiti delež telesne maščobe.
Amazon je na zanimiv način zakorakal v zelje Fitbitu, Applu in ostalim, ki so že vkopani na področju pametnih pomočnikov za fitnes, šport in dobro počutje. V zaenkrat še omejeno rabo je lansiral Halo, ambiciozen združek športne zapestnice in telefonske aplikacije za analizo naše fizične aktivnosti, spanca in počutja. Kot konkurenca, na primer v preteklem tednu napovedana Fitbitova ura Sense, skuša s pomočjo merjenja telesne temperature določati kvaliteto spanca in razbirati vzorce v srčnem utripu, čeprav pri slednjem ne gre tako daleč kot Applovi izdelki zadnjih generacij in Amazon za napravo ni vložil uradne prošnje za status medicinskega pripomočka.
Toda Halo se od druščine loči v dveh zanimivih novostih. Prva je določanje deleža telesne maščobe iz prostorskega fotografiranja uporabnikovega telesa, drugi pa služita dva v zapestnico vgrajena mikrofona, saj beleži naš glas - z namenom njegove podrobne analize, iz katere naj bi znal razbrati naše čustveno stanje. Če citiramo Amazon, sistem "zaznava in analizira ritem, tempo, višino in jakost glasu ter iz tega določa njegovo pozitivnost". Na ta način naj bi nam svetoval, kakšen vpliv na naše obnašanje ima denimo službena zgaranost, s tem pa odkrival vzroke socialnih problemov v našem življenju. Amazon se že več let namenja lotiti takšnih podvigov, saj nekaj podobnega že lep čas namiguje za Alexo. A ker gre za Amazon, ki se mu je doslej primerilo že kar nekaj kiksov okoli varovanja zasebnosti, skušajo že takoj na začetku pomiriti z več zavezami. Fotografije sicer obdeluje oblak, toda s šifriranimi podatki, ki naj se ne bi oddajali naprej ali uporabljali za strojno učenje. Analiza glasu se izvaja na telefonu, podatki pa nato takoj izbrišejo, pri čemer ima uporabnik poln nadzor nad tem, kdaj mu naprava prisluškuje. Seveda se je kljub temu težko znebiti občutka, da živimo v novi epizodi Black Mirrorja in bodo uporabniki nenadoma v reklamni nabiralnik začeli dobivati oglase za antipsihotike.
Halo je trenutno v "early accessu", kar pomeni, da je treba zanj zaprositi in ni še jasno, kdaj bo na voljo v neomejenem obsegu. V ZDA stane 65 dolarjev (brez davka), s štirimi dolarji mesečne naročnine, pri čemer je prvih šest mesecev zastonj.