SpaceX za svoje omrežje preizkuša temne satelite

Matej Huš

10. jan 2020 ob 00:45:59

SpaceX intenzivno gradi svojo konstelacijo satelitov v Zemljini orbiti, s katerimi želi ponuditi globalno dostopen internet. Podjetje je zaprosilo za dovoljenje za izstrelitev 30.000 satelitov, trenutno pa jih je v orbiti 180. Zadnjo skupino 60 satelitov so izstrelili v ponedeljek, med katerimi je tudi črna ovca. Satelit DarkSat je pobarvan s temno barvo, da bi omejili njegov odblesk. Odbijanje sončne svetlobe od satelitov bi lahko motilo astronomska opazovanja, so že lani pisali v Nature. SpaceX ni edini, ki gradi veliko konstelacijo satelitov za internet, saj so tu še Facebook, Oneweb, Iridium in drugi. Letos bi lahko imeli v orbiti že nekaj tisoč tovrstnih satelitov. Trenutno okrog Zemlje kroži okrog 8000 satelitov.

SpaceX-ovi sateliti iz skupine Starlinks so dejansko vidni na nočnem nebu, in sicer tik po izstrelitvah, ko še niso v končnih orbitah. Kasneje so više in so manj moteči. Tudi orientacija njihovih sončnih panelov je drugačna, ko so še nizko, kar dodatno prispeva k odblesku. Koliko bodo motili astronomska opazovanja, ostaja neznanka. Astronomi se pritožujejo že od prvih izstrelitev, zato je razumljivo iskanje rešitev. Kot pravijo, je leto 2020 ključno, saj bodo letos izstrelili daleč največ satelitov. Če se najde rešitev pred tem, bo problem obvladljiv. Ann Arbor z univerze v Michiganu, kjer se ukvarja z astronomijo, pravi, da so lahko te nove konstelacije svetlejše kot 99 odstotkov predmetov v orbiti. Zakonodaje ali predpisov o tem, kakšni morajo biti sateliti, da ne motijo opazovanj, ni. Po izračunih astronomov bodo sateliti najbolj problematični tik pred vzhodom in tik po zahodu. To je logično, ker na njihovi višini tedaj še sije sonce. Toda nekatera astronomska opazovanja se izvajajo prav takrat.

Elon Musk je dejal
, da se problema zavedajo in da bodo storili vse, da ga omilijo. Podpredsednica za satelite Patricia Cooper je dodala, da SpaceX spoštuje znanost in nima nobenega namena ovirati znanstvenih opazovanj in raziskovanj. Poleg črnega satelita skrbijo, da so tirnice satelitov znane observatorijem, da se lahko prilagodijo. Poudarila je, da še ne vedo, ali bo premaz na temno pomagal. Podjetje deluje hitro; testira, se uči in izboljšuje. Dokončne podatke bomo imeli šele februarja, ko bodo najnovejši sateliti v svojih pravih orbitah. Tedaj bo jasno, ali je črna ovca v resnici rešiteljica.