WHO ne bo več preizkušala hidroksiklorokina proti covidu-19

Matej Huš

18. jun 2020 ob 22:12:08

Svetovna zdravstvena organizacija (WHO) je sporočila, da v veliki klinični študiji možnih zdravil za covid-19 Solidarity prekinja preizkušanje hidroksiklorokina. Za to potezo so se odločili, ker so preliminarni rezultati in predhodne študije pokazali, da hidroksiklorokin ne vpliva na smrtnost zaradi covida-19 ali nudi drugih kliničnih učinkov (hitrejše prebolevanje, krajša hospitalizacija, manj potreb po predihavanju itd.). Zato v študijo ne bodo dodajali novih ljudi, trenutni udeleženci pa lahko takoj izstopijo ali pa dokončajo trenutni režim. Še vedno v okviru Solidarity preizkušajo nekatera druga zdravila, med njimi lopinavir-ritonavir, remdesivir in interferon beta-1a.

Tudi v Veliki Britaniji so že v začetku meseca ustavili klinične študije Recovery, v katerih so raziskovali več potencialnih zdravil za covid-19, med drugim tudi hidroksiklorokin. Tudi Britanci niso opazili nobenih prednosti. V preizkusu je sodelovalo 1542 bolnikov, ki so prejemali zdravilo, in 3132 zdravnikov na placebu. Statistično pomembne razlike v poteku bolezni med skupinama ni bilo. V začetku tedna se je tudi ameriška Agencija za hrano in zdravila (FDA) odločila, da hidroksiklorokin in klorokin ne bosta več dovoljeni zdravili za covid-19 v izrednih primerih.

Hidroksiklorokin, ki se sicer uporablja proti malariji in avtoimunskim boleznim (lupus, revmatoidni artritis), je zaslovel, ko so prvi poizkusi v laboratorijih kazali, da bi lahko imel protivirusne učinke in vpliv na delovanje imunskega sistema. Kasnejše, podrobnejše raziskave pozitivnih učinkov niso potrdile, a je zdravilo prišlo na naslovnice zaradi trditev nekaterih svetovnih politikov, da pomaga in da ga celo uživajo. Nekatere študije so celo kazale, da je hidroksiklorokin škodljiv, a sta bili glavni dve potem umaknjeni.